Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

merita investitia intr-un apartament din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postbusiness11, on 24 iulie 2018 - 10:52, said:

- apartamentul l-as inchiria mereu pe o perioada limitata de timp, spre exemplu 3 ani sau 5 ani, dupa care reinnoim in cazul in care este necesar sau nu. As face contractul la un avocat ca sa nu am surprize mai tarziu, plus ca as cere si veniturile din ultimele 6 luni ca sa ma asigur ca au posibilitatea sa achite si in viitor + depozit de 3 chirii in avans.


Esti foarte optimist. In Romania perioada de inchiriere scrisa in contracte e de minim un an, pe 3 sau 5 nu semneaza nimeni. Romanul nu sta foarte mult in chirie mai ales in apartamentele scumpe de genul 500 Euro, apartamentul meu e cam 550-600 si perioada medie e cam un an jumate de chirias. Dupa care urmeaza mici renovari, alte taxe de agentie ...  Nimeni nu iti da garantie 3 chirii, eu cer 2 chirii si deja am dificultati. In Bucuresti se construieste foarte mult si au aparut destule apartamente la inchiriat, nu e criza ca in marile orase din vest.

#38
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
"minim un an"? poate vroiai sa spui fix pe dos, "maxim 1 an" :)

#39
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Minim un an, daca pleaca chiriasul mai repede, plateste penalitati din garantie. Defapt ideal e sa faci contractul pe perioade fixe, si reinnoiesti, nu pe perioade nedeterminate ca cica e mai greu sa-l dai afara daca sunt probleme. Inchirierea de apartamente in Bucuresti nu e asa usoara ca in vest iar oamenii sunt sunt asa civilizati :) .

#40
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Investitia intr-un apartament , din punctul meu de vedere este printre cele mai proaste, dar de departe cele mai sigure , cu riscuri mici. Daca ai curaj , inclinatie, investesti intr-o afacere .

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Si cum faci in momentul cand vii in tara sa te retragi la apartamentul tau?Ii gasesti chirie temporara chiriasului tau pana cand te reintorci in Austria?Posted Image

#42
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,829
  • Înscris: 13.07.2011

View Postadisz, on 24 iulie 2018 - 14:39, said:

Si cum faci in momentul cand vii in tara sa te retragi la apartamentul tau?Ii gasesti chirie temporara chiriasului tau pana cand te reintorci in Austria?Posted Image

nu as dori sa ma retrag in apartamentul meu, perioada de sedere in Romania este prea scurta pentru deranj. Intre timp gasesc alternativa sau hotel nu ar fi problema. Apartamentul nu l-as dori ca sa stau eu in el, poate in 10-15 ani daca am de gand sa stau mai mult prin Romania, dar moment nu.

#43
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
sunt chiriași șmecheri,intră în apartament plătesc 2 luni și pa-nu mai vezi un ban.vreo 3 luni te amănă,plătesc cu țârâita până te exasperează și când vrei să-i dai afară începe calvarul tău,procese etc.la orice penalități speri din partea tribunalului ia în considerare că aceste persoane nu dețin nimic pe numele lor și nu vor plăti niciodată nimic nici chirie restantă etc.

treaba aceasta funcționează când ai bani și nu ai în ce-i mai investi

un 10% randament pe an îți aduc acțiuni gen Transgaz,romgaz,banca transilvania,nuclearelectrica fără nicio bătaie de cap

#44
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu si daca faci un contract in care scrii ca intarzierea chiriei cu 2 luni inseamna automat out. Trebuie sa te proetejezi si sa fii destept. Faci contract anual, faci o verificare la cateva luni, vizuala. In plus fara garantie nu inchiriezi.

Edited by Deenman, 24 July 2018 - 20:05.


#45
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017
Mie imi place ca voi luati modele din America cred, unde chiriile sunt sute (sau mii) de dolari si unde contractele se fac 100% legal de frica IRS-ului.

In Romania nu se aplica aceste reguli. Aici te adaptezi la piata care exista . Nu semnezeaza nimeni pe ani de zile si nici un chirias nu iti prezinta tie adeverinte de venit sau mai stiu eu ce. Sa fim seriosi.....  Pana la urma e un fel de loterie.

#46
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
My friend nu închiriezi la oricine că nu ești flamand. Sunt oameni expati la care le plătește compania chiria . Și poți cere mai mult.

Exemplu 700euro chirie in buc la ultimul etaj cu terasa mare la statia aia noua de metrou la nord de Jiului/buc noi. Apartament de 120mp sta un singur om în el.

Omul are contract pe 2-3 ani și virează lunar firma banii in cont. Daca te complici cu tot felul de maimuțe venite la munca in Buc normal că îți iei țeapă.

Edited by Deenman, 25 July 2018 - 08:05.


#47
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Expatii astia sunt pe toate drumurile, gata sa le plateasca firma chirii de Washington, am si eu la coltul blocului vreo 10, stau la coada la intrare, doar doar se elibereaza vreun apartament, hai sa fim seriosi.

#48
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca știi la ce ușă sa bati și în buzunarul cui să bagi câteva sute de euro îți garantez că se face coada la apartament. In Romania trebuie doar sa te mobilizezi și totul e posibil.

#49
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
cu contractul în mână nu poți să-l iei de aripă și să-l arunci afară.pur și simplu nu poți intra peste el dacă nu vrea.tribunal,judecător.....timp pierdut în care el stă bine gratis în casa ta.
exemplul tău este de 1 OM la 1 000 000 de MAIMUȚE.ce șanse ai să găsești așa ceva?aceea este excepția și ar trebui să fie regula

#50
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,450
  • Înscris: 24.02.2017
E corect si ce spui tu insa trebuie sa fii bine infipt exact pe unde trebuie si asta e destul de dificil.  Expati de genul se mai gaseau prin OMV intr-o vreme insa firma a cam scapat de ei. Dehhh, cheltuieli mari.

Insa daca esti un om obisnuit si dai anunturi pe OLX sau discuti cu firme imobiliare,...  well...  atunci esti la mana hazardului.....

#51
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
multe par ușoare din afară

Edited by EMPP, 25 July 2018 - 08:26.


#52
Drasque

Drasque

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 16.07.2011
In Bucuresti, daca ai un apartament cat de cat cochet, il inchiriezi foarte repede. Cazul meu: pus anunt pe Olx duminica, dat marti. Sunt foarte multi cei care suna, important e sa faci trierea si sa impui conditiile de la inceput.
Probleme pe care tu nu ar trebui sa le ai si cu care m-am confruntat eu:
  • Fiind bloc de 10 etaje, vecinii "uita" sa duca gunoiul si te trezesti cand ti-e lumea mai draga cu gandaci. De aceea recomand bloc nou cu pubela in afara blocului, fara ghena pe etaj.
  • Investitii in apartament: In 3 ani am facut doar curatenie dupa plecarea chiriasului si am schimbat masca de la baie care se scorojise, aspiratorul, televizorul si routerul wireless. Mobila a fost gandita de la inceput sa nu ma coste mult, ceva de la IKEA simplu, dar elegant, o culoare spre maro pe care sa nu se observe petele.
  • Nu strica sa porti o discutie cu administratorul blocului inainte de achizitionare. Vei afla ce fel de vecini ai, cine sta sus, jos, stanga, dreapta. E bine sa nu te trezesti ulterior ca iti pleaca chiriasii pentru ca nu mai suporta muzica de la etajul 3. Sunt patit !
  • Daca in primul an consolidezi o relatie buna cu locatorii si vezi ca sunt oameni seriosi, nu te impiedica nimeni sa inchei un contract de comodat cu clauze clar stipulate pentru conservarea bunurilor din imobil.
  • La facturi am avut cateva probleme in sensul ca au fost unii care nu se pricepeau sa plateasca online. De aceea trebuia sa ma deplasez ca sa iau banii in fiecare luna, contractele fiind pe numele meu. Am preferat sa fie asa ca sa am control asupra restantelor.
Cu un ROI in 10 ani, nu as spune ca e cea mai buna investitie daca se rezuma doar la 1 apartament, dar e relativ safe. Daca vrei sa fii precaut, poti sa iti faci si o asigurare pentru bunuri furate, distruse, cataclisme etc.
Ca idee de actiune pentru viitor, in cazul meu, as prefera sa gasesc un apartament intr-un bloc ok, sa ii fac o renovare si sa il vand. In felul asta nu tin banii blocati si pot oricand sa reinvestesc.

#53
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostPlaton, on 25 iulie 2018 - 08:06, said:

Expatii astia sunt pe toate drumurile, gata sa le plateasca firma chirii de Washington, am si eu la coltul blocului vreo 10, stau la coada la intrare, doar doar se elibereaza vreun apartament, hai sa fim seriosi.
Trebuie sa ai o pila in companie sa iti directioneze fondurile companiei in buzunar.
Daca nu ai... astepti mult si bine.

E ca si la contractele de furnizare... daca ai pe cine trebuie de la achizitii vinzi la suprapret. Daca nu... nu vinzi nici la pret normal.
Asta e coruptia, nu e prezenta doar la stat ci si la privat... pila si spaga sau "comisionul" la contract e la fel de valabil in ambele medii.

Edited by lexis1, 25 July 2018 - 08:57.


#54
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Contractele de chirie inregistrare la ANAF au titlu executoriu, daca chiriasul nu-ti plateste te duci la executor si se va incepe procedura de executare silita fara a fi nevoie de o hotarare judecatoreasca.

Ma amuza ce prostii spun unii si cat de siguri sunt pe ele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate