Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

O lege pe care as considera-o necesara

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
87 replies to this topic

#55
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,161
  • Înscris: 30.07.2006
@ Initiator


Pe topicul cu obligativitatea muncii spui ca munca e pentru fraieri si pentru roboti, nu pentru omul superior.
Pe acest topic trimiti cocalarii si beizadelele la munca.
Pe aria medicala- schizofrenie-paranoida- te plangi ca din cauza bolii nu te angajeaza nimeni.

Esti consecvent in ceva? e buna munca sau nu?

#56
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 15.01.2017
Idioții la putere.

#57
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007
mai, dar niste legi total impotriva umanitatii, nu crezi ca ar trebui abrogate?
de exemplu, legea gravitatiei, legea fortei ... centrifuge, legea gazelor, ca si asa ne omoara astia cu scumpirile si ar mai fi ...

#58
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,011
  • Înscris: 14.03.2013

View Postr_murphy, on 22 iulie 2018 - 13:31, said:

mai, dar niste legi total impotriva umanitatii, nu crezi ca ar trebui abrogate?
de exemplu, legea gravitatiei, legea fortei ... centrifuge, legea gazelor, ca si asa ne omoara astia cu scumpirile si ar mai fi ...
Stai asa, nu ii da idei. Ca acusi il vezi pe initiator ca cere legi sa ardem cartile ca oricum lui nu ii folosesc. Apoi sa scapam de intelectuali ca nici astia nu sunt in liga lui. Sa vezi cu ce idei o sa mai vina :)

#59
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007

View Postmarius.bunu, on 22 iulie 2018 - 08:11, said:

Uite una si mai buna, cu efecte benefice : toata averea care NU poate fi justificata din venituri legale sa fie confiscata.
Fara matusi Tamara, fara "mosteniri" din Nigeria.

Sa nu mai vad bugetari cu 3000 lei salariu si masina de 70.000 de euro.


Ce zici?

In schimb daca e vanzatoare la magazin, nu e bugetara si are aceasi masina nu e nicio problema?

#60
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 30.04.2007

View Postjm2010, on 22 iulie 2018 - 13:34, said:

Sa vezi cu ce idei o sa mai vina Posted Image

daca nu-si lasa mustacioara a' la chaplin (sau celalalt contemporan, din germanica) si sa vrea sa-l salutam ca romanii, cu mina intinsa in sus, este bine orice .. ;)

#61
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postwagmich, on 22 iulie 2018 - 09:16, said:

"Poti sa faci cata avere vrei,  singura problema e sa o faci pe munca ta."
Sa moara patronii nenorociti care doar isi insusesc munca altora!Posted Image Posted Image Posted Image
Te exprimi de parca toti patronii sunt la fel. Iti amintesc ca de la dragnea pana la voiculescu si trecand pe la dreapta lui videanu sau altii toti sunt "patroni".

View Postjm2010, on 22 iulie 2018 - 09:59, said:

Este munca si aia in care trebuie sa pui pe cei ca tine la munca. Asa ca smecherii aia inteligenti si educati chiar muncesc, exact dupa definitia pe care o doresti.
Si ce munca ar fi aia? Paznic de munca? Pai stai asa ca un patron n-are munca sa ii faca pe altii sa munceasca ci in primul rand are munca sa se intretina pe sine.

#62
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
Ce ideei comuniste. Sa pui prag la avere . Sa l confisti. De ce ar trebui legislația sa intervinã în probleme de ordin familial. Iar visam la utopii. Dacã beizadeaua ii un neispravit oricum ii va fi greu sã pãstreze averea.

Un om odatã mi a spus : ,, Ii usor sa faci avere dar ii greu s-o pãstrezi,,

Edited by Sucre-Bolivar, 22 July 2018 - 14:09.


#63
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View PostAldulescu, on 22 iulie 2018 - 10:27, said:

Trebuie data doar o lege impotriva cocalarismului si problema e rezolvata, sa se interzica cocalarii !
Sa definim asadar cocalarii. Ce sunt cocalarii? Aia care danseaza pe muzica mai alerta? Aia care se suie pe mese? Aia care mai fac cateodata mizerie in casa? Aia care mananca cu mana in loc de furculita? Aia care nu muncesc munca de jos? Aia care fura? Aia care nu zic "buna ziua" pe strada? Aia care nu sunt in stare sa faca o alergare de 50 km ca la soldati? Aia care pun mana pe vreo fata desi aceasta nu vrea? Sau astea sunt naturale? Sunt sau nu naturale? Si atunci ce rost are legea ? Si de ce legea nu e pentru toti la fel? A fi civilizat in sensul de bine crescut e obligatoriu sau e o chestie in plus pe care o poti face? Dar a fi cinstit? E obligatoriu sau nu sa fii cinstit?

#64
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View Postmarius.bunu, on 22 iulie 2018 - 08:11, said:

Uite una si mai buna, cu efecte benefice : toata averea care NU poate fi justificata din venituri legale sa fie confiscata.
Fara matusi Tamara, fara "mosteniri" din Nigeria.

Sa nu mai vad bugetari cu 3000 lei salariu si masina de 70.000 de euro.


Ce zici?
Zic ca vorbesti fara rost. Nu-ti cunosti nici Constitutia. Daca ai fi facut un marunt efort intelectual prin citirea ei, ai fi aflat ca averea se prezuma a fi obtinuta licit. Daca ai de spus despre averea cuiva ca este obtinuta ilegal trebuie sa prezinti prin ce ilegalitate a fost obtinuta. Din acest motiv imi este neclar cum poate afirma ANI (constitutional vorbind) ca unii nu pot justifica parti din avere. E drept ca nu am studiat subiectul mai serios.

#65
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
Exista vreo diferenta intre a fi cinstit si a fi prost educat? Dar vreo asemanare ?

#66
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postkarax, on 22 iulie 2018 - 06:44, said:

In timp ce unii tineri se trezesc dimineata la 5 ca sa mearga la munca , astia mai mult stau prin cluburi si au masina lor la 18 ani , de obicei una scumpa.  
De ce te doare pe tine de alții bre?
Ce-i cu frustrările astea?
Mai lasă capra vecinului în pace și vezi-ți de treaba ta.

#67
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postcammyxxx, on 22 iulie 2018 - 10:48, said:

Va e ciuda ca pustiul are succes.
Este pe merit. Uitati cat a slabit in doar 2 ani
https://www.click.ro..._col_lino_1.jpg

Trebuie multa ambitie si munca pentru asta.
Cati dintre voi ati fi in stare??
In ce se masoara succesul lui? Ca niste unii usor de impresionat i-au dat view-uri pe youtube si a ajuns sa faca banii din reclame povestind tot felul de rahaturi marunte din viata lui? De succes ar fi fost cineva de nivel einstein. De ce spre exemplu un fizician nu are banii astia? Bun exista scoli si universitati private. Dar de ce patronul de universitate privata , care a facut management si economie , are mai multi bani decat mine care sunt fizician angajat sa zicem la universitatea lui si cu un IQ peste el cu n puncte? Adica eu daca vreau sa am bani musai sa fac ASE-ul sau facultate de afaceri ceva , alte facultati nu sunt bune pentru asta. Pai cand mai am eu timp sa fac si facultate de ASE  daca timpul mi-l ocup cu facultatea de fizica? Sa ma fac patron? Cand am timp sa fac si fizica si sa fiu si manager si contabil la facultate? Ah trebuie sa apelez astfel la un afacerist deja bogat. Bine si asa insa nu se numeste ca e facultatea mea atunci. Si in dilema asta s-au trezit toti fizicienii. O sa imi spui "pai bai patronul  ala a muncit si a mostenit si banii pe care familia lui de 10 generatii i-a facut". Asa e , corect ca asa e, insa ce sa faci daca investitiile in fizica s-au realizat mai tarziu si daca fizica presupune sa iti dedici timpul 100% pe invatat si nu pe vanzare de produse si facut avere? Pai eu ca fizician sunt condamnat sa raman mereu angajat atunci nu? Evident patronii pot fi mai pregatiti sau nu (depinde daca doar au tras o teapa cu statul ...sunt cam nepregatiti) insa ce ma fac eu ca fizician?

#68
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,011
  • Înscris: 14.03.2013

View Postkarax, on 22 iulie 2018 - 13:58, said:

Exista vreo diferenta intre a fi cinstit si a fi prost educat? Dar vreo asemanare ?
Tinand cont de posturile pe care le tot deschizi la frustrare, as gasi mai multe asemanari :)

#69
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostAldulescu, on 22 iulie 2018 - 10:27, said:

Trebuie data doar o lege impotriva cocalarismului si problema e rezolvata, sa se interzica cocalarii !
Bine bre cocalarule.
La pușcărie cu tine.

View Postkarax, on 22 iulie 2018 - 14:08, said:

Dar de ce patronul de universitate privata , care a facut management si economie , are mai multi bani decat mine care sunt fizician angajat sa zicem la universitatea lui si cu un IQ peste el cu n puncte?
Eu cred că IQ-tău e mai degrabă subunitar, altfel nu ai pune atâtea întrebări stupide.

Și eu cred că îți trebuie o mică pauză pentru studiul regulamentului.

1p + 1z

Edited by iladi, 22 July 2018 - 14:25.


#70
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postterratec, on 22 iulie 2018 - 10:50, said:

Dragostea pentru comunism este foarte mare la generatiile tinere si nelinistite. Energia specifica varstei este risipita in lupta impotriva normalui.
Supararile si frustrarile acumulate sunt speculate de cei care instiga abil, din umbra.

Si bolsevicii s-au considerat emancipati si bine intentionati. Bunele lor intentii au distrus lumea si produc efecte in prezent.
@terratec nu stiu ce spui tu insa eu cunosc niste rude afaceristi. Oameni mai aroganti si mai increzuti ca aia n-am vazut. Corect ca aveau facultate si ca ce era castigat in casa la ei era pe munca lor , insa ca mentalitate nu se putea sta de vorba cu ei. Afisau o aroganta si erau asa de increzuti ca nu le ajungeai nici cu prajina la nas. Numai vorbit sofisticat si de sus cand vorbeau cu noi astia de la tara , de parca noi eram pleava sau ceva.  Nu-i vorba, nici cu niste rude din partea maicamii nu mi-e rusine in materie de smecherie si afisare , insa intotdeauna mi s-a parut ca cei din partea maicamii sunt mai sufletisti. Si chiar m-am simtit bine intre ei.

View Postflp014, on 22 iulie 2018 - 11:58, said:

cand angajezi pe cineva este vorba de ce profit poti/vei obtine de pe urma acelui angajat. Daca poti scoate profit fara ca macar acel angajat sa se prezinte la munca, e cu atat mai bine pentru toata lumea. Deci nu vad comparatia ca fiind utila, deoarece acel angajator si-a scos banii de pe urma angajarii acelei domnisoare cu varf si indesat.
Ai o intelegere extrem de proasta in ceea ce priveste afacerile. NU EXISTA ASA CEVA. Exista conceptul de plus-valoare pe care orice angajat trebuie sa il aduca. Eba era angajata acolo ca sa faca figuratie iar banii primiti sunt doar gaura in bugetul firmei care mai bine ar fi fost investiti in altceva!!!!

View Postcatalina1, on 22 iulie 2018 - 12:03, said:

I-auzi!
Daca barabati-miu e de acord ca eu sa nu muncesc, care e problema ta?
Asta pentru ca vrea el si pentru ca tine la tine, si pentru ca stie ca gura lumii zice vrute si ne vrute si judeca, insa numai el e suficient de aproape de tine incat sa priveasca si partile tale bune. Dincolo de asta nu mi-ar conveni ca nu stiu ce pitipoance sa faca valuri sau ceva si sotia mea (cand o sa o am ca deocamdata sunt burlac) sa traga din greu la munca obositoare.

View Postceanu1980, on 22 iulie 2018 - 12:29, said:

daca erai in ipostaza de a mosteni o suma mare,iti mai venea o astfel de idee
daca tot ai timp si idei multe,cauta ceva de pus in practica si folositor,lasa fabulele,ca avem destule
Poate nu, si poate ca lumea asta atunci e formata din succesiuni de revolutii la adresa celor bogati cand acestia devin prea aroganti si urcarea unor afaceristi atunci cand societatea e prea comunista. Daca nu ma crezi pe cuvant si trebuie sa mergem "la dealerul autorizat"..... nici eu nu il cred pe cuvant pe bogatul care se jura ca el poate sa munceasca chiar daca cu o  seara inainte a spart milioane si ca se poate mentine curat chiar daca el are averi nenumarate. Pai fiinta umana este capabila sau nu de a se blaza si a se puturosi? Atunci avem sau n-avem nevoie de concurenta chiar daca un anume jucator e prea bun si are accente monopolistice?

#71
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmarius.bunu, on 22 iulie 2018 - 13:05, said:

@ Initiator


Pe topicul cu obligativitatea muncii spui ca munca e pentru fraieri si pentru roboti, nu pentru omul superior.
Pe acest topic trimiti cocalarii si beizadelele la munca.
Pe aria medicala- schizofrenie-paranoida- te plangi ca din cauza bolii nu te angajeaza nimeni.

Esti consecvent in ceva? e buna munca sau nu?
Da bre asa am scris. Si sa ma explic de ce. Pentru ca mi s-a reprosat ca nu sunt capabil de eforturi inalte gen soldati sau luptatori si ca aia sunt adevaratii civili  si cei ce merita sa aiba averi. Caz in care la momentul respectiv eu am replicat (in viata reala s-a intamplat asta) ca nici munca la birou nu e o rusine si chiar e necesara. Mi s-a replicat ca omul de la birou ar trebui pus sa munceasca in plus munca fizica pentru a compensa puturosenia de la birou.  Si ca stresul face bine la creier ca creierul se adapteaza. N-am fost lasat in discutia respectiva sa gasesc contraargumente sau sa intreb pe altii mai avizati cum stau lucrurile.
Bun, asta nu inseamna ca sufar cumva beizadelele si cocalarii. Si mai ales increzutii si arogantii. Sunt de acord cu patronatul insa in limita civilizationala si de respect. Ca ma contrazic? Atunci zic ca munca e pentru toata lumea si toata lumea ar trebui sa munceasca si accept asta. Te multumeste?

View Postjm2010, on 22 iulie 2018 - 13:34, said:

Stai asa, nu ii da idei. Ca acusi il vezi pe initiator ca cere legi sa ardem cartile ca oricum lui nu ii folosesc. Apoi sa scapam de intelectuali ca nici astia nu sunt in liga lui. Sa vezi cu ce idei o sa mai vina Posted Image
Nu din pacate nu imi folosesc ca ce poate sa faca un schizofrenic  daca e blocat la creier de asa natura incat nu poate sa retina nimic? Asa ca decat sa ma chinui (da , am mai trecut si printr-o faza in care am incercat sa invat cu orice pret si m-am ales cu stari de nedormire si stres) cu invatatul , nu mai bine stau asa?

View PostSucre-Bolivar, on 22 iulie 2018 - 13:54, said:

Ce ideei comuniste. Sa pui prag la avere . Sa l confisti. De ce ar trebui legislația sa intervină în probleme de ordin familial. Iar visam la utopii. Dacă beizadeaua ii un neispravit oricum ii va fi greu să păstreze averea.

Un om odată mi a spus : ,, Ii usor sa faci avere dar ii greu s-o păstrezi,,
Corect numai ca beizadeaua are prostul obicei de a se baga peste ceilalti si a deranja.  Mai ales proprii parinti.

View Postericmario, on 22 iulie 2018 - 14:06, said:

De ce te doare pe tine de alții bre?
Ce-i cu frustrările astea?
Mai lasă capra vecinului în pace și vezi-ți de treaba ta.
Aoleu m-am legat de capra vecinului? Dar de unde nu stii ca capra vecinului e capra mea pe care a furat-o? Da care e problema n-am voie sa am si eu o capra?

#72
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018

View Postkarax, on 22 iulie 2018 - 06:44, said:

S-a pus problema cocalarismului in Romania si a smecheriei. In afara de smecheria de jos , aia de golan needucat, mai avem si o altfel de smecherie , gen 5gang si lino golden , baieti de bani gata care se afiseaza drept vanatori in jungla economica. Acuma ca am avea in Romania vanatori din astia economici n-ar fi chiar cel mai rau lucru, cu diferenta ca in Romania nu avem vanatori ci baieti de bani gata, adica niste unii care habarn-au nici macar pe jumatate sa faca ce au facut parintii lor. De aia propun o lege , care cred eu ca va rezolva problema asta. As propune ca fiecare ce face avere are voie sa faca in ce suma vrea , insa spre deosebire de sistemul francez , as propune ca de fapt averea mostenita de copii de la parinti si cadourile primite sa se impoziteze drastic sau sa fie in imposibilitate de a fi trecute in proprietatea tanarului cel putin pana la o anumita varsta. Asa obligi de fapt tanarul fiu de milionar , care traieste in lux si e mare amator de fotbal italian , sa mai si puna mana pe carte ca sa se intretina. Ca daca din lege ar fi interzis la orice fiu/fiica de milionar sa aiba avere mostenita atunci iti dai seama ca s-ar pune pe carte , de frica supravietuirii in jungla.  Si cat de benefica ar fi legea asta. In timp ce unii tineri se trezesc dimineata la 5 ca sa mearga la munca , astia mai mult stau prin cluburi si au masina lor la 18 ani , de obicei una scumpa.  Pai daca i-am taxa nitel poate ar simti nevoia sa munceasca si hai sa ne inchipuim cum ar fi sa avem o multime de copii de milionari , cu gene bune si cap inteligent,  sa ii vezi si la munca serioasa?  Asa-i ca ar fi in beneficiul Romaniei si al lor de asemenea? Nu de putine ori vezi golani de cartier , nivel puia si sisu , cum au mai multi bani decat fii de milioanri cu arfe pe ei. De ce? Ca au invatat sa fie atenti, sa munceasca, sa incerce , sa se lupte.  Si uite asa prin incercare invata ceea ce ceilalti n-au invatat prin accesul la universitati si resurse.

păi așa a fost deja, în trecutul ... glorios... al României. dacă mami și tati dau bani propriilor copii ce ți se pare așa de straniu? lasă invidia și devino bun în ceea ce faci și o să ai tot ce-ți trebuie.

Edited by mirceabarbulescu, 22 July 2018 - 14:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate