Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

facultatea de drept Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
balangiovanna

balangiovanna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2018
Buna ziua. Termin in curand liceul, si dupa bacalaureat, as dori sa ma inscriu la drept in cadrul UBB Cluj. Cei care studiaza sau au studiat acolo imi pot oferi cateva sfaturi sau recomandari in legatura cu aceasta alegere? Este adevarat ca studentii de la drept nu dispun de timp liber?

#2
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Pot sa-ti raspund din perspectiva celui care a dispus si in timpul  asta liber a ajuns la concluzia ca decat sa se mai chinuie sa-si ia Procedura Penala si Succesiunile, mai bine se apuca de Arte Plastice. Colegii care nu au dispus de timpul meu liber, dar au dispus si ei de ceva timp liber, si-au luat licenta si profeseaza.
primii doi ani in schimb mi-au placut la nebunie. E multa filosofie inveti principii generale, sunt niste examene mai grele precum Dreptul Roman, Penal Partea Generala, Administrativ care o data ce le stapanesti,, iti dau senzatia ca esti cuceritorul Everestului, apoi incepe anul III  cu procedurile, pceea ce urmeaza chiar sa aplici practic, dreptul propriu-zis, si marea dilema daca chiar asta vrei sa faci tot restul vietii. Anul 4 e mai mult pentru pregatitul licentei si luat daca poti restantele din anul III

Edited by iulian_k, 17 June 2018 - 13:28.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Esti sigura ca nu la Iasi?

#4
balangiovanna

balangiovanna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2018

View PostLex404, on 17 iunie 2018 - 13:23, said:

Esti sigura ca nu la Iasi?
Am precizat clar ca la Cluj ;).  Intr-un topic anterior am cerut si opinia legata de Iasi, ca as fi mai aproape, dar in mare parte mi-am exprimat dorinta de a studia la Cluj

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
No succes!
Vezi ca o sa fie greu cu limba la inceput, dar esti descurcareata.

Sa meri pe Eroilor la Varzarie sa manci Kolozsvári rakott káposzta. Sa manci la Panemar si Piadine.
Si sa nu te superi cand schimba primarul bordurile (in fiecare primavara). Si nici pe perioada Untold cand o sa creasca preturile cu 4000%

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:07, said:

Este adevarat ca studentii de la drept nu dispun de timp liber?
Nu este adevarat. Timpul liber tu ti-l organizezi. Dar daca ai pus intrebarea asta inseamna ca n-ai nici o tangenta cu dreptul, asa ca mai cantareste o data ce vrei sa faci in viata. Nu e asa? Mai da pe aici peste 4 ani.

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2018 - 13:33.


#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:07, said:

Este adevarat ca studentii de la drept nu dispun de timp liber?

Fals. Nu e groaznic. au chiar un program relativ normal, similar celorlalte facultati.

Diferenta e ca la drept trebuie sa fie seriosi. Toti au 8-14 cursuri 14-20 laboratoare/ seminarii/ grupuri de studiu.

E alegerea ta la cate chiulesti.

ps. si am prieteni la drept in cluj care stau foarte bine cu timpul;

Edited by Lex404, 17 June 2018 - 13:35.


#8
balangiovanna

balangiovanna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2018

View Postneagu_laurentiu, on 17 iunie 2018 - 13:33, said:

Nu este adevarat. Timpul liber tu ti-l organizezi. Dar daca ai pus intrebarea asta inseamna ca n-ai nici o tangenta cu dreptul, asa ca mai cantareste o data ce vrei sa faci in viata. Nu e asa? Mai da pe aici peste 4 ani.
Ca eleva, pana acum ce tangenta as putea avea cu dreptul? Momentan e vorba de ce te atrage sau nu, si de ceea ce ai dori sa studiezi pe viitor. Sistemul prost de invatamant din Romania reuseste sa ne incurce in legatura cu alegerile in ceea ce ne priveste viitorul si  cu capacitatile noastre. O sa incerc sa imi explic intrebarea, ca poate nu a dat un ton prea pozitiv in ceea ce ma priveste. Recunosc, sunt foarte indecisa legata de ce voi face dupa  liceu, dar nu datorita faptului ca nu as dispune de un intelect suficient pentru a urma anumite universitati, facultati, ci mai mult ca nu stiu ce mi s-ar potrivi cu adevarat. Am incercat sa ma informez cat de mult am putut, in legatura cu mai multe facultati, in special cu dreptul la UBB. Sunt constienta ca nu e usor, dar am fost destul de socata de opiniile ferme ale unor posibili studenti in legatura cu acest timp liber, eu in sinea mea dorindu-mi sa ma implic si in activitati ce ies din sfera specialitatii mele, pentru a avea atat un CV bogat cat si cultura personala mai vasta. Am pus aceasta intrebare, din dorinta de a stii daca ceea ce se spune sunt niste aberatii  sau chiar adevarul

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai bine te duci la recrutări la Emirates sau qatar?

Ești tânăra. Vezi dacă se mai poate face PPL-ul moca in România.

Fii mai inventiva. ai pe cineva in domeniu juridic? Întreb pentru ca trebuie sa treci de un barou. Trebuie sa faci practica. Si fără cunoștințe sau mult Cash de plastic nu te baga nimeni in birou la practica.


#10
balangiovanna

balangiovanna

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2018

View PostLex404, on 17 iunie 2018 - 13:35, said:

Fals. Nu e groaznic. au chiar un program relativ normal, similar celorlalte facultati.

Diferenta e ca la drept trebuie sa fie seriosi. Toti au 8-14 cursuri 14-20 laboratoare/ seminarii/ grupuri de studiu.

E alegerea ta la cate chiulesti.

ps. si am prieteni la drept in cluj care stau foarte bine cu timpul;
Iti multumesc pentru raspuns. Cred ca s-a cam exagerat cand cineva a spus ,,ca e iadul pe pamant, si ca regreta alegerea de a da la cluj, la drept"

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:50, said:

nu datorita faptului ca nu as dispune de un intelect suficient
N-am zis de asa ceva, nu asta era in discutie.

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:50, said:

Ca eleva, pana acum ce tangenta as putea avea cu dreptul?
Un om pasionat citea destula literatura de specialitate, dincolo de materiile din liceu, pentru ca-l ardea flacara cunoasterii. Aici spuneam eu ca mergi in speranta ca pofta va veni mancand si e posibl sa vina dar la fel sa nu.

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:50, said:

eu in sinea mea dorindu-mi sa ma implic si in activitati ce ies din sfera specialitatii mele, pentru a avea atat un CV bogat cat si cultura personala mai vasta.
Pentru cultura da insa dupa absolvire, la admiterea in magistratura sau unde vrei, conteaza cunostintele profesionale de specialitate si nu altele creanga. Eu in perioada asta as cauta sa discut, sa vad, sa orice in sfera in care vreau sa profesez.

View PostLex404, on 17 iunie 2018 - 13:54, said:

Vezi dacă se mai poate face PPL-ul moca in România.
Nu mai sunt locuri subventionate demult.

Edited by neagu_laurentiu, 17 June 2018 - 14:05.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:59, said:


Iti multumesc pentru raspuns. Cred ca s-a cam exagerat cand cineva a spus ,,ca e iadul pe pamant, si ca regreta alegerea de a da la cluj, la drept"

Eu am prieteni care au dus-o bine la drept și-au și lucrat prin baruri și pe la festivaluri.

Dar dacă-ți curg 2 lacrimi la orice veste proasta evident, o sa devină iadul.

Toate au programe similare. Fiecare și le face cum vrea; și concepția e total diferită. + norma de exagerare a fiecăruia.



#13
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:07, said:

Buna ziua. Termin in curand liceul, si dupa bacalaureat, as dori sa ma inscriu la drept in cadrul UBB Cluj. Cei care studiaza sau au studiat acolo imi pot oferi cateva sfaturi sau recomandari in legatura cu aceasta alegere? Este adevarat ca studentii de la drept nu dispun de timp liber?
Ce visezi sa profesezi dupa ce termini?
Magistratura?Trebuie sa intri la INM, concurenta de 14 pe un loc.
Avocatura?Ai cine sa te ia ca stagiar dupa ce intri in barou?
Notar?Executor judecatoresc?Idem
Consilier juridic?In mediul privat la inceput salariu minim pe economie, La stat, merge, salarii bunicele, dar,politikix
Eu ti-as recomanda pe ramura ta ceva ce poti profesa ulterior la tine in zona.Daca stai bine pe banii parintilor si nu absolvi ceva deomeniu in care sa profesezi, in 5 ani te intorci in rep.Moldova.
Cluju e deja suprasaturat

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbalangiovanna, on 17 iunie 2018 - 13:50, said:

Ca eleva, pana acum ce tangenta as putea avea cu dreptul? Momentan e vorba de ce te atrage sau nu, si de ceea ce ai dori sa studiezi pe viitor. Sistemul prost de invatamant din Romania reuseste sa ne incurce in legatura cu alegerile in ceea ce ne priveste viitorul si  cu capacitatile noastre. O sa incerc sa imi explic intrebarea, ca poate nu a dat un ton prea pozitiv in ceea ce ma priveste. Recunosc, sunt foarte indecisa legata de ce voi face dupa  liceu, dar nu datorita faptului ca nu as dispune de un intelect suficient pentru a urma anumite universitati, facultati, ci mai mult ca nu stiu ce mi s-ar potrivi cu adevarat. Am incercat sa ma informez cat de mult am putut, in legatura cu mai multe facultati, in special cu dreptul la UBB. Sunt constienta ca nu e usor, dar am fost destul de socata de opiniile ferme ale unor posibili studenti in legatura cu acest timp liber, eu in sinea mea dorindu-mi sa ma implic si in activitati ce ies din sfera specialitatii mele, pentru a avea atat un CV bogat cat si cultura personala mai vasta. Am pus aceasta intrebare, din dorinta de a stii daca ceea ce se spune sunt niste aberatii  sau chiar adevarul

Total de acord legat de sistemul de invatamant, de multe ori elevii de liceu habar nu au despre facultatile unde vor sa ajunga. Desi unele Suna bine, pana la urma trebuie sa te gandesti ce ai putea sa faci in viitor.
- Ca absolvent de drept poti munci ca notar, avocat, jurist (consilier juridic) , magistrat (procuror,judecator).
- Ca si consilier juridic trebuie sa te angajezi pe un post la stat sau la privat care cel putin la inceput este platit prost. Minimul pe economie in general. Nu stiu ulterior ce se intampla, depinde de multe.
- Ca si avocat sau notar dupa ce termini facultatea ai nevoie sa te ia cineva ca stagiar (un fel de practica in cabinetul sau notarial/de avocatura). Daca la avocati mai gasesti, ca si notar este aproape imposibil daca nu cunosti pe cineva care e deja in domeniu.
- Ca magistrat trebuie sa dai examen de admitere, unde concurenta e de enorma. Am persoane apropiate care au dat examenul ala de 2 sau 3 ori. Examenul e o data pe an, in septembrie (la inceput). Persoanele pe care le cunosc nu au facut timp de 2-3 ani nimic altceva in afara de a invata din ianuarie pana in septembrie (10-15 ore pe zi). Nu zic ca sa te sperii, insa concurenta este extraordinar de mare, locurile putine si examenele au 3 probe in decurs de 4-6 saptamani. Nu stiu daca exista examen mai greu in Romania.

Unul dintre dezavantajele pe care ti le aduce dreptul este faptul ca nu ai o varianta de rezerva. La cum evolueaza lucrurile in RO se poate sa se imputa treaba de tot in 5-6 ani, moment in care ar fi bine sa ai o varianta de rezerva. Ca medic/asistent, inginer(in toate domeniile) ai oricand posibilitatea de a munci in orice tara din  UE daca inveti limba.

Edited by giuliani, 20 June 2018 - 09:29.


#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
e probabil cea mai grea facultate de drept din tara dar e frumoasa:) ai timp liber dar trebuie invatat din timp nu numai in sesiune pentru ca altfel o vei lua razna. gandeste-te ce faci dupa ce termini facultatea .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate