Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Imbunatatirea speciei

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#19
anaro

anaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 12.08.2012

pinguinul666, on 16 iunie 2018 - 20:53, said:

Daca s-ar implementa ...ati vedea vreo problema PRACTICA ?

Sa presupunem, de dragul discutiei, ca s-ar implementa ce vrei tu.
Specia s-ar imbunatati, ar ajunge aproape de perfectiune, s-ar naste doar exemplare sanatoase si robuste.
Intr-o zi, un exemplar din asta, sanatos si destept, le-ar convinge pe celelate exemplare robuste si destepte ca pinguinii  sunt gramada, nu folosesc la nimic, fac umbra pamantului degeaba. Si s-ar purcede la exterminarea lor.
Ai vedea vreo problema PRACTICA?

#20
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Iceland - Down is dissappearing because of eugenic abbortions

E asta un lucru rau cumva?

Acele mame fac fix ce am spus!

Eu zic ca e grozav ce fac acele mame!
ba chiar ar trebui extins la orice afectiune netratabila, mutilanta, lipsa membre etc

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 20:53, said:

nu e nici un secret ca selectia naturala functioneaza !
e suficient sa comparam lupul salbatic, cu practic orice varianta de caine domestic, si ne dam usor seama ca lupul salbatic e superior in orice privinta, variantei canine domestice.
Vezi mai intai ce inseamna selectia si cum functioneaza evolutia, ca sa intelegi relativitatea "superioritatii".

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 21:52, said:

Iceland - Down is dissappearing because of eugenic abbortions
E asta un lucru rau cumva?
Acele mame fac fix ce am spus!
Eu zic ca e grozav ce fac acele mame!
Teste de down si avortare in perioada posibila se fac si la noi. Sa nu uitam insa ca Islanda are o populatie foarte mica.
Problema stii care este... down e generat de o trisomie iar aceasta se poate intampla oricui :)

Edited by andreic, 16 June 2018 - 21:56.


#22
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View Postanaro, on 16 iunie 2018 - 21:41, said:

Sa presupunem, de dragul discutiei, ca s-ar implementa ce vrei tu.
Specia s-ar imbunatati, ar ajunge aproape de perfectiune, s-ar naste doar exemplare sanatoase si robuste.
Intr-o zi, un exemplar din asta, sanatos si destept, le-ar convinge pe celelate exemplare robuste si destepte ca pinguinii  sunt gramada, nu folosesc la nimic, fac umbra pamantului degeaba. Si s-ar purcede la exterminarea lor.
Ai vedea vreo problema PRACTICA?

nu s-ar intampla asta
daca educatia ar fi una excelenta, de sorginte rationala, distrugerea gratuita, fara justificare reala, a unei parti dintr-un ecosistem, fie el si la distanta de n mii km, ar fi o risipa teribila de resurse

ce spui tu, ar infrange ipoteza topicului

View Postandreic, on 16 iunie 2018 - 21:55, said:

Vezi mai intai ce inseamna selectia si cum functioneaza evolutia, ca sa intelegi relativitatea "superioritatii".


Teste de down si avortare in perioada posibila se fac si la noi. Sa nu uitam insa ca Islanda are o populatie foarte mica.

ok ...lamureste ma!
se naste un copil cu down ...in proportie uriasa, astia nu pot trai fara ajutor specializat 24/7

adica cineva sa stea dupa fundul lui/ei, 24/7, pt restul vietii acelui copil!
in ce fel, iti pare tie asta, o creatura viabila ?!?

continuand ...
ce zici de cei partial functionali, dar cu IQ redus, ce abia sunt in stare sa bage mancarea in gura ?!

Astia ti-or parea demni, nu ?

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
reiterez

View PostDany_Darke, on 16 iunie 2018 - 21:00, said:

ce te califica a fi judecatorul celor care nu merita sa se reproduca?

si completez: cine ti-a dat tie dreptul de viata si de moarte asupra celor din jurul tau?

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@ pinguinul666
ia pune mana si citeste despre planul kalergi.

nimeni nu doreste superoameni, ci doar o masa amorfa usor de controlat.

Edited by arg, 16 June 2018 - 22:03.


#25
anaro

anaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,111
  • Înscris: 12.08.2012

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 21:57, said:


nu s-ar intampla asta
daca educatia ar fi una excelenta, de sorginte rationala, distrugerea gratuita, fara justificare reala, a unei parti dintr-un ecosistem, fie el si la distanta de n mii km, ar fi o risipa teribila de resurse

ce spui tu, ar infrange ipoteza topicului

Cum poti sa fii sigur ca nu s-ar intampla asa?
S-a spus deja de rasa ariana,  una dintre idei era ca  oamenii cu ochi albastri sunt frumosi, sunt superiori celorlalti.
Asa si cu pinguinii,  fac prea mult zgomot, sunt de-a dreptul enervanti. Io zic sa-i starpim, chiar daca tie nu ti se pare rational.
In schimb ti se pare rationala ideea ca poti controla tot ecosistemul, habar n-ai ca pe masura ce se reuseste eradicarea unei boli apar altele, pe masura ce distrugi un virus se dezvolta tulpini mai puternice.  N-ai cum sa obtii rasa perfecta, sunt o gramada de variabile pe care nu le poti controla. In schimb, poti obtine rasa egoista si nesimtitoare, care-si inchipuie, fie si pentru un moment, ca unii nu merita sa traiasca. Fara sa-si imagjneze ce abuzuri teribile ar putea provoca asemenea idei.
No bun, ce facem cu pinguinii? Stiu ca nu-ti convine, dar pe mine ma enerveaza maxim. Sunt urati cu spume in fracul ala, fac si galagie, mananca prea mult peste si imi place pestele.  Sa-i gatuim pe toti?

#26
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 21:57, said:


nu s-ar intampla asta
daca educatia ar fi una excelenta, de sorginte rationala, distrugerea gratuita, fara justificare reala, a unei parti dintr-un ecosistem, fie el si la distanta de n mii km, ar fi o risipa teribila de resurse

ce spui tu, ar infrange ipoteza topicului



ok ...lamureste ma!
se naste un copil cu down ...in proportie uriasa, astia nu pot trai fara ajutor specializat 24/7

adica cineva sa stea dupa fundul lui/ei, 24/7, pt restul vietii acelui copil!
in ce fel, iti pare tie asta, o creatura viabila ?!?

continuand ...
ce zici de cei partial functionali, dar cu IQ redus, ce abia sunt in stare sa bage mancarea in gura ?!

Astia ti-or parea demni, nu ?

privesti lucrurile gresit..poate acel copil influenteaza viata celor din jur in mod pozitiv:)...de fapt, ma cam arunc aici, dar ideea e ca, acei oameni care au in familie un copil cu probleme, vad viata altfel..poate sunt mai practici:)..vezi doar lucrurile negative

#27
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDany_Darke, on 16 iunie 2018 - 21:59, said:

cine ti-a dat tie dreptul de viata si de moarte asupra celor din jurul tau?
el vrea sa obtina dreptul de la indivizii societatii
intelegi? el supune la vot ideea
eu as incrimina astfel de idei care incalca drepturile omului la maxim
adica astfel de oameni cu asa idei.
adica nu le bagam cutitul in cap ca in "waling dead" , ca nu e civilizat
dar cu o injectie ii rezolvam

#28
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostDany_Darke, on 16 iunie 2018 - 21:59, said:

reiterez



si completez: cine ti-a dat tie dreptul de viata si de moarte asupra celor din jurul tau?


cine a zis ceva de moarte ?!

ca si ceilalti, si tu ai zero abilitati de citit!

eu am zis doar de interzis la reproducere ...sa nu se mai perpetueze seturile de gene slabe

#29
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 23:27, said:

cine a zis ceva de moarte ?!
tu.
eu daca ti-as interzice dreptul la reproducere, nu s-ar intelege ca ti-am omorat viitorii....copii?
se mai intelege si ca le-am luat dreptul la viata
se mai intelege si ca ti-am luat tie niste drepturi
se mai intelege si ca as avea "dreptul de viata si de moarte" asupra ta si alor tai
mai continuam?

#30
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 21:07, said:

Evident, nici unul nu ati citit!

Eu nu ma refeream la omorarea fizica tip WW2!

Zic sa mai cititi odata!
Nici nazistii n-au vrut/avut de la bun inceput lagarele. Initial vroiau sa-i exileze pe evrei prin Madagascar.

#31
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View Postanaro, on 16 iunie 2018 - 22:30, said:


No bun, ce facem cu pinguinii? Stiu ca nu-ti convine, dar pe mine ma enerveaza maxim. Sunt urati cu spume in fracul ala, fac si galagie, mananca prea mult peste si imi place pestele.  Sa-i gatuim pe toti?
Lasam 665.

Edited by danvlas, 17 June 2018 - 03:53.


#32
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Spoiler
Pai sa o luam in ordine
1 cel mai bine ar fi (si deja exista asta partial) indepartarea genei ce prezinta defect genetic la embrion, astfel acel copil putand sa traiasca linistit si nici sa nu aiba probleme de genetic
2 la ce te ajuta in ziua de azi educatia fizica? tehnologia face mai totul
3 in o societate in care ne indreptam spre robotizare completa nu mai avem nevoie ca fiecare in parte sa fie geniu. FIecare stie cat stie si acolo unde nu stie automat robotii il vor ajuta. Inteligentii nici nu trebuie sa faca efort , robotii vor face totul deci nimeni nu va munci pentru nimeni. Asa ca toata lumea e ok toata lumea e fericita.

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 23:27, said:



cine a zis ceva de moarte ?!

ca si ceilalti, si tu ai zero abilitati de citit!

eu am zis doar de interzis la reproducere ...sa nu se mai perpetueze seturile de gene slabe
In practica atata timp cat planeta pamant poate sustine destule persoane nu e nevoie de genocid sau ceva. Oricine se poate reproduce cum vrea. Problemele apar cand apar crizele si razboaiele pentru resurse , dovada ca lumea e egoista. In loc sa se concentreze pe dezvoltarea tehnologiei ei fac tot felul de teorii gen "da cine o sa mai lucreze daca tehnologia face totul?". Pai doh , tehnologia? Numai ca trebuie o tehnologie de asa natura incat trebuie ca sa fie scutiti de munca mai multi , cat mai multi oameni dintr-o data.

View PostStefanLiviu, on 16 iunie 2018 - 22:58, said:

el vrea sa obtina dreptul de la indivizii societatii
intelegi? el supune la vot ideea
eu as incrimina astfel de idei care incalca drepturile omului la maxim
adica astfel de oameni cu asa idei.
adica nu le bagam cutitul in cap ca in "waling dead" , ca nu e civilizat
dar cu o injectie ii rezolvam
Sa nu cadem neaparat in neatentie. Probleme apar daca avem inmultire necontrolata si gestionare proasta a resurselor. Tocmai de aia problema nu e sa dam tehnologie la mase, ci problema e cine nu vrea ca aceste tehnologii care simplifica problemele sa fie puse in aplicare. Ce interese au? Sunt bogati conspirationisti de genul "domne daca saracul are tehnologie o sa vina dupa mine sa ma omoare ca sunt bogat", evident chestia asta fiind o cretinatate pentru ca odata tehnologia fiind impartita nimeni nu ar mai avea motive de ura cu nimeni si nimeni nu ar mai cere nimic de la nimeni. Insa bogatii si elitele gandesc partial corect , insa mai mult alarmist si prin teoria conspiratiei si a fricii, cam ca in fabrica de absolut a lui karel capek

Edited by karax, 17 June 2018 - 05:35.


#33
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 23:27, said:


cine a zis ceva de moarte ?!

ca si ceilalti, si tu ai zero abilitati de citit!

eu am zis doar de interzis la reproducere ...sa nu se mai perpetueze seturile de gene slabe
Astia care sunt impotriva, am banuiala ca se simt cu musca pe caciula. Altfel, nu vad de ce si-ar dori un om sanatos, puternic si inteligent sa aiba in preajma handicapati sau idioti.

View Postandreic, on 16 iunie 2018 - 21:55, said:

o trisomie iar aceasta se poate intampla oricui Posted Image
Nu-i chiar asa. De un treesome poate avea parte oricine, de trisomie, mai greu.

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 21:57, said:

adica cineva sa stea dupa fundul lui/ei, 24/7, pt restul vietii acelui copil!
in ce fel, iti pare tie asta, o creatura viabila ?!?
Statul trebuie sa stea dupa toti cetatenii sai iar unii dintre ei exceleaza in diverse domenii.
Viabilitatea nu se masoara la oameni caci ei au un sistem social mult evoluat fata de primate sau restul animalelor si alte specte cantaresc mai mult.

ps - genul asta de idei cu viabilitatea le-am mai auzit la nazisti.

View PostOnan_Barbaru, on 17 iunie 2018 - 06:42, said:

Nu-i chiar asa. De un treesome poate avea parte oricine, de trisomie, mai greu.
Lasand mistoul de de-o parte... trisomie se face usor pentru ca e o simpla problema genetica. In special dupa o varsta incolo riscul este mare. Ce da depinde de cromozomii afectati, la down e vorba de o copie suplimentara a cromozomului 21, e zona care reguleaza cum evolueaza cresterea si dezvoltarea.

View PostOnan_Barbaru, on 17 iunie 2018 - 06:42, said:

Astia care sunt impotriva, am banuiala ca se simt cu musca pe caciula. Altfel, nu vad de ce si-ar dori un om sanatos, puternic si inteligent sa aiba in preajma handicapati sau idioti.
Sau sunt oameni normali fara vederi nasziste.

Edited by andreic, 17 June 2018 - 06:59.


#35
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postandreic, on 17 iunie 2018 - 06:54, said:

Sau sunt oameni normali fara vederi nasziste.
Deci cei carora le plac oamenii frumosi si sanatosi, au vederi naziste? Carui om normal ii plac defectele?

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
interpretezi dupa cum iti convine tie, numai sa-ti iasa flame-ul. colegul s-a referit la faptul ca exterminarea celor care unuia sau altuia i se par nedemni de a trai, este un lucru impotriva umanitatii. adica ceea ce in trecut a luat denumirea de genocid. cu ce drept te poti califica a fi calaul acestora? asta e intrebarea care guverneaza de fapt acest topic si ideile realmente bolnave expuse inca din prima postare si sutinute de-a lungul acestui topic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate