Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

idee motoare magnetice

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Scz de offtopic , dar cred ca userul @loock , ar trebui '' mazilit '' moderator pe ceva arie tehnica . Stie de toate si vine cu explicatii pentru fiecare . Am observat asta de nenumarate ori . Cinste lui , o persoana foarte pregatita .

#20
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmihaicozac, on 14 iulie 2018 - 14:10, said:

Şi cum s-ar închude liniile de câmp magnetic în cazul ecranării unui pol? nu ar dispare complet câmpul?
prin capacitorul de flux

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View Postkarax, on 14 iulie 2018 - 14:10, said:

Teoria permite existenta magnetilor monopolari
Atat, in practica nu, trebuie inchis campul.

Edited by andreic, 14 July 2018 - 22:40.


#22
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

View Postandreic, on 14 iulie 2018 - 13:50, said:

Nu, nu exista magnet monopolar decat in teorie. Iar deschizi topicuri aiurea ?
Chiar  asa  karax  ,  nu dai  nici un  raspuns  in  topicul  motoare  magnetice    de   3   luni   ,   in schimb  deschizi  un  alt  topic.  Cu ce  sa  te  mai   ajut  acum  ?  In  topicul  Motoare  magnetice,    te-as  fi  trimis   exact   la  problema  care  te  preocupa  . Aici  trebuie  sa-ti  scriu ,  sa-ti  desenez ,  sa-ti  prezint   diferite   experimente realizate  de  mine,   sau   pe   simulatorul  Maxwell   si  nu mai  am    chef.

#23
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

View Postsarac.lipit, on 14 iulie 2018 - 17:09, said:

există cîteva reguli simple în lumea asta
- omul a fost creat pentru sclavie-
- ce este gratis, nu va fi dezvoltat niciodată
- perpetuum mobile există, dar permenent cei ce afirmă că nu există...vor fi mai vocali ( exact cum ne e azi....afirmăm că o ducem mai bine ...cînd marea majoritate pleacă dracului de rău ce e)
- de motorul cinetic ce ai citit? clar că cel magnetic va fi huiduit. cum bre dijeaba? nu există aşa ceva!
Nu  veau sa  fiu  vocal  ,  dar  te  rog sa-mi  prezinti si  mie  un  dispositiv/ masina s.a.m.d.  care   functioneaza  perpetuum  doar  cu  magneti  permanenti .  Tare  sunt  curios.

View Postloock, on 14 iulie 2018 - 14:13, said:

Nu exista materiale care sa ecraneze pasiv magnetic si electromagnetic - fiind vorba de miscare, este vrei-nu-vrei si electromagnetic.

Materialele diamagnetice sunt respinse, iar cele paramagnetice sunt usor atrase in camp magnetic, nu sunt materiale pasive, apar forte de atractie si respingere.

Se pot realiza motoare magnetice, paradoxal folosind ecranare feromagnetica, intr-o configuratie duplex cu doua motoare jumelate si sincronizate in sens invers, dar care folosesc un ecran comun si un sistem de angrenare (simpla) care coroboreaza forta motrica intr-un singur sens.
Sistemul trebuie sa minimizeze atat fortele magnetice de autofranare, cat si pe cele electromagnetice si electrice de franare. E facut din sec 12 in actuala civilizatie...
Exista   si substante   numite  izolatori magnetici ,  Dioxidul  de  Zinc .  Il gasesti  in  interiorul  bateriilor  .  Este  de  culoare  neagra.   Dar  ele  izoleaza   campuri  extraodinari   de  mici si  cum magnetii  permanenti ,  fie  ei  confectionati  din  ferite   dure   ,  sau din Neodim  au  campuri  puternice , ce   grosime   crezi  ca trebuie   sa   aiba   un   asemenea  material  izolator ?

View PostDaculScoril0, on 14 iulie 2018 - 21:24, said:

prin capacitorul de flux
Deci , izolezi un pol  magnetic  prin  capcitorul  de  flux  ? Ha-ha.  Eu  folosesc  o  sfera   feromagnetica  si  ecranez  corpul  aflat  in  interior   de  toate liniile  din  exterior  . Uite  un ecran  magnetic.

Edited by scanteitudorel, 11 January 2019 - 11:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate