Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Dumnezeu nu se lasă batjocorit

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
247 replies to this topic

#73
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpenticostalul, on 04 iulie 2018 - 09:36, said:

Deci tu crezi ca Butoi asta e un parvenit cum nu s-a mai vazut.
In schimb ii inghiti pe nemestecate gogosile si-l consideri singurul guru vrednic de crezare.
E cam ciudat Posted Image
De ce parvenit ? Omul a slujit vreme indelungata si are dreptul la pensie. Daca spune ceva impotriva doctrinei bisericii ciuciu pensie. Satana o sa-i desfinteze pensia.

Eu am mai spus ca aveam convingerea asta inainte sa urmaresc predica lui cu un an, si din fericire , predica lui e din 2013. Posted Image

Ciudat e ca nu intelegi.
E o treaba interesanta, cand esti constient de un adevar, acel adevar produce schimbare buna. De aceea si spune, ca duhul adevarului va va face liberi. Nu sa te supuna , ci sa te elibereze, chiar si de sub supunerea celor care isi spun preoti pastor. Nu la intamplare acestia nu propovaduiesc adevarul, findca se tem ca nu se vor supune domniilor lor, cum si Petru nu a mai dorit sa se supuna preotilor. E teama cea mai mare, ca isi vor pierde beneficiile, si ca oamenii nu vor mai contribui la viata de huzur a inselatorilor ce isi spun preoti si pastori.

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Dacă intr-adevăr asta este in mintea lui Butoi, înseamnă ca nu are deloc credință!
Sau dacă e o presupunere a ta, atunci nu ai tu.

#75
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 04 iulie 2018 - 11:56, said:

Dacă intr-adevăr asta este in mintea lui Butoi, înseamnă ca nu are deloc credință!
Sau dacă e o presupunere a ta, atunci nu ai tu.
Pai nu ai de unde sa stii ce are el in minte ca nu esti dumnezeu. Si dupa  cum si cate se exprima credinta lui se bazeaza pe credinta lui Hristos.
In orice cult/biserica, daca esti pozitionat spiritual diferit de doctrina cultului/bisericii atunci esti exclus. Doctrina adventista spune ca biblia e in intregime inspiratie divina. Deci orice afirmatie contrara spiritului biblic duce la excludere.
Banuiesc ca nu ai avut curajul sa urmaresti ce spune, macar fragmentul postat de mine, si are doar 50 secunde. Posted Image  Dudu s-a facut ca nu intelege ce spune. Posted Image

#76
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu nu am cum sa știu ce e in mintea lui, dar tu ai :lol:
Ofof mai Paco mai, cum folosești tu dubla măsura :)

Am urmărit toată predica aia.


#77
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 04 iulie 2018 - 15:39, said:

Eu nu am cum sa știu ce e in mintea lui, dar tu ai Posted Image
E suficient sa aud cuvintele din min 37 si inteleg la ce se refera.
Acela care vrea sa inteleaga corect  accepta si ce am spus.

View Postrichelieu, on 04 iulie 2018 - 15:39, said:

Ofof mai Paco mai, cum folosești tu dubla măsura :)
Daca ai fi mai clar as indrepta indoiala..

View Postrichelieu, on 04 iulie 2018 - 15:39, said:

Am urmărit toată predica aia.
Oh, pentru asta te felicit, esti un ascultator fin .Posted Image

#78
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postrichelieu, on 04 iulie 2018 - 15:39, said:

Am urmărit toată predica aia.
si la ce concluzie ai ajuns?

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Spune câteva adevăruri universal valabile, învârtite circular și cu mare grija intr-adevăr. Probabil are, cum zicea Paco, păreri contrare doctrinei și nu vrea sa și le asume fățiș.
E un bun diplomat.
Ar fi bun de politician.
Și cam atât :)

#80
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 04 iulie 2018 - 08:33, said:

e Dregatorul randuit tie de Dumnezeu.Posted Image  obey!Posted Image

Posted Image

Ce e frate Dude, te-ai autosesizat? Posted Image

View PostDude_2nd, on 04 iulie 2018 - 08:33, said:

in plus, prin participarea ta la vot ai validat aceasta randuiala, deci sa nu te mai aud cu astfel de satanisme in Biserica, da?SILIKA?Posted Image

singurul care poate sa-i besteleasca e Dumnezeu. Si desigur eu,Posted Image ca nu am participat validand acel act diabolic prin care slugile Diabolului sunt propulsate de populatia fara Dumnezeu la carma tarii. Unele dintre ele, cu ajutorul serviciilor tradatoare, in interesul Stapanului...

Si dregatorii se supun legii, mai ales ca e facuta de ei. Si daca legea cu pricina te trimite la mititica pentru "chiordeala" mascata, atunci... obey. Posted Image

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 08:36, said:

David era rege iar Uza un slujitor, David era cel care hotara unde sa ajunga chivotul. Tu vrei sa scrie de-a fir a par ce a poruncit David ? Sau crezi ca transportul chivotului se facea la hotararea lui Uza ?

Unde ajunge da, David a decis.

Cine sa-l duca, aia a stabilit Dumnezeu mai in urma.

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 08:36, said:

Din pacate Dragnea e legiuitorul si daca crede ca judecatorul aplica abuziv o lege atunci intervine. Deci legea o face Dragnea, nu judecatorul.

Din punctul meu de vedere, puterea legislativa nu are competente in a evalua o decizie judecatoreasca. A legilor, da, e treaba lor.

Ce crede Dragnea despre decizia judecatorului X e fix pix. Noroc ca s-a inventat separatia puterilor in stat.


View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 08:36, said:

Tatal ceresc a dat doua legi bune :"iubeste pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima cu tot cugetul, iar pe aproapele tau ca pe tine". Celelalte legi nu sunt de la Tatal ceresc, chiar isus spune ca ele vin de la Moise , el fiind un dumnezeu (adica legiuitor). Si Dragnea e un dumnezeu, acum tu hotarasti cui te "supui" adica legile carui dumnezeu iti plac.

Tu n-ai citit acolo unde Dumnezeu i-a spus lui Moise ce sa scrie in cartea legii?

Sper ca n-ai cazut in placa fratelui Dude de acum ceva timp, aia cu legea lui Moise inventata de... Moise. Posted Image

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 08:36, said:

Asta e o minciuna, viata e aceluia ce traieste si alege ce vrea cat exista.

Alege si cat traieste?

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 08:36, said:

Nu ai inteles ca Tatal nu judeca pe nimeni ? Toata judecata i-a dat-o Hristosului (unsului) El va hotari cine va avea viata vesnica si cine nu. In asta consta judecata , si nu omorarea aici pe pamant .A copiilor, a femeilor insarcinate, a multor celor care sufera pe nedrept si mor , si nu e pedeapsa divina ci o stare a acestei imparatii guvernata de dumnezeii
acestei lumi impreuna cu stapanitorul lor.

Ti-am dat mai sus versetele de la potop, unde scrie cum a pedepsit Dumnezeu pacatul omului. Si mai sunt inca vro' nspe mii de exemple pe langa acesta.

Exista binecuvantari pamantesti conditionate de ascultare si printre ele se numara si viata.

De ex:

"1. Copii, ascultati in Domnul de parintii vostri, caci este drept.

2. "Sa cinstesti pe tatal tau si pe mama ta" - este cea dintai porunca insotita de o fagaduinta -

3. "ca sa fii fericit si sa traiesti multa vreme pe pamant." - Efeseni 6


Citeste si psalmul 34.

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 08:36, said:

Deci tu n-ai constinta sa vezi daca Uza a "comis" din rautate sau nu ? Pai tu nu te inchini in duh si adevar. Te inchini lui Satan findca ala vrea ca tu sa nu gandesti ci sa gandeasca el pentru tine, si iti va spune sa te inchini (supui) lui, adica sa faci ce iti zice el.

Din fericire Tatal e iubitor, iertator, a iertat pe Cain, a iertat pe David, se pare ca a lasat pe toti nelegiuitii sa-si duca nelegiuirea pana la capat. Daca era foarte strict Tatal , nu puteai nici sa aplici nelegiuirea din minte ca te si casapea .
Voi din pacate ati lasat ratiunea pe prispa casei si asimilati nelegiuirile Satanei ca dreptate divina. Acest dumnezeu din pacate a convins ca e singurul, si se pare ca pentru voi asa este.

Uza a comis o calcare de lege: a pus mana pe chivotul pe care doar levitii aveau voie sa-l manevreze.

Eu inteleg revolta ta cu privire la acest incident, pentru ca tu te gandesti la intentia lui Uza. Si David a fost suparat si e de inteles, Uza era nepotul lui. Chiar pe David l-a apucat o asa frica de Dumnezeu ca n-a mai avut curajul sa duca chivotul la Ierusalim. Nu la acel moment, cel putin.

Dar asta este, legea e lege. Toti invatam asta pe pielea noastra. Posted Image

Edited by SILIKA, 04 July 2018 - 23:27.


#81
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 04 iulie 2018 - 23:26, said:

Posted Image

Ce e frate Dude, te-ai autosesizat? Posted Image



Si dregatorii se supun legii, mai ales ca e facuta de ei. Si daca legea cu pricina te trimite la mititica pentru "chiordeala" mascata, atunci... obey. Posted Image
era absolut necesar sa intervin si sa evit astfel de derapaje in Biserica...Posted Image


Dregatorii fac legea. Ei taie capul, ei elibereaza. PE buna dreptate ori pe nedrept, nu importa.Remember? Posted Image SILIKA? Nicaieri, dar nicaieri Dumnezeu nu ti-a lasat la indemana sa protestezi si sa te razvratesti astfel impotriva randuielii divine Posted Image Cu atat mai mult cu cat deja, prin participarea ta ai validat deja acest dregator mascarici. Nu mai ai acest drept, nici macar moral, asa cum il am eu in a-l besteli pentru tributul platit Dumnezeului Fortaretelor din banii saracului, a vaduvei si a orfanului, pentru a fi tolerat de Cornu cel Mic sa mai conduca din pozitia de dregator...Posted Image

Edited by Dude_2nd, 05 July 2018 - 07:02.


#82
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 05 iulie 2018 - 07:00, said:

era absolut necesar sa intervin si sa evit astfel de derapaje in Biserica...Posted Image


Dregatorii fac legea. Ei taie capul, ei elibereaza. PE buna dreptate ori pe nedrept, nu importa.Remember? Posted Image SILIKA? Nicaieri, dar nicaieri Dumnezeu nu ti-a lasat la indemana sa protestezi si sa te razvratesti astfel impotriva randuielii divine Posted Image Cu atat mai mult cu cat deja, prin participarea ta ai validat deja acest dregator mascarici. Nu mai ai acest drept, nici macar moral, asa cum il am eu in a-l besteli pentru tributul platit Dumnezeului Fortaretelor din banii saracului, a vaduvei si a orfanului, pentru a fi tolerat de Cornu cel Mic sa mai conduca din pozitia de dregator...Posted Image

N-am uitat frate Dude, si ma bucur ca ti-a intrat la dovleac acest adevar biblic. Posted Image

Dar ce vroiam sa transmit e ca nimeni nu e mai presus de lege, nici macar dregatorul.

Deci bestelirea mea este intemeiata. Posted Image

#83
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 05 iulie 2018 - 07:28, said:


N-am uitat frate Dude, si ma bucur ca ti-a intrat la dovleac acest adevar biblic. Posted Image

Dar ce vroiam sa transmit e ca nimeni nu e mai presus de lege, nici macar dregatorul.

Deci bestelirea mea este intemeiata. Posted Image
a ta este neintemeiata, desigur, pentru simplul fapt ca odata ce l-ai validat prin votul tau, acum nu mai ramane decat ceea ce a stabilit Dumnezeu:"atunci veti striga impotriva imparatului vostru pe care-l veti alege, dar Domnul nu va va asculta." (1Sam.8:18)"

Posted Image

in plus, Dregatorul e mai presus de legea omeneasca, deoarece el o face. Stramba, dreapta, cum e ea. Crestinii sunt obligati sa o respecte, nu sa vocifereze, cum faci tu impotriva lui Dragnea - Dregatorul mascarici. :)
eu insa, am nu doar dreptul dar si obligatia de a ma ridica si besteli Cezarul pentru strambatatea lui, pentru ca eu sunt din afara, neimplicat, si ca atare am autoritatea de la Dumnezeu de a o face in mod drept si echidistant. :) Daca vrei bestelire, iesi si tu din mijlocul lor si vino unde iti este locul: alaturi de trimisii Domnului. Posted Image

#84
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 05 iulie 2018 - 08:03, said:

in plus, Dregatorul e mai presus de legea omeneasca, deoarece el o face.

Art. 16 – Egalitatea în drepturi

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.


Si aici inchei paranteza, ca sa nu ne trezim ca ne besteleste cardinalul pentru off-topic generalizat. Posted Image

#85
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 05 iulie 2018 - 08:15, said:


Art. 16 – Egalitatea în drepturi

(1) Cetăţenii sunt egali în faţa legii şi a autorităţilor publice, fără privilegii şi fără discriminări.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege.


Si aici inchei paranteza, ca sa nu ne trezim ca ne besteleste cardinalul pentru off-topic generalizat. Posted Image
cand Dumnezeu ti-a poruncit sa nu protestezi in strada impotriva Dregatorului randuit :whistling: de El, putin i-a pasat de art. 16. :)

obey, SILIKA, obey! Posted Image
pe crestini i-au aruncat in arene, si tot n-au protestat invocand articolul tau 16. Posted Image
fi asadar si tu crestin pana la capat, si vei primi cununa vietii. :)
lasa-i pe useristii fara Dumnezeu sa se lupte cu Dregatorul, sau, daca tot vrei sa fi legal, iesi din mijlocul lor si aplica-le tuturor o bestelire echidistanta, placuta lui Dumnezeu si Tatal. :)

#86
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Dar eu n-am iesit la protest in strada impotriva dregatorului. Posted Image

#87
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Crezi că L-ai fi batjocorit pe Creator în felul acesta? :huh:

#88
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Nu.

#89
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,608
  • Înscris: 16.03.2004
Păi vezi! Deci, hai la mitting, Dragnea vrea să modifice Codul Penal, ce mai stai. Aproape că l-a și modificat!

View PostSILIKA, on 05 iulie 2018 - 09:17, said:

Dar eu n-am iesit la protest in strada impotriva dregatorului. Posted Image

Dacă dregătorul batjocorește credința în Dumnezeu, vei mai asculta de dregător?

#90
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postdark, on 05 iulie 2018 - 11:38, said:

Păi vezi! Deci, hai la mitting, Dragnea vrea să modifice Codul Penal, ce mai stai. Aproape că l-a și modificat!

Sigur, ne vedem in piata.

View Postdark, on 05 iulie 2018 - 11:38, said:

Dacă dregătorul batjocorește credința în Dumnezeu, vei mai asculta de dregător?

Singura conditie a ascultarii e sa fie in Domnul. Daca iti cere sa renunti la credinta, atunci nu-l asculti.

In restul lucrurilor, adica in astea pamantesti, te supui.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate