Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

PS4 sau upgrade la pc?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
De cand exista Kodi in microsoft store pentru xbox....il face unul din cele mai puternice sisteme media.

X nu e urmatoarea consola, e o incrementare minora a actualului xbox (desi e capabil de niste TFlops seriosi), urmatoarea generatie adevarata apare in 2020 dar problema este cu jocurile...pana vor aparea jocuri compatibile va dura...sau pana sa le faca pe astea de Xbox one ..backward compatible cu xbox two..la fel...va dura. Xbox one X all the way !

#20
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Eu prefer plex, dar da, e bine sa fie si Kodi acolo!

On topic, adevarul e ca pe PC e mai usor sa piratezi jocurile, DAR sunt o gramada de jocuri ce le poti cumpara ieftin, Steam sales, humblebundle....

#21
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

Quote

Xbox One X e deja „următoarea consolă”. Pe consola asta se vor lansa jocuri cel putin 6-7 ani de aici încolo.
Și încă o chestie foarte importantă pentru Xbox 1 S/X. Știe să redea discuri în format Blu Ray. Și PS4 e interesant, sau mai bine zis, a fost. Era jocurilor Sony exclusive și de calitate, a apus odată cu decesul seriei Uncharted.
A, uitasem. PS4 se poate moda, Xbox One, nu.

whatever Posted Image .. nu sunt fanboy si nici nu o sa intru in discutii pe tema asta.. cert este ca in cazul in care sony va lansa urmatoarea consola in urmatorii ani, e interesul lor sa vina cu ceva mai bun decat concurenta. De aceea i-am si spus sa stea pana la urmatoarea consola , dar na, face cum vrea. PS4 a fost lansat in 2013, , deci sunt 5 ani de cand a iesit si probabil vor mai trece 2-3 ani pana la urmatoarea consola. Cam asta e durata de viata a unei console , deci ceea ce spui tu ca "Pe consola asta se vor lansa jocuri cel putin 6-7 ani de aici încolo" se aplica oricarei console

Consola odata modata, nu mai poti juca online ... personal mi se pare o prostie sa o modezi. E ca si cum ti-ai lua bmw si il pui pe gpl

Edited by Andreysc7, 09 July 2018 - 13:08.


#22
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 ct03nut, on 09 iulie 2018 - 13:02, said:

X nu e urmatoarea consola, e o incrementare minora a actualului xbox
Citeam mai demult un comunicat Microsoft unde ziceau că au renunțat la filosofia clasică de lansare a consolelor. Vor lansa și generația nouă, dar fără să omoare dezvoltarea de jocuri pentru cea veche (mă refer strict la One X)

Îți garantez că pentru One X se vor lansa jocuri și peste 6 ani de acum încolo.

 Andreysc7, on 09 iulie 2018 - 13:07, said:

Consola odata modata, nu mai poti juca online ... personal mi se pare o prostie sa o modezi. E ca si cum ti-ai lua bmw si il pui pe gpl
Personal, nu suport gamingul online. Mi se pare cea mai toxică formă posibilă de gaming. Pentru mine nu e o pierdere, e chiar un câștig.

Edited by Mazarin, 09 July 2018 - 13:14.


#23
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Ideea e ca la pret de GPU decent, 1050ti, 1060, iti iei o consola si gata si la fiecare alocatie poti sa-ti iei un joc :D .

#24
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 Andreysc7, on 09 iulie 2018 - 13:07, said:

Cam asta e durata de viata a unei console , deci ceea ce spui tu ca "Pe consola asta se vor lansa jocuri cel putin 6-7 ani de aici încolo" se aplica oricarei console
N-ai înțeles. Eu vorbeam despre One X care a fost lansată în iarnă anul trecut. Calculează tu cât înseamnă 2017+ 6-7 ani.

#25
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 Mazarin, on 09 iulie 2018 - 13:21, said:

N-ai înțeles. Eu vorbeam despre One X care a fost lansată în iarnă anul trecut. Calculează tu cât înseamnă 2017+ 6-7 ani.

Pai la orice consola lansata, fie ca se lanseaza acuma, sau peste 2-3 ani , cam tot aia e durata in care vor fi lansate jocuri pentru acea consola .. doar ca perioada e decalata, e aceasi chestie.

Quote

Personal, nu suport gamingul online. Mi se pare cea mai toxică formă posibilă de gaming. Pentru mine nu e o pierdere, e chiar un câștig.
Depinde.. daca joci cu prieteni e amuzant :)

Edited by Andreysc7, 09 July 2018 - 13:23.


#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai procesorul prea slab, GTX 950 e imposibil sa nu duca pe low orice joc fara lag. GTA 5 merge pe un GTX 750/750Ti lejer pe low, dapoi pe 950. Mai lasa platforma pe care o ai, incearca sa cumperi un procesor de top pentru socket-ul AM3 care sa potriveasca (cred ca il gasesti sh la sub 2-300lei) si ai rezolvat problema. Eventual mai pune vreo 4gb ram.

#27
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Attached File  maxresdefault (1).jpg   120.88K   7 downloads

Fa upgrade la PC , lasa consola , cu pretul de un PS4 nou faci un upgrade bunicel.

Edited by antrax_beta23, 09 July 2018 - 13:55.


#28
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 antrax_beta23, on 09 iulie 2018 - 13:53, said:

Fa upgrade la PC , lasa consola , cu pretul de un PS4 nou faci un upgrade bunicel.
Sa fim seriosi :) .
Are nevoie de cel putin un gtx 1060 , care doar aia e la pretul unei console
Are nevoie de un CPU
Are nevoie de rami
etc ...

Multi care au un PC , o ard cu "PC master race" dar defapt au pocnitori si joaca la low settings doar ca sa mearga jocul smooth. Cu banii de pe GTX, CPU si rami , isi ia o consola si ceva jocuri SH iar in felul asta isi ia de o grija

#29
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018
PC-ul e un fel de multitool bun la toate. Face multe, însă nu la nivel optim. Când vine vorba de gaming, PC-ul nu oferă confortul de care un gamer are cu adevărat nevoie. Una e să stai cocoșat deasupra tastaturii, apăsând combinații enervante de taste, și alta e să stai cu un controller în mână în fața unui TV de 50”. Bine, aici vor spune mulți, dar bine bre, există controllere și pentru PC. Există, dar sunt importate tot de la platformele dedicate de jocuri.

Toți marii dezvoltatori de jocuri ocolesc această platformă. GTAV a fost lansat pe PC la 2 ani în urma consolelor. Îmi aduc aminte cum toți puștii se plângeau și ne explicau cât de nedreaptă e decizia Rockstar Games. Iar exemplele identice sunt de ordinul sutelor. Red Dead Redemption, unul dintre cele mai bune jocuri create vreodată, n-a fost lansat niciodată pe PC. Alte jocuri de geniu (exclusive) precum GoW, GearsOfWar, Forza, Uncharted, Halo, nu vor exista niciodată pe PC.

Concluzia î.o.m., cine vrea jocuri „premium”  jucate confortabil din canapea pe o platformă mai puțin potentă, își cumpără consolă. Cine vrea o platformă extrem de puternică dar instabilă și neoptimizată pentru rularea de jocuri, își cumpără PC.

Edited by Mazarin, 09 July 2018 - 14:28.


#30
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Gears of War 4 e titlu xbox play anywhere, il am si pe windows , forza motorsport 7 si horizon 3 la fel.

Halo e problema, chiar daca Halo 6 sigur o sa fie play anywhere...sa ratezi Master Chief Collection, si Halo Reach e crima curata, blasfemie Posted Image

Primul xbox (xbox one classic, ala negru) l-am luat special pentru Halo.


La PS ai God of War care pare belea.

Asta e ideea, consola e pentru "puturosi". Daca vrei ceva care merge out of the box..consola e alegerea inteleapta.


Aici e ca la discutia IOS vs Android, IOS (xbox, ps) e optimizat pentru ca ruleaza pe un hardware prestabilit si nu e facut sa mearga pe N platforme ca android (pc).

Edited by ct03nut, 09 July 2018 - 14:22.


#31
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 Mazarin, on 09 iulie 2018 - 14:14, said:

PC-ul e un fel de multitool bun la toate. Face multe, însă nu la nivel optim. Când vine vorba de gaming, PC-ul nu oferă confortul de care un gamer are cu adevărat nevoie. Una e să stai cocoșat deasupra tastaturii, apăsând combinații enervante și grele de taste, și alta e să stai cu un controller în mână în fața unui TV de 50”. Bine, aici vor spune mulți, dar bine bre, există controllere și pentru PC. Există, dar sunt importate tot de la platformele dedicate de jocuri.

Tu vezi ce scrii ? ca nu am cum sa zic "auzi ce spui" ... sunt scaune ergonomice si foarte confortabile. Combinatiile grele de la tastatura ... haha , e ca si cum ai spune ca ai nevoie de 3 picioare ca sa conduci o masina cu cutie manuala

 Mazarin, on 09 iulie 2018 - 14:14, said:

Toți marii dezvoltatori de jocuri ocolesc această platformă. GTAV a fost lansat pe PC la 2 ani după console.
din cauza pirateriei Posted Image . Au tras de console ca sa faca cat mai multi bani.. sunt useri care si-au luat consola special pt gta.
App , arii dezvoltatori ... EA , Ubisoft , etc ... au jocuri pe ambele platforme :)

 Mazarin, on 09 iulie 2018 - 14:14, said:

Cine vrea o platformă extrem de puternică dar instabilă și neoptimizată pentru rularea de jocuri își cumpără PC.
Vrei sa spui low budget Posted Image . De pe ce iti scriu acuma , face undeva la 4500E cu tot cu display-uri, si te asigur ca nu am nici o problema in rularea jocurilor Posted Image.

Oricum, cel mai simplu e sa incerci ambele variante PC & Consola si alegi care crezi ca ti se potriveste

Edited by Andreysc7, 09 July 2018 - 14:25.


#32
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
https://www.xbox.com...x-play-anywhere

Lista jocurilor care merg PC-Windows 10/XBOX pe aceeasi licenta digitala(cont microsoft).

#33
poorgamer

poorgamer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.07.2018
Odata cu aparatia unei noi console nu se mai produc jocuri compatibile cu modelul precedent?

De exemplu PS3 si PS4, se mai fabrica jocuri compatibile cu PS3?

#34
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Unele jocuri apar si pentru versiunile precedente de console, cel putin la inceput, sigur vor scoate si pentru generatiile anterioare daca apar xbox two si ps5. Clientela majoritara inca va avea generatia veche cel putin in primii 1-2 ani.


Nu cred ca se incumeta nimeni sa isi cumpere o consola nou nouta ca generatie in primele 6 luni din cauza pretului ridicat cat si a eventualelor probleme hardware, de constructie..cum a fost xbox 360 cu deficienta de racire.

Edited by ct03nut, 09 July 2018 - 14:29.


#35
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 Andreysc7, on 09 iulie 2018 - 14:22, said:

Tu vezi ce scrii ? ca nu am cum sa zic "auzi ce spui" ... sunt scaune ergonomice si foarte confortabile. Combinatiile grele de la tastatura ... haha , e ca si cum ai spune ca ai nevoie de 3 picioare ca sa conduci o masina cu cutie manuala
Te las pe tine să joci PES și Injustice pe tastatură. Pari un geniu.

 poorgamer, on 09 iulie 2018 - 14:26, said:

Odata cu aparatia unei noi console nu se mai produc jocuri compatibile cu modelul precedent?

De exemplu PS3 si PS4, se mai fabrica jocuri compatibile cu PS3?
Se mai fac, dar în număr foarte mic. Seria FIFA, PES, NBA.

Edited by Mazarin, 09 July 2018 - 14:40.


#36
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Nu joc nici PES si Injustice :) . Ti-am zis, le am pe amandoua , atata consola cat si PC (3 pc-uri) deci ... nu sunt un fanboy consola sau PC dar pana la urma totul se reduce la buget si la pretentiile fiecaruia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate