Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Românul își cumpără telefoane (produse) scumpe, pe care nu și le permite.

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#91
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,155
  • Înscris: 04.02.2011
Telefoanele de top de azi chiar sunt utile și în mod normal le poți lua cu banii jos. IPhone însă da, sunt cam muci, constați asta când îți ia 15 minute să instalezi un browser.
Acuma de cei care iau un telefon în rate și numa vorbesc cu el și stau pe fb... Apa, aerul și fraierul.

#92
Mazarin

Mazarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 10.06.2018

 zzhunt, on 02 iulie 2018 - 06:22, said:

De ce nu dorm astia la cort pe unde apuca? si le si ramane bani in buzunar
Nu neapărat la cort. Cu 10000 de lei îți faci o casă de lemn  decentă în zona rurală. Da' na, românul până nu semnalizează, nu e român. Mai bine sărac lipit și cu Iphone în buzunar.

Edited by Mazarin, 02 July 2018 - 07:45.


#93
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,755
  • Înscris: 30.10.2003
Oamenii isi cumpara lucruri scumpe deoarece acestea sunt foarte importante pentru ei. Mi-a fost greu cand am dat 300 euro pe telefon, dar
tot atati bani am dat si pe niste bocanci de munte si i-am dat bucuros.

#94
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 zzhunt, on 02 iulie 2018 - 07:37, said:


e mai avantajos cu prepaid, ai mai mult net fata de cat se ofera la abonamente

O fi (la net) dar nu pe toti ne pasioneaza sa am tone de net, cand consum doar 2-300 kg lunar. Era o anecdota. Pentru un tinerel e mai rentabila cartela (libertatea de a alege din mai multe optiuni, rapiditatea de a trece de la un operator la altul, si mai sunt). Abonamentele vin pentru reducerea de telefoane (eu unul nu-mi permit sa dau 1.000 de lei gramada pentru un telefon care va fi schimbat peste 3 ani). Ca sa fac reclama, am abonament de 15 E (portare de la abonament de 13) si am luat un Huawei P9Lite gratis (stiu, platesc un abonament mai mare cu 9 lei, dar consider ca sunt "rate" pe 2 ani la aparat) si beneficiile sunt mai multe decat le aveam inainte.

Totul e subiectiv.

#95
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006

 Y0samiteSam, on 02 iulie 2018 - 07:38, said:

Esti roman 100% daca:
- ai masina mai scumpa decat casa in care stai;
- ai telefon de 200-300$ dar niciodata bani pe cont;
- bagi gunoiul in pungi primite gratis de la supermarket;
lista este lunga  Posted Image
...masina pe care o speli rar si atunci cu galeata in strada.

#96
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 10.09.2014

 mariovrs, on 02 iulie 2018 - 06:06, said:

Bine bo$$. Posted Image N-am putut sa ma abtin. Scuze..Posted Image
Nu-s bo$$, sunt realist. Nu îmi castig pâinea in România. Cu salariul romanesc (care era ultima data undeva pe la 3500 fara împrumuturi, impozite, consumuri suplimentare din cauza unei masini personale) consideram sa dai 500 Euroi pe un bun perisabil care nu aduce bani sau ajuta sa-ti castigi banul un lux.

Edited by LeopardSurd, 02 July 2018 - 07:59.


#97
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
N-ai ultimul telefon de pe planetă, n-ai valoare.

Cu toate că oricum n-ai habar de specificațiile lui, de procesor, memorie RAM, etc.
Tu ai nevoie de Facebook să te filmezi la volan. Și de Uațap. Gen

Sunt mișto ăia care își cumpără mașină și o repară pe forum. Gen "salut băeți. Mi se aude un sunet la mașină. aveți idee de la ce e? muțumesc anticipat".

Sau ăia care din te miri ce strâng niște bani să își ia ceva dar nu sunt în stare să își aleagă singuri un telefon / televizor / boxă/ etc.
Și cer păreri. Pe forum.
Când își iau neveste tot așa fac ?


Sunt mișto replicile din Fight Club.

Quote

Tyler Durden: You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not the contents of your wallet. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

Quote

Tyler Durden: We buy things we don't need, to impress people we don't like.

Edited by exceswater, 02 July 2018 - 08:01.


#98
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Mai da o capra nu va permiteti ? Sa nu va mai stelute grija toata ziua de a vecinului?

#99
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 exceswater, on 02 iulie 2018 - 07:58, said:


Când își iau neveste tot așa fac ?

Cand isi iau neveste intreaba pe forum daca le-a incercat cineva si a fost multumit Posted Image . Eventual daca au aparut ceva defecte, scartaituri... etc.

#100
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,489
  • Înscris: 20.02.2008

 zzhunt, on 02 iulie 2018 - 06:22, said:

De ce nu dorm astia la cort pe unde apuca? si le si ramane bani in buzunar
Pentru ca nu le place la cort. Si ce sa faca cu banii ce le raman in buzunar?

#101
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Xiaomi este firma chinezeasca, are meniu naspa, adica meniu dala de nu are buton meniu.
Aliview este firma europeana, firma Romaneasca, telefoane bune.

Are rost sa zic ca am mai multi prieteni care au Allview si zic ca Xiaomi este firma daia de face chinezarie pe vapor?
Da.

Am avut Xiaomi si toti se uitau de parca era o chinezarie ieftina, adica nu pricepeam care este faza, gen ce te intereseaza ce telefon am eu? Cand a fost sa vand Xiaomi... cred ca s-a devalorizat cel mai mult.

Romanul cauta Samsung si cam atat, Samsung, cred ca Samsung este brandul de telefoane cel mai popular si cel mai vandut in Romania.

La modul general noi ca popor avem ceva complexe, gen sa cumpar masina scumpa si apoi lasa ca merg cu autobuzul(dar fara bilet) si cand imi mai aduc aminte sa platesc si eu rovinieta, vinieta, asigurarea si itp-ul, schimbat cauciucurile.

Edited by Argent, 02 July 2018 - 08:48.


#102
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,089
  • Înscris: 25.06.2007

 LeopardSurd, on 02 iulie 2018 - 07:58, said:

Nu-s bo$$...
...da' esti boi€€r ;)

#103
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,303
  • Înscris: 23.02.2017

 strongsss, on 01 iulie 2018 - 22:14, said:

cat de rau sa stai cu respectul de sine, sa te afecteze cumva faptul ca boschetarii au si ei telefon ? de ce te-ar afecta starea lor materiala ?
cred ca intelegi un pic gresit din cauza unei mentalitati romanesti care insa incepe f f incet sa se schimbe.

Noi am fost invatati modelul rusesc de gandire, nu te baga ca ti-o iei, nu exista happy end, nu te poti lupta cu sistemul, coruptia invinge, nimic nu se schimba

Insa gandirea occidentala e mult mai pozitiva si implica si voluntariatul, implicarea cetateanului in viata cetatii, parte din asta insemnand si ajutorul celor fara adapost.

In aceste conditii, da, e frustrant sa vezi ca acestia isi cumpara poate telefoane scumpe.... adica peste in loc de undita.
Poate din acest punct de vedere vorbeste colegul

 TrafalgarLaw, on 01 iulie 2018 - 22:38, said:

Eu am un prieten cu un Allview X1 Soul Mini luat acum aproape 4 ani. A dat 700 de lei parca pe el. E o chinezărie cu mediatek și 1gb de ram. Si are Jelly Bean. Îl are și acum și merge bine.
doar ca waze e inutilizabil pe telefonul ala, s anu exageram, "merge bine" e un fel de a spune.

#104
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"nu este bogat acela care are bani multi ! ... doar cel care cheltuie putin ! " ... proverb spaniol !
patronu' de la Ikea, (avere de cca 45.000 milioane de EUR) se tunde in Indonezia, deoarece acolo este mai ieftin,
si bineinteles isi spala Golfu' 1 Posted Image , cu galeata !
snobismu' romanilor i-a facut pe multi din afara tarii, extrem de bogati !

Edited by realduc, 02 July 2018 - 09:16.


#105
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,005
  • Înscris: 18.09.2008
Treaba sta asa. Oamenii cumpara chestii schumpe (pe care evident, nu si le permit) pentru ca sunt singurele lucruri pe care le vad. Ca nu mananci nu se vede (adica da, esti slab, dar nu poti lega asta neparat de mancare). Nu te poti uita in stomac, dar te uiti la telefon, la tricou, la blugi la adidasi. Si ce sa vezi, cand vezi aifon te uzi toata, sau tot.

Canta ieri unii pe yt ca au nu stiu ca marca de adidasi, nu stiu cati bani si etc. Si cand vezi din astea, te gandesti sa ai si tu. Pentru ca de cele mai multe ori ne luam chestii de genul ca sa epatam. Sa vada lumea ca suntem la fel ca ei.

Adidasii pentru mine sunt doar papuci. Imi iau adidasi ieftini si decenti, tricouri ieftine si decent etc. Acum planuiesc sa imi iau un iPhone SE (inca stau in dubii). Dar nu voi da mai mult de 500 de lei. Si asta pentru ca ce am acum are bateria varza. In rest, noapte buna, si un praz verde.

#106
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,125
  • Înscris: 29.01.2016

 zzhunt, on 02 iulie 2018 - 06:26, said:



tu unde stai?daca ti-ai luat casa in rate esti snob sa stii

Trebuia sa dormi prin parcuri pe banci daca nu ti-ai permis cu bani jos casa
Care e legatura ? E o replica ca sa nu taci, sau cum ?
Ce legatura are casa in rate, unde e clar ca altfel nu o poti lua si e ceva esential, e o nevoie de baza sa ai un acoperis deasupra capului si o rata la un telefon de 5000 lei sau o plasma de 8000-10000, in conditiile in care esti rupt in cur si fara de care poti sa traiesti sau cu banii aia sa faci altceva ?

#107
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Trebuie inteles ca fiecare isi cumpara cu placere ceea ce il face fericit, fiind dispus sa renunte la alte lucruri care ni se pot parea indispensabile sau mai jos in piramida lui Maslow.
De exemplu pe mine ciocolata ma face fericit. As renunta oricand la un pranz in favoarea unei ciocolate bune. chiar daca dupa o ora mi-e foame, consider ca a meritat.
Altii prefera sa-si cheltuie banii pe calatorii cat mai lungi sau exotice iar acasa merg cu un Clio din 2000.
Stiu pe unul care isi baga banii in trabuce si rom fin.
Asa si ala cu telefonul scump. Poate el nu vrea sa manance cat voi.
Nu mai zic de boschetarii cu Iphone. Aia nici nu au cheltuieli prea multe :D

#108
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,369
  • Înscris: 10.09.2014

 Karhu, on 02 iulie 2018 - 08:59, said:

...da' esti boi€€r Posted Image
păi și tu ești cam tot pe acolo, boi€r Karhu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate