Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Batranii Romaniei

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
M-am uitat cu atentie la tot scandalul iscat de fapt de peste 1 an jumate intre psd si aliatii lor si opozitie. M-am uitat la miting si am luat aminte la componenta grupurilor care au venit acolo. In mare parte batrani si batrane, oameni fara carte , de la tara , obositi de sapa si de truda.
Si am reflectat nitel la situatia batranilor in Romania de-a lungul timpului. Incepand de pe vremea turcilor otomani , strainii au venit si i-au luat batranului (si nu numai) roman absolut tot ce a avut. L-a jefuit de avere , i-a violat fiica si sotia, l-au pus la munca de jos si i-au distrus viitorul tarii. A venit si un razboi de independenta. Care independenta in fapt a fost de scurta durata. Numai pana colea in 1947. De acolo alta corvoada. Dupa 1989 batranul roman visa si el sa guste macar acum in al 13-lea ceas o viata tihnita si o Romanie dezvoltata. Dar n-a fost sa fie. Tranzitia i-a aruncat pe multi dintre ei pe drumuri. In vremea aia cel mai probabil mai marii lumii erau la partide de golf si faceau baie in piscinele luxoase. Asta bineinteles dupa ce au trasat de-a lungul timpului soarta lumii cum au vrut. Deci s-a dus si speranta asta. Batranul roman a murit cu dorintele neindeplinite , vazand in fata ochilor doar o saracie si dominatie straina. Crize, probleme, disponibilizari, privatizari, pensii scazute si alti asemeni termeni descriu de fapt anii 90 si anii 2000. Cam asta a fost soarta batranului Romaniei inca din cele mai vechi timpuri. Pentru ca el niciodata nu s-a putut bucura de o tara stabila si cu un viitor luminos trasat pe multi ani de-atunci inainte. Nu, tara a mers mai degraba ca o corabie pe furtuna, cand stabila , cand gata gata sa se scufunde. Uneori a luat si apa la greu, dupa care cu mari eforturi abia s-a peticit ce s-a putut.
Acum , in anul de gratie 2018, vad un miting. Mareee rau. Lume stransa din varii motive sa il sustina pe dragnea. Stiu, nu o face in nici un caz din altruism si tinere la batranul Roman. Nu , dragnea si-l apropie pe batranul Roman pentru ca are nevoie sa scape de puscarie.
   Dar am avut o revelatie. De ce sa nu ii dau eu dreptul batranului Roman, sarac , care s-a corupt intre timp , si cu putine zile ramase , sa voteze si sa apere un ins care cum necum le-a marit pensiile? Un hastagist rezist mi-ar explica imediat cu grafice si linii , cum ar progresa Romania daca s-ar pune in aplicare programe care sa tina cont de cheltuieli si sa fie mai cumpatate. Sunt convins ca ar merge. Insa problema e alta. Batranul Roman e satul. A trecut prin prea multe. Sa ii cer sa mai suporte acum alte "tranzitii" prin care unii sunt aruncati la gunoi doar datorita faptului ca in capitalism exista si victime , ar fi mult prea mult. Asa urati cum sunt, cu dintii  cazuti, cu fetele alea de turtiti , cu exprimari de analfabeti , mie imi e mila de ei. Cum ar putea cineva sa spuna ca astfel de oameni sunt buni de aruncat sau n-ar trebui sa voteze? Ca sunt ancorati in alte realitati decat noi toti? Ca sunt patrioti pe stil vechi , in timp ce tu tanar esti obisnuit cu facebook, github, arvix sau wikipedia? ca sunt inapoiati fiindca cred in cele mai tampite obiceiuri religioase pe care nici o persoana normala nu le-ar baga macar inseama? Ca multi dintre ei nici macar nu stiu sa iti defineasca termenii de democratie, liberalism, economie de piata, republicanism si altele? Asta e vina lor? Ca sunt corupti? Nici macar asta n-as considera o vina, intr-o tara si asa batuta de soarta , aflata la intretaierea drumurilor celor 2 mari imperii :american si rus, si care a suferit de-a lungul timpului pentru pozitia asta nefasta, fie ca a fost vorba de unguri , polonezi , rusi , otomani sau altii. Cand esti batran si deja te apleci de spate atat fizic cat si moral datorita presiunii, cred ca nu e omeneste sa mai vina cineva sa iti mai puna acum si justitia in carca. Eu spre exemplu n-am avut probleme de mancare cand eram mic , insa sunt convins ca altii au facut foamea , pentru ca ce sa vezi , pensia era mica. La fel ca si acum. Si sa le reprosez acum ce? Ca au votat cu dragnea si PRM? Pai asta mai e singurul loc in care Romanii se retrag: biserica, traditiile, obiceiurile si nationalismul. Ce conteaza ca domnul ala , codrin stefanescu e doar un incult care mai deunazi isi dadea cu parerea despre ce se intampla la CERN in elvetia.... el probabil neputand sa faca diferenta intre sa zicem numere naturale si numere reale. Asa cum e ,le ofera o speranta pe limba lor. Si atunci de ce sa ii urasc eu pe astia? Ar insemna sa urasc jumate cel putin din populatia Romaniei. Ce sa fac acum, sa incit si eu la ceea ce denumea bogdan chiriac "razboiul romano-roman"? NU!!! SI asa eu ca si corcitura, roman cu rrom , poate ar trebui sa imi dau mai putin cu parerea vizavi de batranii Romaniei. Imi inchipui ca multi romani sunt in asentimentul meu si pana la urma la ce se plange acum PNL-ul? Imi aduc aminte ca am vazut la tv un clip in 2009 in care chiar crin antonescu se dusese cu "iertarea nationala" pe la antena 3.

   De aia din punctul meu de vedere voi vota cu PRM la urmatoarele alegeri. Asa cum e el. Macar stiu o treaba , facem impacarea nationala si reincepem sa sustinem ceea ce este romanesc , traditional, facut la noi acasa. Macar in felul asta poate si batranii Romaniei , pe care nu imi permit sa ii jignesc, au parte de niste ultimi ani cat de cat decenti. Si cred ca pana la urma sunt destui Romani care sunt in asentimentul meu. Voi cum vedeti aceste probleme?

#2
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Sa stii ca am facut liceu la uman si maicamea , care a murit in 2009 , a fost profesoara de Romana.... asa ca de acolo mi-a ramas stilul asta de a compune articole lungi si cu diverse figuri de stil. Si cred ca asa e mai bine. Un  articol pe net , publicat ,trebuie sa aiba substanta si sa fie articol, nu 3 randuri scrise la inceputul unui topic.

#3
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Iti fac eu o sinteza si retine esentialul, Jurasikule: voteaza PRM-u', cu gandul la batrani ! ... Posted Image

#4
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Batranii din cate am observat vor liniste. Adica nu ii deranjeaza ca sunt unii care fura cu tirul atata timp cat nu aud despre asta. Nu vor sa afle sa se indigneze si sa se amarasca cand vad ca unul bugetar sparge la o masa cat dau ei pe intretinere si mancare tot anul fiind nevoiti sa si munceasca extra sa acopere supravietuirea. Si deaceea ei vor ca hotii sa se inteleaga intre ei si sa nu le mai arate lor cat fura, ci sa se inteleaga ca mafiotii intre ei si sa fure impreuna frateste in liniste si sa ii lase si pe ei, batranii in liniste sa moara neindignati.

Edited by lexis1, 22 June 2018 - 15:13.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlexis1, on 22 iunie 2018 - 15:11, said:

Batranii din cate am observat vor liniste. Adica nu ii deranjeaza ca sunt unii care fura cu tirul atata timp cat nu aud despre asta. Nu vor sa afle sa se indigneze si sa se amarasca cand vad ca unul bugetar sparge la o masa cat dau ei pe intretinere si mancare tot anul fiind nevoiti sa si munceasca extra sa acopere supravietuirea. Si deaceea ei vor ca hotii sa se inteleaga intre ei si sa nu le mai arate lor cat fura, ci sa se inteleaga ca mafiotii intre ei si sa fure impreuna frateste in liniste si sa ii lase si pe ei, batranii in liniste sa moara neindignati.
SI daca se poate sa le arunce si lor acolo un os, pentru ca si asa, la pensii de nivel european cine draq mai viseaza?

#6
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Vreau sa-ti atrag atentia ca sunt batrani si in  cealalta tabara, de hastagisti rezist cum le zici.

#7
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

Quote

Asa urati cum sunt, cu dintii  cazuti, cu fetele alea de turtiti , cu exprimari de analfabeti , mie imi e mila de ei.
Unde i-ai gasit pe astia asa d-le?
Eu cunosc pensionari care tot in Romania traiesc si sint cu totul altfel. Nici urma de resemnare, din contra, se implica in viata de zi cu zi
fiind mai degraba un ajutor tineretului decit o povara.

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Evident, eu vorbeam de batranul votant psd. Acum ce facem , contrazicem faptul ca si batranul votant psd-ist este Roman?

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
multor persoane in varsta le este frica de schimbare. oricare ar fi aceasta, incepand de la a-si incasa pensia pe card si terminand cu preferintele politice.

decat sa-si bata capul sa asimileze noutati, sa se puna la curent cu ce se mai intampla in lume, prefera sa traiasca din amintiri "ehe, pe vremea lu' ceausescu, ce bine era ca....", sa aiba nostalgii, sa mearga pe calea batuta, sa faca aceleasi chestii zeci de ani la rand, pentru ca stiu ei mai bine ca asa este cum trebuie, ca ce stie tineretul din ziua de azi, etc.

bolile, saracia, lipsa unei alimentatii adecvate, traiul pe sponci, inaintarea in varsta si degradarea fireasca a creierului - toate acestea au dus la scaderea capacitatii de a gandi, in randul multor cetateni de varsta a 3-a.
multi au idei putine, fixe si proaste. inclusiv parintii mei si ma doare sufletul sa spun asta, iar ca sa le demonstrez ca nu gandesc/fac ce trebuie, ar fi un razboi cu morile de vant, nu vreau sa-i am pe constiinta ca le plesneste vreo vena la cap, enervandu-se intr-o discutie in contradictoriu cu mine.

ii las in plata domnului, cu ideile lor, cu sustinerea fatisa a psd-ului, cu televizorul urland pe antena 3, n-am ce sa le fac la varsta pe care o au, pentru a le schimba gandirea si prejudecatile.

si cred ca mai intervine un paradox sau nu stiu cum sa-i spun : chiar daca cei in varsta aud/sunt la curent  cat se fura in tara asta, cat jaf si nedreptate se fac, ei considera pe undeva ca astea sunt exagerari ale opozitiei, presei, televiziunii, cu alte cuvinte daca lor nu le-a trecut vreodata prin cap sa fure sau sa faca ilegalitati si au dus o viata cinstita si decenta, li se pare greu de crezut ca altii fura cu tupeu si fac averi colosale. pur si simplu refuza sa accepte realitatea, sunt intr-o faza de negare, "asa ceva nu se exista, dom'le".

#10
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View Postun huligan, on 22 iunie 2018 - 15:23, said:

Vreau sa-ti atrag atentia ca sunt batrani si in  cealalta tabara, de hastagisti rezist cum le zici.

I-am vazut si eu si mereu m-am intrebat ce cauta acolo. Vor oare sa li se micsoreze pensiile?Posted Image

#11
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
A, era sa uit : zici ca otomanii i-au violat fiica si nevasta batranului roman. Pai nevasta era si ea ditamai hoasca iar fiica o martaloaga sadea. Desigur, doar daca nu-l chema dragnea pe batranul roman. Atunci nu avea nevasta ci amanta care era tanara si buna de violat de catre otomani.
Unde vreau de fapt sa ajung : pleci de la niste premize gresite.

Edited by un huligan, 22 June 2018 - 15:30.


#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostWestPoint, on 22 iunie 2018 - 15:25, said:

Unde i-ai gasit pe astia asa d-le?
Eu cunosc pensionari care tot in Romania traiesc si sint cu totul altfel. Nici urma de resemnare, din contra, se implica in viata de zi cu zi
fiind mai degraba un ajutor tineretului decit o povara.
Se implica dar stii tu macar cu ce chinuri? Asta nu i-ai intrebat? Cate sacrificii face batranul sa isi tina nepotii pe la facultati si ala sa phuta banii pe la pacanele si sali de jocuri?

#13
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,628
  • Înscris: 20.05.2008
Batranii se afla in toate taberele. In tabara PSD sunt ceva mai multi, dar sa nu ne pacalim singuri.

Unii batrani au fost recent la proteste antipsd si au semnat si petitia antipenali initiata de USR.

Iar PSD are si multi tineri adepti....

Edited by tipareth, 22 June 2018 - 15:29.


#14
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postun huligan, on 22 iunie 2018 - 15:26, said:

A, era sa uit : zici ca otomanii i-au violat fiica si nevasta batranului roman. Pai nevasta era si ea ditamai hoasca iar fiica o martaloaga sadea. Desigur, doar daca nu-l chema dragnea pe batranul roman. Atunci nu avea nevasta ci amanta care era tanara si buna de violat de catre otomani.
Oare? Nu stii obiceiurile invadatorilor de a alege pe cele mai frumoase si al le face metresele lor?

#15
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostEndgegner, on 22 iunie 2018 - 15:26, said:


I-am vazut si eu si mereu m-am intrebat ce cauta acolo. Vor oare sa li se micsoreze pensiile?Posted Image
Presupun ca se gandesc mai departre de interesul lor personal marunt.

#16
2015Dan

2015Dan

    Genuine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,506
  • Înscris: 31.10.2017
Probabil cel mai cunoscut exemplu: Mihai Şora, în vârstă de 101 ani, bruscat de jandarmi la protestul din Victoriei: „Mişcă-te mai încolo, moşule!”
https://www.digi24.r...o-mosule-950704

#17
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Posttipareth, on 22 iunie 2018 - 15:28, said:

Batranii se afla in toate taberele. In tabara PSD sunt ceva mai multi, dar sa nu ne pacalim singuri.

Unii batrani au fost recent la proteste antipsd si au semnat si petitia antipenali initiata de USR.

Iar PSD are si multi tineri adepti....
Avand in vedere ca statistic 25% din batrani nu incaseaza pensie ci ajutor social pentru batrani, astia din start tin cu PSD.
Tinerii tin cu PSD pentru ca e solutia de a iesi din saracie fara munca, doar cu pupat si furat.

#18
gdans

gdans

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,385
  • Înscris: 20.05.2005

View Postkarax, on 22 iunie 2018 - 14:53, said:

. . .   Voi cum vedeti aceste probleme?

Iti sintetizez eu conceptia prioritara a majoritatii batranilor:  "dupa mine, potopul".

Marea majoritate sunt egoisti si au ura pe tineret, asa i-a "educat" Antena 3 si RTV.
Au sfarsitul aproape si nu mai apuca rezultatele unor investitii, ei vor banii ACUM, daca imprumuturile duc la intrarea in faliment a Romaniei,
ei gandesc ca asta oricum se va intampla dupa ce ei au murit.  Asa ca:  "dupa mine, potopul".

.

Edited by gdans, 22 June 2018 - 15:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate