Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apartament in bloc nou sau bloc vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
Sunt in cautarea unui apartament dar nu stiu ce sa aleg: bloc din anii '80-'90 sau construit recent. Am nevoie de argumente pro/contra.
La mine in oras (Pitesti) preturile la apartamentele vechi sunt comparabile cu acelea ale ap. noi.

Edited by Swerige, 19 July 2018 - 10:18.


#2
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 Swerige, on 19 iulie 2018 - 10:16, said:

Pitesti
n-ar fi mai faina o casuta? fereste-te de conservele alea de blocuri. vei trai mai mult si mai linistit la casa.

Edited by androholic, 19 July 2018 - 10:19.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 androholic, on 19 iulie 2018 - 10:19, said:

n-ar fi mai faina o casuta? fereste-te de conservele alea de blocuri. vei trai mai mult si mai linistit la casa.

da si nu, o casa iti ofera un comfort in plus dar trebuie sa te si implici mai mult, ai mai mult de munca, mai multe de reparat.

Referitor la intrebarea ta, cu siguranta as alege un bloc nou construit bine. Blocurile vechi sunt pline de sobolani, umezelea, gandaci, vecini batrani si nebuni, plus ca altceva este sa locuiesti intr-un bloc nou.

#4
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
stai linistit, ca o sa iei ce vrea nevasta, nu ce vrei tu :D

#5
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010

 business11, on 19 iulie 2018 - 10:23, said:


cu siguranta as alege un bloc nou construit bine
De asta ma tem, ca NU toate blocurile noi sunt construite bine

 rex, on 19 iulie 2018 - 10:23, said:

stai linistit, ca o sa iei ce vrea nevasta, nu ce vrei tu Posted Image
Se pare ca nu si in cazul meu se aplica Posted Image

#6
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Depinde de felul in care este construit blocul nou. Eu stau intr-un bloc construit acum un an, iar compartimentarea este facuta cu rigips carton, iar izolatia fonica tinde spre zero. O placere sa il aud pe vecinul de sus cand face teme cu copilul si da drumul la manele. Mai frumos e cand plange bebele de alaturi, de parca e la mine in casa. Iar asta se intampla in frumoasele zile de weekend, cand parca as dormi si eu pana la 9...
Partea buna e ca totul e nou, curat, nu e imbacsit etc. Nu trebuie sa faci santier in casa, renovand.

Edited by SPX808, 19 July 2018 - 10:29.


#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
garantat da,dar casa la pret de ap unde este?

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 Swerige, on 19 iulie 2018 - 10:26, said:

De asta ma tem, ca NU toate blocurile noi sunt construite bine


te duci si vezi blocul inainte, cand vezi un apartament inchizi usiile, geamurile si vezi cat de puternic se aude de afara. In general blocurile noi au pereti de rigips pe interior, ca sunt mai ieftine decat betonul/caramida. Eu am intr-un bloc din 2010 un apartament, peretele sufragerie/dormitor este din rigips, daca cineva e in sufragerie si eu in dormitor il aud ca si cum ar sta langa mine, am noroc ca nu ma deranjeaza fiind apartamentul meu. Restul sunt beton si geamurile au o izolatie extrem de buna, trece metroul la 20 de metri distanta si nu aud absolut nimic.

Important sa vezi inainte ce si cum si sa iti petreci 20-30 de minute in apartament ca sa iti dai seama de galagie si asa mai departe. Daca ai o cunostinta inginer constructor sau ceva din domeniu, roaga-l sa vina cu tine.

#9
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Apartament nou daca poti. E ca si cum ai compara o virgina cu una de 40 de ani :D
Sau, financiar, e posibil sa gasesti ceva oferte interesante pe la 5-10 ani vechime.

Te duci acasa de la munca; intri in scara, miroase a vechi. Iti strica buna dispozitie.
Am fost la o vizioanre de vechitura; zugravise omu' apartamentul si era placut cat de cat, dar, in baie era o mica balta, curgea o teava de la calorifer si baia si inca o camera aveau pereti cu rugina; cand sa cobor, liftul era mic si nu incapeam toti; zic ca mergem pe scari ca suntem tineri; cateva etaje mai jos dam de un caine nu foarte fericit de oaspeti(mai sunt iubitori de animale prieteni cu administratorul blocului care tin animalele pe scara; dar sunt prietenosi, dupa ce te musca de cateva ori incep sa te cunoasca; si dupa un timp nici nu mai simti mirosul); urcam un etaj si luam liftul; la parter era afisata intretinerea; erau cam 10 restatntieri cu zeci de milioane restanta. I-am urata sanatate multa proprietarului si ne-am carat.
Am 2 colegi care si-au cumparat si renovat apartamente vechi cam in acelasi timp; cand au inceput sa adune sumele cheltuite nu le venea sa creada.. se adunasera multe mii, chiar zeci de mii de euro (depinde si cat te tine bugetul si ce alegi sa pui): instalatia electrica, sanitara, gresie, faianta, parchet, usi, geamuri.
Bine, si la astea noi mai ai suprize; sigur constructorul si-a batut joc, a folosit cele mai ieftine produse posibile, poate uita sa lege apartamentele la canalizare, curent etc..
Singurul avantaj la alea vechi e pozitia (mai in centru, mai lanaga un autobuz). Daca gasesti unul nou aproape de o linie de autobuz care circula decent, te-ai scos.

#10
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 business11, on 19 iulie 2018 - 10:23, said:

da si nu, o casa iti ofera un comfort in plus dar trebuie sa te si implici mai mult, ai mai mult de munca, mai multe de reparat.

Referitor la intrebarea ta, cu siguranta as alege un bloc nou construit bine. Blocurile vechi sunt pline de sobolani, umezelea, gandaci, vecini batrani si nebuni, plus ca altceva este sa locuiesti intr-un bloc nou.
iti respect opinia , crede-ma ca am stat si la bloc si la casa. e incimparabil un apartament cu o casa, oricat de spatios ar fi.

Edited by androholic, 19 July 2018 - 10:42.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
cel mai bine ar fi sa incerci sa discuti cu cativa locatari din ansamblurile rezidentiale noi, sa vezi daca sunt multumiti de locuinta, facilitati, utilitati.
in general in orasele medii/mici, blocurile noi sunt construite la margine de oras (pentru ca in oras nu prea mai exista suprafete unde s-ar putea construi blocuri noi), aproape in camp sau in vecinatatea unor cartiere rau-famate.
de aici probleme diverse - nu sunt asfaltate drumurile de acces, canalizarea se infunda/refuleaza la o ploaie mai zdravana, nu ai in apropiere scoli/gradinite/magazine/parcuri/locuri de joaca/unitati medicale, nu exista transport in comun in imediata vecinatate, musai sa ai masina pentru a-ti putea desfasura activitatile de zi cu zi.

#12
rdk

rdk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.02.2007
Salut,

Si eu locuiesc momentan in Pitesti si mi-am recent(2016) luat un apartament intr-un bloc construit in 1986. Un apartament similar construit intr-un bloc nou era cu vreo 20.000 de euro mai scump si nu mi s-a parut ok diferenta dar acum l-as lua pe cel nou, pentru un loc de parcare, pentru o scara a blocului frumoasa, pentru vecini tineri, plus ca am investit ceva in renovare si probabil o sa mai investesc - lucruri care nu le faceam cu un apartament intr-un boc nou. Din ce am auzit, blocul de pe teilor, cel cu Favorit este construit bine si mai sunt cateva pe craiovei si unele din gavana 3(cele rosii). Daca vrei casa poti sa te uiti la duplexuri, se vindeau cu vreo 10-15.000 mai mult ca un apartament dar sunt departe de oras( Campului, Strainari sau mai rau) si depinzi garantat de masina.

Eu as incerca in ordinea asta:
1. Casa(daca iti permiti sa depinzi de masina - tine cont de scoala pt. copii)
2. Bloc nou dar bun - aici e greu sa verifici daca nu te pricepi, poate cunosti pe cineva care stie
3. Bloc vechi cu apartament nerenovat - ti-l poti renova cum vrei tu si il iei la un pret mai mic
4. Bloc vechi cu apartament renovat/semirenovat

La blocurile vechi fugi de parter si ultimul etaj.

Partea proasta e ca au cam crescut preturile, destul de mult - poate ca nu e cel mai bun moment sa iti iei ceva.

Bafta,
Radu

#13
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Vezi opinia unuia care se pricepe : https://www.scena9.r...-cele-comuniste

#14
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Swerige, on 19 iulie 2018 - 10:12, said:

Sunt in cautarea unui apartament dar nu stiu ce sa aleg: bloc din anii '80-'90 sau construit recent. Am nevoie de argumente pro/contra.
La mine in oras (Pitesti) preturile la apartamentele vechi sunt comparabile cu acelea ale ap. noi.
Esti sigur ca la tine in oras "(Pitesti) preturile la apartamentele vechi sunt comparabile cu acelea ale apartamentele noi"?

In mod normal preturile la apartamentele vechi sunt la jumatate la ora actuala partial datorita legislatiei in vigoare. Posted Image

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Eu m-as muta intr-un apartament nou doar daca ar fi deja vechi de vreo 5 ani. Sa stii din experientele altora ca blocul nu are probleme, infrastructura e gata. Se tot dau la TV cazuri cu blocuri cu inundatii, drumuri de acces nefacute, cade tavanul, cade peretele.

Bloc nou, sa fiu printre primii in el, nici la jumatate pretul nu l-as lua.

Blocul vechi are si el dezavantajele lui, dar daca e bine ingrijit, cu administratie ca lumea, o sa ai mai putine probleme.

Blocurile noi au avantajul ca repartitia camerelor e altfel decat la un bloc vechi, tipic cutie de chibirturi.

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 androholic, on 19 iulie 2018 - 10:36, said:

iti respect opinia , crede-ma ca am stat si la bloc si la casa. e incimparabil un apartament cu o casa, oricat de spatios ar fi.

si eu detin si casa si apartament. In timpul saptamanii stau in apartament, in weekend ma retrag la casa. Mai ales vara este mult mai placut cand poti face un gratar, sa te balacesti in piscina si sa stai linistit afara in gradina ta. Dar trebuie tunsa iarba, mai trebuie o reparatie, este mai mult de munca. Clar libertatea de la casa nu se compara cu un apartament, dar implica si mai multa munca si timp si bani.

Plus ca in general esti dependent de o masina, iar daca ai copii este greu cu transportul in comun.

Edited by business11, 19 July 2018 - 10:57.


#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 business11, on 19 iulie 2018 - 10:55, said:

si eu detin si casa si apartament. In timpul saptamanii stau in apartament, in weekend ma retrag la casa. Mai ales vara este mult mai placut cand poti face un gratar, sa te balacesti in piscina si sa stai linistit afara in gradina ta. Dar trebuie tunsa iarba, mai trebuie o reparatie, este mai mult de munca. Clar libertatea de la casa nu se compara cu un apartament, dar implica si mai multa munca si timp si bani.

Plus ca in general esti dependent de o masina, iar daca ai copii este greu cu transportul in comun.
imi dai dreptate, deci. chiar daca e mai multa munca la casa, merita tot efortul. casa e casa, oricat m-ar contrazice cineva.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Swerige, on 19 iulie 2018 - 10:12, said:

Sunt in cautarea unui apartament dar nu stiu ce sa aleg: bloc din anii '80-'90 sau construit recent.

Confortul spatiului de locuit depinde de cat de multi tarani sunt in bloc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate