Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Glisiera cu "stop"

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Vreau sa fac un birou care sa includa un pian digital care culiseaza sub birou. Va fi compus dintr-o parte fixa, biroul propriu zis, si suportul de pian care va culisa pe rotile sub birou. Intrebarea mea este daca exista ceva glisiere cu "stop" adica din loc in loc sa se blocheze si sa fie nevoie de o forta mai mare pentru ca continua miscarea, deci nu ca la sertar unde ii dau un zvic si se duce pina in capat?

#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMosotti, on 01 iulie 2018 - 06:50, said:

Vreau sa fac un birou care sa includa un pian digital care culiseaza sub birou.
Dupa mine, fiecare are dreptul sa-si mobileze casa cum vrea, daca vrei, iti poti pune pianul si pe tavan, dar nu vad cum faci sa-l bagi sub birou.

#3
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Ca aici (mai putin designul de nava shpatziala)


https://www.studiode...nterprise-desk/

Doar ca vreau ca partea mobila sa o ancorez de partea fixa prin ceva sine, care ideal ar trebui sa aibe 2 caracteristici:

1) sa aibe blocare din pas in pas, eventual din 10 in 10 cm
2) sa permita scoaterea completa a partii mobile fara surubelnitze si alte scule

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ce s-a intamplat cu postarile de aici ? Nu erau offtopic. Posted Image

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Parca erau glisiere chinezesti de tastaturi ce blocau la capat de cursa, dar pentru ce ai tu nevoie foloseste glisiere din alea adevarate si opritori cu bila. Poti stabili cate opriri si la ce distanta intre ele doar din pozitia placutelor in care se potriveste bila.

Nu stiu la electronic cu ce forta se actioneaza clapele, dar ia in calcul sa il ancorezi la perete ca sa fie mai greu de basculat.

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostPaz, on 01 iulie 2018 - 08:27, said:

Ce s-a intamplat cu postarile de aici ? Nu erau offtopic. Posted Image
Ehhh, au ceva cu noi.
Primul tau comentariu, care este off-topic, a ramas.

#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Tu de unde stii ca e offtopic ?

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postsebulbus, on 01 iulie 2018 - 09:03, said:

Parca erau glisiere chinezesti de tastaturi ce blocau la capat de cursa, dar pentru ce ai tu nevoie foloseste glisiere din alea adevarate si opritori cu bila. Poti stabili cate opriri si la ce distanta intre ele doar din pozitia placutelor in care se potriveste bila.
Nu stiu la electronic cu ce forta se actioneaza clapele, dar ia in calcul sa il ancorezi la perete ca sa fie mai greu de basculat.
Poti sa-mi dai o poza cu asemenea glisiera cu opritori? Am tot cautat dar gasesc numai aberatii pentru chestii gen sertar...

As putea trai si fara opritorii aia probabil, pianul are 34kg, deci tot ansamblul o sa aibe vreo 40 kg, nu cred ca o ia la goana prin casa Posted Image

Ceva de genul cred ca ar fi perfect, dar poza asta e de pe ceva site chinezesc unde tre sa faci comanda, probabil angro Posted Image

[ http://www.yichengmachinery.com/wp-content/uploads/2018/03/SBR-linear-guide-rail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie imi trebuie doar vreo 60cm...

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007
Daca clapele ar fi la nivelul tastaturii unui birou normal, tastatura de pe birou nu ar veni cam sus? Ti-ar fi comod sa lucrezi la tastatura de pe birou?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,836
  • Înscris: 07.02.2003

View Postsebulbus, on 01 iulie 2018 - 09:03, said:

Nu stiu la electronic cu ce forta se actioneaza clapele, dar ia in calcul sa il ancorezi la perete ca sa fie mai greu de basculat.
La fel ca la un pian mediu daca e pian si nu sintetizator sau altele. Trebuie sa aibe feedback complet.

#11
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostPaz, on 01 iulie 2018 - 09:10, said:

Tu de unde stii ca e offtopic ?
Pentru ca nu aduce absolut nimic lamuritor despre intrebare.
Este doar o parere de-a ta, care nu lamureste cu nimic problema originala.

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMosotti, on 01 iulie 2018 - 09:14, said:

Poti sa-mi dai o poza cu asemenea glisiera cu opritori? Am tot cautat dar gasesc numai aberatii pentru chestii gen sertar...

As putea trai si fara opritorii aia probabil, pianul are 34kg, deci tot ansamblul o sa aibe vreo 40 kg, nu cred ca o ia la goana prin casa Posted Image

Ceva de genul cred ca ar fi perfect, dar poza asta e de pe ceva site chinezesc unde tre sa faci comanda, probabil angro Posted Image

[ http://www.yichengmachinery.com/wp-content/uploads/2018/03/SBR-linear-guide-rail.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie imi trebuie doar vreo 60cm...

Nu e un singur obiect, sunt piese separate, glisiere de sertar si opritor cu bila. Glisiere bune sunt, de exemplu, Blum Tandem, dar si Grass si Hettich fac produse echivalente. Vin in categorii de greutate suportata de gen 30/50/65/80kg si se monteaza sub fundul de sertar. Ia-le pe cele mai mari posibil.
Tinand cont de latime si greutate iti trebuie ceva ca un sertar intors pe dos, altfel palul va flexa la latimea unei clape. Treaba asta lucreaza oricum in avantajul tau, caci lateralele si frontul vor ascunde complet glisierele.

Apoi opritoarele arata gen asa, vin intre laterala sertarului si laterala dulapului:
https://shop.bodnar....cu-bila-simplu/ si se potrivesc intr-o placuta de metal. Sigur ai vazut pe la usi chestia asta si iti poti imagina cum functioneaza.

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Super, mersi, o sa merg la o firma de profil din Cluj, sa le frec creierii, credeam ca pot gasi ceva direct pe net, dar e complicat :)

View Postedy_wheazel, on 01 iulie 2018 - 09:14, said:

Daca clapele ar fi la nivelul tastaturii unui birou normal, tastatura de pe birou nu ar veni cam sus? Ti-ar fi comod sa lucrezi la tastatura de pe birou?
O sa vina o tira cam sus, dar cred ca e OK, acum am biroul la 80 cm, o sa trebuiasca sa fie la 83-84 cm. Partea de sus a clapelor albe trebuie sa fie la aprox 72cm.

View Postandreic, on 01 iulie 2018 - 09:17, said:

La fel ca la un pian mediu daca e pian si nu sintetizator sau altele. Trebuie sa aibe feedback complet.
Pianul asta cica are claviatura cea mai apropiata de un pian acustic pentru un pian digital din categoria sa (stage piano), de-aia e atit de greu, are clape de lemn & shit.

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMosotti, on 01 iulie 2018 - 09:40, said:

O sa vina o tira cam sus, dar cred ca e OK, acum am biroul la 80 cm, o sa trebuiasca sa fie la 83-84 cm. Partea de sus a clapelor albe trebuie sa fie la aprox 72cm.

O sa folosesti mai des clapele decat tastatura? Gen, alea folosite mai des le-as pune pe chestia glisanta de jos. Pianu' il legi la calculator/nebunii de studio?

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMosotti, on 01 iulie 2018 - 09:40, said:

Super, mersi, o sa merg la o firma de profil din Cluj, sa le frec creierii, credeam ca pot gasi ceva direct pe net, dar e complicat Posted Image

Nu e, dar oricum nu ai acasa tot ce ai nevoie ca sa duci la capat singur treaba. Mergi la unii care fac bucatarii, astia mananca sertare pe paine.

Presupunand ca ai clapa inalta de 10cm (nu stiu daca e asa, presupun), ai nevoie de minim 6-7cm grosime pentru sertar cu tot cu intarituri etc, apoi sub el poate fi liber pana la podea. Daca vrei sa fii cu partea de sus la 72cm  deasupra podelei, ar ramane un 55cm liber sub. Aproape sa poti folosi un scaun normal, cam 44, 45cm inaltime la sezut.

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postedy_wheazel, on 01 iulie 2018 - 09:48, said:

O sa folosesti mai des clapele decat tastatura? Gen, alea folosite mai des le-as pune pe chestia glisanta de jos. Pianu' il legi la calculator/nebunii de studio?
Nu, dar n-am alta solutie. Deocamdata nu-l leg la calculator, da nu exclud in viitor. Motivul pentru care fac asta este ca nu am loc in camera de asa ceva, desi e ditamai camera :lol:

View Postsebulbus, on 01 iulie 2018 - 09:50, said:

Nu e, dar oricum nu ai acasa tot ce ai nevoie ca sa duci la capat singur treaba. Mergi la unii care fac bucatarii, astia mananca sertare pe paine.
Asta e treaba lu socru-mio, master crafter :lol:

E o treaba de precizie, bucatarii aia nu-s in stare de asa ceva si nici eu nu-s in stare sa le fac o schita completa la mm :w00t:

View Postsebulbus, on 01 iulie 2018 - 09:50, said:

Presupunand ca ai clapa inalta de 10cm (nu stiu daca e asa, presupun), ai nevoie de minim 6-7cm grosime pentru sertar cu tot cu intarituri etc, apoi sub el poate fi liber pana la podea. Daca vrei sa fii cu partea de sus la 72cm  deasupra podelei, ar ramane un 55cm liber sub. Aproape sa poti folosi un scaun normal, cam 44, 45cm inaltime la sezut.
Pianul din pacate are 19 cm grosime, de-aia trebuie sa-mi ridic putin biroul. Si nu va fi sertar, va fi pur si simplu un alt corp pe rotile pe care vreau sa-l infing in sine ca un sertar. Picioarele nu trebuie sa intre sub pian cind cinti, trebuie sa stai la o anumita distanta, iar cind nu cint o sa-l imping mai in spate.

#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,060
  • Înscris: 31.07.2007

View PostMosotti, on 01 iulie 2018 - 10:03, said:

Nu, dar n-am alta solutie. Deocamdata nu-l leg la calculator, da nu exclud in viitor. Motivul pentru care fac asta este ca nu am loc in camera de asa ceva, desi e ditamai camera Posted Image

Hm, stiu cum sta treaba. Cand am tinut asa ceva in casa il puneam pe dulap, da' nici acolo nu prea aveam loc din cauza chitarilor. Oricum, faptu' ca-l integrezi in mobilier o sa fie un amanunt in plus sa te ambitionezi sa nu renunti la el daca cumva te saturi. :D Asa, daca il pui pe dulap (sau langa dulap) te gandesti de doua ori inainte sa-l dai jos, sa faci loc pe birou, sa-l bagi in priza, etc... :D

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu ma satur, ca am inceput deja de 11 luni cu profa si tot tacimul, doar ca ce am acuma are o clavitura slabuta. Si la 35 de kile nici nu-l poti misca singur, apai sa-l mai pui pe dulap :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate