Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Afacere cu aparate de cafea automate

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
catalinn16

catalinn16

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.06.2018
Buna ziua, As vrea sa incep o mica afacere cu automate de cafea prin cumpararea unui aparat. Nu vreau sa fac avere din asta dar un venit modest in plus nu strica. Ce aparat imi recomandati ? merita cu unul singur ?

#2
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Buna ideea . m-as baga si io”
Ia sa vedem ce zic baietii....

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,671
  • Înscris: 24.11.2015
Mai bine intreaba pe cineva din zona de la tine. Profitul variaza in functie de locatie.

Edited by ggelu, 23 June 2018 - 08:19.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Piata de vechituri din Timisoara e PLINA/SUPRASTURATA cu aparate de cafea de toate tipodimensiunile, vechimile, noi,  cu garantie, fara, cu factura, fara, s.a.m.d. Nu vad o afacere din astea.. Sincer. Daca te intereseaza, sambata (daca nu ploua) pot contacta un asemenea "furnizor" sa te pui in legatura cu el.

Edited by ggelu, 23 June 2018 - 08:20.


#5
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Bun aparate am vazut ca se gasesc pe toate drumurile (si mai scumpe si mai ieftine ) ... de ce mai e nevoie ? Ce aprobari (birocratie and shit) mai trebuie ?

#6
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Cauta sa fii intermediar (Nescafe, Tchibo, Doncafe etc).
Astia iti ofera aparatele, cafea, ceai, lapte praf, pahare, paletine, zahar si toate rahaturile ce-ti mai trebuiesc.

Tu ca intermediar doar dai comanda la depozitul lor logistic de unde primesti/iei tot ce am scris mai sus. Treaba ta e sa te ocupi de amplasarea lor prin oras (ai nevoie de aprobari de la primarie - in TM se dau amenzi mari), sa dai aparate mici la diverse magazine, sa gasesti organizatori de evenimente carora sa le imprumuti aparat cu tot ce e nevoie etc etc.

Practic tu ai firma ta, dar nu detii acele aparate, doar le gestionezi. Dar asta depinde si cum e piata in zona ta, in TM de ex cred ca e suprasaturata dupa cum zicea si myshyk.

Edited by Corupt, 19 June 2018 - 20:27.


#7
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 mihaiduban, on 19 iunie 2018 - 20:19, said:

Bun aparate am vazut ca se gasesc pe toate drumurile (si mai scumpe si mai ieftine ) ... de ce mai e nevoie ? Ce aprobari (birocratie and shit) mai trebuie ?
De cafea ,apa,zahar si lapte sigur este nevoie Posted Image
  Aaaa,si de curent electric...si de pahare

Edited by softaipan, 19 June 2018 - 20:28.


#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

 catalinn16, on 19 iunie 2018 - 19:54, said:

Buna ziua, As vrea sa incep o mica afacere cu automate de cafea prin cumpararea unui aparat. Nu vreau sa fac avere din asta dar un venit modest in plus nu strica. Ce aparat imi recomandati ? merita cu unul singur ?
in principiu un singur aparat "nu merita". venitul este prea mic comparativ cu bataia de cap (alergatura pe la anaf, primarie, furnizori etc).

partea cea mai importanta este locatia. ai unde pune aparatele?

#9
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Colectarea bacnotelor de 1 leu.
Asta da afacere. )din aparatele altora).
Ai lasi pe aia sa-si bata capul cu problemele inerente, tu doar golesti seifele.

#10
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Pai ai competitie acerba, cat China. Poti incerca daca ai unde sa le pui, dar cel mai probabil o sa te coste mult aparatele, si cu o floare nu se face primavara...

#11
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Important e sa ai pile care sa iti faciliteze amplasarea lor in locuri bune... institutii, locuri publice... dar cel mai probabil nu ai si alea sunt deja ocupate de altii care au exclusivitate pe locatie de la pilele lor.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Cine asigura mentenanta la aparatele alea?
Ca sa bage apa, cafea (ness), zahar si pahare se descurca orice dorel, dar reparatul lor e alta poveste.

Edited by ggelu, 23 June 2018 - 08:21.


#13
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Cum cine?
Aia care vand aparatele.
Doar nu crezi ca se fac reparatii pe holul de la etajul 7 al spitaluii de urgenta rahova.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Pai cu aparate noi in tipla dai faliment numai cand te duci la banca sa intrebi de credit.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
așa ofertă mare de aparate este pe piață că în orice firmă căt de mică insistă să-ți montezi aparate de cafea.părerea mea este că ai ratat startul

#16
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Probabil ca a ratat startul. Dar avem nevoie de niste cifre concrete ca sa ne dam seama daca merita sau nu. Si daca discutam degeaba. :)

#17
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Eu ma gandeam la o spalatorie auto , dar parca mai tentanta este ideea asta ...
as avea cateva mii euro de investit la anul ; asta daca  dispare PSD , daca nu dispare PSD  folosesc  banii pentru emigrare - VORBESC SERIOS

#18
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Si eu ma gandisem la o spalatorie auto cu autoservire. Dar se pare ca fara 80 - 100k nu poti. Si e o suma prea mare pt cat imi permit....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate