Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Cartela pe buletin

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Esti cam paralel cu subiectul, dar insisti. Nu stii nicimacar ca nu poti suna la 112 fara sim in telefon, desi tehnic e posibil, sunt tari in care se poate. Nu e voba doar de sunat la 112, mai sunt o gramada de tepari, vezi metoda accidentul.
Aurolacii, majoritatea nu au buletin, sau e expirat demult. Nu noi am inventat cartela cu buletinul, in tarile civilizate se practica demult, mi se pafe absolut normal.

#20
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
On topic:
In tarile cu apa calda, asa se procedeaza. Cumperi cate SIM-uri prepay vrei, dar trebuie sa prezinti un document care sa iti ateste identitatea (buletin, pasaport, permis auto, etc).
Cel care vrea cartela pentru el si nu are de gand sa faca cine stie ce magarii, nu se va gandi vreodata la problema asta.

Asa ar fi normal, orice utilizator de servicii de comunicatii sa poata fi identificat rapid in caz de probleme.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca se vrea, se poate. Nu e nevoie sa ai un numar de telefon inregistrat pe un buletin.
Telefoanele au IMEI-ul lor, care e unic. Doar sa vinzi si telefonul pe buletin daca vrei :D Dar odata ce ai bagat un SIM cu abonament in el deja poti sa bagi n-simuri pre-paid ca operatorul stie ca tot tu esti.

#22
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 rumegus, on 10 iulie 2018 - 06:28, said:

Esti cam paralel cu subiectul, dar insisti. Nu stii nicimacar ca nu poti suna la 112 fara sim in telefon, desi tehnic e posibil, sunt tari in care se poate. Nu e voba doar de sunat la 112, mai sunt o gramada de tepari, vezi metoda accidentul.
Aurolacii, majoritatea nu au buletin, sau e expirat demult. Nu noi am inventat cartela cu buletinul, in tarile civilizate se practica demult, mi se pafe absolut normal.
Si ar stopa fenomenul? Eu zic ca nu.

#23
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 lexis1, on 09 iulie 2018 - 22:30, said:

Sa inteleg ca tu esti din categoria celor care nu stiu ca 112 se apeleaza fara probleme fara nici o cartela?
Nu mai e asa. A fost, dar acum nu. Nu in Romania.

#24
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011

 eiffel, on 10 iulie 2018 - 08:15, said:

Pai daca se vrea, se poate. Nu e nevoie sa ai un numar de telefon inregistrat pe un buletin.
Telefoanele au IMEI-ul lor, care e unic. Doar sa vinzi si telefonul pe buletin daca vrei Posted Image Dar odata ce ai bagat un SIM cu abonament in el deja poti sa bagi n-simuri pre-paid ca operatorul stie ca tot tu esti.
Imei-ul se poate rescrie, sunt telefoane cu gramada aduse din china, luat de afara, ciordite, luate sh de pe olx, cam greu de depistat proprietarul, doar daca nu l-a cumparat oficial din magazin, nu l-a vandu pe olx.

#25
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
La fel exista si vor exista si prepay-uri, vandute pe siteurile de anunturi, aduse din afara etc...
Deci o tampenie atat inregistrarea telefoanelor cat si a simurilor. Doar o chestie de stat totalitar.

#26
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
I-auzi unde era statul totalitar, in prepay-ul pe buletin. Ce ne mai place sa vorbim... pana la urma orice lege sau regula se poate ocoli. Asa ca hai sa nu mai avem nicio regula si nicio lege, sa nu fim cumva totalitari.

#27
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Orice lege ce ingradeste libertatea doar pentru a consolida statul totalitarist in a supraveghea cetatenii degeaba e TOTALITARISM.

#28
UlrichVans

UlrichVans

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 28.06.2018

 iRunaway, on 10 iulie 2018 - 10:49, said:

I-auzi unde era statul totalitar, in prepay-ul pe buletin. Ce ne mai place sa vorbim... pana la urma orice lege sau regula se poate ocoli. Asa ca hai sa nu mai avem nicio regula si nicio lege, sa nu fim cumva totalitari.
Da, fix acolo! Iubitorii de totalitarism au impresia ca daca nu-s implementate toate restrictiile si supravegherile de care au auzit ei pe la tot felul de trepanati vestici, au impresia ca e "anarhie".

UK deja aresteaza o gramada de oameni pentru "trolling" pe internet: Police arresting nine people a day in fight against web trolls Cam asta e "directia". Si la noi bovinele au inceput sa amendeze pentru "jigniri" pe internet.

Cartelele pe buletin ar facilita asemenea abuzuri ale statului.

Edited by UlrichVans, 10 July 2018 - 11:35.


#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Voi doi ati trecut pe la birt de dimineata? Altfel nu se explica aberatiile voastre. Pt voi, democratia inseamna doar cartele luata fara buletin??? Si cu cei ce au abonament, ca orice om serios, ca nu toti dam beepuri de pe cartelele pt copii?

#30
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 UlrichVans, on 10 iulie 2018 - 11:18, said:

Ala a primit ce-a meritat. Daca nu-i convenea situatia, trebuia sa depuna o plangere, nu sa jigneasca o institutie.

#31
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Abuzuri de tip stat totalitar.

#32
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,796
  • Înscris: 10.10.2011
Dar cand exista doar telefonul fix, de exemplu, care era (si este) doar pe baza de abonament, de ce nu urla nimeni despre totalitarism? Si exemple sunt o groaza. Cartela prepay s-a inventat pentru comoditate (si a operatorului, si a utilizatorului) si pentru ca lipseau / lipsesc legi in acest sens, nu ca sa dea unii tepe anonime. Si, sincer, chiar nu v-as dori sa aflati ce inseamna cu adevarat totalitarism. Puneti mana si mai cititi istorie. Cine stie, poate mai realizati una-alta...

#33
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Ce tepe tot viseaza unii nu stiu.
Au unii impresia ca daca nu iti faci abonament automat esti tepar, ca singurul rol al cartelelor prepay e pentru teapa, ce teapa nu stiu, ca n-am auzit in viata mea de tepe cu cartele prepay, nu stiu de unde le scot ei.

Cele mai mari tepe se dau la abonament de catre companiile de telecomunicatii... deaceea e bine sa ai prepay, ca n-are cum sa iti factureze in plus.

Si ti se pare cumva ca pe vremea fixului nu urla nimeni totalitarism? Urla, dar mai discret, in familie, ca daca auzea cine nu trebuie ajungeai la beci.
Ai uitat vremurile in care pe scara auzeai convorbirile vecinilor, ca erau cuplate telefoanele intre ele?

Edited by lexis1, 10 July 2018 - 14:08.


#34
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Exact cum au spus si alti colegi de forum, cine nu vrea sa faca prostii nu se va gandi sa fie contra metodei pe buletin.
Mai acum cativa ani s-a discutat asta pe la autoritati, de aia am deschis subiectul, dar nu stiu de ce nu s-a facut.
Daca cumperi tel de la second fara nici un buleti, degeaba ai IMEI-ul, nu te prinde.
Nu se opun ptr fix ca acolo e deja implementat, insa la cartela tipa ca poate scapa, sa nu se puna cu buletin.
Si prea multa libertate duce la haos !
Ganditi-va ca unul suna la salvare, o cheama aiurea si moare alt om ca nu au masina ptr el ! Sau politia..sau alte din astea, s-au facut cate si  mai cate ? Noroc ca i-a prins, ca au fost destul de idioti sa sune de pe fix, nu au avut mintea sa sune mancar de la un tel public cand mai erau.
Ca acolo ai placat si pa pa, dracu te mai prindea.
De aia platesti daca chemi politia degeaba, deci s-au mai facut...
Cu insulta pe net, daca era baiat destept, folosea 1-2-3 proxy si nu il mai prindeau, dar..era prost omu`.

Adica sa lasam potentiali criminali de capul lor !
Sau amenintari fie la institutii, fie cu bomba de face haos.
Sa vedem cine isi mai asuma puscaria unul care are buletin...sa isi ia raspundeea sa-ti ia tie cartela, ca din start daca ceri asta, ala stie ca vrei sa faci prostii.

Totalitarism nu este sa se faca chestia asta absolut normala, ci insemna sa fi ascultat, sa ti se puna restrictii sa nu vb de strainatate, de lucruri absolut normale in alte conditii !!
Asa cum e si la net, e una sa ai pass si user ca sa stie cine foloseste acel internet, si alta e sa nu te lase sa intri pe anumite pagini, sa-ti restrictioneze accesul cum e in China sau Coreea de Nord unde nici nu ai net, acolo telefoanele nu au optiune de conectare la net.
deci NU mai le amestecati...uneori din nestiinta aletori din rea intentie, ca nu tine.

Edited by MinetoMatoi, 10 July 2018 - 14:57.


#35
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
In cazul in care nu ai aflat, a apela de distractie la 112 nu e caz penal. Poti sa suni zilnic daca vrei, nu risti decat maxim o amenda, amenda pe care oricum nu o platesti ca n-ai de unde si se prescrie... deci pica teoria ta.

Cu ce crezi ca iti imbunatateste tie viata faptul ca dau altii buletinul cand cumpara cartele?
Iti zic eu, cu absolut nimic.

Iar un aurolac si acum n-are nici un stres sa faca fapte penale pentru o shaorma... marile tunuri cu TVA, subventii, evaziune se dau pe numele a unui lache care primeste si el un salariu minim ca sa fie sageata din acte.

Eu zic sa interzicem cutitele si cine e prins cu cutit 20 de ani de puscarie, ca vreo 10 oameni pe an le folosesc sa injunghie oameni cu ele (de obicei concubinul/concubina)...
Cam asta propui si tu acum.

Edited by lexis1, 10 July 2018 - 15:02.


#36
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Pai si amenintarea cu bomba nu este caz penal ?! Ai uitat cati au facut asa si i-a prins si vai de mama lor au fost, si adolescenti.
Dar fraierii au sunat de pe fix, sau mobile cu abonament.
Iar la 112 nu stiu daca ai voie sa chemi salvarea degeaba cand poate altu sa moara din cauza asta, si sa iei doar o amenda, risti sa fi taiat de cel in cauza daca afla...cine a sunat degeaba, bine, asta neoficial.
Ar trebui sa fie penal sa chemi autoritatile sau salvarea ori pompierii degeaba caci e viata altora in joc ! Ce amenda ?
Daca nu ai bani de amenda ti se opreste fortat din salariu, si se rezolva, cum adica n-ai ? :)))).
Am auzist ca si la astia cu datorii la banci le opreste din salariu pana la urma. Altfel bancile ar da faliment, amenzile n-ar mai fi posibile.

Daca zici tu ca un aurolac isi asuma chestia cu cartela, nu te contrazic, insa 98 % nu au buletin.
Ca un altul normal nu cred ca accepta.
Imi dai mie 100 lei da ? Suna tentant si iti iau, dar..oare ma intreb de ce dai tu 100 lei ptr asta ?!
Ti-as lua doar intr-un singur caz ! Si anume daca ai si tu o gagicutza si nu vrei sa se afle la o adica cine suna daca nevasta are pile si ar afla, atunci da !
Dar nu sa ameninti cu bombe, sa omori oameni luandu-le salvarea, politia, pompierii sau..sa faci hotii pe net.
Dar cum nu stiu scopurile tale adevarata, n-as lua.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate