Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Imbunatatirea speciei

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
100 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Curios e ca astia care sunt nazi sau ceva nu accepta solutia educatiei in scoli si imprastierii cunostiintelor la liber, in asa fel incat populatiile sa fie mai inteligente. Nu, ei fac asta pentru a se identifica permament cu inteligenta si a-si crea un aer de superioritate. Sunt autosuficient si increzuti de cele mai multe ori.

#38
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostDany_Darke, on 17 iunie 2018 - 07:17, said:

interpretezi dupa cum iti convine tie, numai sa-ti iasa flame-ul. colegul s-a referit la faptul ca exterminarea celor care unuia sau altuia i se par nedemni de a trai, este un lucru impotriva umanitatii. adica ceea ce in trecut a luat denumirea de genocid. cu ce drept te poti califica a fi calaul acestora? asta e intrebarea care guverneaza de fapt acest topic si ideile realmente bolnave expuse inca din prima postare si sutinute de-a lungul acestui topic.
Initiatorul a spus sa nu mai fie lasati sa se reproduca pentru a nu perpetua defectele, nu sa fie exterminati. La ce ne folosesc autistii, cei cu Down sau paralizatii?
Inainte de lovitura de stat din '89, la implinirea varstei de 14 ani ti se elibera buletin de identitate si erai obligat sa faci o analiza de sange pentru a-ti inscrie grupa sanguina in buletin. O solutie asemanatoare pentru prezent, ar fi ca atunci cand implinesti 14 ani sa ti se faca o analiza cromozomiala obligatorie, care sa stabileasca daca esti sau nu apt de reproducere, iar cei inapti sa fie sterilizati.
Iar pentru umflati, sa se aplice un impozit progresiv pentru fiecare kg in plus peste greutatea ideala, ca si obezii sunt o pacoste pentru societate.

Edited by Onan_Barbaru, 17 June 2018 - 09:01.


#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpinguinul666, on 16 iunie 2018 - 23:27, said:

eu am zis doar de interzis la reproducere ...sa nu se mai perpetueze seturile de gene slabe
Oamenii cu Down sau alte boli, au sanse mici la reproducere. Spre zero pentru alte afectiuni.
Si chiar daca se reproduc, n-o fac in mod sustenabil.
Deci, cu ce te incurca?

Te crezi mai destept ca altii, pune mana pe maciuca si fa copii. Fa 5, 10, cat te lasa mana.
Vezi-ti de treaba ta, lasa-i pe ceilalti sa faca ce vor. Dreptul la reproducere e mai presus legilor sociale.

View PostOnan_Barbaru, on 17 iunie 2018 - 08:46, said:

La ce ne folosesc autistii, cei cu Down sau paralizatii?
Cum adica la ce ne folosesc?
Pai sunt animale domestice sa-i cresti pentru carne, lapte oua, branza?

#40
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postmaccip, on 17 iunie 2018 - 09:06, said:

Oamenii cu Down sau alte boli, au sanse mici la reproducere. Spre zero pentru alte afectiuni.
Pai nu amaratii aia sunt problema, ci aia care i-au facut. De-aia am propus analiza cromozomiala obligatorie, ca sa nu mai fie lasate sa se impuieze astfel de specimene care prezinta riscul de a produce accidente genetice.

#41
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Si cum implementati asta? Prin lege sau ordonanta de urgenta?


#42
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View PostOnan_Barbaru, on 17 iunie 2018 - 09:25, said:

Pai nu amaratii aia sunt problema, ci aia care i-au facut. De-aia am propus analiza cromozomiala obligatorie, ca sa nu mai fie lasate sa se impuieze astfel de specimene care prezinta riscul de a produce accidente genetice.
Ce sa spun?
Si fii-mea are autism.
Despre ce analiza cromozomiala vorbesti?
Ce accidente genetice?

Dar tu.. tu ai cromozomii OK? Ce fel de copii faci? Blonzi? Negri?
Ce muzica asculta? Smiley? Manele? AC/DC?

Esti gras? Ai negi?
Ia pune un poza aici.

#43
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postdanvlas, on 17 iunie 2018 - 09:29, said:

Si cum implementati asta? Prin lege sau ordonanta de urgenta?
Iti dai seama ca in ziua de azi, cand am ajuns sa protejam pana si homosexualii, asta e doar un vis.

View Postmaccip, on 17 iunie 2018 - 09:33, said:

Ce sa spun?
Si fii-mea are autism.
Despre ce analiza cromozomiala vorbesti?
Ce accidente genetice?

Dar tu.. tu ai cromozomii OK? Ce fel de copii faci? Blonzi? Negri?
Ce muzica asculta? Smiley? Manele? AC/DC?

Esti gras? Ai negi?
Ia pune un poza aici.
Nu sunt gras, fac sport fara intrerupere de la varsta de 13 ani (in prezent am 48). Negi nu am avut niciodata, ca tin foarte mult la igiena personala (negii sunt virusuri care "se iau", nu e ceva genetic).
Ma doare la un metru in fata lulii de ce muzica asculta copiii mei.
Cu cromozomii banuiesc ca sunt OK din moment ce copiii n-au avut nici un fel de probleme (pe vremea cand am facut eu copiii, nu cred ca era disponibila o astfel de analiza). In prezent cred ca este accesibila pentru omul de rand o analiza cromozomiala inainte de a se apuca de facut copii. Tu daca stiai ca unul dintre voi are o anomalie genetica si riscati sa vi se nasca un copil cu autism, l-ai mai fi facut?

Uite ca am gasit si analiza despre care vorbeam. Se pare ca in prezent e foarte ieftina: https://www.synevo.r...constitutional/
Citeste pana la sfarsit si o sa ramai surprins de cate "surprize" te scapa o astfel de analiza.

Edited by Onan_Barbaru, 17 June 2018 - 10:04.


#44
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Habar n-ai nimic despre autism.
Dar asta vad ca nu te opreste sa judeci.

Uite ca dupa ce am aflat ca fii-mea are autism, am mai facut un copil.
E baiat si n-are autism. Acum are 5 ani juma. Fii-mea are 8 ani juma.

Ia zi-mi. Cum crezi ca trebuia sa fac?
Ce zici? Sa mai fac unul?

Edited by Dany_Darke, 17 June 2018 - 10:57.
in acord cu autorul


#45
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Mentinerea topicului lasa impresia exaltatilor , ca exterminarea sau limitarea unor drepturi sociale in functie de rasa sex sau alte coordonate , poate fi ceva discutabil , cind in realitate este doar preambulul unui societati fasciste .
Cind in Bucuresti Primaria Genereala afera ajutoare pt cei ce vor sa faca copii si nu pot , sa discutam despre limitarea acestui drept ,  este la limita bunului simt , sa nu zic a nebuniei !

Edited by althea, 17 June 2018 - 10:20.
Font de 18 si Bold?! Fie-ti milă de ochii nostri.


#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostOnan_Barbaru, on 17 iunie 2018 - 09:51, said:

Un piculeț mai ai până la o pauză în care să te joci (singur!) de-a Narcis.

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

View PostOnan_Barbaru, on 17 iunie 2018 - 07:14, said:

Deci cei carora le plac oamenii frumosi si sanatosi, au vederi naziste? Carui om normal ii plac defectele?
Nu, m-am referit la eventuale actiuni impotriva unora.

Edited by andreic, 17 June 2018 - 10:21.


#48
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postalthea, on 17 iunie 2018 - 10:19, said:

Un piculeț mai ai până la o pauză în care să te joci (singur!) de-a Narcis.
Da, stim, cunoastem. "Cine nu-i cu noi, e impotriva noastra".

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Pe toate le știi.

#50
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Sociopatia e un defect mai mare decat ochii caprui.

#51
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Nu exista nici o garantie ca un cuplu fara "anomalii genetice" nu va face un copil care sa sufere de ceva  Down, Turner sau alt sindrom genetic. Ei bine, initiator, daca TIE ti s-ar intampla asta cu copilul tau, ce-ai face? Dar daca te loveste un Alzheimer pe neasteptate, ce-ai vrea sa ti se faca? Pe cei cu Parkinson hai sa-i casapim, ca tremura prea dizgratios si nu ne place, nu?
Inainte de a le face planuri altora, pune-te in situatia lor si spune ce ar trebui sa ti se aplice.
De unde dracu' apareti? Va credeti perfecti? La voi de ce n-o fi lovit tanti aia, Eugenia cand v-ati pisat pe voi la 2 ani, cand altii se opreau din pisat la 1 an?

#52
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postmaccip, on 17 iunie 2018 - 10:08, said:

Habar n-ai nimic despre autism.
Dar asta vad ca nu te opreste sa judeci.

Uite ca dupa ce am aflat ca fii-mea are autism, am mai facut un copil.
E baiat si n-are autism. Acum are 5 ani juma. Fii-mea are 8 ani juma.

Ia zi-mi. Cum crezi ca trebuia sa fac?
Ce zici? Sa mai fac unul?

Io zic ca r fi bine sa nu:

"În familiile unde există un copil cu autism , riscul diagnosticării şi celui de-al doilea copil este de 100 de ori mai mare decât  rata apariţiei autismului la restul populaţiei. Din studiul gemenilor a reieşit că membrii unei perechi identice ( gemeni monozigoţi cu 100% acelaşi material genetic) au 60% mai multe şanse să fie ambii diagnosticaţi cu autism decât gemenii dizigoti care au doar 50% acelaşi material genetic. Astfel s-a concluziat că autismul are cauze genetice, fiind rezultatul interacţiunii a mai multor gene, dar încă nu s-a identificat nicio genă care să joace un rol în cauzarea autismului.
În Suedia s-a realizat cel mai mare studiu din lume despre originile genetice ale autismului (date colectate de la 2 milioane de oameni între 1982 şi 2006), demonstrându-se faptul că genele sunt la fel de importante ca factorii de mediu în rândul cauzelor autismului, în condiţiile în care cercetările precedente acordau eredităţii o importanță mult mai mare."
Sursa: https://www.helpauti...zele-autismului

-mesaj sancționat-

Edited by althea, 17 June 2018 - 11:02.


#53
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Si daca as avea sa zicem 3 copii cu autism, care ar fi problema ta? Mi-i cresti tu?

#54
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

View PostDany_Darke, on 17 iunie 2018 - 07:17, said:

interpretezi dupa cum iti convine tie, numai sa-ti iasa flame-ul. colegul s-a referit la faptul ca exterminarea celor care unuia sau altuia i se par nedemni de a trai, este un lucru impotriva umanitatii. adica ceea ce in trecut a luat denumirea de genocid. cu ce drept te poti califica a fi calaul acestora? asta e intrebarea care guverneaza de fapt acest topic si ideile realmente bolnave expuse inca din prima postare si sutinute de-a lungul acestui topic.

chiar te provoc sa imi arati unde am vorbit de exterminare!

cand in mod expres am precizat ca fara a se face rau fizic!

astept ...

View Postkarax, on 17 iunie 2018 - 08:12, said:

Curios e ca astia care sunt nazi sau ceva nu accepta solutia educatiei in scoli si imprastierii cunostiintelor la liber, in asa fel incat populatiile sa fie mai inteligente. Nu, ei fac asta pentru a se identifica permament cu inteligenta si a-si crea un aer de superioritate. Sunt autosuficient si increzuti de cele mai multe ori.

huh ?!

cand tocmai asta am sugerat eu - adica toate formele de invatamant sa beneficieze de forme de educatie cat mai inalta --- invatare cum sa gandeasca, sa rationalizeze si mai putin ce anume ....adica mai usor cu volumele masive de "toceala" si mai mult cu gandirea

am impresia ca ori ai aproape zero abilitati de intelegere a unui text scris, or esti troll

te las sa votezi...democratic

View Postdanvlas, on 17 iunie 2018 - 10:41, said:

Nu exista nici o garantie ca un cuplu fara "anomalii genetice" nu va face un copil care sa sufere de ceva  Down, Turner sau alt sindrom genetic. Ei bine, initiator, daca TIE ti s-ar intampla asta cu copilul tau, ce-ai face? Dar daca te loveste un Alzheimer pe neasteptate, ce-ai vrea sa ti se faca? Pe cei cu Parkinson hai sa-i casapim, ca tremura prea dizgratios si nu ne place, nu?
Inainte de a le face planuri altora, pune-te in situatia lor si spune ce ar trebui sa ti se aplice.
De unde dracu' apareti? Va credeti perfecti? La voi de ce n-o fi lovit tanti aia, Eugenia cand v-ati pisat pe voi la 2 ani, cand altii se opreau din pisat la 1 an?

ai dreptate!

nu exista!

si tocmai de aceea, daca citeai in loc sa sari ca fata virgina in .....stii tu ce ...., ai fi vazut ca am si specificat ca fiecare generatie sa fie verificata inca din momentul conceptiei!

deci nimeni nu e scutit, niciodata!

da, un cuplu de oameni sanatosi, in forma fizica si psihica de varf, pot da nastere unui inapoiat de ii curg balele ....se poate!
caz in care, si aici s-ar aplica interdictia reproducerii acelui descendent inapoiat ...fix ca la ceilalti

nimeni nu e scutit

referitor la intrebarea daca ar fi al meu ... da, daca eventuala mea sotie ar fi gravida, amandoi am face toate testele, si daca embrionul are vreun defect, e papa embrion si urmatorul!

nu m-as cupla cu vreo tipa incuiata, care crede ca totul "e voia lui dumnezeu" !

si daca cumva, prin absurd, mi se naste vreun inapoiat etc., da, i-as interzice reproducerea.

Edited by pinguinul666, 17 June 2018 - 11:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate