Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Românul își cumpără telefoane (produse) scumpe, pe care nu și le permite.

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
136 replies to this topic

#127
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
"Sint prea sarac ca sa dau banii pe cacaturi". Io ii aprob pe aia care-si iau iPhone in loc de samsungi si xioame, chiar daca nu le ploua cu bani in cap.

Eu am fost o saptamina la Nisa. Cu banii aia puteam sa ma duc o luna in Grecia. Less is more :lol:

#128
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017

View PostMosotti, on 02 iulie 2018 - 13:43, said:

"Sint prea sarac ca sa dau banii pe cacaturi". Io ii aprob pe aia care-si iau iPhone in loc de samsungi si xioame, chiar daca nu le ploua cu bani in cap.

Eu am fost o saptamina la Nisa. Cu banii aia puteam sa ma duc o luna in Grecia. Less is more :lol:

Am mai zis și înainte că asta se aplica la telefoane de 3-4 milioane. Da, când îți iei cel mai ieftin olviu, faci o prostie.

Ideea e că trebuie să găsești un balans.
Nu merita nici un iPhone în comparație cu un Samsung S8 sau S9. De fapt, nu merita nici fata de un Redmi Note 5. Dar asta e alta discuție.

Important e că trebuie să ai bani de el, să ți-l permiti. Și sunt mult prea multi cu ultimul răcnet de telefon care nu au bani de benzina.

O sa îmi rămână mereu în minte o întrebare pusă pe tpu anul trecut. Era unul care își luase iPhone 7 și întreba cum sa descarce muzica de pe YouTube fara sa plătească prin App Store. Adica wtf

#129
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ca spui tu ca nu merita e doar o opinie. Nu inseamna decit ca iPhone nu e pentru tine. Io, dupa 5 ani de Samsung si 2 de iPhone pot sa spun ca mai degraba fac deep throat unui cal naravas decit sa ma intorc la rahaturile alea.



#130
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

TrafalgarLaw said:

timestamp='1530533630' post='23154844'
Nu merita nici un iPhone în comparație cu un Samsung S8 sau S9. De fapt, nu merita nici fata de un Redmi Note 5. Dar asta e alta discuție.
Ce fraieri aia care cumpără Iphoane, Apple e degeaba :(

#131
WShow13

WShow13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.09.2012
La un moment dat am avut o colegă foarte arogantă și plină de ea. Avea arfe că vine cu mașina la job, dar pe unde o prindeai se plângea de salariu că e mic. Ea avea salariul mai mic decât al meu și ehe, al meu chiar era mic (mna, de student care lucrează part-time). Din 10 cuvinte, 12 erau despre bani, dar venea cu mașina la muncă și era mândră de asta. Well, dacă stau bine să fac un calcul, jumătate din salariul ei mergea la benzină.

Răspuns: Unii o fac doar pentru a se simții bine în pielea lor, alții o fac ca să iasă în evidență, alții din amândouă motivele.

#132
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postmirel3003, on 02 iulie 2018 - 10:46, said:

Situația sta în felul următor:

Chiria pentru un apartament cu doua camere într-un oraș mare (București, Cluj, Timișoara, etc) este minim 300€.
Rata pentru un apartament de 60.000€ cu 5% avans(3000€) e 250€, deci sub prețul pe care l-ai platii chirie pentru acel apartament. Și sa fim sinceri cu un venit al familiei de 3500 RON iti permiți sa plătești 250€ rata pe aparat. Bonus după 30 ani e apartamentul tău, asa dacă stai în chirie plătești toată viata chirie.

Sincer zzhunt nu știu pe ce lume trăiești tu, de crezi ca o familie cu venituri modeste trebuie sa doarmă în cort.
Iti creste euro la 5lei si euribor la 3% la anu si incepi sa plangi pe la televizor ca bancile sunt naspa si sa te salveze guvernul cu vreo lege cum au facut aia cu francii elvetieni. Mi-e scarba de astfel de specimene,

#133
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMosotti, on 02 iulie 2018 - 14:42, said:

Io, dupa 5 ani de Samsung si 2 de iPhone pot sa spun ca mai degraba fac deep throat unui cal naravas decit sa ma intorc la rahaturile alea.
Mai degraba zi ca nu esti capabil sa folosesti androidul decat sa le numesti rahaturi...(no offense)

Edited by Disstrack, 02 July 2018 - 18:51.


#134
1987

1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.12.2007

View PostArgent, on 02 iulie 2018 - 08:47, said:

Xiaomi este firma chinezeasca, are meniu naspa, adica meniu dala de nu are buton meniu.
Aliview este firma europeana, firma Romaneasca, telefoane bune.

Are rost sa zic ca am mai multi prieteni care au Allview si zic ca Xiaomi este firma daia de face chinezarie pe vapor?
Da.

Am avut Xiaomi si toti se uitau de parca era o chinezarie ieftina, adica nu pricepeam care este faza, gen ce te intereseaza ce telefon am eu? Cand a fost sa vand Xiaomi... cred ca s-a devalorizat cel mai mult.

Romanul cauta Samsung si cam atat, Samsung, cred ca Samsung este brandul de telefoane cel mai popular si cel mai vandut in Romania.

La modul general noi ca popor avem ceva complexe, gen sa cumpar masina scumpa si apoi lasa ca merg cu autobuzul(dar fara bilet) si cand imi mai aduc aminte sa platesc si eu rovinieta, vinieta, asigurarea si itp-ul, schimbat cauciucurile.



Eu sunt "fan" xiaomi si sincer sa fiu nu se axeaza doar pe telefoane, acum am xiaomi a1 (copie iphone) doar ca nu le platesc marketing, am dat 800 lei pe el cu 64gb si 4gb de ram, am avut si mi max de 6.4" cu baterie de 4850, m-am jucat pe S9 si cand am vazut butonul de bixby mi s-a facut rau, la o adica dau 3500 lei pe un telefon si sunt obligat si fortat sa folosesc softurile lor chiar si cu buton special.

Romanul cauta iphone pe oleics si cauta la pomana, fa un test, pune 10 bucati de iphone X la un pret mic si sa fie sigilate si cu garantie, o sa te trezesti cu mesaje gen daca mai lasi din pret, cei cu bani si care-si permit sa-si schimbe telefonul dupa ce l-au scapat sau isi fac asigurare nu stau la pomeni, ma refer la o clasa mai educata, cei care vor sa para instariti isi cumpara de pe olx si daca-l scapa pe jos nu-l mai repara. La telefonul meu e display-ul 100 lei, l-am spart, am luat altul ca-mi permit, daca aveam iphone X si il scapam ma cam durea sufletul sa scot 2000 lei din buzunar si il lasam asa. Xiaomi e o companie respectata in China, de cand au scos Mi mix 2s ceramic cam bat la fund multi producatori.

#135
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 30.10.2017

View Post1987, on 02 iulie 2018 - 19:26, said:

Eu sunt "fan" xiaomi si sincer sa fiu nu se axeaza doar pe telefoane, acum am xiaomi a1 (copie iphone) doar ca nu le platesc marketing, am dat 800 lei pe el cu 64gb si 4gb de ram, am avut si mi max de 6.4" cu baterie de 4850, m-am jucat pe S9 si cand am vazut butonul de bixby mi s-a facut rau, la o adica dau 3500 lei pe un telefon si sunt obligat si fortat sa folosesc softurile lor chiar si cu buton special.

Romanul cauta iphone pe oleics si cauta la pomana, fa un test, pune 10 bucati de iphone X la un pret mic si sa fie sigilate si cu garantie, o sa te trezesti cu mesaje gen daca mai lasi din pret, cei cu bani si care-si permit sa-si schimbe telefonul dupa ce l-au scapat sau isi fac asigurare nu stau la pomeni, ma refer la o clasa mai educata, cei care vor sa para instariti isi cumpara de pe olx si daca-l scapa pe jos nu-l mai repara. La telefonul meu e display-ul 100 lei, l-am spart, am luat altul ca-mi permit, daca aveam iphone X si il scapam ma cam durea sufletul sa scot 2000 lei din buzunar si il lasam asa. Xiaomi e o companie respectata in China, de cand au scos Mi mix 2s ceramic cam bat la fund multi producatori.

Daca ce am auzit eu despre bateria lui Mi Mix 2S e adevarat (cum ca nu prea rezista o zi), eu i-as zice pas si m-as uita catre Mi 8, sau as lua Huawei Mate10 Pro/Moto Z2 Force.

iPhone X e... aifon ics. Camere foarte bune, ecran frumos dar... software facut pe vapor. Sunt destepti astia de la Apple ca l-au facut sa se simta fluid, ca sa ii ascunda toate problemele.

#136
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,884
  • Înscris: 04.10.2007

View Postccdsah, on 02 iulie 2018 - 18:39, said:

Iti creste euro la 5lei si euribor la 3% la anu si incepi sa plangi pe la televizor ca bancile sunt naspa si sa te salveze guvernul cu vreo lege cum au facut aia cu francii elvetieni. Mi-e scarba de astfel de specimene,
Euribor nu creste asa peste noapte cum vrei tu pentru ca este un indice fata de care se calculeaza toate ratele din europa.
Euro intr-un an poate ajunge si la 6 ron/euro, ca deh.... traim in Romania.
Stai tu calm ca la rata de 150 Euro cat o am eu la apartament poate ajunge euro si la 10 lei ca tot imi permit.

#137
1987

1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.12.2007

View Postmirel3003, on 02 iulie 2018 - 21:42, said:

Euribor nu creste asa peste noapte cum vrei tu pentru ca este un indice fata de care se calculeaza toate ratele din europa.
Euro intr-un an poate ajunge si la 6 ron/euro, ca deh.... traim in Romania.
Stai tu calm ca la rata de 150 Euro cat o am eu la apartament poate ajunge euro si la 10 lei ca tot imi permit.


Chestia e ca tu ti-ai facut niste calcule de la bun inceput si d-asta iti permiti, intrebarea e, cati fac asta? Am pe un prieten de s-a mutat pe langa prelungirea Ghencea, nu mai vorbisem cu el de cativa ani caci plecase din tara si ne-am intalnit anul asta. Si-a luat apartament pe acolo cu prietena lui, toata smecheria a inceput asa, a venit un turcalete si a turnat niste blocuri pe terenul ala, 4 bloace si o vila, cand s-a dus asta la banca pentru credit apartamentul era evaluat la 43500, banca a zis ca valoreaza 38000, turcul fiind disperat sa le dea a lasat apartamentul la 38000 si nu a mai dat avans caci a manarit actele, oamenii fiind disperati si prosti au luat acolo apartamente, din 4 blocuri doar 3 sunt locuite iar 2 din ele au ramas fara gaze. Ce a facut turcul? Primul bloc a fost bransat la reteaua de gaze iar celalalte 2 au avut o mare butelie sub pamant, cand s-a terminat gazul din ea turcul era deja plecat. Norocul lu' asta a fost ca si-a luat in primul bloc unde e bransat la distrigaz, cand au venit aia sa vada au gasit butelia Posted Image)). Nici in ziua de azi nu au gaze aia caci trebuie sa dea vreo 25000-30000 euro pentru bransare + la primul bloc alti bani, dupa ce a dat teapa asta le-a vandut si locurile de parcare, practic toti aveau loc de parcare doar ca a facut 10 parcari si s-au vandut 25, acum au toti acte pe parcare Posted Image)). Un bloc a ramas gol si o vila neterminata, neatentia si prostia de a se muta in bloc nou a avut consecinte. Drept urmare turcaletele a reusit sa prosteasca vreo 75 de apartamente caci sunt cate 5 pe etaj si ca sa urci cu mobila pe scari e cam imposibil, e inghesuit blocul ca dracu.

Edited by 1987, 03 July 2018 - 09:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate