Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

merita investitia intr-un apartament din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
DjMx@
Apropo de ce zici, nu ca mi s-ar fi intamplat vreodata vreo faza nashpa cu chiriasi (deci nu stiu sigur ce se poate face intr-adevar si cat de repede se poate face), si Doamne-fereste de asemenea chestii!, ceea ce stiam si eu e ca, neavand o lege foarte bine facuta care sa protejeze si locatorii din punct de vedere al unor posibile rahaturi ce le-ar putea face chiriasul cu neplata fara sa vrea sa plece de buna voie, adica sa se poate face o evacuare rapida, in caz deci de probleme dintr-astea tot cu tribunal cica....
Cat despre contract inregistrat la ANAF, de anul acesta la ei nu se mai inregistreaza contractele... ci doar tu declari (daca ai bunavointa) in declaratia unica veniturile din chirii. Asta e sigura, caci, desi o citisem si in prealabil pe undeva, am si intrebat-o personal la sediul anaf si mi-au confirmat.
Ca asa, citisem candva pe undeva ca si contractele de inchiriere facute printr-u notar au cica caracter executoriu... adica sa te indrepti imediat catre un executor in caz de probleme, dar habar n-am daca intr-adevar fara tribunal poti sa-l si scoti pe usa afara imediat.

#56
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDjMx, on 25 iulie 2018 - 12:47, said:

Contractele de chirie inregistrare la ANAF au titlu executoriu

(Ma amuza ce prostii spun unii si cat de siguri sunt pe ele.)
Eu stiam ca executorii sunt doar contractele bancilor si firmelor de leasing  si taxele/impozitele administratiilor de stat.

Si pe mine ma amuza ce scriu unii.

#57
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Atentie, executare nu inseamna evacuare!
Contractul inregistrat devine titlu executoriu in privinta datoriilor provenite de la chiria neplatita, nu este titlu "de evacuare". Ptr evacuare este nevoie de hotarare judecatoreasca.

https://www.avocatne...chiriașul.html

https://www.avocatne...

#58
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
@Ana0181

Pai in cadrul declaratiei unice tot iti declari contractele de chirie, sectiunea 2.1.1.A5-7. Presupun ca asta ii confera contractului titlu executoriu dar aici chiar nu sunt sigur, va trebui sa intreb si eu.

@ Passanger

Eu stiam astfel, conform art 1809 din codul civil, alineatul 2 :

(2) În privinţa obligaţiei de restituire a bunului dat în locaţiune, contractul încheiat pe durată determinată şi constatat prin înscris autentic constituie, în condiţiile legii, titlu executoriu la expirarea termenului.


Problema aici e durata determinata a contractului, din cautarile mele din trecut stiam ca se poate introduce o clauza in contract prin care locatorul sau locatarul pot rezilia contractul unilateral caz in care expira durata contractuala si se poate trece si la evacuare.

#59
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostDjMx, on 26 iulie 2018 - 17:23, said:

Eu stiam astfel, conform art 1809 din codul civil, alineatul 2 :

(2) În privinţa obligaţiei de restituire a bunului dat în locaţiune, contractul încheiat pe durată determinată şi constatat prin înscris autentic constituie, în condiţiile legii, titlu executoriu la expirarea termenului.
Pai da, dar totusi colegul Passenger zice bine, executare (titlu executoriu) nu e totuna cu evacuare.
S-acum, daca tot discutam despre astea, m-am pus un pic pe cautat...
In dictionarul juridic, vezi aici ce inseamna titlu executoriu si cum poate fi efectuata o executare silita: https://legeaz.net/d...itlu-executoriu

Tot in dexul juridic, daca cautam, regasim si informatii despre evacuare... astfel citez doar o fraza: "Evacuarea chiriaşului se face numai pe baza unei hotărâri judecătoreşti definitive, acesta rămânând obligat la plata chiriei prevăzute în contract până la data executării efective a hotărârii."
https://legeaz.net/d...une-in-evacuare
Cu alte cuvinte, daca gasesti chiriasul "potrivit", fara actiune in instanta nu prea pare sa scapi usor. Altceva ca dupa toate astea il vei si executa daca ai ce.
Cel putin asta inteleg eu.

#60
okayro

okayro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2007

View Postbusiness11, on 23 iulie 2018 - 17:01, said:

Creditul il este in Austria, am dobanda mai mica si il primesc in Euro. Rata lunara ar fi la undeva la 242 € pe 20 de ani sau 477 € pe 10 ani. Deci chiar si la cei 10 ani as putea acoperi creditul 100% din chirie.

Poti sa iei ca cetatean roman, credit din alta tara din UE, pentru investitie/cumparare apartament/casa in Romania? Daca da, ce banca? In ce conditii iei creditul? Stai acolo si lucrezi acolo, sau stai in Romania si vrei sa iei credit de acolo (austria) ?
Multumesc!

#61
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postokayro, on 29 iulie 2018 - 10:44, said:

Poti sa iei ca cetatean roman, credit din alta tara din UE, pentru investitie/cumparare apartament/casa in Romania? Daca da, ce banca? In ce conditii iei creditul? Stai acolo si lucrezi acolo, sau stai in Romania si vrei sa iei credit de acolo (austria) ?
Multumesc!

exista posibilitatea, doar ca ai nevoie de o proprietate sau o siguranta in tara unde iei creditul. Creditul il iei si il folosesti pentru imobilul din Romania, dar ipotechezi in acelasi timp siguranta din tara unde primesc creditul (Austria). Creditul este la HYPO NOE, la 75.000 am dobanda fixa de 2,25% pe 15 ani, sau 7 ani fixa 1,65 % si dupaia 8 ani flexibila.

#62
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postbusiness11, on 30 iulie 2018 - 09:48, said:


exista posibilitatea, doar ca ai nevoie de o proprietate sau o siguranta in tara unde iei creditul. Creditul il iei si il folosesti pentru imobilul din Romania, dar ipotechezi in acelasi timp siguranta din tara unde primesc creditul (Austria). Creditul este la HYPO NOE, la 75.000 am dobanda fixa de 2,25% pe 15 ani, sau 7 ani fixa 1,65 % si dupaia 8 ani flexibila.
Wow, alea da dobanzi. Da-i bice!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate