Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

PS4 sau upgrade la pc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
poorgamer

poorgamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.07.2018
Buna ziua, PC-ul meu are urmatoarele specificatii:
placa video: GeForce GTX 950
procesor: AMD Phenom™ II X2 550
8.0 gb-rami

Problema mea este ca pe acest pc nu mai functioneaza nici un joc nou sau daca functioneaza o face foarte sacadat la low graphics.

Nu stiu daca are rost sa ii fac upgrade sau sa renunt la el si sa imi cumpar un PS4 pentru ca incep sa cred ca in fiecare an voi fi nevoit sa fac upgrade de zeci de milioane la PC jocurile avand cerinte tot mai mari, voi ce imi recomandati?

Daca ar fi sa upgradez pc-ul ce componente imi recomandati ca eu chiar nu ma pricep , nu as plati mai mult de maxim 2500 de lei pentru un upgrade.

Calitatea televizorului are un anumit efect asupra consolei si daca da ce efect?

In general ma mai mult joc rpg-uri ca si Mass Effect, Dragon Age, Skyrim, Fallout etc si action-adventure ca si GTA 5, Mafia, Sleeping Dogs, Watch Dogs.

In cazul in care imi PS4 ce imi recomandati varianta normala sau varianta PRO in cazul in care nu am un televizor 4k.

Edited by poorgamer, 09 July 2018 - 12:06.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mutat unde trebuie. Deschide si tu ochii cand postezi

#3
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Nu iti recomand PS4. Consola este la sfarsitul ciclului de viata, mai bine asteapta pentru noua generatie de console, la care da, recomand achizitia cat mai timpurie pentru a beneficia de ea cat mai lung timp. Despre PC, la cat ma price eu, ai procesorul slab. Incearca sa gasesti varful de gama pentru AM2+/AM3 si mai poti trage de el o perioada.

#4
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Daca jocurile pe care le joci sunt pt consola da i-a PS4

E vreo 1500 lei o consola și joci fara probleme orice joc

Daca mai.bagi și un ETS2 cs:go etc  iei pc

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
upgrade
pastrezi placa video si cumperi memorie placa de baza si procesor
Intel https://www.pcgarage...shlist/3374976/
AMD https://www.pcgarage...shlist/3374988/

Edited by STARTREK1, 09 July 2018 - 12:20.


#6
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Aceeasi problema am avut-o si eu, am alex xboxul (aveam deja niste jocuri achizitionate).

Nu am un pc slab (i5 6600, 1050ti) dar...usurinta gamingului pe consola + perioadele de reduceri (titluri mari achizitionate cu 10-15 $) ma fac sa nu mai deschid pcul pentru gaming.

Pur si simplu renteaza mai mult o consola atat timp cat nu te joci online, caz in care ai nevoie de abonament, xbox live sau playstation network.

Daca stii cand si de unde sa achizitionezi jocurile, merita mai mult consola.

Edited by ct03nut, 09 July 2018 - 12:21.


#7
poorgamer

poorgamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.07.2018

 ct03nut, on 09 iulie 2018 - 12:20, said:

Aceeasi problema am avut-o si eu, am alex xboxul (aveam deja niste jocuri achizitionate).

Nu am un pc slab (i5 6600, 1050ti) dar...usurinta gamingului pe consola + perioadele de reduceri (titluri mari achizitionate cu 10-15 $) ma fac sa nu mai deschid pcul pentru gaming.

Pur si simplu renteaza mai mult o consola atat timp cat nu te joci online, caz in care ai nevoie de abonament, xbox live sau playstation live (sau cum s-o chema la ei).

Cu ce e mai bun xboxul fata de ps4?

 STARTREK1, on 09 iulie 2018 - 12:17, said:

upgrade
pastrezi placa video si cumperi memorie placa de baza si procesor
Intel https://www.pcgarage...shlist/3374976/
AMD https://www.pcgarage...shlist/3374988/

Astea cat ma tin? Nu as vreau peste 2 ani sa fiu nevoit sa le schimb din nou ca jocurile au cerinte tot mai mari in fiecare an.

Edited by poorgamer, 09 July 2018 - 12:23.


#8
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Prefer sa nu raspund ca isc o polemica aici. Nu e mai bun dar nici mai prost, fiecare are puncte pro si contra. Eu am One S. Am doua controllere si pot sa le imperechez si cu pc-ul, windows 10 , nativ, fara batai de cap ca la controllerul de ps4, dualshock.

Fiecare alege ce i se preteaza mai bine, nici o consola nu e mai buna sau mai proasta decat cealalta.

Pentru mine s-a pretat mai bine One S ul pentru ca:

- aveam deja jocuri xbox asociate in contul microsoft (am mai avut xbox simplu)
- controllerele se vad nativ in windows 10
- e un sistem media mai avansat decat ps4 (filme, muzica, etc.) POTI SA INSTALEZI Kodi !!!!
- are 4k upscale si HDR, am televizor 4k cu suport HDR. Chit ca nu e 4k nativ, e totusi ceva upscale-ul decat deloc.

Ti-am zis, nu vreau sa isc polemici si discutii, avand tv 4k si nevoia de a folosi controllerul pe windows 10, am ales xbox, pentru tine poate e diferita situatia.


A, da, pretul este mult mai mic , 900 lei versiunea de 500 GB + 90 lei un rack usb 3.0 de 3.5 inch (aveam un wd red de 2 tb prin sertar ) fata de ps4 care are un pret mai mare.

Edited by ct03nut, 09 July 2018 - 12:37.


#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
peste doi ani poate placa video (GTX 950), celelante componete poti merge linistit 5-6-7 ani;
poti pune si acu o placa video de ultima generatie langa un i5/i7 generatia 2-3
salturile ca performanta au fost la placile video, nu la procesoare (care, gratie Intel-lui au fost cu pipeta)

Edited by STARTREK1, 09 July 2018 - 12:35.


#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Nu se cumpara grafica pc-ului cu a ps4-ului.... VW vs Dacie

Edited by YourFan, 09 July 2018 - 12:35.


#11
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006

 YourFan, on 09 iulie 2018 - 12:35, said:

Nu se cumpara grafica pc-ului cu a ps4-ului.... VW vs Dacie


Nu te-ai jucat forza horizon 3 inseamna (am Forza H 3  ca titlu xbox play anywhere, adica e cumparat digital, il am si pe xbox si pentru pc prin ms store) , am jucat si pe pc FHD dar si pe xbox cu 4k upscale + HDR...xbox wins...big time

Ca sa sustii frameuri decente doar pe FHD + HDR .....ai nevoie de un GPU serios pentru pc care pur si simplu nu merita.

1050ti-ul meu a fost ingenucheat, probabil ca ai nevoie de un 1070 +

Consola e cea mai buna alegere care o sa prinda in viitor din ce in ce mai tare pana vine la moda cloud gaming-ul.

Edited by ct03nut, 09 July 2018 - 12:48.


#12
poorgamer

poorgamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.07.2018

 ct03nut, on 09 iulie 2018 - 12:24, said:

Prefer sa nu raspund ca isc o polemica aici. Nu e mai bun dar nici mai prost, fiecare are puncte pro si contra. Eu am One S. Am doua controllere si pot sa le imperechez si cu pc-ul, windows 10 , nativ, fara batai de cap ca la controllerul de ps4, dualshock.

Fiecare alege ce i se preteaza mai bine, nici o consola nu e mai buna sau mai proasta decat cealalta.

Pentru mine s-a pretat mai bine One S ul pentru ca:

- aveam deja jocuri xbox asociate in contul microsoft (am mai avut xbox simplu)
- controllerele se vad nativ in windows 10
- e un sistem media mai avansat decat ps4 (filme, muzica, etc.) POTI SA INSTALEZI Kodi !!!!
- are 4k upscale si HDR, am televizor 4k cu suport HDR. Chit ca nu e 4k nativ, e totusi ceva upscale-ul decat deloc.

Ti-am zis, nu vreau sa isc polemici si discutii, avand tv 4k si nevoia de a folosi controllerul pe windows 10, am ales xbox, pentru tine poate e diferita situatia.


A, da, pretul este mult mai mic , 900 lei versiunea de 500 GB + 90 lei un rack usb 3.0 de 3.5 inch (aveam un wd red de 2 tb prin sertar ) fata de ps4 care are un pret mai mare.

La cati FPS duce jocurile?

#13
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Habar n-am, probabil cam toate sunt locked la 30 FPS pe One S, pe One X cred ca sunt unele jocuri care iti permit 60 FPS.

#14
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 ct03nut, on 09 iulie 2018 - 12:42, said:

Habar n-am, probabil cam toate sunt locked la 30 FPS pe One S, pe One X cred ca sunt unele jocuri care iti permit 60 FPS.
Eronat. One S nu e blocată pe 30 FPS. Rulează fără probleme anumite jocuri la 60 FPS.

The Xbox One S is capable of up to 1080p graphics running at 60fps (as on games such as Forza Horizon 3)

https://www.pocket-l...-the-difference

Edited by Mazarin, 09 July 2018 - 12:51.


#15
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Super, chiar nu știam :)

#16
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 05.02.2012
iti zic din punctul meu de vedere ,, joc si pe PS4 si pe PC

Pro Consola :

- Nu ai nevoie de imbunatatiri periodice al hardware-ului. Un PS4 pro e suficient, grafica e foarte buna iar daca ai un tv decent o sa fi super multumit
- Jocurile vor fi tot timpul optimizate, deci nu o sa ai lag .. pe ps4 pro poti juca la 60fps , ceea ce e suficient
- Nu o sa dai de persoane care folosesc cheats/hacks
- Usor de transportat daca ai de gand sa o iei la un prieten si sa jucati la el acasa
- Pe PS4 daca ai abonament ps plus primesti lunar 2-3 jocuri gratuite. Multe din ele nu sunt cine stie ce , dar unele chiar sunt ok

Contra consola :

- jocuri mai scumpe decat pe PC
- Ai nevoie de abonament sa poti juca online
- E doar pentru gaming ... hai si pentru filme, desi nu stiu pe nimeni care sa se uite la filme pe consola
- Trebuie sa te obisnuiesti cu controlerul .. eu intr-o sapt m-am obisnuit
- Daca iti plac jocurile de strategie, pe consola sunt aproape inexistente
- de multe ori cand joci online dai peste puradei , deci comunitatea e oarecum alta fata de pc
- jocurile cumaprate pe console vechi nu merg jucate pe cele noi

Pro PC :
- eu personal folosesc pc-ul sa imi castig traiul de zi cu zi si sa ma joc .. deci e un avantaj in plus. E multifunctional
- grafica mai buna
- jocuri mai ieftine chiar si gratis
- nu ai nevoie de abonament extra ca sa poti juca online
- poti juca orice fel de joc (nou/vechi)

Contra PC :
- scump .. daca vrei grafica cea mai buna, un PC de gaming 4K te ajunge la 1500$-2000$.
- Multe cabluri
- nu e usor de transportat

Probabil ca mi-a mai scapat cate ceva ,,, dar astea sunt principalele Pro & Cons. Eu daca as fi in locul tau as mai astepta pana iasa urmatoarea consola

Edited by Andreysc7, 09 July 2018 - 12:56.


#17
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 ct03nut, on 09 iulie 2018 - 12:24, said:

Prefer sa nu raspund ca isc o polemica aici. Nu e mai bun dar nici mai prost, fiecare are puncte pro si contra. Eu am One S. Am doua controllere si pot sa le imperechez si cu pc-ul, windows 10 , nativ, fara batai de cap ca la controllerul de ps4, dualshock.

Fiecare alege ce i se preteaza mai bine, nici o consola nu e mai buna sau mai proasta decat cealalta.

Pentru mine s-a pretat mai bine One S ul pentru ca:

- aveam deja jocuri xbox asociate in contul microsoft (am mai avut xbox simplu)
- controllerele se vad nativ in windows 10
- e un sistem media mai avansat decat ps4 (filme, muzica, etc.) POTI SA INSTALEZI Kodi !!!!
- are 4k upscale si HDR, am televizor 4k cu suport HDR. Chit ca nu e 4k nativ, e totusi ceva upscale-ul decat deloc.

Ti-am zis, nu vreau sa isc polemici si discutii, avand tv 4k si nevoia de a folosi controllerul pe windows 10, am ales xbox, pentru tine poate e diferita situatia.


A, da, pretul este mult mai mic , 900 lei versiunea de 500 GB + 90 lei un rack usb 3.0 de 3.5 inch (aveam un wd red de 2 tb prin sertar ) fata de ps4 care are un pret mai mare.
+1 pt Xbox, chiar daca nu il folosesc mult pt jocuri, e un sistem media foarte bun, fata de PS4 care e foarte limitat.
De ex Plex poate reda majoritatea formatelor nativ pe Xbox, pe PS4 daca vrei subtitrare, nu se poate fara re-encodare...

Am luat un an de Xbox gold si EA access cu 240lei...

#18
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 Andreysc7, on 09 iulie 2018 - 12:55, said:

. Eu daca as fi in locul tau as mai astepta pana iasa urmatoarea consola
Xbox One X e deja „următoarea consolă”. Pe consola asta se vor lansa jocuri cel putin 6-7 ani de aici încolo.

Și încă o chestie foarte importantă pentru Xbox 1 S/X. Știe să redea discuri în format Blu Ray. Și PS4 e interesant, sau mai bine zis, a fost. Era jocurilor Sony exclusive și de calitate, a apus odată cu decesul seriei Uncharted.

A, uitasem. PS4 se poate moda, Xbox One, nu.

Edited by Mazarin, 09 July 2018 - 13:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate