Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cartela pe buletin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Cate glume cu bomba sunt?
Cred ca in ultimii 3 ani a fost una singura.
Si pentru una singura tu vrei sa deranjezi 20 de milioane de oameni?

Cat despre prostia aia cu luatul ambulantele... o tampenie, nu fura nimeni ambulante. Ambulantele nu ajung tarziu din cauza asta, ci din cauza traficului si a atitudinii "timpul trece leafa merge" a angajatilor din sistem. O ambulanta nu are cum sa ajunga in 1 minut decat dupa ce se inventeaza teleportarea, pana atunci in sub 15 minute nu ajunge orice ai face. Iar daca studiezi putin problema in amanunt o sa descoperi ca problema cu apelurile false e o problema falsa (de multe ori generata chiar de angajati pentru a isi justifica plimbarile si golurile de combustibil).

Vorbesti din auzite... autoritatile au dat raport oficial prin care spun ca doar 10% din amenzi sunt platite si stinse... restul nu sunt platite si ajung prescrise.
La fel si datoriile la banci/ifn... redite neperformante, care nu se recupereaza niciodata.

Faptul ca tu nu ai accepta e problema ta personala, pentru unul ca tine exista minim 100 care accepta.

Oricum dupa ultimul post al tau m-am lamurit ce fel de persoana esti... una inca ingropata adanc in comunism.

#38
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Nu te contrazic ! Eu zic ce am auzit, poate ai dreptate.
Accept daca ala e adevarul.
Atunci in Germania de ce nu-mi da cartela fara acte ? Ce rol a mai avut chestia asta daca nu era necesara ? Ori e si la ei aiurea ? Intreb doar. Asta vara am patit-o in Germania, nu aveam buletinu si..nu mi-a dat, a trebuit sa ma duc acasa sa-l iau.

#39
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Pentru ca acolo o duce lumea bine, e relaxata si a inceput sa puna botul la legi de tip totalitarism... probabil ajuta si faptul ca cel mai mare regim totalitar a avut ca origine Germania... 2 generatii mai tarziu si lumea s-a relaxat atat de mult incat usor usor vor aluneca in alt regim totalitar.

Ce sa faci, istoria se repeta... omul nu invata niciodata si nu va renunta niciodata la dorinta de totalitarism.

#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Eventuali raufacatori oricum nu respecta legea deci nu o vor respecta nici pe asta. Spre exemplu fura un telefon cu care sa comita infractiuni.

Apropo, nici in Germania sau Franta legea nu se respecta in totalitate.

Edited by LunaCrystal, 10 July 2018 - 20:56.


#41
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Unii traiesc in bula lor, unde daca scrie undeva intr-o lege ca e interzis inseamna ca asa e, si nimeni nu face ce e interzis.
Cam ca aia care au impresia ca daca e interzis prin lege sa ai arma nu o sa se trezeasca amenintati cu arma si impuscati cu arma de catre nimeni... ca ei sunt convinsi ca n-are cum sa detina cineva arma, ca scrie in lege ca e interzis... doar ca aparatul de opresiune are. Si totusi la perchezitii mereu se gaseste si cate o arma la curea, prin torpedou, prin portbagaj, prin sertar.
Sa nu mai zic ca s-ar putea sa fie impuscat chiar de fortele de opresiune, ca s-au intamplat atatea cazuri, de oameni impuscati si omorati de politie ca asa au vrut ei, i s-a parut ca seamana, i s-a parut suspect... asa ca a golit un rezervor in el. Mie de astia imi e frica, nu de Giani Interlopul... cu interlopul te mai intelegi sa nu traga, cu militianul prost care stie ca are imunitate la omucidere nu ai cum sa te mai intelegi, militianul te omoara cu zambetul pe buze doar pentru ca poate si stie ca va scapa nepedepsit fara sa ridice un deget.

Edited by lexis1, 11 July 2018 - 09:03.


#42
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postlexis1, on 11 iulie 2018 - 09:00, said:

Unii traiesc in bula lor, unde daca scrie undeva intr-o lege ca e interzis inseamna ca asa e, si nimeni nu face ce e interzis.
[...]

in principiu, toti ar trebui sa traim in bula de care vorbesti tu.Legile sunt facute sa fie respectate(de toti) , astfel putem considera ca suntem un stat de drept.Daca nu se respecta o lege, nu suntem un stat de drept, astfel ca te poti astepta la orice, din pacate(nu vorbesc punctual, ci in ansamblu).

View Postlexis1, on 11 iulie 2018 - 09:00, said:

[....]cu interlopul te mai intelegi sa nu traga, cu militianul prost care stie ca are imunitate la omucidere nu ai cum sa te mai intelegi, militianul te omoara cu zambetul pe buze doar pentru ca poate si stie ca va scapa nepedepsit fara sa ridice un deget.
Daca tu crezi asta, exista posibilitatea sa te inseli rau de tot.Nu cred ca ai dori sa fii in pielea unui POLITIST in ziua de azi, probabil ca ti-ai schimba opiniile(pot sa-ti confirme cei ce lucreaza in sistem).Ei trebuie sa aplice doar legea , corect(lege ce poate fi modificata, in colaborare cu ei..) iar noi sa avem incredere si sa ne simtim in siguranta.

legat de cartela cu sau fara buletin, e prea putin important acest lucru, avand in vedere ca oricum esti localizat destul de corect(lasand IMEI, etc).Si oricum, multi au datele deja date prin alte metode(promotii, concursuri, oferte personalizate, etc).Fapt ca exista tari din UE ,de exemplu in Italia nu poti cumpara decat daca le dai copie dupa codice.fiscale personal, nu inseamna ca o sa se implementeze si la noi(cu toate ca in legea sigurantei-ori cum se cheama - exista un punct si legat de treaba asta, parca...)

Edited by gump4, 11 July 2018 - 10:45.


#43
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Din experienta iti spun ca interlopul aplica deseori legea mult mai bine si drept decat politistul.
Omului in momentul in care ii dai o insigna si imunitate va deveni cel mai mare abuzator si singura lege dupa care se va ghida va fi "pentru ca asa vreau" si "pentru ca pot".

Edited by lexis1, 11 July 2018 - 10:47.


#44
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
Poate ai dreptate, nu cunosc interlopi, dar fapt ca sunt oameni si ei, exista posibilitatea sa greseasca si ei.La fel cum si un interlop poate fi mult mai corect decat un "om al legii" , privind din anumite unghiuri...Fapt ca exista" abuzatori" in orice breasla, nu inseamna ca nu mai exista oameni corecti, altfel lucrurile ar sta altfel...Si da,ai dreptate, puterea strica,  din acest motiv nu trebuie sa stai prea mult pe un scaun...indiferent de scaun...Si important este ca oriunde sa fie oameni angajati dedicati meseriei si daca se poate si cinstiti/corecti.

Edited by gump4, 11 July 2018 - 10:54.


#45
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
lexis are dreptate 99 % !!!
Mai bine sa aiba drepturi mai multe infractorii decat politistii, caci cazurile de infractionalitate sunt putine, insa daca politia ar avea imunitate, te-ar bate legal oricand si ar fi de 100 ori mai mute cazuri decat invers, cand interlopu bate politia.
Deci fereasca sfantul sa aiba privilegii politia ! Ca e de rau.
Ca politaiu nu s-ar feri de nimic, infractorul nu o face asa usor si nici asa des.
Si da...sincer sincer..state totalitare sunt toate alea capitaliste, doar avem impresia ca nu.
In sua nu ai voie la radio sau TV pana nu stiu ei dinainte ce vrei sa zici !!!!
Presa toata e controlata de SUA.
Nu poti candida la presidentie fara acordul maharilor...care conduc lumea.

Insa asta cu cartela ziceam ca e bine, ca oricum la celelalte este asa, deci ce mai conta acolo, si chiar sincer nu vad de ce sa fim contra, chiar e interesant...sa imi zica careva, dar nu sub pardeaua "sa nu fie totalitarism", concret de ce nu ?
Cu ce deranjeaza ?
De ce nu deranjeaza la fix, la net, tv ? Abonament mobil ?! De ce doar la cartela ?

#46
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Pentru ca la fix nu ai cum sa nu dai datele, ca altfel cum vine sa iti traga fire.
Pentru ca la abonament trebuie facturat cuiva, ca platesti dupa ce consumi... la prepay platesti totul in avans. N-ai cum sa consumi nimic daca nu ai platit.

Sa nu uitam in istorie ca registrele de tipul asta s-au folosit intotdeauna in scopuri totalitare... ca sa stie pe cine sa abuzeze si ce sa confiste de la lume.
Deci cu cat sunt mai putine registre cu atat mai bine.

Pana la urma omul are dreptul la privacy, la intimitate si viata privata... parca asa era in democratie.

#47
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Si pun o intrebare, noi suntem in democratie ? Fi serios, e doar o impresie, asta fara legatura cu subiectul.
Si un om care e om nu foloseste datele ptr totalitarsim, le foloseste ca sa previna rautatile, fraudele pe net si pe smart ! De aia.
Acuma si tu exagerezi putin, hopa hopa daca altii in trecut au facut o prostie, e musai sa faca si altii, nu neaparat.
Ca nici nu ar avea de ce ! Ce ii int pe astia ce vb tu cu prietenul la telefon, il int sa nu apara probleme.
Ca asa daca e, putea sa foloseasca totul de mult de la fix si restul, dar nu e asa.
Aveau destule date. La telefone mai simplu, hai sa zicem ca nu s-au facut mare chestii nasoale.

Dar cu netul e mai grav chit ca-s pe abonament.
Fiecare IP inscris pe anume persoana, schimbat infrastructura sa nu se mai poate trece prin proxy, adica tehnic sa nu se mai poata, si sa vedem apoi.
Si tot sa faci ce vrei atat timp cat nu faci tampenii, deci nu te afecteaza.
Daca se fura tel, blochezi repede cartela sunand de la cineva la operator si aia e, ca si la card.
Ce e aia sa nu stie cine e dincolo de fir ? Asta e naivitate.
Nu tu ca utilizator, ma refer la autoritati in caz de frauda, ca tu e normal sa nu stii cine e.
Cum americanii domina globul, sa impuna asta peste tot si gata.

Hai sa iti zic cum e cu Western Union.
Trimiti cuiva sa zic 150 lei in Ungaria, pana ce tu care ai trimis nu confirmi ca e ok, ala nu isi ia banii, si afla cine e f simplu, orice unitate bancara din Ungaria opreste pe cel ca vine cu MTCN-ul sa ceara banii, adica nu ii da nimic pana nu confirm eu ca este okey tranzactia.
Vezi ce simplu e ?
Ce e aia ca nu stii cine e, auzi..., sau ceri buletin, nu permiti sa trimiti bani fara buletin si tot.

Edited by MinetoMatoi, 12 July 2018 - 13:58.


#48
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View PostMinetoMatoi, on 12 iulie 2018 - 01:26, said:


Mai bine sa aiba drepturi mai multe infractorii decat politistii, ..?
[...]
Tu citesti ce scrii?Imi pare rau ca am intervenit in discutie avand in vedere ce aberatii scrii acum...probabil de la regimul tau alimentar haotic se trage....

Edited by gump4, 12 July 2018 - 17:56.


#49
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Nu, am zis gresit ca exprimare, am zis ca mai bine sa aiba politia mai putina putere.
Nu sa aiba infractorul mai multe drepturi, sa nu aiba politia multe !
Adica prefer ca din 1000 politisti sa fie batuti 20 din cauza drepturilor putine, decat ca 1000 de politai sa abuzeze toti cand vor in mod legal si unde nu se poate face nimic contra.
Adica cu alte cuvinte daca politia are multa putere, abuzurile procentual vor fi mult mai multe decat daca politia nu are asa multa putere si deci infractorul se poate lua in gura cu ei, atata tot.

Ca si la scoala, acum cand profii nu au drepturi, abuzurile din partea elevilor sunt sa zic 10-15 % din 100 cazuri, ca nu sunt f multi care fac idiotenii nasoale.
Cand aveau profii putere, abuzurile erau 90 % din partea lor din 100 cazuri, 95 % din elevi erau batuti de profi inainte de 90 !!!
Toti luau bataie serioasa la palma din calasa 1-a, pai ce e asta ? Era regula asta, te tragea de par si altele.
Deci  mai bine 15 elevi din 100 dau una la prof, decat 95 elevi din 100 sa fie abuzati de profi.
Daca pentru elevul care bate un prof sunt reguli si se poate lua o masura, ptr profu care batea elevul NU era nici o masura, ca era oficial.

Cred ca ai inteles acum ce am vrut sa spun.
Desi nu e bine nici asa, trebuie un echilibru intre cele doua tabere sa nu poata abuza nici una.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate