Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viitorul a avut deja loc orice acum nu exista fiind trecutul lui?

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postaltnume, on 13 iulie 2018 - 22:09, said:

Unde?
Baga un ochi aici
https://en.wikipedia...losophy_of_time)
si aici
https://physics.stac...t-the-same-time

View Postpufonel, on 13 iulie 2018 - 23:21, said:

Defapt sageata timpului e data de cresterea entropiei (adica a dezordinii unui sistem), deci e, putin probabil ca o stare sa se repete exact intr-un univers a carui entropie a crescut intre timp.
Iar o gaura neagra este un distrugator de entropie tocmai prin sfarmarea materiei  again in particulele constituente

View Postcrisstonne, on 14 iulie 2018 - 00:27, said:

Orice ar fi si oricum, tot ai sa inchizi noaptea ochii, ca sa ii redeschizi dimineata, atit cit vei ființa.
Si traim , si murim , si se duc toti, de la parinti, cunsocuti , sotie si foste prietene si uite asa se duce toata viata...uoffff ce pesimist m-ai facut sa fiu cu postul tau...si asa am destule probleme si mi-e frica de ce va fi in viitor...

View Postaltnume, on 14 iulie 2018 - 04:56, said:


Domn'e, posibil e orice, da' probabil, tu cum zici?

intr-un univers infinit sau intr-o infinitate de universuri orice este obligatoriu sa se intample, prin insasi notiunea de probabilitate extrem de mare.

#20
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Eu facusem un shortcut, dar...nah.Trebuie sa explici ca e vb de o probabilitate extrem de mare in timp infinit sau ca trebuie vazut out of txe box sau chiar demonstrand absurdul cand pleci de la absurd.

O exista oare omul cu 4 maini si 4 picioare?Sau bara maini si picioare?

Momentan ne indreptam in prezentul nostru in care 4 maini si 4 picioare(sau cate 20 din fiecare) ar fi degeaba.

Edited by ionutz_joe2009, 14 July 2018 - 14:37.


#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ca si biologie sau ca si timpuri suprapuse , oameni cu 4 maini si 4 picioare?

#22
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Au fost dinozaurii.Au murit.Eu aduceam in discutie inteligenta.Cu maini si picioare multe nu faci nimic...istoria ne este martor.

Edited by ionutz_joe2009, 14 July 2018 - 14:53.


#23
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postkarax, on 14 iulie 2018 - 13:42, said:

Si traim , si murim , si se duc toti, de la parinti, cunsocuti , sotie si foste prietene si uite asa se duce toata viata...uoffff ce pesimist m-ai facut sa fiu cu postul tau...si asa am destule probleme si mi-e frica de ce va fi in viitor...

A, nu, zice colegul ca nu este asa :D

#24
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postionutz_joe2009, on 14 iulie 2018 - 08:58, said:

...la infinit...
Nu ma intereseaza sau deranjeaza ideile tale, nea Joe, dar repetarea fara fond a conceptului abstract de infinit e contraproductiva.
Infinitul este o marime ce nu poate fi atinsa niciodata, dar absolut niciodata. Este de neatins, este ceva abstract si nu real.
In fond, pentru ca de regula mai trebuie sa dam si niste argumente asimilabile de mintea omeneasca, numarul de atomi din intregul Univers observabil este cam de 10 la puterea 80 (aproximativ).
Acest numar ti se pare cumva sinonim cu infinitul ?!

Incetati sa mai repetati forme fara fond...la infinit. :lol:

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostXlander, on 14 iulie 2018 - 20:36, said:


Incetati sa mai repetati forme fara fond...la infinit. :lol:

Au voie, pentru că sint pe aria potrivita.
Teoriile sint de tip contrafactual, ce ar fi daca ar fi cum cred eu, peste capul fizicienilor consacrati, care au laboratoare si aparatura de sute de milioane de dolari.

Multe chestii se pot face din logica, fara nici un șfanț :lol:

#26
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Uitati ca totul este ultrasecret.Si la Vatican sunt spioni si este ultrasecreta istoria, bine inchisa, ca acolo au avut acces prea putini oameni, istoria  din cel putin sec 8.

Pana atunci , Universul e 10 la 80.Aproape cica.O fi si constant numarul?Creste sau scade?

Edited by ionutz_joe2009, 15 July 2018 - 17:10.


#27
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Sa intelegem clar, aproape ca am ajuns..........si eram atat de aproape...sau departe.Si daca e sub nas si nu poate fi inteles?

Edited by ionutz_joe2009, 15 July 2018 - 17:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate