Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

idee motoare magnetice

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Din cate am intele eu un motor magnetic s-ar putea realiza daca ar exista un shield pentru unul din polii unui magnet. Ei bine mi-a trecut prin cap ca un astfelde shield ar putea fi un material antiferromagnetic in care orientarea momentelor magnetice ale atomilor sa anuleze momentul magnetic al unui pol anume al unui magnet. Pur si simplu asa cum se aduna un numar pozitiv cu un numar negativ pe axa numerelor. Si astfel sa dea moment magnetic numai intr-o parte.
Ar merge?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,627
  • Înscris: 07.02.2003

 karax, on 14 iulie 2018 - 13:48, said:

Din cate am intele eu un motor magnetic s-ar putea realiza daca ar exista un shield pentru unul din polii unui magnet.
Ar merge?
Nu, nu exista magnet monopolar decat in teorie. Iar deschizi topicuri aiurea ?

Edited by andreic, 14 July 2018 - 13:51.


#3
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 karax, on 14 iulie 2018 - 13:48, said:

Din cate am intele eu un motor magnetic s-ar putea realiza daca ar exista un shield pentru unul din polii unui magnet. Ei bine mi-a trecut prin cap ca un astfelde shield ar putea fi un material antiferromagnetic in care orientarea momentelor magnetice ale atomilor sa anuleze momentul magnetic al unui pol anume al unui magnet. Pur si simplu asa cum se aduna un numar pozitiv cu un numar negativ pe axa numerelor. Si astfel sa dea moment magnetic numai intr-o parte.
Ar merge?

Nu cred.
Dar vezi ca era la un moment dat un topic despre motoare magnetice (parcă). Cauta-l si vezi ca acolo s-a despicat firul in 4 pe tema asta. Posted Image

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 dalu364, on 14 iulie 2018 - 13:52, said:


Nu cred.
Dar vezi ca era la un moment dat un topic despre motoare magnetice (parcă). Cauta-l si vezi ca acolo s-a despicat firul in 4 pe tema asta. Posted Image

Probabil tot el l-a deschis. :D

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 andreic, on 14 iulie 2018 - 13:50, said:

Nu, nu exista magnet monopolar decat in teorie. Iar deschizi topicuri aiurea ?
Teoria permite existenta magnetilor monopolari deci si in realitate ar trebui sa fie posibili. Altfel scuze dar suntem pe aria alternative science...cred ca e cea mai potrivita arie pentru topicurile mele.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Şi cum s-ar închude liniile de câmp magnetic în cazul ecranării unui pol? nu ar dispare complet câmpul?

#7
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 dalu364, on 14 iulie 2018 - 13:52, said:


Nu cred.
Dar vezi ca era la un moment dat un topic despre motoare magnetice (parcă). Cauta-l si vezi ca acolo s-a despicat firul in 4 pe tema asta. Posted Image
Il stiu insa am preferat sa deschid pe altternative science....asa e mai bine

 mihaicozac, on 14 iulie 2018 - 14:10, said:

Şi cum s-ar închude liniile de câmp magnetic în cazul ecranării unui pol? nu ar dispare complet câmpul?
N-am idee presupun ca miscarea de revolutie a orbitalilor ar trebui sa fie sincronizate cumva in magnet cu shieldul asta...

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu exista materiale care sa ecraneze pasiv magnetic si electromagnetic - fiind vorba de miscare, este vrei-nu-vrei si electromagnetic.

Materialele diamagnetice sunt respinse, iar cele paramagnetice sunt usor atrase in camp magnetic, nu sunt materiale pasive, apar forte de atractie si respingere.

Se pot realiza motoare magnetice, paradoxal folosind ecranare feromagnetica, intr-o configuratie duplex cu doua motoare jumelate si sincronizate in sens invers, dar care folosesc un ecran comun si un sistem de angrenare (simpla) care coroboreaza forta motrica intr-un singur sens.
Sistemul trebuie sa minimizeze atat fortele magnetice de autofranare, cat si pe cele electromagnetice si electrice de franare. E facut din sec 12 in actuala civilizatie...

Edited by loock, 14 July 2018 - 14:16.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Ce-i ăla shield?

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Vrea sa spuna probabil ecran cu sens de scut.

Din pacate nu exista un astfel de material care sa ecraneze pasiv campul magnetic si electromagnetic.

Orice pui in loc de aer, ca e vid sau orice material neferomagnetic, indiferent ca e complet neutru, sau ca e diamagnetic sau paramagnetic, nu poate ecrana pasiv mai bine. Cele care prezinta o usoara ecranare, compenseaza prin franare diamagnetica sau paramagnetica, deci rezultatul este acelasi sau similar, deformarile unor linii de camp sunt insuficient de semnificative.
E un material utopic, pt care nu exista nici macar minimal o baza stiintifica.

E oarecum similar cu un alt material utopic care sa ecraneze gravitatia...

Pt. gravitatie exista chiar un avans tehnologic mai mare, desigur nu pt. ecranare efectiva, ci pt. artificii tehnice care fie compenseaza forta gravitationala, fie curbeaza spatiu-timpul...

Edited by loock, 14 July 2018 - 14:31.


#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
S-a mai discutat despre asta
Un magnet monopolar nu poate fi creat din materie normala cum ar fi atomi și electroni si ar fi nevoie de o nouă particulă elementară pe care la momentul actual nu am descoperit-o - este doar ipotetica.
Realizarea unui motor magnetic "clasic" ...hmm ... s-a tot incercat fara prea mare succes.

Doua legi ale naturii ne dau mari batai de cap:
1. Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga: totul se transforma.
2. Prin transformare, o parte din cantitatea initiala folosita, se transforma intr-o alta forma care nu mai este utila/utilizabila

Orice motor, ca sa functioneze si sa debiteze energie, (impropiu spus sa produca), trebuie sa fie alimentat si deci sa consume alt tip de energie pe care o transforma, intotdeauna cu unele pierderi, adesea mari, in alta forma/e de energie, sau acelasi tip dar cu alti parametri.
Care sa fie acest alt tip de energie?

Energia nu se poate genera/produce/obtine, cu nimic cunoscut de omenire, decat prin transformari fizice si chimice.
Restul e CAN CAN

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Evident ca nu se poate realiza un motor magnetic veritabil, ci doar un pseudo motor magnetic, care e doar un artificiu tehnic pt. extragere primitiva de zero point energy, folosind campul magnetic ca interfata cuantica.

Se poate extrage ZPE la viteze mult-mult- sub-relativiste si fara magneti, cu ajutorul motoarelor repulsoare, prin efect cinetic in flux continuu, o solutie tehnica complet diferita.

Cu ajutorul magnetilor se poate extrage/smulge ZPE si la viteze foarte mici, si de cativa m/s sau mai putin.

Cu repulsoare e nevoie de cateva sute de m/s.

Edited by loock, 14 July 2018 - 15:16.


#13
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Vorbeste in Limba Romana plz cu termeni cunoscuti, ce vorbesti tu acolo e Chineza pentru mine. Te ajutam dar nu sunt Da Vinci ca sa-ti descifrez codul.

#14
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Deci de la "ma gandeam" ai trecut la "ma intrebam" si, deocamdata, ai trecut la "din cate am inteles".
Pai inainte de a posta, nu mai bine mai citeai sa intelegi tot si stai cuminte, incepand noua "dizertatie" cu "stiu sigur ca...."?
LE" Ei bine mi-a trecut prin cap "
Esti sigur ca un astfel de "shield" ti-a trecut prin cap si nu altceva? Nu spui ce, ca e secret.

 loock, on 14 iulie 2018 - 15:11, said:

Evident ca nu se poate realiza un motor magnetic veritabil, ci doar un pseudo motor magnetic, care e doar un artificiu tehnic pt. extragere primitiva de zero point energy, folosind campul magnetic ca interfata cuantica.

Se poate extrage ZPE la viteze mult-mult- sub-relativiste si fara magneti, cu ajutorul motoarelor repulsoare, prin efect cinetic in flux continuu, o solutie tehnica complet diferita.

Cu ajutorul magnetilor se poate extrage/smulge ZPE si la viteze foarte mici, si de cativa m/s sau mai putin.

Cu repulsoare e nevoie de cateva sute de m/s.
L-ai spart! Nu si-a dat seama in ce a calcat cand a deschis topicul!Posted Image Posted Image

Edited by wagmich, 14 July 2018 - 15:43.


#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 loock, on 14 iulie 2018 - 15:11, said:

Evident ca nu se poate realiza un motor magnetic veritabil, ci doar un pseudo motor magnetic, care e doar un artificiu tehnic pt. extragere primitiva de zero point energy, folosind campul magnetic ca interfata cuantica.

Se poate extrage ZPE la viteze mult-mult- sub-relativiste si fara magneti, cu ajutorul motoarelor repulsoare, prin efect cinetic in flux continuu, o solutie tehnica complet diferita.

Cu ajutorul magnetilor se poate extrage/smulge ZPE si la viteze foarte mici, si de cativa m/s sau mai putin.

Cu repulsoare e nevoie de cateva sute de m/s.
Nici n-am nevoie de mai mult pentru ce imi trebuie mie.

#16
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
există cîteva reguli simple în lumea asta
- omul a fost creat pentru sclavie-
- ce este gratis, nu va fi dezvoltat niciodată
- perpetuum mobile există, dar permenent cei ce afirmă că nu există...vor fi mai vocali ( exact cum ne e azi....afirmăm că o ducem mai bine ...cînd marea majoritate pleacă dracului de rău ce e)
- de motorul cinetic ce ai citit? clar că cel magnetic va fi huiduit. cum bre dijeaba? nu există aşa ceva!

Edited by sarac.lipit, 14 July 2018 - 17:11.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sunt cam impartiti intre 2 variante:
1 nu se vrea asa ceva si s eascunde adevarul pentru ca asa ceva ar duce lumea la independenta energetica pentru fiecare casa in parte ceea ce e prea mult  in materie de independenta pentru adeptii statului centralizat.
2 eu chiar nu imi dau seama ca gresesc

#18
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Păi spune ne și nouă care e ăla care există :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate