Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

MODIFICĂRI ADUSE CODULUI RUTIER GRECIA

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
150 replies to this topic

#55
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,198
  • Înscris: 19.09.2005

 slai, on 18 iulie 2018 - 08:46, said:

Grecii mai inchid ochii la turisti...
sper ca nu te referi la ochii turistilor.

#56
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 PSC, on 18 iulie 2018 - 09:35, said:

Eu am vrut să respect limita, dar am fost claxonat! N-am putut să merg mai lent de 110 km/h, iar ca să ţin pasul cu coloana, trebuia să am 140. La limită de 90 şi cu camere, repet.

Si daca insisti sa o respecti,ce se intampla?Te opresc si te bat?Ca de claxoane,cat timp merge mp3 la masina,nu am treaba.

Edited by daniMMM, 18 July 2018 - 09:38.


#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Gif2D, on 18 iulie 2018 - 09:07, said:

Pân' la urmă este sau nu interzis să circuli cu faza scurtă (dacă nu ai DRL) la greci?
Conform celor auzite, nu. Este recomandat să ţii farurile stinse.
Însă, conform indicatoarelor rutiere amplasate la ieşirile din tuneluri, DA. În afară de simbolul grafic, scrie clar că farurile trebuie stinse.
În UE ştiu că există regula ca maşinile/vehiculele echipate cu lumini speciale pentru timp de zi să circule cu ele aprinse, iar în caz de vreme nefavorabilă să circule cu luminile de ceaţă şi cu faza de întâlnire aprinse.
Numai la noi şi la bulgari eşti obligat să circuli cu faza de întâlnire ziua, indiferent de vreme.

 daniMMM, on 18 iulie 2018 - 09:38, said:

Si daca insisti sa o respecti,ce se intampla?Te opresc si te bat?Ca de claxoane,cat timp merge mp3 la masina,nu am treaba.
Te lovesc din spate. Era s-o păţesc, am auzit frâne bruşte puse în spate şi am fost înjurat.

#58
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,783
  • Înscris: 07.01.2012

 PSC, on 18 iulie 2018 - 09:42, said:

Te lovesc din spate. Era s-o păţesc, am auzit frâne bruşte puse în spate şi am fost înjurat.
Ai telefon cu handsfree=> apel la 112.Anunti o posibila agresiune din partea numarului X si instigare  la savarsirea de contraventii.

Edited by iulian_k, 18 July 2018 - 09:46.


#59
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Vineri m-am intors din concediu din Grecia, unde am stat aprope 2 saptamini. Prin Grcia am facut peste 700km si daca adaug si 300km pentru drumul dus/intors ajung la peste 1000km. Intr-o singura zi am vazut 2 masini de politie care se deplasau in trafic. Se deplasau si nu stateau in boscheti la vinatoare de amenzi.
La alcool se pare daca bei o bere mica de 330ml, sau un pahar de vin la masa, nu patesti nimic, deoarece nu prea ajungi la aia 0,25mg/l ȋn aerul expirat. La noi oricum iei amenda.
Au multe autostrazi si in general sint cu 3 benzi (nu 2 ca la noi). Pe una circula camioanele, pe alta masinile si alta este goala. In general autostrazile sint cam goale. Doar in apropierea oraselor mari se aglomereaza. In rest sint momente in care de duci kilometri buni pina ce mai vezi alta masina. La noi avem autostrazi putine (cu 2 benzi) si foarte aglomerate.
Daca limita pe autostrada este 130km la ora, nu vad care ar fi problema daca esti sanctionat cind depasesti 160km/h. Pentru cei grabiti este suficient daca mergi cu un 150km/h avind in vedere ca mergi doar pe autostrada si prea putin pe DN-uri.
Pe DN-uri cam aceasi poveste. De la 80km/h si pina la 110km/h este cale lunga. Si DN-urile in general sint cam goale. Asa ca de ce nu ai putea sa mergi cu 100km/h ca sa nu fi sanctionat ?
Prin orasele mai mici nu prea vezi semne cu parcarea interzisa. Nu-i ca la noi plin de masini parcate pe drum si plin de semne peste tot. Este cam greu sa zici ca nu ai unde parca. Doar in statiuni este aglomeratie mare si lipsa de locuri de parcare, insa acolo nu gasesti semne cu parcarea interzisa.

#60
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 PSC, on 18 iulie 2018 - 09:42, said:

Te lovesc din spate. Era s-o păţesc, am auzit frâne bruşte puse în spate şi am fost înjurat.
Si lor le-ar place sa se incurce cu politia lor?
Acum doi ani am fost in Thassos si am vrut sa inchiriez un Suzuki Vitara decapotabil din Skala Prinos,dar nu am gasit disponibil.Politie nu am vazut deloc pe sosele,si am intrebat pe cel de la rent-a-car-"pai nu prea are treaba politia ,nu opreste,nu avem filtre ,poti sa si bei cat vrei,pe raspunderea ta,dar sa te fereasca sfantu' sa provoci vreun accident."

Edited by daniMMM, 18 July 2018 - 09:56.


#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 iulian_k, on 18 iulie 2018 - 09:43, said:

Ai telefon cu handsfree=> apel la 112.Anunti o posibila agresiune din partea numarului X si instigare  la savarsirea de contraventii.
Având în vedere că nu mai conduci, e foarte uşor să dai sfaturi.

Am spus-o şi pe topicul dedicat traseelor spre Grecia: în oricare ţară străină circuli aşa cum se circulă acolo. Nu te apuci tu să faci pe justiţiarul sau pe nebunul. Te integrezi în trafic.

#62
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Daco_Get, on 18 iulie 2018 - 07:54, said:

Relaxarea legilor se face DUPA ce se ajunge la un comportament general civilizat cind nu mai este nevoie de f multa asprime !
Întâi să facă dracului infrastructură, să nu faci o zi dintr-un capăt într-altul al țării, să găsești un loc de parcare seara când vii acasă nu să te învârți de nebun prin cartier și pe urmă discutăm despre "înăsprirea legilor"!
Țara asta excelează la un singur capitol: pusul căruței înaintea boilor!

#63
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,618
  • Înscris: 05.12.2005
Cei care fac din astea nu prea "ştie să cetească"....

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 garett, on 18 iulie 2018 - 10:19, said:

Țara asta excelează la un singur capitol: pusul căruței înaintea boilor!
Aşa a fost dintotdeauna. Fiindcă ţara geme de boi, atât bipezi cât şi patrupezi, este şi firesc ca şi anume căruţa să fie, încă, considerată vehicul. Iar legile să fie în favoarea căruţelor.
Ştiţi giratoriile din localităţile de pe DN5? Ei bine, dacă o căruţă trece pe acolo şi voi veniţi cu maşina spre giratoriu, căruţa are prioritate!!
Până şi bulgarii au început să renunţe la căruţe, le mai au doar coloraţii şi cei foarte săraci.

Ahaaaa... acum înţeleg de ce se face atâta tam-tam pe codul rutier elen! Vor cu tot dinadinsul să-i sperie pe cei care vor să meargă acolo şi să rămână, printr-o minune, pe litoralul românesc!
Nu veţi reuşi!
Suntem mulţi cei care suntem veterani pe drumurile Greciei, aţi pierdut trenul, mă băieţi. Trebuia să încercaţi manevre din astea mai devreme, prin 2007. De fapt, aţi încercat voi ceva, cu poveştile alea cu prădarea la drumul mare prin Bulgaria (am luat amendă din cauza voastră), cu filmări aranjate cu furturi de maşini, cu avertizări de inundaţii anul ăsta... Nu mai ţine, înţelegeţi?
Nu ne mai speriaţi cu codul rutier elen, reguli din astea sunt valabile peste tot în lumea civilizată, cu apă caldă şi wi-fi gratuit! E clar?

#65
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 garett, on 18 iulie 2018 - 10:19, said:

Întâi să facă dracului infrastructură, să nu faci o zi dintr-un capăt într-altul al țării, să găsești un loc de parcare seara când vii acasă nu să te învârți de nebun prin cartier și pe urmă discutăm despre "înăsprirea legilor"!
Țara asta excelează la un singur capitol: pusul căruței înaintea boilor!
Corect.
Pacat ca nu am facut poze pe autostrada, ca sa vedeti cum ar fi sa fi singura masina care se deplaseaza kilometri buni pe o autostrada cu 3 benzi. Sau cum ar fi sa fi singura masina intr-un tunel cu 3 benzi si lung de 6 km. A-ti citit bine... tunel sapat in munte, lung de 6 km. La noi se chinuie de ani de zile sa faca autostrada Sebes-Turda (~70km)  pe care au mai si impartit-o in 4 si sau trezit ca lotul 4 care are doar 16,3 km sa surpat inainte de inaugurare.
Sau poze cu intrarea pe autostrada de la Timisoara catre Deva, ca se se vada cit este de aglomerata si cum toata lumea se grabeste sa o calce cit mai tare si se depasesc uni pe alti, ca nebuni, ca sa scape de aglomeratie  (recunosc ca si eu am urcat la 150km/h ca sa recuperez timpul pierdut de la vama si pina la autostrada mergind pe multe portiuni bara la bara cu citiva km/h)

Edited by florin71_skoda, 18 July 2018 - 10:47.


#66
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 Adm, on 18 iulie 2018 - 07:37, said:

Hai ma, noi avem legi mai aspre, problema este ca nu se aplica.
Si la Greci e la fel...

Corect
Legea 4530/martie 2018 se refera la acelasi infractiuni in mare, doar ca pedeapsa este marita.

ce nu spune legea este unde se poate gasi un politist pe strada cand toti stau cate 2-3 la umbra pe motociclete, iar motociclisti fara casca, sa nu vorbesc de centura, sens interzis, vorbit la telefon trec pe langa ei intr-o veselie
Eu conduc 4-5 luni pe an in Grecia de 17 ani.Niciodata, niciodata nu m-a opriut un politist sa verifice actele sau centura....
Si numai eu ?
toata familia........

Amenda pentru parcare, dubla, tripala, pe rosu, pe trotuar pe ce vreti voi, niciodata
afara de centrul turistic unde de bine de rau este ceva politie si ordine

Totusi pentru cine vrea sa citeasca -tradusa cu google
De aruncat o privire la amenzi si sanctiuni pentru neplata lor

https://translate.go...w/index/law/869


PS

Consider ca este un topic pentru aria turism , nu apartine de Poiana

Edited by vio69a, 18 July 2018 - 10:55.


#67
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,792
  • Înscris: 13.06.2004
Off-topic: şi dacă ai maşină de epocă care nu a fost dotată cu locaşuri pentru centură de siguranţă trebuie să modifici scaunele în aşa fel încât să poţi pune centură de siguranţă?   :huh:

#68
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 PSC, on 18 iulie 2018 - 10:32, said:



Ahaaaa... acum înţeleg de ce se face atâta tam-tam pe codul rutier elen! Vor cu tot dinadinsul să-i sperie pe cei care vor să meargă acolo şi să rămână, printr-o minune, pe litoralul românesc!
Nu veţi reuşi!

Nu cred.Sunt reguli de bun-simt,eu oricum nu mai dau pe la marea noastra, nu din cauza codului rutier,si chiar imi pare rau. Numai pe la oltenii nostri vedeam prin sate porcul legat cu lant de pom, si cainele si caii vraiste pe strazi.Litoralul la noi oricum e o jale totala,incepand cu calitatea serviciilor si terminand cu preturile si curatenia.
PS.Acum trei ani am fost la Mamaia.

 djl, on 18 iulie 2018 - 11:01, said:

Off-topic: şi dacă ai maşină de epocă care nu a fost dotată cu locaşuri pentru centură de siguranţă trebuie să modifici scaunele în aşa fel încât să poţi pune centură de siguranţă?   Posted Image
Nu.La alea de epoca sunt chestii privitoare doar la copii

Vehicule fără centură de siguranță
În cazul vehiculelor fără centură de siguranță ȘI concepute fără centură de siguranță (ex. mașini de epocă):
  • șoferii nu pot transporta copii sub vârsta de 3 ani
  • copiii cu vârsta peste 3 ani pot ocupa numai locurile de pe bancheta din spate.


#69
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011

 UlrichVans, on 18 iulie 2018 - 09:29, said:


Pai emigrati naibii pe cate o insula pustie ceva.. o sa aveti acolo "exclusivitate"... :roflmao: noi restul astia "nesimtiti" ne descurcam cat e cat sa ne acceptam unii pe altii si sa impartim aceleasi drumuri..

Pentru a obtine ce spui tu exista niste reguli.

Cu exceptia aleia cu centura, ai e o mizerie.

 garett, on 18 iulie 2018 - 10:19, said:


Întâi să facă dracului infrastructură, să nu faci o zi dintr-un capăt într-altul al țării, să găsești un loc de parcare seara când vii acasă nu să te învârți de nebun prin cartier și pe urmă discutăm despre "înăsprirea legilor"!
Țara asta excelează la un singur capitol: pusul căruței înaintea boilor!

Sa gasesti? Asa, pur si simplu, desi ti-ai luat apartment fara loc de parcare?

#70
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Iar începem aceeași discuție? :rolleyes:

#71
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 catalina1, on 18 iulie 2018 - 12:22, said:

Sa gasesti? Asa, pur si simplu, desi ti-ai luat apartment fara loc de parcare?
Exact aşa, da.
Americanii - ştiţi voi, naţiunea aia cu Trump în frunte, ăia care habar n-au de cultura generală, ăia cu pistoale în buzunar...
În niciun stat american n-ai voie să construieşti nimic dacă nu poţi asigura locuri de parcare!
Nu ca în Grecia, sau ca la noi, pe principiul "Aveţi loc de parcare la 50 m", ci acea clădire să aibă locurile proprii de parcare!
Astfel au apărut parcările subterane şi parcările multinivel pe unde se mai aleargă băieţaşii în câte un film.
Acolo, autoturismul are un loc aparte în comunitate şi infrastructura este organizată ca atare.
În Europa, gradual de la vest la est, respectul pentru autoturismul proprietate personală scade, prin impunerea de restricţii, prin îngustarea străzilor, prin alocarea unor zone tot mai mari exclusiv pietonilor etc.

#72
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,913
  • Înscris: 21.04.2011
Poate vreau sa fac un bloc pentru saraci fara masini.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate