Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat Achizitie Sa Bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Dupa cum spune titlul, vreau sa fac upgrade la sa. Merg cam o ora pe zi cu bicicleta, plimbare pe asfalt. Caut ceva super comfortabil si sanatos pentru... ma rog, stiti ce zic.

Branduri,linkuri din Romania ar ajuta, dar as aprecia experiente personale. Am vazut la Decathlon niste sei interesante, ergonomice, am mai auzit de SQLAB si chestii mai SF, dar mi se pare mult 600 de ron pe o sa. Pe la 300 de ron ar fi bugetul.

Opinii, pareri?

#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Pari mai preocupat de producatorul si pretul seii decat de cat de confortabila va fi, cand de fapt ar trebui sa fie invers. Oricum, nu are rost sa dai o caruta de bani daca magazinul nu accepta retur, vei ramane pe cap cu o sa care nu ti se portiveste la un pret piperat. Te duci la un magazin, vorbesti cu baietii de acolo daca te lasa sa o testezi macar cateva ore. Sper ca deja stii ce marime ti se potriveste.

#3
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Pai de obicei producatorul face diferenta intre 2 produse dpdv al calitatii. Stiu, posibil sa ma insel, dar presupun ca este un motiv pentru care exista sei de 30 de ron si de 300 de ron. Saua stock cu care a venit bicla e un no-name, Active. Daca merg mai mult de 40 de minute, incepe sa devina incomoda si vreau ceva mai bun. La sei nu prea iti da nimeni sa testezi pentru ca se uzeaza, nu mai zic ca te freci cu curu de ea, adica e ca si cand ai proba chiloti. Si inainte sa intrebi, nu ai voie sa returnezi chiloti.

Edited by burkina, 05 July 2018 - 04:09.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt magazine care care au șei pentru teste. Nu sunt noi pentru că le-au testa și alții. O altă variantă e să testezi șeile amicilor.
Singura șa pe care o poți lua fără să cunoști măsura și fără să o testezi vine de la Brooks. Pielea din care e realizată se va modela după dosul tău.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Eu știam că la o șa se măsoară curul înainte.

#6
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De parcă pe scaunele din autobuze nu au stat mii de cururi, dar nu vad pe nimeni să facă nazuri. Șaua este o componenta extrem de importanta, nu se achiziționează după ureche, doar de dragul prețului sau a firmei. Cel mai simplu este sa iei una ieftina, iar daca se potrivește să cauți mai apoi una de calitate cu aceeași formă și consistența. Deși nu doar șaua e problema durerilor posterioare, trebuie pantaloni speciali pentru plimbări mai lungi.

#7
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
playbike avea un program de testat sei, la fel si dragzone, in general cauta sei mai tari, cele moi si pufoase apasa pe tot felul de zone si de asta devin incomode la drum lung.
le: in plus trebuie sa-ti masori distanta dintre oasele fundului si abia apoi alegi o sa, ar trebui sa fie putin mai lata decat distanta aia.

Edited by _-livio-_, 05 July 2018 - 07:41.


#8
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

View Postxeleron, on 05 iulie 2018 - 07:20, said:

Eu știam că la o șa se măsoară curul înainte.
Corect. pana sa imi gasesc o sa potrivita pentru cur, am incercat vreo 5-6.
Pana la urma, am ajuns sa ma folosesc de o sa din bazar, pret 40 de lei... modelul din acela clasic, mai mare, cu arcuri dedesubt. Stiu, poate nu arata prea bine, dar ma simt foarte bine pe ea.
Eu fiind greu, a trebuit sa fie un pic mai moale, ca altfel imi zdrobea mostenitorii si aveam dureri in c.r toata ziua.

Saua din bazar de 40 de lei, avea ca si "coaja" un vinilin subtire, care in timp a cedat (destul de repede), dar am retapitat-o cu piele naturala si acum este perfecta pentru mine. La ambele biciclete am aplicat acelasi procedeu.

Asa ca... principiul "Nu tot ce e scump este bun si nu tot ce e ieftin este rau" s-a potrivit aici.

#9
Cornel

Cornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 02.04.2003

View Postburkina, on 05 iulie 2018 - 01:28, said:

Caut ceva super comfortabil si sanatos pentru... ma rog, stiti ce zic.

Eu iti recomand ce am  luat eu, adica pe asta:   https://www.decathlo...id_8386935.html

Cand ajung acasa pun si o poza.

E mare, e grea, si nu arata prea bine pe bicla :), am pus-o pe un Talon 3 de la Giant, dar e super confortabila cel putin pentru posteriorul meu.

#10
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Ce tip de bicicleta ai? Conteaza foarte mult si pozitia pe care o ai pe bicicleta, daca stai mai drept sau mai aplecat.

Daca stai mai aplecat, o sa tare si relativ ingusta pe care sa te sprijini cu oasele bazinului.S-a vorbit despre masuratul distantei mai sus.Se foloseste o folie de aluminiu pe care o pui pe scaun si te asezi ca si cum ai sta pe bicicleta. Se vor vedea doua adancituri si masori distanta intre ele. Asta functioneaza pana la o anumita greutate, daca esti mai rotunjor, nu prea.
Daca ai o bicicleta de oras sau chiar un MTB /treking pe care stai mai drept se foloseste o sa ceva mai lata pe care stai cu tot fundul.

E cu incercat pana gasesti, si din pacate nu e destul sa stai pe ea in magazin. Testeaza modelele prietenilor prima data.
Obisnuinta si mersul mult ajuta. Pantalonii cu bazon purtati in stil comando de asemenea.

#11
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
merge si cartonul gros, in mai multe straturi, in special pt cei mai rotunzi.

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
De asta am auzit lucruri bune de la mai multi, nu am probat-o personal
https://www.marosbik...gel-neagra.html

Ce e ok dpmdv este SMP TRK, cea de latime 160mm, costa 180-200lei
Datorita formei dureaza un pic pana gasesti pozitia..

Vezi ca și pe o șa care ti se potriveste poti avea dureri cat timp nu e setata corect, deci atentie Posted Image

Edited by sirgoofy, 05 July 2018 - 11:13.


#13
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Try  Lidl,   a luat un amic o super-sa cu vreo 20 de lei,  mai mishto decat Fizik-uri de  fitze.

#14
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu e chiar 20 lei, e cam dublu, dar am deja 2 si sunt super comode :). Problema e ca nu sunt prea rezistente, materialul crapa destul de usor, dar lacat costa nu fac nazuri. Urmaresc din primavara oferta la Lidl, doar doar de ar baga iar sei, dar inca nu.

#15
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postsirgoofy, on 05 iulie 2018 - 11:00, said:

De asta am auzit lucruri bune de la mai multi, nu am probat-o personal
Am vazut postul tau si am si comandat-o. Merci!Posted Image  Voiam mai demult sa schimb saua.

#16
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
M am masurat la un magazin de bicle, au un aparat special. Am 70 de kg si un mtb pe care stau relativ aplecat, adica nu drept, pedalez numai pe asfalt. Mutlam de sfaturile de pana acum. Tot la Decathlon ma gandeam si eu sa apelez prima data, stiu ca brandul lor e specializat pe sport, au cercetare etc + ca am cumparat niste chestii de la ei pentru bicla si sunt de calitate foarte buna iar preturile foarte mici.

Momentan oscilez intre un Brooks (pentru ca e de piele cu avantajele aferente, ) si una de trekking de la SQ LABS, au unele la 230 de ron care par foarte ok. O sa dau o tura n Decathlon, vorbesc si cu baietii de acolo.

Edited by burkina, 05 July 2018 - 18:00.


#17
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

View Postandbozo, on 05 iulie 2018 - 08:29, said:

Pantalonii cu bazon purtati in stil comando de asemenea.

Cum adica in stil comando, cu AK47 la spinare?

View Postlucifer76, on 05 iulie 2018 - 11:50, said:

Nu e chiar 20 lei, e cam dublu, dar am deja 2 si sunt super comode Posted Image. Problema e ca nu sunt prea rezistente, materialul crapa destul de usor, dar lacat costa nu fac nazuri. Urmaresc din primavara oferta la Lidl, doar doar de ar baga iar sei, dar inca nu.

De asta costa 20 de lei, pentru ca te tine 20 de zile :) Eu merg zilnic cu bicla cam 20 de km.

#18
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
adica fara budigai pe sub bazon, de fapt asa se si poarta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate