Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Viitorul a avut deja loc orice acum nu exista fiind trecutul lui?

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Denumire topic: "Viitorul a avut deja loc si orice acum nu exista fiind trecutul lui?"

Cand au loc cele de care efectiv ai parte (beneficiezi), viata ta efectiva?

Din punctul meu de vedere, viata mea efectiva are loc chiar acum cand sunt constient de cele de care sunt constient. Si de as trai 100 de ani fara a fi constient, nu as sti ca traiesc, ca am o viata si practic nu as avea o viata.

Edited by altnume, 13 July 2018 - 22:10.


#2
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Posted Image

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ceva ceva stii tu ..in fizica se spune ca trecutul , prezentul si viitorul sunt de fapt in acelasi loc "in acelasi timp".

#4
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Unde?

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,209
  • Înscris: 06.01.2007
Chiar asa, unde?

Edited by maccip, 13 July 2018 - 22:13.


#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postaltnume, on 13 iulie 2018 - 21:59, said:

Denumire topic: "Viitorul a avut deja loc si orice acum nu exista fiind trecutul lui?"

Intr-o infinitate de solutii ale Universului , una este  prezentul nostru...totul se transforma , continuu.Si in infinitate prezentul asta a mai avut loc, daca nu a mai avut inca, va mai avea loc cu siguranta.

Edited by ionutz_joe2009, 13 July 2018 - 22:41.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaltnume, on 13 iulie 2018 - 21:59, said:

Denumire topic: "Viitorul a avut deja loc si orice acum nu exista fiind trecutul lui?"

Cand au loc cele de care efectiv ai parte (beneficiezi), viata ta efectiva?

Din punctul meu de vedere, viata mea efectiva are loc chiar acum cand sunt constient de cele de care sunt constient. Si de as trai 100 de ani fara a fi constient, nu as sti ca traiesc, ca am o viata si practic nu as avea o viata.

Ar fi posibil ca toate starile prezente (adica ce traim acum) sa fie determinate de una sau mai multe stari viitoare (conditionalitate inversa). In acest fel nu traim acum ceva determinat de fapte trecute (care au avut loc) ci de evenimente viitoare (care urmeaza sa aiba loc).  Adica de la T1 la T0, o conditionalitate inversa.  Tu de fapt traiesti clipa prezenta dar fara sa-i stii cauza fundamentala, care este undeva in viitor.  Adica esti predestinat sa ajungi undeva, iar ceea ce traiesti acum e doar o etapa in drumul pe care il ai de parcurs pentru a ajunge acolo.

#8
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
pana acum cativa ani si eu credeam basme deastea
de fapt....timpul exista. simtim timpul tocmai din cauza constiintei

#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Pai ceasul nu sta, el merge si transforma continuu.Dar este clar ca-n infinitate poti avea 2 solutii identice la intervale mari.Ciclic.Adica, intr-un alt prezent indepartat, Pamantul a mai existat.

Edited by ionutz_joe2009, 13 July 2018 - 22:40.


#10
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Defapt sageata timpului e data de cresterea entropiei (adica a dezordinii unui sistem), deci e, putin probabil ca o stare sa se repete exact intr-un univers a carui entropie a crescut intre timp.

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Universul se mareste.S-a nascucut, va creste, va muri.

Edited by ionutz_joe2009, 14 July 2018 - 00:09.


#12
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Fara constiinta precum e cea umana ... nu poate exista timp, asadar cea mai buna descriere filozofica a timpului ar fi ca el reprezinta o opreliste a constinteii impusa de natura ( cel putin in cazul entitatilor de carbon efemere).

View Postionutz_joe2009, on 13 iulie 2018 - 23:44, said:

Universul nu-i fix, se mareste.
Nu se stie, depinde ce definim ca fiind Universul. Daca sa zicem teoria stringurilor e adevarata, ar insemna ca Universul nostru de buzunar isi accelereaza expansiunea, totusi nu putem afirma ca Multiversul in ansamblul lui se mareste.
E posibil ca alte lumi sa prezinte cu totul alte caracteristici fizice fata de a noastra, Universuri de buzunar in care organizarea materiei nu a ajuns niciodata la faza de a da nastere proceselor termonucleare de fuziune stelara sau unde inflatia s-a oprit.

Edited by doxan, 13 July 2018 - 23:55.


#13
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,287
  • Înscris: 13.01.2011
Orice ar fi si oricum, tot ai sa inchizi noaptea ochii, ca sa ii redeschizi dimineata, atit cit vei ființa.

#14
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nu stiu de ce am impresia ca in jocul asta o furnica poate crea un alt  viitor trecut.Intr-un infinit la infinit timp, obligat se intampla sa apara toti factorii pt a se recrea prezentul nostru(identic) in viitor plus o infinitate de prezent mai mult sau mai putin diferit(poate mai bun, poate mai rau).

Edited by ionutz_joe2009, 14 July 2018 - 00:42.


#15
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Postionutz_joe2009, on 13 iulie 2018 - 22:24, said:

Intr-o infinitate de solutii ale Universului , una este  prezentul nostru...
Si in infinitate prezentul asta a mai avut loc, daca nu a mai avut inca, va mai avea loc cu siguranta.
Adica cum? Tu traiesti un prezent care va avea loc candva?

View Postrosix, on 13 iulie 2018 - 22:28, said:

Ar fi posibil ca toate starile prezente (adica ce traim acum) sa fie determinate de una sau mai multe stari viitoare (conditionalitate inversa). In acest fel nu traim acum ceva determinat de fapte trecute (care au avut loc) ci de evenimente viitoare (care urmeaza sa aiba loc).  Adica de la T1 la T0, o conditionalitate inversa.  Tu de fapt traiesti clipa prezenta dar fara sa-i stii cauza fundamentala, care este undeva in viitor.  Adica esti predestinat sa ajungi undeva, iar ceea ce traiesti acum e doar o etapa in drumul pe care il ai de parcurs pentru a ajunge acolo.
Domn'e, posibil e orice, da' probabil, tu cum zici?

View PostStefanLiviu, on 13 iulie 2018 - 22:32, said:

pana acum cativa ani si eu credeam basme deastea
de fapt....timpul exista. simtim timpul tocmai din cauza constiintei
Depinde cum o definesti.  Constiinta ta nu exista.

View Postdoxan, on 13 iulie 2018 - 23:48, said:

Fara constiinta precum e cea umana ... nu poate exista timp,
Pe asta de unde ai scos-o? Cine esti tu, sa afirmi ca nu poate exista timp fara constiinta, esti natura aparitiei si sustinerii realitatii?

View Postcrisstonne, on 14 iulie 2018 - 00:27, said:

Orice ar fi si oricum, tot ai sa inchizi noaptea ochii, ca sa ii redeschizi dimineata, atit cit vei ființa.
Serios? Cine ti-a spus asta?

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaltnume, on 13 iulie 2018 - 21:59, said:

Din punctul meu de vedere, viata mea efectiva are loc chiar acum cand sunt constient de cele de care sunt constient. Si de as trai 100 de ani fara a fi constient, nu as sti ca traiesc, ca am o viata si practic nu as avea o viata.

Cam mirosi a troll mai @altnume, adica pui o problema in discutie, care iti depaseste inteligenta, dupa care o arzi boschetareste cu cei implicati in discutie (vezi postarea aroganta de mai sus).

Referitor la subiect - o planta (teoretic) nu are facultatea de a fi constienta de propria-i fiinta. Ea traieste sau nu? Viata biologica nu se rezuma la facultatea de a fi constient. Faptul ca omul e, la un moment dat, constient de propria sa existenta, nu e o dovada ca traieste efectiv evenmentele in lumea reala. Poate fi doar o simpla excitatie la nivelul creierului. Cand visezi esti constient de propria ta persoana, in vis, fara a trai efectiv, in lumea reala, evenimentele pe care le visezi.

Edited by rosix, 14 July 2018 - 05:16.


#17
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Moama ce s-au intalnit doi filozofi pe aceeasi lungime de unda! Eclipsa totala. Din trecut pana in viitor.....Adica acum... Sau poate ieri,...

#18
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postaltnume, on 14 iulie 2018 - 04:56, said:


Adica cum? Tu traiesti un prezent care va avea loc candva?

Pai daca universul se reseteaza la infinit,se pare ca da,  da.

Edited by ionutz_joe2009, 14 July 2018 - 08:59.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate