Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apartament in bloc nou sau bloc vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
cristianpx

cristianpx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.07.2016
Blocurile noi sunt construite de obicei cu caramida porotherm prin care trece foarte usor zgomotul.
Cu alte cuvinte daca nu te deranjeaza sa iti auzi vecinii sau sa fi auzit de catre vecini nu e o problema.
Iar la blocurile noi trebuie verificat cam tot la receptie ...instalatie sanitara + electrica + circuite unde se inoada si cum sunt facute.

Astea sunt din propria experienta.

#38
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Specifică și grosimea cărămizii, nu generaliza

#39
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ia o tarla construibila, faci o casa P de 100mp construiti. Cu banii de ap o ridici la rosu, inclusiv tarlaua :)

#40
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postbobitzaaa, on 19 iulie 2018 - 21:11, said:

Ia o tarla construibila, faci o casa P de 100mp construiti. Cu banii de ap o ridici la rosu, inclusiv tarlaua Posted Image

si daca nu ai mai multi bani disponibili o lasi asa la rosu si speri sa castigi la loto.

#41
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Am mers sa 'vizitez' cateva apartamente in bloc nou construit (Four Seasons din Gavana 3 pentru cei care cunosc Pitestiul). Am ramas dezamagit de 'marfa' oferita la preturi intre 71-77000 euro: pereti interiori din rigips, balcon/bucatarie tare mici, intrerupatoare care costa 3 lei, usi jalnice, etc. Doar nu cumpar apartament nou sa necesite investitie imediata.

Edited by Swerige, 06 August 2018 - 15:59.


#42
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din pacate, in Militari (Bucuresti) sunt destul de multe blocuri "de carton" (materiale de calitate minima). Unde mi-am luat eu (Confort Urban, in Rahova), blocul l-am vazut de la stadiu de schela (nici macar la rosu, abia puneau acoperisul in aprilie anul trecut). Intr-adevar, finisajele nu sunt de lux (nici nu aveam pretentia), dar nici cele mai ieftine, dar am vazut ca armaturile sunt in regula (toti peretii sunt din caramida porotherm (sau cum ii zice), la tocurile usilor am vazut fier-beton, etc). Unul dintre vecini (care a lucrat la bloc) zice ca blocul ar trebui sa reziste la un cutremur de 9 (il cred pe cuvant).

Daca vrei ceva nou, cauta ceva ce abia termina de ridicat (practic termina de inaltat blocul). Asa o sa vezi cum e construit, poti vorbi cu dirigintele de santier sa-ti spuna ce materiale folosesc, cum se face legatura cu utilitatile (in special la apa), etc. La mine, la demisol, au avut probleme cu apa pluviala (de plaie) de trei ori: prima data, cei de la Apa Nova (cei care se ocupa cu apa in Bucuresti) nu montasera un supapa de sens cand se facuse racordul, a doua oara supapa respectiva nu era dimensionata la ce trebuie si a treia oara (ieri) asteptam raspunsul. Am inteles ca partea de canalizare unde suntem bransati pentru evacuarea apei menajere nu a facut fata (deci tot o problema de la Apa Nova, nu dezvoltator). Oricum, dezvoltatorul a fost cel care a suprotat toate interventiile, desi toate apartamentele au fost vandute inainte de intemperii.

#43
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
sigur, ca dirigintele de santier asta trebuie sa faca

#44
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Majoritatea impresiilor auzite, aflate sau citite despre blocurile recent construite nu au fost deloc încurajatoare și nu prea am avut încredere să testăm pe pielea noastră fiabilitatea lor. Așa că am ales să rămânem în oraș, într-un apartament din bloc vechi.

Am înșirat aici toate argumentele în articolul de aici: De ce mi-am cumpărat apartament în bloc vechi si nu casă pe pământ ori apartament într-un bloc nou?

Cu siguranță argumentele noastre nu sunt universale, fiecare om are alte preferințe, alte priorități, alte resurse. Dar credem că am făcut alegerea corectă pentru nevoile familiei noastre din acest moment.

Edited by Tepesh, 13 April 2019 - 23:52.


#45
ka7ao

ka7ao

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.07.2019
Adaug si eu cateva idei, sunt nascut/crescut in Bucuresti, stat in Militari 25 de ani: daca vrei sa iti cumperi un apartament incearca sa stai cu chirie acolo si daca te simti "acasa" atunci ia-l ( tinand cont si de situatia financiara). Am stat in chirie 3 ani de zile si de cateva luni am luat un credit ipotecar pentru apartament ( 1982/parter, 3 camere decomandat, zona Ghencea fix langa stadion) ii stiu toate hibele si am reparat singur chestii prin el( la momentul asta mai am doar instalatia electrica de schimbat). Ca si dezvantaje majore, ma sacaie un pic ca nu am geam la baie dar cu un  ventilator iti faci treaba. Atat blocurile vechi cat si cele noi au parti bune dar si parti proaste, important e sa te simti tu, cu familia ta acasa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate