Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Dumnezeu nu se lasã batjocorit

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
247 replies to this topic

#55
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2018 - 01:27, said:

Daca Nicu Butoi spune clare ca acela care omoara si pedepseste nu este dumnezeu adevarat, atunci care dumnezeu zici ca e ?

Acelasi Dumnezeu care apare in textele pe care le-am pus mai sus, la potop si nu numai: Dumnezeu cel Viu.

View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2018 - 01:27, said:

La creatiune planeta a fost data in stapanirea omului, insa a fost inselat si i-a fost luata stapanirea de un dumnezeu. Cred ca stii despre cine e vorba, se releva in Luca 4.

Omul nu a pierdut stapanirea asupra pamantului, dar a fost izgonit din gradina cu pomul vietii.

View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2018 - 01:27, said:

Bineinteles ca a facut o afirmatie contrara scripturii. Dude spune ca nu e adevarat.
Te-ai intrebat de ce a indraznit sa faca o asemenea afirmatie ? El crede in ce spune, la fel si eu cred ce  a spus.

Asa s-o tratezi, ca o afirmatie contrara Scripturii (ma refer la spusele lui Nicu Butoi).

View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2018 - 01:27, said:

Daca pui in actiunile si caracterul Tatalui ceresc toate uciderile, pedepsele amintite in VT atunci nu il cunosti pe Tatal ceresc. Motivul pentru care isus a venit sa ne propovaduiasca era tocmai ca din VT omul crede toate nemerniciile puse pe seama Tatalui ceresc. O constinta care are simtul binelui nu poate crede acele lucruri.

Pedepsele amintite in VT ne stau noua de marturie, asa cum scrie in in NT. Scopul: Sa ne fereasca de PACAT.

"1. Fratilor, nu vreau sa nu stiti ca parintii nostri toti au fost sub nor, toti au trecut prin mare,

2. toti au fost botezati in nor si in mare, pentru Moise;

3. toti au mancat aceeasi mancare duhovniceasca

4. si toti au baut aceeasi bautura duhovniceasca, pentru ca beau dintr-o stanca duhovniceasca ce venea dupa ei; si stanca era Hristos.

5. Totusi cei mai multi dintre ei n-au fost placuti lui Dumnezeu, caci au pierit in pustiu.

6. Si aceste lucruri s-au intamplat ca sa ne slujeasca noua drept pilde, pentru ca sa nu poftim dupa lucruri rele, cum au poftit ei.

7. Sa nu fiti inchinatori la idoli, ca unii dintre ei, dupa cum este scris: "Poporul a sezut sa manance si sa bea; si s-au sculat sa joace."

8. Sa nu curvim, cum au facut unii din ei, asa ca intr-o singura zi au cazut douazeci si trei de mii.

9. Sa nu ispitim pe Domnul, cum L-au ispitit unii din ei, care au pierit prin serpi.

10. Sa nu cartiti, cum au cartit unii din ei, care au fost nimiciti de nimicitorul.

11. Aceste lucruri li s-au intamplat ca sa ne slujeasca drept pilde si au fost scrise pentru invatatura noastra, peste care au venit sfarsiturile veacurilor." - 1 Cor 10


Deci Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului, dar neascultarea se plateste scump, mai Paco.


"19. Iarta, dar, faradelegea poporului acestuia, dupa marimea indurarii Tale, cum ai iertat poporului acestuia din Egipt pana aici."

20. Si Domnul a zis: "Iert cum ai cerut.

21. Dar cat este de adevarat ca Eu sunt viu si ca slava Domnului va umple tot pamantul,

22. atat este de adevarat ca toti cei ce au vazut cu ochii lor slava Mea si minunile pe care le-am facut in Egipt si in pustiu, si totusi M-au ispitit de zece ori acum si n-au ascultat glasul Meu,

23. toti aceia nu vor vedea tara pe care am jurat parintilor lor ca le-o voi da, si anume, toti cei ce M-au nesocotit, n-o vor vedea." - Numeri 14


View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2018 - 01:27, said:

Satan intelege firea umana care crede in simtul dreptatii, si imita . Numai ca e gresita o astfel de abordare. Spre exemplu moartea lui Uza e pusa pe seama Tatalui ceresc. E o eroare oribila din partea lui David sa spuna "Domnul l-a omorat". Nicu Butoi neaga total aceste lucruri in dreptul Tatalui ceresc, si spune ceva interesant, ca dumnezeul adevarat vrea sa scape atat pe victima cat si pe calau.
Imi amintesc de povestirea unui pastor care spunea despre o tanara ce aspira la credinta despre dumnezeu, indemnata sa citeasca scriptura descopera un dumnezeu monstruos si renunta sa mai accepte credinta in divinitate. Insa cel ce persista in credinta ca acel monstru ucigas din VT e Tatal ceresc de fapt are alterat de tot simtul dreptatii. Cei care cred ca e un dumnezeu drept ucigand copii insa protejand pe Cain inseamna ca sunt complet derutati de inselatoria lui Satan. Eu sunt complet stupefiat de credinta multora ca acel ucigas ca e Tatal ceresc, din fericire Butoi a atras atentia , insa nu cred ca cineva e dispus sa cerceteze.

Moartea lui Uza a fost pentru neascultare. David stie foarte bine ce spune, nu trebuie sa-l corecteze nimeni. La fel cum stia mana cui apasa peste popor, atunci cand l-a numarat impotriva poruncii Domnului.

Accepta consecintele si fugi de pacat, Paco. Altfel o sa ajungi sa crezi ca in bunatatea lui Dumnezeu, ti se va permite orice iesire din decor ca na, doar Dumnezeu e bun.

Lasa povestile altora, tu crede ce scrie.

"Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, in icoana de vorbire, cu privire la mine si la Apolo, ca prin noi insine sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris" - 1 Cor 4:6


View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2018 - 01:27, said:

Eu am renuntat sa mai cred ca acel dumnezeu ucigas e Tatal nostru din ceruri, chiar daca e impotriva scrierilor biblice, si la fel indeamna si Butoi.  Asta findca il CUNOSC pe Tati . Posted Image

Din pacate versiunea pe care o cunosti e dupa spalmuirea imaginatiei tale.

Edited by SILIKA, 03 July 2018 - 07:21.


#56
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 02 iulie 2018 - 23:49, said:

Din filmuletul lui Paco, eu am ramas cu impresia ca acel Nicu Butoi cam asta afirma.

minutul si secunda pliz. :)

#57
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 03 iulie 2018 - 08:19, said:


minutul si secunda pliz. Posted Image

Vezi de la 37:45 pan la sfarsit.

#58
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
In Scriptura, exista scrise lucruri care poate ne convin si lucruri care poate nu ne convin. Cel mai simplu si mai linistitor pentru mintea noastra, este sa ne convingem ca, cele care ne convin sunt de la Dumnezeu, iar cele care nu ne convin, sunt de la satana si deci sa le ignoram. :). Asta daca scopul nostru este sa ne linistim mintea, sau sa bagam sub pres ce nu ne convine.

#59
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 03 iulie 2018 - 08:31, said:

Vezi de la 37:45 pan la sfarsit.
daca nu sunt prea obraznic, imi pui te rog linkul cu predica aia atroce, ca sa nu caut prea mult inapoi?Posted Image

LE: nu mai e cazul, l-am deconspirat. Posted Image


Asadar, am ascultat. Desi o scalda aiurea, Butoi nu spune nicidecum ca Dumnezeul care pedepsea in VT ar fi Diabolu. Posted Image Asa cum  huleste pe-acilea Paco. Insa asa este, pacatul lui Butoi va ramane pentru ca dand invataturi in coada de peste ca nu cumva sa raneasca mimozele poposexuale in ale Scripturilor, a dus la pierzare pe unii, cum e si Paco. Posted Image
Corectitudinea politica nu-si are loc in Crestinism. :)

Edited by Dude_2nd, 03 July 2018 - 15:13.


#60
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostDude_2nd, on 03 iulie 2018 - 15:04, said:

Corectitudinea politica nu-si are loc in Crestinism. :)
Amin!

#61
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 03 iulie 2018 - 15:04, said:


daca nu sunt prea obraznic, imi pui te rog linkul cu predica aia atroce, ca sa nu caut prea mult inapoi?Posted Image

LE: nu mai e cazul, l-am deconspirat. Posted Image


Asadar, am ascultat. Desi o scalda aiurea, Butoi nu spune nicidecum ca Dumnezeul care pedepsea in VT ar fi Diabolu. Posted Image Asa cum  huleste pe-acilea Paco. Insa asa este, pacatul lui Butoi va ramane pentru ca dand invataturi in coada de peste ca nu cumva sa raneasca mimozele poposexuale in ale Scripturilor, a dus la pierzare pe unii, cum e si Paco. Posted Image
Corectitudinea politica nu-si are loc in Crestinism. :)

Intr-adevar, nu a spus ca Dumnezeul din VT ar fi satana, dar a spus ca Dumnezeul care pedepseste cu moartea defapt n-ar fi Dumnezeu... si de aici imaginatia lui Paco a luat-o la vale.

Pentru manevra asta a dl. Butoi, fratele Paco s-a ratacit...

#62
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
El zice ca nu, era rãtãcit dinainte. Butoiul doar i-a confirmat rãtãcirea :)

#63
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postrichelieu, on 03 iulie 2018 - 11:16, said:

In Scriptura, exista scrise lucruri care poate ne convin si lucruri care poate nu ne convin. Cel mai simplu si mai linistitor pentru mintea noastra, este sa ne convingem ca, cele care ne convin sunt de la Dumnezeu, iar cele care nu ne convin, sunt de la satana si deci sa le ignoram. Posted Image. Asta daca scopul nostru este sa ne linistim mintea, sau sa bagam sub pres ce nu ne convine.
Asta în varianta hardcore, numită Paco. În varianta soft, cea eretică, introducem ideile noastre în text și interpretăm textul biblic după cum ne convine. :)

#64
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 03 iulie 2018 - 16:18, said:

Intr-adevar, nu a spus ca Dumnezeul din VT ar fi satana, dar a spus ca Dumnezeul care pedepseste cu moartea defapt n-ar fi Dumnezeu... si de aici imaginatia lui Paco a luat-o la vale.

Pentru manevra asta a dl. Butoi, fratele Paco s-a ratacit...
Paco era ratacit dinainte, el abia astepta sa gaseasca un pai pe care sa se sprijine :D
iar Butoi , dintr-un bigot in sensul bun al cuvantului ce era odinioara, a ajuns sa o lase moale si sa predice corectitudinea politica in Biserica ...si uite-asa, prin invataturile in coada de peste, Paco a gasit o pricina de poticnire si s-a smintit. :)

#65
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSILIKA, on 03 iulie 2018 - 07:20, said:

Moartea lui Uza a fost pentru neascultare. David stie foarte bine ce spune, nu trebuie sa-l corecteze nimeni. La fel cum stia mana cui apasa peste popor, atunci cand l-a numarat impotriva poruncii Domnului.

Accepta consecintele si fugi de pacat, Paco. Altfel o sa ajungi sa crezi ca in bunatatea lui Dumnezeu, ti se va permite orice iesire din decor ca na, doar Dumnezeu e bun.
Despre ce neascultare spui ca comis Uza ? El nu stia, si ce a facut a fost cu intentie buna, adica nu a facut cu rautate.
Sau ce intelegi tu prin bunatatea Tatalui ceresc ?

Edited by pacopaco1967, 03 July 2018 - 22:25.


#66
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postpacopaco1967, on 03 iulie 2018 - 22:18, said:

Despre ce neascultare spui ca comis Uza ? El nu stia, si ce a facut a fost cu intentie buna, adica nu a facut cu rautate.
Sau ce intelegi tu prin bunatatea Tatalui ceresc ?

Levitii erau singurii insarcinati de Dumnezeu sa duca chivotul. Tot Israelul stia lucrul acesta.

In viata n-ai decat 2 variante: ori faci lucrurile asa cum spune Dumnezeu, ori nu le faci si suporti consecintele.

Bunatatea lui Dumnezeu fata de noi se vede in fiecare zi a vietii noastre, trebuie doar sa te uiti atent.

View Postrichelieu, on 03 iulie 2018 - 16:29, said:

El zice ca nu, era rătăcit dinainte. Butoiul doar i-a confirmat rătăcirea Posted Image

Toti avem ratacirile noastre, numa' sa nu fie in stadiu terminal. Posted Image

#67
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSILIKA, on 03 iulie 2018 - 23:30, said:

Levitii erau singurii insarcinati de Dumnezeu sa duca chivotul. Tot Israelul stia lucrul acesta.

In viata n-ai decat 2 variante: ori faci lucrurile asa cum spune Dumnezeu, ori nu le faci si suporti consecintele.
Pai atunci David trebuia omorat findca Uza s-a  supus poruncii acestuia. Eu nu cred ca Uza stia cine si de ce trebuia sa care chivotul.
Pana la urma nu a facut din rautate ci doar a incercat sa evite rasturnarea chivotului. Sa ucizi pe cineva din acest motiv inseamna rautate.
E o prostie sa crezi ca Tatal ceresc l-a omorat pe Uza doar findca spune David.

Pana la urma esti liber sau nu ? Ai porunci de vietuire intre oameni, 10 la numar. Nu ai cum sa tii minte sutele de porunci care le-ar pune cineva. E ca acum cand exista legea penala , insa incalcarea din nestinta nu te exonereaza de vina, dar se admit circumstante atenuante. Se admite uciderea in autoaparare, se admite spargerea unui geam in caz de necesitate. Sa crezi ca Tatal ceresc nu admite nici o situatie de necesitate e ca si cum ai crede ca avem un Tata ceresc cretin. Despre Mise stii ca a ucis, el stia ca nu are voie sa ucida, a incalcat odata legea divina, si a doua oara legea umana, si nu a fost omorat , si totosi admiteti ca Uza a fost omorat de Tatal ceresc. La fel in cazul lui Anania si Safira dar si in cazul lui Petru, acesta din urma minte in mai multe randuri ca nu a avut de-a face cu isus, nu a fost omorat, iar pentru ca niste batrani au hotarat sa ascunda pretul cu care si-au vandut  proprietatile credeti ca au fost omorati. Pai Petru l-a tradat si el pe isus ca sa-si scape viata, si stii ce spunea, cine isi va scapa viata si-o va pierde. iar Petru a facut asta fiind ales de isus si a fost langa el timp de 3 ani, plus ca facea juraminte ca va merge pana la moarte alaturi de isus. Omorarea de Tatal ceresc a celor doi, Anania si Safira ar insemna o monstruozitate fata de tradarile lui Petru, numai ca voi credeti doar findca a spus Petru ca duhul sfant i-a omorat. Eu sunt convins ca Petru i-a omorat pe acestia prin amenintarile facute.

View PostSILIKA, on 03 iulie 2018 - 23:30, said:

Toti avem ratacirile noastre, numa' sa nu fie in stadiu terminal.
Nu ma intereseaza  chestiile acestea, omul trebuie sa stie clar pentru care motive poate fi condamnat la moarte vesnica , sa gandeasca singur ca deaia are constinta, sa invete ce e bine si ce e rau, sa faca deosebire si sa evite comiterea raului. Pentru mine rau e ce savarsesti din rautate, adica tipul de intentie conteaza, binele sau raul, asa ca Uza nu a comis o rautate pentru care merita sa fie omorat. Nu a facut fapta din rautate.
Ratacire inseamna  sa incepi sa fii rau intentionat, egoist, lacom, viclean, mincinos.
Prefer moartea vesnica decat alaturi de un dumnezeu ce isi ucide copii findca are el reguli care nu tin cont de caracterul omului. Findca ascultarea e de principii ale binelui si nu doar de un dumnezeu, findca inchinare in duh si adevar asta inseamna. Daca un dumnezeu iti zice sa ucizi pe cineva atunci acel dumnezeu e ucigas. Dumnezeul adevarat nu iti va cere niciodata sa ucizi pe cineva, nu iti va cere jertfe de oameni ca sa-ti demonstrezi credinciosia. Butoi a inteles aceste idei si de aceea a spus ca acel dumnezeu ce omoara, pedepseste, nu este cel adevarat. Deci Uza nu a fost omorat de Cel Adevarat. Tatal meu din ceruri nu a intrerupt niciodata firul vietii unui om pana acum, si nici nu o va face vreodata. Eu cred ca si el pazeste poruncile cu sfintenie, pe cand dumnezeul vostru e calcator de lege, e un monstru ucigas.

#68
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 05:58, said:

Pai atunci David trebuia omorat findca Uza s-a  supus poruncii acestuia. Eu nu cred ca Uza stia cine si de ce trebuia sa care chivotul.
....
E o prostie sa crezi ca Tatal ceresc l-a omorat pe Uza doar findca spune David.

Unde scrie ca David a poruncit ca Uza sa care chivotul?

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 05:58, said:

Pana la urma esti liber sau nu ? Ai porunci de vietuire intre oameni, 10 la numar. Nu ai cum sa tii minte sutele de porunci care le-ar pune cineva. E ca acum cand exista legea penala , insa incalcarea din nestinta nu te exonereaza de vina, dar se admit circumstante atenuante. Se admite uciderea in autoaparare, se admite spargerea unui geam in caz de necesitate. Sa crezi ca Tatal ceresc nu admite nici o situatie de necesitate e ca si cum ai crede ca avem un Tata ceresc cretin. Despre Mise stii ca a ucis, el stia ca nu are voie sa ucida, a incalcat odata legea divina, si a doua oara legea umana, si nu a fost omorat , si totosi admiteti ca Uza a fost omorat de Tatal ceresc. La fel in cazul lui Anania si Safira dar si in cazul lui Petru, acesta din urma minte in mai multe randuri ca nu a avut de-a face cu isus, nu a fost omorat, iar pentru ca niste batrani au hotarat sa ascunda pretul cu care si-au vandut  proprietatile credeti ca au fost omorati. Pai Petru l-a tradat si el pe isus ca sa-si scape viata, si stii ce spunea, cine isi va scapa viata si-o va pierde. iar Petru a facut asta fiind ales de isus si a fost langa el timp de 3 ani, plus ca facea juraminte ca va merge pana la moarte alaturi de isus. Omorarea de Tatal ceresc a celor doi, Anania si Safira ar insemna o monstruozitate fata de tradarile lui Petru, numai ca voi credeti doar findca a spus Petru ca duhul sfant i-a omorat. Eu sunt convins ca Petru i-a omorat pe acestia prin amenintarile facute.

Mai Paco, esti in situatia in care nelegiuitul comenteaza deciziile judecatorului... cam cum face penalul Dragnea cu legile justitiei.

Pei ajunge condamnatul sa explice care condamnare e corecta si care nu? Nu mai bine le lasam in mana lui Dumnezeu, si noi ne ocupam cu supunerea?

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 05:58, said:

Nu ma intereseaza  chestiile acestea, omul trebuie sa stie clar pentru care motive poate fi condamnat la moarte vesnica , sa gandeasca singur ca deaia are constinta, sa invete ce e bine si ce e rau, sa faca deosebire si sa evite comiterea raului. Pentru mine rau e ce savarsesti din rautate, adica tipul de intentie conteaza, binele sau raul, asa ca Uza nu a comis o rautate pentru care merita sa fie omorat. Nu a facut fapta din rautate.
Ratacire inseamna  sa incepi sa fii rau intentionat, egoist, lacom, viclean, mincinos.
Prefer moartea vesnica decat alaturi de un dumnezeu ce isi ucide copii findca are el reguli care nu tin cont de caracterul omului. Findca ascultarea e de principii ale binelui si nu doar de un dumnezeu, findca inchinare in duh si adevar asta inseamna. Daca un dumnezeu iti zice sa ucizi pe cineva atunci acel dumnezeu e ucigas. Dumnezeul adevarat nu iti va cere niciodata sa ucizi pe cineva, nu iti va cere jertfe de oameni ca sa-ti demonstrezi credinciosia. Butoi a inteles aceste idei si de aceea a spus ca acel dumnezeu ce omoara, pedepseste, nu este cel adevarat. Deci Uza nu a fost omorat de Cel Adevarat. Tatal meu din ceruri nu a intrerupt niciodata firul vietii unui om pana acum, si nici nu o va face vreodata. Eu cred ca si el pazeste poruncile cu sfintenie, pe cand dumnezeul vostru e calcator de lege, e un monstru ucigas.

Plata pacatului e moartea, asta e tot ce trebuie sa stie omul, indiferent de impactul pacatului asupra constiintei omului (ca apasa mai greu sau nu). Mai departe judecata care in sarcina lui Dumnezeu.

Ca Uza n-a comis din rautate, asta Dumnezeu stie, cel care cerceteaza inimile. Dar toti evreii stiau ca in lucrurile ce tin de templu, de slujire, de jertfe, Dumnezeu era foarte strict. Nu te jucai cu asa ceva, era ultimul lucru cu care iti permiteai sa fi superficial.

In rest, nust' ce idei a inteles Butoi, dar nu l-am auzit sa spuna ca Dumnezeul care da porunca cu moartea e defapt satana. Asta e clar.

Edited by SILIKA, 04 July 2018 - 07:10.


#69
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 05:58, said:

Tatal meu din ceruri
Mai umbli mult in maini, Paco? :)

#70
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSILIKA, on 04 iulie 2018 - 07:09, said:

... cam cum face penalul Dragnea cu legile justitiei.
e Dregatorul randuit tie de Dumnezeu.Posted Image  obey!Posted Image
in plus, prin participarea ta la vot ai validat aceasta randuiala, deci sa nu te mai aud cu astfel de satanisme in Biserica, da?SILIKA?Posted Image

singurul care poate sa-i besteleasca e Dumnezeu. Si desigur eu,Posted Image ca nu am participat validand acel act diabolic prin care slugile Diabolului sunt propulsate de populatia fara Dumnezeu la carma tarii. Unele dintre ele, cu ajutorul serviciilor tradatoare, in interesul Stapanului...

Edited by Dude_2nd, 04 July 2018 - 08:34.


#71
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSILIKA, on 04 iulie 2018 - 07:09, said:

Unde scrie ca David a poruncit ca Uza sa care chivotul?
David era rege iar Uza un slujitor, David era cel care hotara unde sa ajunga chivotul. Tu vrei sa scrie de-a fir a par ce a poruncit David ? Sau crezi ca transportul chivotului se facea la hotararea lui Uza ?
Voi puneti numai intrebari tampite ca sa va justificati dumnezeul ucigas.

View PostSILIKA, on 04 iulie 2018 - 07:09, said:

Mai Paco, esti in situatia in care nelegiuitul comenteaza deciziile judecatorului... cam cum face penalul Dragnea cu legile justitiei.
Pei ajunge condamnatul sa explice care condamnare e corecta si care nu? Nu mai bine le lasam in mana lui Dumnezeu, si noi ne ocupam cu supunerea?
Din pacate Dragnea e legiuitorul si daca crede ca judecatorul aplica abuziv o lege atunci intervine. Deci legea o face Dragnea, nu judecatorul.
Tatal ceresc a dat doua legi bune :"iubeste pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima cu tot cugetul, iar pe aproapele tau ca pe tine". Celelalte legi nu sunt de la Tatal ceresc, chiar isus spune ca ele vin de la Moise , el fiind un dumnezeu (adica legiuitor). Si Dragnea e un dumnezeu, acum tu hotarasti cui te "supui" adica legile carui dumnezeu iti plac.

Eu am ales LEGEA dragostei si nu legea penala , deci eu aleg sa nu comit faptele care sunt sub legea penala findca le urasc. Iar Tatal ceresc e la fel, si nu va incalca legile penale findca ii displace pacatul. Voi spuneti ca a omorat copii findca viata acelor copii ii apartine. Asta e o minciuna, viata e aceluia ce traieste si alege ce vrea cat exista. Este Legea libertatii promovata de Tatal  ceresc findca in asta consta dragostea Lui.

View PostSILIKA, on 04 iulie 2018 - 07:09, said:

Plata pacatului e moartea, asta e tot ce trebuie sa stie omul, indiferent de impactul pacatului asupra constiintei omului (ca apasa mai greu sau nu). Mai departe judecata care in sarcina lui Dumnezeu.
Nu ai inteles ca Tatal nu judeca pe nimeni ? Toata judecata i-a dat-o Hristosului (unsului) El va hotari cine va avea viata vesnica si cine nu. In asta consta judecata , si nu omorarea aici pe pamant .A copiilor, a femeilor insarcinate, a multor celor care sufera pe nedrept si mor , si nu e pedeapsa divina ci o stare a acestei imparatii guvernata de dumnezeii
acestei lumi impreuna cu stapanitorul lor.

View PostSILIKA, on 04 iulie 2018 - 07:09, said:

Ca Uza n-a comis din rautate, asta Dumnezeu stie, cel care cerceteaza inimile. Dar toti evreii stiau ca in lucrurile ce tin de templu, de slujire, de jertfe, Dumnezeu era foarte strict. Nu te jucai cu asa ceva, era ultimul lucru cu care iti permiteai sa fi superficial.
Deci tu n-ai constinta sa vezi daca Uza a "comis" din rautate sau nu ? Pai tu nu te inchini in duh si adevar. Te inchini lui Satan findca ala vrea ca tu sa nu gandesti ci sa gandeasca el pentru tine, si iti va spune sa te inchini (supui) lui, adica sa faci ce iti zice el.

Din fericire Tatal e iubitor, iertator, a iertat pe Cain, a iertat pe David, se pare ca a lasat pe toti nelegiuitii sa-si duca nelegiuirea pana la capat. Daca era foarte strict Tatal , nu puteai nici sa aplici nelegiuirea din minte ca te si casapea .
Voi din pacate ati lasat ratiunea pe prispa casei si asimilati nelegiuirile Satanei ca dreptate divina. Acest dumnezeu din pacate a convins ca e singurul, si se pare ca pentru voi asa este.

View PostSILIKA, on 04 iulie 2018 - 07:09, said:

In rest, nust' ce idei a inteles Butoi, dar nu l-am auzit sa spuna ca Dumnezeul care da porunca cu moartea e defapt satana. Asta e clar.
Inca nu are curajul sa faca o astfel de afirmatii, insa va mai trece timp si va spune si asta. Din pacate spera la pensie si venituri de la biserica.
Eu nu sunt tributar unei organizatii si am puterea sa o spun. Dar cei ce primesc ce spun se bucura nespus de mult de aceasta lumina. Si incep sa-L iubeasca pe Tatal ceresc din toata inima, cu tot cugetul, cu toata puterea.

P.S. voi initia un topic, asemanator cu cel despre cunoasterea lui dumnezeu, si anume :cum sa iubesti pe dumnezeu, din toata inima, cu tot cugetul. Sper sa va ganditi serios la tema si sa va raspundeti cum ati putea ajunge sa iubiti pe Tatal ceresc din toata inima.

#72
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Postpacopaco1967, on 04 iulie 2018 - 08:36, said:

Din pacate spera la pensie si venituri de la biserica.
Deci tu crezi ca Butoi asta e un parvenit cum nu s-a mai vazut.
In schimb ii inghiti pe nemestecate gogosile si-l consideri singurul guru vrednic de crezare.
E cam ciudat Posted Image

Edited by penticostalul, 04 July 2018 - 09:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate