Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Riscurile ultimul etaj

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Alexandraaa_a

Alexandraaa_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2018
Salutare! Sunt pe cale sa închiriez un apartament la etajul 10/10 intr un bloc construit in 1978, izolat termic și renovat. Care ar fi avantajele și dezavantajele? Multumesc !

#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Liftul e nou/bun? Daca s-a facut cu simt de raspundere termo si hidroizolatia, singurul risc ramas e sa faci gambe cand se strica liftul/se ia curentul.

O sa vina unul in scurt timp sa-ti spuna ca nu urca la ultimul etaj caldura. Urca foarte bine dupa ce tu/proprietarul descoperiti aerisitorul automat.

#3
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 sebulbus, on 19 iunie 2018 - 15:35, said:

....... Urca foarte bine dupa ce tu/proprietarul descoperiti aerisitorul automat.
Adica fix pix . Aerisitor automat pe coloane de bloc este egal cu zero .

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Eu stau la 4/4. Căldura vara este principalul dezavantaj. Si singurul.
Sunt si avantaje: nu-ti va refula instalația, nu vei auzi bubuituri in tavan, nu vei avea mare galagie pe scara, ca la parter, de exemplu.
Bineinteles ca eu stau aici pentru ca la acest apartament m-am incadrat financiar. Pentru o camera in plus, am urcat la patru.

Edited by YOUR_GOD, 19 June 2018 - 15:39.


#5
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
doar umanoizii si gainile traiesc in custi supraetajate ! ...
cu deosebirea ca gainile se cred proaste ! ...

Edited by realduc, 19 June 2018 - 15:42.


#6
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,576
  • Înscris: 12.03.2006
Urca apa acolo?

De seisme te temi?

De inaltime te temi?

Edited by arab, 19 June 2018 - 15:43.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005

 86-APP, on 19 iunie 2018 - 15:37, said:

Adica fix pix . Aerisitor automat pe coloane de bloc este egal cu zero .

25 de grade constant de la mine din casa spun ca bati campii. Si am radiatoare verticale, celalalt mare babau al papagalului fara cap, 4kwh elementi aluminiu, 53mp interiori si 15-16mp de sticla catre terase deschise, pe colt.

https://www.romstal....ar-1-p5652.html

#8
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Imi zicea un prieten ca un coleg de-al lui de munca, care sta pe la ultimul etaj 8-9 -ceva de genul-, pandea vecinul de sub el. Cand facea vecinul baie, se incumeta si el sa faca. Altfel, astepta cateva minute bune pana venea apa calda.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Bine punctat. Daca reabilitarea s-a facut fara reabilitarea/instalarea coloanei de recirculare apa calda, mai adaugi si acest cost/aspect.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
ar trebui sa dai mai multe detalii : daca ap are centrala termica (implicit separatie de gaze), aer conditionat, daca e bloc cu o singura scara sau nu, daca terasa a fost renovata si ea atunci cand s-a facut renovarea/izolarea termica a blocului.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Plus că o să îți bucure auzul motorul liftului cu toate țac pac -u rile.
Roagă-te să meargă liftul mereu.

Am trăit gen 25 de ani la etajul 9 pe vremea lui Ceașcă.
Cred că am trecut deja de Everest de cât am urcat ăle 9 etaje...

#12
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.07.2017
Depinde de bloc. Daca e izolat sau nu tavanul. Daca e sau nu aer conditionat.
Eu am stat la etajul 10, bloc turn neizolat. Iarna rece de nu-ti venea sa iesi dimineata de sub plapuma, vara o caldura de stateam cu prosopul ud pe cap.
Acum stau la un etaj inferior dar am constatat ca noaptea, cu temperaturile astea destul de convenabile, functioneaza aerul conditionat de la ultmul etaj. Deci probabil ca le e cald.
Probleme cu presiunea apei n-am avut.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Depinde de restul locatarilor cu apa caldă. Dacă n-ai centrală proprie și sunt numai zgârie brânză din ăia de se spală numai la sărbătorile cu cruce roșie stai cu robinetul deschis 30 de minute să vină apă caldă. Dacă ești mai sportiv merge etajul că mai bagi o urcare rapidă.

Aș verifica și starea blocului. Gen bulină de seisme and shit.
M-aș uita prin bloc de crăpături serioase.

Și dacă aș vedea așa ceva m-aș reorienta.

Etaj 10 din 10 bloc 78 măcar să fie ieftină chiria.

Edited by exceswater, 19 June 2018 - 16:06.


#14
Alexandraaa_a

Alexandraaa_a

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.06.2018
Apartament de doua camere, 280 de euro, 5 minute de metrou, mobilat lux, decomandat

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 sebulbus, on 19 iunie 2018 - 15:44, said:


25 de grade constant de la mine din casa spun ca bati campii. Si am radiatoare verticale, celalalt mare babau al papagalului fara cap, 4kwh elementi aluminiu, 53mp interiori si 15-16mp de sticla catre terase deschise, pe colt.

https://www.romstal....ar-1-p5652.html
Fix asta faci tu , bati cimpii .
Ai scris aerisitor de coloana .... la incalzirea centralizata aerisirea coloanelor nu se face cu aerisitor automat ...
Ce-ai pus tu acolo , este aerisitor de radiator .
Daca nu cunosti diferenta dintre coloana si radiator ...

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,744
  • Înscris: 01.11.2005

 Alexandraaa_a, on 19 iunie 2018 - 16:11, said:

Apartament de doua camere, 280 de euro, 5 minute de metrou, mobilat lux, decomandat
Aaa, 280 Euro chiria pe luna ? HUH ? Aoleau frate, da scump mai este. Pai cat naiba e un salariu ?

Pai inseamna ca eu stau lejer, chiar foarte lejer cu vre-o 600 de euro rata la P+2 ( 244m2)

Eu am stat la 4/4. Problema vara: caldura. Iarna: frigul.
Daca este reabilitat cum trebuie, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme. Singurul impediment ar fi inaltimea.

Edited by tehnics, 19 June 2018 - 16:34.


#17
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008

 sebulbus, on 19 iunie 2018 - 15:35, said:

Liftul e nou/bun? Daca s-a facut cu simt de raspundere termo si hidroizolatia, singurul risc ramas e sa faci gambe cand se strica liftul/se ia curentul.
In Slatina in 2018 nu se mai ia curentul. Dar lifturile comuniste se strica constant.

 exceswater, on 19 iunie 2018 - 15:55, said:

Plus că o să îți bucure auzul motorul liftului cu toate țac pac -u rile..
Asta mi-ar place sa aud. Dar nu mai stau la bloc din 2000. Nu am avut noroc de ultimul etaj nici in studentie la Bucuresti. Dar am urcat pe bloc de cateva ori si bagam capul pe fereastra in casa liftului.

La ultimul etaj am fost prin 2009 cateva zile la 4/4 in Bucuresti. AC-ul vara este vital inca din 20 mai.

Edited by Neaceasca85, 19 June 2018 - 16:43.


#18
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,398
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am inchiriat 2 camere, et 6, bloc reabilitat, 8 minute de metrou P-ta Iancului cu 200 euro pana la sfarsitul lunii noiembrie cand a plecat chiriasul si a ramas gol. Nu mai am chef de inchiriere, vreau sa-l vand, pana atunci platesc intretinere degeaba.
Alexandra, nu stiu unde e situat apartamentul de care vorbesti dar cred ca e posibil sa gasesti mai ieftin. Mai cauta. Posibil sa fi crescut chiriile dar nefiind interesat, nu stiu.
Nu, nu am de gand sa inchiriez deci nu am facut o oferta mascata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate