Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

OFFTOPIC - Oferte, promotii, reduceri - topic general

* * * * - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6415 replies to this topic

#1
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Este subiect de offtopic pentru Oferte, promotii, reduceri - topic general https://forum.softpe.../page__st__2106

Moderatori de pe subiect daca sunt draguti sa indrume utilizatori pe subiectul asta si sa mute ce mesaje de offtopic se posteaza pe subiectul On-Topic Oferte, promotii, reduceri - topic general.

#2
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Am observat  o chestie dubioasa la oferte.Urmaream un telefon de ceva timp, era redus cu vreo 300 lei.A venit ziua de salariu, s-a dus oferta.Trec 5 zile, iar apare.Vine lichidarea, iar se duce oferta.
Ati patit si voi asa?E legat ce fac cei de la emag?

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Despre ce telefon vorbesti? Link.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 carturarulobosit, pe 04 iulie 2018 - 19:59, a scris:

Am observat  o chestie dubioasa la oferte.Urmaream un telefon de ceva timp, era redus cu vreo 300 lei.A venit ziua de salariu, s-a dus oferta.Trec 5 zile, iar apare.Vine lichidarea, iar se duce oferta.
Ati patit si voi asa?E legat ce fac cei de la emag?

Da.. Emag face asa... dar nu stiu daca tine de ziua de salariu ci de faptul ca modifica preturile de la zi la noapte... Daca azi te-ai uitat pe ceva dar te mai cramponezi, maine gasesti acelasi lucru la bani mai multi.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Acum vreo 3 ani si ceva, prin iarna, urmaream un telefon la emag (cumparare online). In cursul unei zile a avut reduceri de 20 lei de 2 ori, telefonul costa cam 700 lei. Oferta era de 2 bucati, probabil se vindeau, dupa 2-3 ore iar apareau 2-3 buc cu pret redus cu 20 lei.

Edited by altuser09, 04 July 2018 - 21:28.


#6
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 Argent, pe 04 iulie 2018 - 20:02, a scris:

Despre ce telefon vorbesti? Link.
Asta se intampla anul trecut pe vremea asta.Un moto G4, redus de la 900 la 600 daca nu ma insel.

#7
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 rosix, pe 04 iulie 2018 - 20:53, a scris:

Da.. Emag face asa... dar nu stiu daca tine de ziua de salariu ci de faptul ca modifica preturile de la zi la noapte... Daca azi te-ai uitat pe ceva dar te mai cramponezi, maine gasesti acelasi lucru la bani mai multi.
Nu doar emag, toate firmele cam fac asta. Sa vezi cum apare "stoc epuizat" la pret redus si apoi se duce oferta si apare pret normal si stoc suficient.
Marketing.

 altuser09, pe 04 iulie 2018 - 21:27, a scris:

Acum vreo 3 ani si ceva, prin iarna, urmaream un telefon la emag (cumparare online). In cursul unei zile a avut reduceri de 20 lei de 2 ori, telefonul costa cam 700 lei. Oferta era de 2 bucati, probabil se vindeau, dupa 2-3 ore iar apareau 2-3 buc cu pret redus cu 20 lei.
Suntem pe un subiect in care discutam despre oferte? Pai eu cand vreau sa cumpar ceva verific pe OLX, verific la produse SIGILATE si vandute de consiglatie, amanet, ce alte magazine si-au mai facut cont pe olx sau okazii. O sa cumperi produse noi cu garantie la pcgarage, emag etc...

 carturarulobosit, pe 05 iulie 2018 - 00:45, a scris:

Asta se intampla anul trecut pe vremea asta.Un moto G4, redus de la 900 la 600 daca nu ma insel.
Daca urmaresti destul de mult un produs aflat la vanzare pe orice pagina de internet, sa zicem ca o sa te prinzi care este pretul real.

Ce imi place la paginile astea de internet ca s-au prins cand urmaresti un anumit produs si mai trimit un voucher de 10/15% sa cumperi produsul respectiv, cookie power.

#8
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Trecand prin Carrefour azi, am vazut o oferta in treacat la Acer, de la 6000 si-un pic la 4000. Era o cutie mare, dar nu mi-am dat seama ce continea exact. Reducerea mi se pare foarte mare, dar nu imi dau seama la ce era exact. Desktop, laptop...

Acer Predator?

#9
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006

 ionutblv, pe 06 iulie 2018 - 22:40, a scris:

Emag vs Carrefour

La pampersi si echivalente se vede japca direct, fiind parinte, te uiti la pretul scutecelor peste tot, carrefour, auchan, cora au acelasi pret la pampers iar la emag e mega redus de la o suma fabuloasa.

Deja emag devine ca o gagica agasanta care te bombardeaza cu spam-uri, reclame, mailuri, notificari......disperare ?

#10
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Eu deja am inceput sa refuz tot felul de comenzi de la emag din simplul motiv ca aceleasi produse le gasesc mai ieftin in auchan! Acest lucru il mentionez clar in formularul acela pe care il primesc de la ei!

Eu deja am inceput sa refuz tot felul de comenzi de la emag din simplul motiv ca aceleasi produse le gasesc mai ieftin in auchan! Acest lucru il mentionez clar in formularul acela pe care il primesc de la ei!

#11
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004
Adică faci comandă la EMAG la un produs și când îți vine acasă îl refuzi pe motiv că ai văzut același produs la un preț mai mic în alt magazin? Posted image

#12
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu s-a marit din cauza asta, e o chestie de marketing sa te faca sa cumperi extra shit ca sa faci targetul de livrare moka. Daca erau sa combata oamenii care comanda aiurea, cereau plata in avans si gata. E doar un tertip de marketing pentru a comanda mai multe lucruri..de multe ori..inutile ca sa ai transport gratuit.

 dcr, pe 08 iulie 2018 - 12:25, a scris:

Adică faci comandă la EMAG la un produs și când îți vine acasă îl refuzi pe motiv că ai văzut același produs la un preț mai mic în alt magazin? Posted image

Mie mi se pare normal, banii omului sunt banii omului, se poate razgandi oricand ! Nu cred ca in folozofia vreunui retailer primeaza sinceritatea , onestitatea si onoarea. Totul se invarte in jurul banilor. Grow up, probabil ca astora care vi se pare dubios sa refuzi o comanda pe motiv ca s-a gasit produsul in alta parte mai ieftin nu sunt suficient de maturi incat sa isi plateasca utilitatile singuri, sa aiba rate, etc.

Banii sunt bani si punct, totul se invarte in jurul lor, nu exista onoare cand este vorba de ei !

#13
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006

 ct03nut, pe 08 iulie 2018 - 13:20, a scris:

Banii sunt bani si punct, totul se invarte in jurul lor, nu exista onoare cand este vorba de ei !
In general cei care dau tepe au impresia ca toata lumea face la fel, deci e ceva normal.

#14
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu le mai plangeti de mila, voi credeti ca daca se da o teapa d-asta plange vreun angajat emag sau vreun CEO eMag ? In cel mai rau caz au de tras curierii ca sunt pusi pe unele drumuri degeaba, in rest nimeni nu este afectat.

Nu vedeti ce tepe adevarate se dau pe amazon de fapt ? Se comanda core i9, se face delid, se lipeste pe un CPU inferior IHS-ul de I9 si i se face retur. Ramai si cu banii si cu core i9. Chiar se plangea un individ pe reddit ca a comandat un i9 si a primit doar IHS-ul de i9 ca in rest era un CPU inferior. Aici e vina amazon ca vine produse returnate ca fiind noi.Ma rog..asta e alta discutie. Astea-s tepe adevarate !!!


https://www.reddit.c...40x_7_year_old/

Na teapa, nu mai numiti teapa treaba ca nu ridicati produsele.

Hai sa vad cine e badboy sa faca d-astea emagului mai ales ca nici ei nu prea verifica produsele returnate.

Edited by ct03nut, 08 July 2018 - 13:32.


#15
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

 cezar0707, pe 08 iulie 2018 - 13:01, a scris:

XXX a marit emag limita minima de transport gratuit
Ce transport omule? Unde am scris eu de transport?
Am plasat o comada de un maner telescopic Leifheit, 65 - 110 cm, pentru aspiratorul de geamuri cu un pret de 37,99 lei. In aceeasi zi, in Auchanul din spatele blocului, intamplator am dat de acelasi produs dar la 23 lei! Tu ce faceai in cazul meu, il achizitionai in secunda unu cu 23, au mai asteptai 3-4 zile sa il ridici din showroom la pretul de 37,99?
PS: pentru vocabular ai Report!

Edited by Lex404, 08 July 2018 - 13:41.
editat quote-ul


#16
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
https://www.emag.ro/...1/pd/DY335BBBM/


Astia peste tot sunt la pretul de 110-115 lei iar la ei sunt mega redusi de la 143 lei. O mare vrajeala de marketing sa stimuleze cumparaturile impulsive, dand impresia ca este la o mega reducere....fictiva.

La carrefour am beneficiat de o geanta gratuita la achizitionarea acelor pampersi, la cora de un set de pleduri gratuite. Chiar iesi in pierdere daca te lasi vrajit de reducerile lor fictive, o data din cauza ca nu sunt reale si e posibil sa iesi mult mai ieftin daca, cumperi "offline" la supermarket si al doilea dezavantaj este ca multi stau mult si bine dupa coletul lor fiind convinsi ca e la reducere si sufera....copilul ca sta cacat si pishat.

#17
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 ct03nut, pe 08 iulie 2018 - 13:20, a scris:

Banii sunt bani si punct, totul se invarte in jurul lor, nu exista onoare cand este vorba de ei !
Sunt si metode mai usoare sa trezesti gigantul adormit sa iti bage taxa de transport sau sa te bage in Black List, asta ca faci tu pe al dracu.
Am comandat produse de la emag si le-am facut retur, politica lor zice ca poti returna fara motiv, asta fara sa iesi in evidenta end shit.

Sunt 100 de magazine care au preturi piperate, mai vezi tu un alt utilizator sa comande aiurea si apoi sa refuze comanda ca a gasit in alta parte mai ieftin?
Am mai citit ceva pe subiectul emag ca de la posta s-a intordus taxa de cativa lei, nu am folosit vreodata posta ca am magazin emag, doar ca ma gandeam cate nu se comanda aiurea si apoi romanul se razgandeste.
Scriu treaba asta ca om care mai vand nitel si pe okazii si sunt tot felul de clienti care se razgandesc.
Ex. M-a cautat un tip ca este interesat sa cumpere ceva, m-a cautat pe pagina de internet, i-am raspuns la intrebari, parea ca a ramas in coada de peste si apoi mi-a dat telefon sa zica ca vrea produsul respectiv, a ramas ca ma suna in 30 de minute sa ne intalnim. PA!
Sunt foarte multi care sunt nehotarati, poate zgarciti, trebuie sa ai grija sa nu iti dai singur vreo teapa, daca te uiti pe grupuri sunt care au conturile de facebook atasate la olx si sunt trecuti ca tepari care comanda si nu ridica, cine stie ce motive, invidia, rautate, poate concurenta.

Si sa va zic ce se petrece cu pierderea asta, cu transportul asta platit si nelivrat... este introdus in pretul produsului, ca la supermarket, preturile alea faramitate cu .1.69 reprezinta pierderile, produse furate, stricate, returnate. Pierderea se transfera la client si nu invers.

Deci inainte de a posta cat de grozav esti ca ai descoperit un produs mai ieftin pe o alta adresa sau magazin... stai cuminte ca mai citesc si cei care lucreaza la magazinul respectiv pe aici.

Edited by Argent, 08 July 2018 - 15:32.


#18
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Nu o sa bage nimeni pretul transportului in produs atat timp cat inseamna ca nu mai sunt "competitivi". E prea riscant sa urce pretul doar pentru ca unii au facut retur nefondat, pot pierde prea multi clienti.

Poate doar sa faca vreo alianta secreta astia, sa se vorbeasca intre ei, caz care e ilegal.

Consiliul concurenței nu doarme :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate