Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Afacere cu aparate de cafea automate

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View PostCorupt, on 04 iulie 2018 - 22:00, said:

.... feedbackul pt coffee brake a fost de 10+ Posted Image
Cum ziceam, a fost sponsorizare, nu am platit nimic. Dar pretul per cafea tot l-a calculat pt ca trebuia trecut in acte. Daca era aparat de ala mare cum vezi pe strada era undeva la 0,7-0.8 lei. Daca era de ala micut cum au pe la unele alimentare langa casa de marcat, undeva la 1 leu parca.

OK, si concluzia discutiei? Merita sau nu? :) Cum ar trebui procedat? Care e investitia initiala si cam cat poti scoate?

Ar fi fain sa tragem niste concluzii sa ramana toata lumea cu ceva. :)

#38
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Din punctul meu de vedere nu mai merita la momentul actual, poate cu mici exceptii:
- reusesti sa furi clientii altui distribuitor
- esti intr-o locatie neacoperita de altii (ma indoiesc) si intri cu destule aparate cat sa ai un profit ok.

Initiatorul spunea ca doreste 1 aparat pt un venit in plus. Eu nu cred ca va reusi, ca sa scoti bani din asta presupune o activitate serioasa de tip job zilnic cu aparate multe si diversificate cat sa acoperi o plaja cat mai mare (pe strada, magazine de cartier, evenimente).

Legat de cifre, eu stiam doar cele strict legate de cafea si asta de acum cativa ani. Nu am idee cum se calculeaza si cat inseamna suma pt salarii, parc auto, taxe ce tin de firma ...

Edited by Corupt, 25 July 2018 - 20:57.


#39
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostCorupt, on 04 iulie 2018 - 22:00, said:

coffee brake a fost de 10+ Posted Image

coffee brake=?

#40
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Am pus gresit e-ul. Era coffee break.
Pauza (de cafea) intre sesiunile unui eveniment. De exemplu intre prezentari, ateliere practice etc

#41
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View PostCorupt, on 27 iulie 2018 - 19:34, said:

Am pus gresit e-ul. Era coffee break.

Da... asa tre sa fie unii, pretiosi, si sa-ti bage deshtu-n ochi pt orice scapare. :)

#42
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Nu i-am bagat niciun "desht", pur si simplu, am crezut ca e un termen de specialitate...

#43
inkasroro

inkasroro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.04.2008
am avut  7 aparare saeco 400 mergeau destul de bine si am invatat sa le intretin singur pana la un anumit nivel, erau second hand cele noi au preturi de preturi cam de la 3000euro in sus nu svoti bani pe el niciodata daca nu ai loc bun cel putin 100cafele pe /zi.  ai loc bun merita inveti depanarea care este simpla folosesti second hand-uri si cu 5 aparate o pui binisor dar trebuie sa fi cu ochi pe ele se defecteaza destul de des trebuie sa fi prompt altfel pleaca clientul la 1 m departare. cu respect

#44
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postinkasroro, on 24 septembrie 2018 - 20:08, said:

am avut  7 aparare saeco 400

Nu sunt preferabile cele pe baza de capsule?

http://www.saecoprof...ule-system/eng/

#45
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca sunt mai scumpe capsulele decat cafeaua boabe

#46
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,084
  • Înscris: 04.03.2014

View Postarg, on 03 iulie 2018 - 23:00, said:

kilu de cafea e cca 30..40lei (aia buna).
La un expresor se folosesc cca 3g
=> 40*0.003= 0.12lei
Un pahar de hartie e cca 0.12lei/bucata
Cu capac, zahar, lingurita si procesare nu are cum sa sara de 0.50lei/cafea.

Cam 7 grame sa fie un espresso bun.

#47
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Macar sa fie cafea cat de cat cu gust de cafea . Că dacă e apa din aia chioara cu prafuri și alte tâmpenii, care imita cafeaua și ceaiul, mai bine nu . Incerc pe cat posibil sa evit tonomatele astea și dacă nu am de ales, prefer oricând ceva făcut acasă sau de la 5ToGo . De la alea la 1-2 lei, nu poți emite vreo pretenție .

View Postarg, on 03 iulie 2018 - 23:00, said:

kilu de cafea e cca 30..40lei (aia buna).
La un expresor se folosesc cca 3g
=> 40*0.003= 0.12lei
Un pahar de hartie e cca 0.12lei/bucata
Cu capac, zahar, lingurita si procesare nu are cum sa sara de 0.50lei/cafea.
Apa cu prafuri, vrei sa spui .

Edited by Vlad_22, 16 September 2019 - 00:39.


#48
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
arata-ne tu matematic cum poti obtine cafea mai ieftina "cu prafuri" (ce-or fi alea...) decat varianta clasica (cu macinat boabe)

#49
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Vad pe aici entuziasm cat casa. Cine face mentenanta la jucariile astea?

#50
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Post_Smiley_, on 16 septembrie 2019 - 17:44, said:

arata-ne tu matematic cum poti obtine cafea mai ieftina "cu prafuri" (ce-or fi alea...) decat varianta clasica (cu macinat boabe)
Eu oricum evit sa beau porcăriile alea de la tonomate . Prefer să-mi fac acasă . Plus că nu-s "corporatist" din ăla care fără cafeluță și tigara,nu-și poate incepe ziua . Micul dejun e mult mai important decât porcăriile alea .

Edited by Vlad_22, 20 September 2019 - 21:35.


#51
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,039
  • Înscris: 24.02.2006
ce spunea eu (si nu vrei tu sa intelegi) e ca nu prea se folosesc "prafuri" sau alte chestii, pentru ca prepararea clasica (din boabe intregi) e mult prea ieftina.
poti sugera ca se foloseste cafea de calitate inferioara, ca nu zice nimeni ca e cafeaua de la automat cea mai buna; dar e greu de crezut ca ar fi si falsificata.

#52
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

 _Smiley_, on 21 septembrie 2019 - 06:15, said:

ce spunea eu (si nu vrei tu sa intelegi) e ca nu prea se folosesc "prafuri" sau alte chestii, pentru ca prepararea clasica (din boabe intregi) e mult prea ieftina.
poti sugera ca se foloseste cafea de calitate inferioara, ca nu zice nimeni ca e cafeaua de la automat cea mai buna; dar e greu de crezut ca ar fi si falsificata.
Găsești și cafele bune la tonomate, precum Dallmayr de ex, far majoritatea sunt niste bombe, cel puțin astea de prin crâșme, magazine mixte. In benzinării, din nou, sunt decente. La multi cred că e motiv de pauza, când îi vezi cu cafeluța și țigară. Sunt unii care baga și 5-6 cafele pe zi, nu voi înțelege niciodată de ce. 2-3 sunt arhisuficiente. Mai degrabă te hidratezi, mănânci ceva, nu bagi cafea în neștire că mai rău îți face.

Edited by Vlad_22, 16 July 2020 - 19:04.


#53
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Piața e suprasaturată, puțin spus. Cel care reușește în Românica să mai scoată profit, dacă începe mâine o afacere cu tonomate de cafea, merită un premiu. Găsești cafele la tot pasul, de orice tip, culoare, aromă, miros etc., de la cele mai ieftine, până la cele mai rafinate, indiferent că vorbim de tonomate sau cafenele. Inițiatorul a ratat startul cu ani buni.

Edited by Vlad_22, 01 August 2021 - 14:49.


#54
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Poate doar ceva în regim franciză, Starbucks, de exemplu. Te ajută și compania și ar fi mai la îndemână dacă ești capabil, decât să iei ceva de la 0. Că să faci profit din tonomate, eu zic că ar trebui să ai macar măcar câteva, 4-5 de exemplu, poate ideal ar fi un 10.

Edited by Vlad_22, 19 August 2021 - 01:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate