Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat Achizitie Sa Bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Eu am topeak-urile de mai sus,iar prietena are zefal-ul pe care il foloseste pentru spate.Vezi ca nu sunt chiar asa de lungi si trebuie sa le montezi cat mai aproape de roata pentru a fi eficiente cat de cat.Ca smecherie la topeak poti sa cumperi pentru spate aparatoarea pentru roata de 27.5 sau 29 si atunci esti mai protejat.

#38
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Au niste zefal stuff in deca + niste de alea de ale lor btwin, ma duc maine sa vad ce si cum, vorbesc si cu baietii de la service. As vrea sa ma pot plimba dupa ploaie fara sa ma umplu de apa si de noroi, nu sa merg prin namoale. Si sa fie solide/bine facute aripile, sa nu zdrangane. A, si sa se potriveasca pe bicla, e important Posted Image

Ezit sa cumpar de pe internet, am o bicla micuta cu roti de 26, un cadru vechi Cross, mi-e ca nu se potrivesc. Imi plat topeak ala, daca as stii sigur ca se potrivesc, le as lua. E totusi excesiv cat cer pe 2  bucati de plastic, comenteaza si aia pe site ca merita la pret redus, nu la 300 de ron...

Edited by burkina, 09 July 2018 - 23:10.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Apărătorile alea nu sunt decât bani aruncați. Dacă mergi pe ploaie, oricum îți cade apa în cap. După ploaie, asfaltul se usucă destul de repede iar offroad oricum nu ieși.

#40
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Iti cade apa curata in cap, nu noroi pe haine. Problema cea mai mare este dupa ploaie, cand trebuie sa treci prin toate baltile ca sa ajungi la destinatie. Eu nu am aripi, dar merg incet, sub 15kmh ca sa nu ma stropesc.

#41
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

View PostMembruAnonim, on 10 iulie 2018 - 05:45, said:

Apărătorile alea nu sunt decât bani aruncați. Dacă mergi pe ploaie, oricum îți cade apa în cap. După ploaie, asfaltul se usucă destul de repede iar offroad oricum nu ieși.

Ma plimb  mult printr-un parc, unde se face o mazga pe jos cand ploua, formata din rahat care cade din copaci plus praf si alte alea. Pana se usuca mazga aia, trec ore, in functie de temperatura. Nu mai zic de balti pe strada (pana ajung in parc). Aripile sunt foarte importante pentru mine, fiindca ies (sau intentionez sa) zilnic, cat timp e temperatura adecvata. La cat costa un set de aripi normale, adica nu 300 de ron Posted Image , nu mi se par bani aruncati, chiar deloc.

View Postlucifer76, on 10 iulie 2018 - 05:54, said:

Iti cade apa curata in cap, nu noroi pe haine. Problema cea mai mare este dupa ploaie, cand trebuie sa treci prin toate baltile ca sa ajungi la destinatie. Eu nu am aripi, dar merg incet, sub 15kmh ca sa nu ma stropesc.

Eu merg cu bicla pentru cardio, deci dau pedala cat pot Posted Image

Asteami se par ideale, daca nu flencane/troncane, dar nu mi dau seama ce sunt.

Edited by burkina, 10 July 2018 - 06:44.


#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
MTB-urile nu sunt concepute pentru a avea protecții de apă/noroi. Tot ce găsești pe piață sunt doar improvizații: nu au sisteme de prindere eficiente și nu protejază decât parțial. Cât despre stropii de pe echipament, oricum ajunge în mașina de spălat imediat după tură.

#43
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

View Postburkina, on 08 iulie 2018 - 23:17, said:

Am gasit asta: Zefal No Mud Universala Posted Image Ar fi misto ceva mai ieftin, dar nu cred ca exista la fel de bine facut.

Multam de hint, am dat si eu comanda de o pereche, sa le asortez la MTB.

#44
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Sa ne zici ce bicla ai/dimensiuni si daca ti se potrivesc, cum sunt, cum stau, daca sunt solide, protejeaza, nu zdrangane :) . De unde le-ai comandat?

Edited by burkina, 10 July 2018 - 07:45.


#45
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postburkina, on 10 iulie 2018 - 06:37, said:

Eu merg cu bicla pentru cardio, deci dau pedala cat pot Posted Image
La deal ajungi rapid la 150. Nici nu iti trebuie viteza. Am mers duminica, la jumatate de ora dupa ploaie, surprinzator e caun strop pe noroi nu era pe mine.

#46
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
@burkina:
... de la Bikezone, au livrat prompt prin curier, nota 10.
Sunt universale si nu prea, scrie pe ambalaj ca se potrivesc numai pe 26 si 27.5
Eu o sa le pun pe bicla plodului cel mare, cu roti de 27.5, ca aia nu are niciun fel de aparatori (cu alea si mai universale, taiate din coala de plastic, m-am cam lamurit, bleah).
Revin cu poze si impresii.

Edited by Taxon, 10 July 2018 - 11:41.


#47
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Bun asa :) Eu am pe 26, daca merg pe 27.5 ar trebui sa fie bune si pentru 26. Sunt curios daca e buna prinderea si daca-s tzapene. Sa nu uiti sa revii cu impresii, eventual o poza. Multu

#48
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017

View Postlucifer76, on 10 iulie 2018 - 08:43, said:

La deal ajungi rapid la 150. Nici nu iti trebuie viteza. Am mers duminica, la jumatate de ora dupa ploaie, surprinzator e caun strop pe noroi nu era pe mine.

Pe unde ma plimb eu, e o combinatie de deal si vale, fiind un parc foarte misto facut. Dar ma fac kkt dupa primele 30 de secunde Posted Image Desi am cauciucuri de trekking, nu de alea cu crampoane.

Edited by burkina, 10 July 2018 - 19:39.


#49
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Banuiesc ca nu te obliga nimeni sa mergi prin noroi dupa ploaie. Sau poti face ca tantalaii astia care au plecat duminica la plimbare desi era clar ca va plua :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dTfm7Wu9pV8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De la minutul 2 e fain.

#50
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Nu ma obliga nimeni, dar vreau sa ies zilnic, si in ultima vreme cam ploua zilnic. Plus ca e super fain prin parc dupa ploaie, nu e nimeni, aer curat etc

#51
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
@lucifer76 probabil un magic mary sau mud queen ar fi fost de folos acolo, deși la început trebuia mai multa minte.

#52
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
La inceput am crezut ca este vorba de vreo bautura.
Pe urma m-am lamurit cu ajutorul google ca magic mary este un cauciuc recomandat pt. downhill si enduro.
Dar referitor la mud queen nu am gasit nimica, cred ca tot pe acolo se incadreaza.
Mai bagati si voi o subtitrare, pt. novici ca mine :D

#53
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Continental Rubber queen scuze.

#54
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostNexus11, on 11 iulie 2018 - 09:58, said:

@lucifer76 probabil un magic mary sau mud queen ar fi fost de folos acolo, deși la început trebuia mai multa minte.
Cred ca nici mama cauciucului nu ii scapa de înnoroire. Am mers la un moment dat mai offroad la destule zile de la o ploaie, dar am intalnit niste baltoace destul de adanci pe care nu le puteam ocoli. Iar inapoi aveam de mers vreo 2 km la deal. De nevoie am trecut prin mocirla, dar cat am injurat, doar eu stiu. Am razuit cu un bat noroiul minute bune, am mai curatat cu apa din ultima balta, dar tot nasol a fost. Acum sunt patit, fara offroad cel putin 2 saptamani dupa o ploaie mai sanatoasa. Este o padure in care nu am mai ajuns de ceva vreme, abia astept sa ajung acolo, dar nu ma mai risc. Aripile nu ajuta cu nimic cand intri cel putin 10 cm in noroi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate