Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

Cumparare apartament neintabulat inca in CF (proiect nou, aproape construit)

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La OCPI poti sa ceri extras de carte funciara pentru informare. (dureaza cateva zile pana cand se emite).
Un notar (orice notar) il poate obtine si fara ca sa te deplasezi.
Trebuie sa stii numarul cadastal/CF.

Edited by pasilla, 10 July 2018 - 19:56.


#20
sashajoker

sashajoker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 02.08.2008

 pasilla, on 10 iulie 2018 - 19:54, said:

La OCPI poti sa ceri extras de carte funciara pentru informare. (dureaza cateva zile pana cand se emite).
Un notar (orice notar) il poate obtine si fara ca sa te deplasezi.
Trebuie sa stii numarul cadastal/CF.

Iar faptul ca imobilul e lipsit de sarcini si ca e totul in regula cu el tot notarul imi poate confirma de pe CF?

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Scrie in Extrasul de CF.
Daca Extrasul de CF nu este individualizat pe Ap, nu ai cum sa stii ca Ap pe care il cumperi, nu a mai fost vandut si altcuitva.

Edited by pasilla, 10 July 2018 - 20:37.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
,,N-O SĂ VEZI CUM ARATĂ CLUJUL DE LA ETAJUL 18,,așa scrie pe reclama din Mănăștur de lângă benzinăria omv în loc de,, vino să vezi.... ,,și ăia erau în faliment și vindeau apartamente cu banii jos și blocul era la et1.dacă ar fi în centrul clujului aș înțelege cumva nerăbdarea dar în baci lasă-i să-și termine blocul,să-l întăbuleze și atunci dai banul jos.dacă azi pui banul pe masă de mâine agentul nu-ți mai răspunde la telefon iar dacă mai ai ceva necazuri o să-ți spună verde-n față să nu-l mai deranjezi.căt timp ai banul în buzunar,, joacă ,,ei după ce i-ai dat,, joci,, tu.sper că m-ai înțeles

Edited by EMPP, 10 July 2018 - 21:02.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,804
  • Înscris: 12.01.2018
acum mi-am adus aminte de cineva care a cumpărat ca și tine și până la urmă tot blocul a fost vândut așa fără CF deci cf nu a mai făcut că nu mai avea sens umblătura moca dacă banii erau luați,recepția nefăcută,apartamentele nu se pot revinde,au apărut și șmecherii care au promis întăbularea apartamentelor au tot luat bani și au dispărut și tot așa.povestea este pe str câmpului parcă.și or mai fi destule

am impresia că și proiect trebuiau să refacă nefiind luat în primire de primărie.construind și un etaj peste aprobări

#24
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
De aia este bine sa cumperi prin banca, prin credit, chiar daca ai toti banii, poti inchide creditul luna urmatoaredar poti sa fii sigur ca banca o sa faca toate verificarile pe care pe tine nu te duce capul sa le faci, asta contra
unui comision de acordare relativ modic.

#25
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu am dat un avans de 2000 euro pt un apartament nou,urmand ca restul sa ii dau cand toate actele sunt gata. Apartamentul nu era inscris in CF, si  nu avea nici receptia facuta, insa notarul  (prieten cu vanzatorul ) a zis ca e ok. Tatal meu cunoscand un notar a zis sa mergem totusi la el. Vanzatorului nu prea i-a convenit insa a zis ok. Notarul dupa ce a vazut toate actele , a trantit dosarul de birou si a zis '' Domnule eu nu semnez asa ceva , pt ca nu vrea sa fiu anchetat mai tarziu '' . Notarul celalalt oricum mai fusese anchetat pt alte fraude.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu nu aș plăti VREODATĂ avans pentru ceva ce nu există.
Decât pe hârtie așa.

#27
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu as plati un avans, e normal, doar ca acelava fi minim. Sub 1%. In nici'un caz jumatate

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,996
  • Înscris: 03.12.2005
Si din postura inversa, daca exista cerere ca in Cluj eu nu m-as complica sa incasez avansuri de 1-2000 euro. In acelasi timp, daca ipoteca se extinde asupra cotei parti corespunzatoare a ce urmeaza sa se cumpere, nu as avea nimic impotriva sa o inscriu, daca avansul e substantial si imi permite sa rulez in continuare.

#29
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu sunt curios de o chestie. A cumpărat cineva vreun apartament în bloc nou, cu toate actele și bransarile ok, care sa nu fie la demisol, parter sau ultimul etaj și să fie primul proprietar?

#30
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017

 Afroditu, on 11 iulie 2018 - 21:35, said:

Eu sunt curios de o chestie. A cumpărat cineva vreun apartament în bloc nou, cu toate actele și bransarile ok, care sa nu fie la demisol, parter sau ultimul etaj și să fie primul proprietar?

DA - Eu
Bloc nou - toate actele in regula - la etajul 1 - primul apartament cumparat in ansamblu
Dupa ce l-am cumparat, in aprox. 2 luni s-au vandut toate apartamentele iar constructorul a fost convins ca am eu am avut "mana buna" si m-a scutit de ultima rata Posted Image

#31
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@Naijax, apartamentul acela era in Cluj, in oras (nu includ Floresti, Baciu, etc. aici) ?

Nu stiu exact in perioada asta cum e, dar cel putin in 2016 - 2017,  cam in toate blocurile ce era in zona cat de cat ok in Cluj si erau la pretul pietei, s-au vandut aproape toate apartamentele la etajele intermediare inainte de a fi finalizata constructia.

Edited by laurcj, 12 July 2018 - 13:07.


#32
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
CUm adica te-a scutit de la ultima rata? Aveai rate la dezvoltator?

#33
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017

 laurcj, on 12 iulie 2018 - 12:53, said:

@Naijax, apartamentul acela era in Cluj, in oras (nu includ Floresti, Baciu, etc. aici) ?

Care apartament ?

 Afroditu, on 12 iulie 2018 - 13:06, said:

CUm adica te-a scutit de la ultima rata? Aveai rate la dezvoltator?

DA - rate direct la dezvoltator fara nicio legatura cu bancile

#34
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

 Naijax, on 12 iulie 2018 - 14:22, said:

Care apartament ?


Apartamentul la care te-ai referit in postul acesta:

 Naijax, on 12 iulie 2018 - 08:37, said:

DA - Eu
Bloc nou - toate actele in regula - la etajul 1 - primul apartament cumparat in ansamblu
Dupa ce l-am cumparat, in aprox. 2 luni s-au vandut toate apartamentele iar constructorul a fost convins ca am eu am avut "mana buna" si m-a scutit de ultima rata


#35
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,259
  • Înscris: 13.03.2017

 laurcj, on 12 iulie 2018 - 15:18, said:

Apartamentul la care te-ai referit in postul acesta:

Am inteles
Este in Constanta - zona Academia Navala

#36
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ce-i in mina nu-i minciuna. Nu da vrabia din mina pe cioara de pe gard. Din intelepciunea ancestrala...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate