Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

SoHo Unirii

- - - - -
  • Please log in to reply
270 replies to this topic

#19
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018
Cu banii aia se poate lua apartament chiar in piata unirii, aproape de metrou, iar cu ceva noroc - si cu vedere la fantani/bulevard.

View Postalexandrinabob, on 19 iulie 2018 - 15:04, said:

Locatia, locatia locatia. Asta ii permite sa ceara si dublu pe metru patrat.
Comparat cu unul cu acelasi preturi per apartament, aflat fix inafara Bucurestiului, la 45min de Unirea/respectiv 18km...
http://https://www.a....ro/apartments/
Sunt multe ciudatenii(eu le-as numi abominatii) pe piata, dar unii se pare ca le prefera din motive de ei intelese.

Edited by UlrichVans, 26 July 2018 - 20:03.


#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Se putea sa nu copieze romanii nostri ceva?! Soho ala original e departe de noi. La fel ca si mentalitatea.

Multumesc bunului Dumnezeu sau oricarui zeu care mi-a dat viata ca nu trebuie sa trec prin rahaturile astea. Parintii mei au muncit toata viata si eu am le-am continuat munca sa nu cad in plasa rechinilor imobiliari.

#21
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Pe bune?! Soho? E ca si cum as aparea eu la o nunta cu melodiile lui Gica Petrescu si Gabi Lunca pe ritmuri de manele.

#22
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017
South Houston Unirii! Posted Image SO-HO! N-are nici in clin, nici in maneca, e ca nuca-n perete, dar uite ca a aparut si la noi un SO-HO!

Avand in vedere ca e in zona Tineretului-Timpuri Noi, mai bine il denumeau Tin-Tim!

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
vrei sa-i dea de gol pozitia reala si sa-i stirbeasca valoarea? mai degraba Uni-Uni Unirea :)

#24
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Da, pentru că acolo se afla Câmpul Cotrocenilor, pe care în 1911 făcea Aurel Vlaicu demonstrații de zbor. Dacă ai fi trecut pe acolo înainte de deschiderea H&M-ului ai fi văzut și plăcuța care atesta asta. Deci AFI Cotroceni nu minte cu nimic.

#25
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
in plus, varianta cu "si altii fac la fel" nu e chiar o scuza acceptabila :)

#26
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,548
  • Înscris: 09.09.2017

View Postdiva_hipsterova, on 30 iulie 2018 - 19:57, said:

Ce aveți cu soho unirii că nu e în unirii? Afi cotroceni e în cotroceni?

Soho e prescurtarea de la South-Houston.
Care nu e la Unirii, nici in Bucuresti, nici in Romania, nici in Europa.


#27
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Nu inteleg ce va doare de un nume. Sunt strazi denumite dupa zone din alte tari, ce are daca e la fel si cu o cladire?

#28
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Problema e ca nu mai stii sigur daca gagica sta la Barcelona sau la Barcelona residence. :))

#29
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
Salut
Am rezervat  si eu  un apartament in acest ansamblu si din verificari am constatat urmatoarele :
- planurile din prezentari sunt cu suprafete mai mari decat in realitate iar in contract semnezi ca esti de acord ca suprafata masurata la momentul semnarii procesului verbal de receptie poate sa varieze cu +/-5% din suprafata de prezentare care va apare si in schita anexa la promisiune de vanzare cumparare si sigur esti in minus ( au am constatat asta pe planul meu). Chestie de tehnica de vanzari ai ambalaj frumos continutul nu mai conteaza ca doar ti-ai luat banii.
- peretii din interiorul unui apartament  sunt din rigips;
-  cand am cerut planurile cu cote nu am primit pe cele aprobate de primarie cu stampila spre neschimbare ci unele fara nicio valoare juridica . Atentie cei care doriti sa achizitionati apartamente in acest ansamblu cititi bine planurile originale si fiti atenti la cote ;
- in schitele de prezentare pentru unele apartamente nu apare acea curte interioara unde ai geamul de la dormitor si prin care privesti la vecinul in dormitor ( verificati in planul de etaj pozitia fata de celelalte apartamente)
- cand am primit draftul de contract a trebuit sa chem smurd-ul au clauze naucitoare gen penalitati de 100 euro /zi daca nu reusesti in 30 de zile sa faci radierea din cartea funciara a promisiunii de vanzare, daca te razgandesti sa mai achizitionezi apartamentul, banii de avans le raman lor ca penalitati; te obliga la semnarea contractului de vanzare cumpararesa ii imputernicesti pe viata (pana la constituirea unei asociatii de proprietari) pentru negocierea contractelor de servicii cu intertinerea liftului, centrala de ventilatie, centrala de desfumare, centrala termica cate una pe fiecare scara, paza, etc.la pretul pietei pentru servicii similare(care o fi acela?)
Prin urmare ma gandesc destul de serios daca imi asum sau nu acestea sau renunt la rezervare.
Apropo pretul la mine pe mp este de 1700 euro cu TVA inclus, iar chestia cu London Partnersce marele investitor ce sta in spatele acestui proiect si apare in prezentarile lor pe toate site-urile nu are nici in clin nici in maneca cu acast ansamblu rezidential (dezvoltator, vanzator, constructor). Am verificat la registrul comertului.
Am sa va tin al curent ce se mai intampla.

#30
gabrjela

gabrjela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.12.2007
Nu va sfatuiesc, sunt f inghesuite cladirile, nu are nici o legatura cu ce vedeti in prezentare.
Eu sunt unul din nefericitii vecini privati de priveliste din cauza noului complex, ma uit zilnic la la muncitorii care lucreaza la 5 metri de fereastra mea Posted Image
Nu stiu cum au obtinut autorizatia de constructie http://www.pmb.ro/se...zisori_6-10.pdf. Si din ce vad aici sunt 4 cladiri, nu 3 (ma rog, a 4-a ar fi cu destinatie comerciala?). Nu am cunostinte in domeniu, dar parca ar trebui niste retrageri ceva mai mari de 5 metri de limita proprietatii, deja complexul pare limit de blocul meu (Cuza Voda 75A) si complexul acela delimitat de Cuza Voda, Bucur si Verzisori (nu ii stiu numele).

Edited by gabrjela, 17 November 2018 - 22:52.


#31
adragomir

adragomir

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2009
Dan2018 ... Mai ai ceva informatii? ... ca ma tenta si pe mine.  In plus ... tu ai platit 1700 pe mp de suprafata utila sau construita?

#32
alexsss

alexsss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2018
Salutari!
Am achiziionat de curand o garsoniera la Soho Unirii pt. investitie.

Tot ce va pot spune este ca pretul meu pe mp. util cu TVA de 5% este de 1500 euro, baiatul de la vanzari mi a calculat suprafta utila + 50% din suprafata terasei (cica asa este in piata: 2 mp de terasa = 1 mp de util), iar parcarea inclusa in pret are valoare de 12.000 euro + TVA.

Antecontractul nu este in favoarea cumparatorului, dar am vazut si mai rele la genul acesta de constructii cu multe apartamente. Cel de la Luxuria este de 10 ori mai rau (am fost aproape sa bat palma cu ei).
Randamentul este undeva peste 6%, adica ok.
Am avut de ales intre ei si Neofort, dar sincer acolo de 2 ani sunt la groapa. Am ales Soho chiar daca sunt mai sumpi, dar macar am cat de cat garantia ca se va face, anul trecut erau la groapa si acum sunt la interioare Posted Image

O chestie dubioasa este ca nu au vrut sa negocieze deloc Posted Image mi au zis ca este nu stiu ce oferta si ca pretul este fix...la voi s a negociat pretul?

#33
alexsss

alexsss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.11.2018
P.S. pretul este de 1560 mp util, am calculat gresit in prima postare.

#34
adyliviu

adyliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 16.02.2009

 alexsss, on 24 noiembrie 2018 - 00:34, said:

P.S. pretul este de 1560 mp util, am calculat gresit in prima postare.

cu sau fara tva ?

#35
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
pretul de 1700 euro cu tva  de 5% , corect mentionat de alexsss  a iesit pe sup utila fara balconul de 11 mp
suprafata studioului este de 49 mp
daca introduc si suprafata balconului pretul pe mp devine cca 1550 euro cu tva de 5%
Cat in ce priveste negocierea pretului eu am putut pentru ca am dat avans 50% si au redus pretul cu cca 5%

Pentru Dragomir,-  te sfatuiesc sa te uti bine pe schita si sa vezi adevarata sup pentru ca asa cum am spus au chestii de comerciale de prezentare  zic o sup apoi in contract prevad ca poate fi o abatere de +/-5% si in realitate se poate sa fie mai mica decat ai vazut tu.si totul e legal.

in actele de la registrul comertului firma VIEW FROM ABOVE SRL (DEZVOLTATORUL) are ca si asociati o firma cipriota , si o persoana din Anglia  care cu adevarat este director la London Partners

gabrijela  este adevarat ca sunt inghesuite si cred ca apartamentle la care dai noroc cu vecinul nu se vor vinde prea repede , eu am luat pe partea cu biserica unde este privelistea ok

#36
dan2018

dan2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 21.09.2018
Pentru cei ce doresc sa achizitioneze  apartamente in acest resort inca un sfat , cereti si planul de la etajul superior mai ales cei de la etajul 5 pentru ca etajul 6 este retras si puteti avea surprize neplacute gen toaleta deasupra livingului., La etajul 5 balcoanele nu au acoperis.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate