Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

O lege pe care as considera-o necesara

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPaz, on 22 iulie 2018 - 08:44, said:

As da o lege ca nimeni sa nu mai poata posta pe forum daca nu face juma' de ora de gimnastica pe zi.
Ha ? Ce zici ? Ar merge ?
Sunt perfect de acord.

View Postdexterash, on 22 iulie 2018 - 08:48, said:

Pai ori administreaza afacerea ori nu prea?


Parerea mea, sincera, e ca incurci un pic niste treburi. Oamenii educati sau civilzati nu's cu nasu' pe sus, de felul lor. Posted Image


La atatea flotari logice ce's pe aici? Posted Image
1 adminstreaza nu si incaseaza sau foloseste bani. Ce e atat de greu de inteles?
2 pai atunci se  pare ca eu vorbesc de oameni aparent civilizati , care in realitate nu au respect pentru altii, sunt increzuti , si nu ii intereseaza de nimeni. Aia civilizatii cu adevarat poate sunt genul biologi care se duc in savana  si traiesc in cele mai grele conditii ca sa fotografieze un animal rar din respect pentru frumusetea acestuia.

View PostXAN, on 22 iulie 2018 - 08:26, said:

aha, acum înțeleg de unde ideea unei asemenea legi.
Si asta din cauza unor  afaceristoizi increzuti....

#38
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postkarax, on 22 iulie 2018 - 08:52, said:

2 pai atunci se  pare ca eu vorbesc de oameni aparent civilizati , care in realitate nu au respect pentru altii, sunt increzuti , si nu ii intereseaza de nimeni. Aia civilizatii cu adevarat poate sunt genul biologi care se duc in savana  si traiesc in cele mai grele conditii ca sa fotografieze un animal rar din respect pentru frumusetea acestuia.
Ok, da.

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdexterash, on 22 iulie 2018 - 08:54, said:

Ok, da.
Evident si crezi ca nu cred ca ce am zis e valabil  pentru toata lumea? Ba chiar sa fie valabil , de la rudele mele maneliste pana la oricine.

#40
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
"Poti sa faci cata avere vrei,  singura problema e sa o faci pe munca ta."
Sa moara patronii nenorociti care doar isi insusesc munca altora!Posted Image Posted Image Posted Image

#41
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postkarax, on 22 iulie 2018 - 06:44, said:

S-a pus problema cocalarismului in Romania si a smecheriei. In afara de smecheria de jos , aia de golan needucat, mai avem si o altfel de smecherie , gen 5gang si lino golden , baieti de bani gata care se afiseaza drept vanatori in jungla economica. Acuma ca am avea in Romania vanatori din astia economici n-ar fi chiar cel mai rau lucru, cu diferenta ca in Romania nu avem vanatori ci baieti de bani gata, adica niste unii care habarn-au nici macar pe jumatate sa faca ce au facut parintii lor. De aia propun o lege , care cred eu ca va rezolva problema asta. As propune ca fiecare ce face avere are voie sa faca in ce suma vrea , insa spre deosebire de sistemul francez , as propune ca de fapt averea mostenita de copii de la parinti si cadourile primite sa se impoziteze drastic sau sa fie in imposibilitate de a fi trecute in proprietatea tanarului cel putin pana la o anumita varsta. Asa obligi de fapt tanarul fiu de milionar , care traieste in lux si e mare amator de fotbal italian , sa mai si puna mana pe carte ca sa se intretina. Ca daca din lege ar fi interzis la orice fiu/fiica de milionar sa aiba avere mostenita atunci iti dai seama ca s-ar pune pe carte , de frica supravietuirii in jungla.  Si cat de benefica ar fi legea asta. In timp ce unii tineri se trezesc dimineata la 5 ca sa mearga la munca , astia mai mult stau prin cluburi si au masina lor la 18 ani , de obicei una scumpa.  Pai daca i-am taxa nitel poate ar simti nevoia sa munceasca si hai sa ne inchipuim cum ar fi sa avem o multime de copii de milionari , cu gene bune si cap inteligent,  sa ii vezi si la munca serioasa?  Asa-i ca ar fi in beneficiul Romaniei si al lor de asemenea? Nu de putine ori vezi golani de cartier , nivel puia si sisu , cum au mai multi bani decat fii de milioanri cu arfe pe ei. De ce? Ca au invatat sa fie atenti, sa munceasca, sa incerce , sa se lupte.  Si uite asa prin incercare invata ceea ce ceilalti n-au invatat prin accesul la universitati si resurse.
Pai simplu. Sunt miliardar. Uite, fiul meu isi deschide un PFA cu domeniu de design. Eu ii comand un desen si il platesc cu 1 milion de dolari... Sau un PFA cu domeniu muzical si il rog sa-mi cante in fiecare zi un cantecel cu 1 milion de euro. Sau si mai simplu daca am firma il angajez cu 1milion de euro pe an.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pQR_AI2MxuU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ccdsah, 22 July 2018 - 09:45.


#42
XRAM

XRAM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 24.05.2013
O singura lege ar fi necesara in lumea asta pentru a rezolva toate neajunsurile.Obligatia de a munci ( conform definitiei din dex.ro, pentru cuvantul munca ) pentru fiecare individ care se naste si este apt de munca.De fapt asta este o obligatie naturala, pe care ” smecherii inteligenti si educati , cu IQ-ul mare” o eludeaza, cu folos maxim in interesul lor,dand cuvantului munca conotatii care sa le satisfaca interesul.

#43
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View PostXRAM, on 22 iulie 2018 - 09:50, said:

O singura lege ar fi necesara in lumea asta pentru a rezolva toate neajunsurile.Obligatia de a munci ( conform definitiei din dex.ro, pentru cuvantul munca ) pentru fiecare individ care se naste si este apt de munca.De fapt asta este o obligatie naturala, pe care ” smecherii inteligenti si educati , cu IQ-ul mare” o eludeaza, cu folos maxim in interesul lor,dand cuvantului munca conotatii care sa le satisfaca interesul.
Este munca si aia in care trebuie sa pui pe cei ca tine la munca. Asa ca smecherii aia inteligenti si educati chiar muncesc, exact dupa definitia pe care o doresti.

#44
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostXRAM, on 22 iulie 2018 - 09:50, said:

O singura lege ar fi necesara in lumea asta pentru a rezolva toate neajunsurile.Obligatia de a munci ( conform definitiei din dex.ro, pentru cuvantul munca ) pentru fiecare individ care se naste si este apt de munca.De fapt asta este o obligatie naturala, pe care ” smecherii inteligenti si educati , cu IQ-ul mare” o eludeaza, cu folos maxim in interesul lor,dand cuvantului munca conotatii care sa le satisfaca interesul.
Si asta se poate fenta de bogati. Si EBA lucra fictiv la firma care avea contract de iluminat cu primaria lu' ta-su.

#45
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
FORUMUL ASTA ARE UN REGULAMENT. SUNT CONVINSA CA PUTETI DISCUTA SI RESPECTANDU-L. DACA NU DORITI SA DISCUTATI, VA ROG SA NU POSTATI. ACESTA ESTE UN FORUM DE DISCUTII.

#46
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Trebuie data doar o lege impotriva cocalarismului si problema e rezolvata, sa se interzica cocalarii !

#47
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Asta chiar ar fi o lege necesara. Ne-am saturat de toti locuitorii astia a Romaniei , toti baieti de bani gata care nu stiu sa faca cu banii .

Asta chiar e o lege necesara , nu ca aia cu fara penali in intitutii publice o lege sau o reforma totala a educatiei in scoli, precum si o reforma si legi noi in sanatate, ca sa nu mai moara lumea pe capete.Posted Image

Edited by Benderbut, 22 July 2018 - 10:33.


#48
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Va e ciuda ca pustiul are succes.
Este pe merit. Uitati cat a slabit in doar 2 ani
https://www.click.ro..._col_lino_1.jpg

Trebuie multa ambitie si munca pentru asta.
Cati dintre voi ati fi in stare??

#49
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,056
  • Înscris: 02.03.2003
Dragostea pentru comunism este foarte mare la generatiile tinere si nelinistite. Energia specifica varstei este risipita in lupta impotriva normalui.
Supararile si frustrarile acumulate sunt speculate de cei care instiga abil, din umbra.

Si bolsevicii s-au considerat emancipati si bine intentionati. Bunele lor intentii au distrus lumea si produc efecte in prezent.

#50
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postccdsah, on 22 iulie 2018 - 10:11, said:

Si asta se poate fenta de bogati. Si EBA lucra fictiv la firma care avea contract de iluminat cu primaria lu' ta-su.
cand angajezi pe cineva este vorba de ce profit poti/vei obtine de pe urma acelui angajat. Daca poti scoate profit fara ca macar acel angajat sa se prezinte la munca, e cu atat mai bine pentru toata lumea. Deci nu vad comparatia ca fiind utila, deoarece acel angajator si-a scos banii de pe urma angajarii acelei domnisoare cu varf si indesat.

#51
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostXRAM, on 22 iulie 2018 - 09:50, said:

O singura lege ar fi necesara in lumea asta pentru a rezolva toate neajunsurile.Obligatia de a munci ( conform definitiei din dex.ro, pentru cuvantul munca ) pentru fiecare individ care se naste si este apt de munca.De fapt asta este o obligatie naturala, pe care ” smecherii inteligenti si educati , cu IQ-ul mare” o eludeaza, cu folos maxim in interesul lor,dand cuvantului munca conotatii care sa le satisfaca interesul.

I-auzi!
Daca barabati-miu e de acord ca eu sa nu muncesc, care e problema ta?

#52
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018
Initiator angajaza-te  si o sa ai si tu banii tai.

View Postcatalina1, on 22 iulie 2018 - 12:03, said:

I-auzi!
Daca barabati-miu e de acord ca eu sa nu muncesc, care e problema ta?
Daca nu ceri ajutor social dupa ce moare barbatatu' e ok, daca ceri ajutor atunci  avem o problema.

#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,162
  • Înscris: 15.05.2008
daca erai in ipostaza de a mosteni o suma mare,iti mai venea o astfel de idee
daca tot ai timp si idei multe,cauta ceva de pus in practica si folositor,lasa fabulele,ca avem destule

#54
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010
O astfel de lege opereaza in multe tari. Am inteles ca in Japonia se "pierde" mult la intrarea in posesie a unei mosteniri.
Statele in cauza invoca principii sociale dar si economice.
Tot asa in multe tari este pagubos sa-ti pastrezi economiile in depozite bancare. Esti impins sa investesti banii economisiti.

Avand in vedere ca Romania este o tara cu mult cetateni saraci, asemenea legi ar fi fara noima daca s-ar aplica tuturor cetatenilor.
In schimb aplicarea ei doar averilor serioase nu cred ca va fi admisa.

Edited by flovio, 22 July 2018 - 12:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate