Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Incepator, Prima masina, SH ~7000e

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostmiahiK, on 13 iunie 2018 - 20:21, said:

Tipul parea de treaba, a spus ca problema cu trasul stanga a observat-o inca de cand a luat-o, insa fiind foarte subtila, si doar uneori, a presupus ca e de la cauciucuri, sau de la strada.
Stii vorba aia cu nevinovat pana la proba contrarie? Cand cumperi o masina e pe dos. Nu cred povestea, mai degraba e de la bordura luata.

View PostIon_Bumbu, on 13 iunie 2018 - 20:28, said:

Ce are daca`i alba???
Hai ca e tare asta!
Am zis 3 chestii nasoale, dar e bine ca te-ai axat pe ce e mai important.
Reformulez: aproape alba, ca in banii aia nu ajunge de vopsea de gard si pentru bare.

Edited by vimann, 13 June 2018 - 20:33.


#20
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostRobiacs, on 13 iunie 2018 - 20:28, said:

De ce? Mai ales ca el zice ca o sa faca multe drumuri externe. In cateva luni maxim se va obisnui cu condusul iar daca va fi pericol public, va fi si cu 60 de cai.
Tocmai ca mai bine se obisnuieste cu un motor mic pe sosea decat cu un BMW cu 200 de cai in stalp. In toate tarile civilizate se incurajeaza motor cat mai mic pentru incepatori prin taxe foarte mari.
60 de cai e suficient pentru incepator.

#21
miahiK

miahiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2011

View Postdiegodanny, on 13 iunie 2018 - 20:12, said:

Pentru incepator iti recomand hatchback, gasesti cu usurinta locuri de parcare Posted Image iar ca parere prima masina  ar fi Lancia delta, Alfa Romeo giulietta, Alfa Romeo mito, Fiat bravo, Fiat 500.

Alfa romeo giulietta e o masina care imi place, insa depaseste putin bugetul pentru una decenta, si majoritatea sunt diesel.

Cat despre lancia sau mito - nu sunt deloc pe gusturile mele. Fiat 500 nici atat.
Fiat bravo e oarecum interesanta, dar foarte putine modele de vanzare.

Cat despre fiabilitatea motoarelor celor de mai sus, nu cunosc absolut nimic, deci ar trebui as ma documentez intai.

Mai caut Mazda 3 intre timp.

#22
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postvimann, on 13 iunie 2018 - 20:30, said:

Stii vorba aia cu nevinovat pana la proba contrarie? Cand cumperi o masina e pe dos. Nu cred povestea, mai degraba e de la bordura luata.
Probabil ca asa e. De obicei posesorii de astfel de masini tin sa iasa in evidenta ca altfel ar fi cumparat un Golf.
Probabil ca vrand sa iasa in evidenta a busit-o cam tare si de asta trage stanga.

Edited by Kroghy, 13 June 2018 - 20:33.


#23
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Civicul in general e o masina mult supra apreciata. Prin 2012-2013 am vrut sa cumpar asa ceva si am testat cateva. In afara de aspect nu exceleaza la nimic. Plasticele din interior cam de Logan, prost antifonata, suspensii rigide si zgomotoase, etc. Nici motorul ala de 1.8 nu e cine stie ce.
Eu in locul tau m-as uita la masini subapreciate. Fiat Bravo 1.4 turbo care are 120 sau 150 cp, varianta premium a lui Bravo, Lancia Delta, dar sunt foarte rare. Opel Astra 1.4 turbo sau Citroen/Peugeot cu motorul 1.6 thp.
Indiferent de ce ai lua, nu cumpara masina ca pe sosete de la taraba din piata asa cum fac multi. Verific-o la service cu tester, verific-o la reprezentanta sa ii vezi istoricul, etc.
Si nu cumpara kilometri. Poti sa iti iei o rabla si cu 60-70.000km. Si nu dati inapoi.

Edited by Friskey, 13 June 2018 - 20:38.


#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Merge la dealer si vede ce si cum.
Asa pe linga faptul ca e incepator si nu stie mai nimic despre masini mai prinde o petarda cu probleme si om s`a facut!
Is banii omului, topicul lui, nu vad de ce sa discut in contradictoriu cu altcineva, a cerut o info, fiecare a dat`o,
asa dupa cum crede si ce experienta are.
Atit si nimic mai mult pe un astfel de topic.

View Postdiegodanny, on 13 iunie 2018 - 20:29, said:

Pai ala este Logan chel, fara dotari, are doar un airbag pe volan si poate servodirectie.


#25
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostFriskey, on 13 iunie 2018 - 20:33, said:

Civicul in general e o masina mult supra apreciata. Prin 2012-2013 am vrut sa cumpar asa ceva si am testat cateva. In afara de aspect nu exceleaza la nimic. Plasticele din interior cam de Logan, prost antifonata, suspensii rigide si zgomotoase, etc. Nici motorul ala de 1.8 nu e cine stie ce.
Ca orice japoneza, de evitat, pret mare, aproape cat la o nemteasca dar calitatea e de frantujeasca.

#26
RoD1

RoD1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 11.05.2008
Ia un Logan in functie de ce bani ai.

Pare distractiv sa ai masina, dar cu un "bolid" plin de extraoptiuni, o sa stai mai mult in service decat in masina.

Ti-o zice unu care visa bmw-uri dar am facut cea mai buna alegere cu un Logan (alb).

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostmiahiK, on 13 iunie 2018 - 20:21, said:

Proprietarul a zis de la bun inceput ca dupa verificare, orice e in neregula scade din pret, si oricum 7500 mi se parea putin cam mult, as fi vrut sa negociez macar 200-300(fara defecte).

Tipul parea de treaba, a spus ca problema cu trasul stanga a observat-o inca de cand a luat-o, insa fiind foarte subtila, si doar uneori, a presupus ca e de la cauciucuri, sau de la strada. Acum zice ca regreta ca a fost prost si n-a reclamat-o atunci. Presupun ca e o problema din fabricatie, si ar costa destul de mult, desi am auzit povesti cu probleme asemanatoare la masini iesite din garantie care au fost reparate gratis de reprezentanta. Acum daca-s fictive sau nu, habarn-am.

Eu nefiind foarte priceput tehnic, vorbisem cu aia de la masinapotrivita s-o verifice. Intre timp s-a amanat pana vede care-i treaba cu directia. Cred ca e cumva mai bine decat orice verificare as fi putut eu sa fac. Nu cunosteam pe nimeni la reprezentanta, dar e bine daca e cineva de incredere la ASKO, acolo a spus ca o s-o duca oricum sa verifice problema respectiva.

Acum e târziu și sunt obosit. Dacă mai ai nevoie de informații îți povestesc eu mâine cât de treabă sunt toți samsarii.
Aia cu trasul pe care îl verifică el e poveste de adormit Mitzura. Mare mirare să nu fie un mare țepar și în rest.

Asko e ok... Lucian de la Asko e super ok.
Mașina se verifică la service nu pe net la unul care n-are bani de un site calumea.


View PostKroghy, on 13 iunie 2018 - 20:22, said:

Civic ala cu 2 usi nu face mai mult de 3-4 mii euro pentru ca Honda e o marca cu cautare foarte slaba in Romania, pentru ca are 2 usi, pentru ca are motor mare cu tehnologie veche ceea ce inseamna impozit mare si performante mici si pentru ca nu ti-l mai cumpara nimeni decat extrem de ieftin.
Ca prima masina, mai bine Logan la banii aia daca nu vrei ceva bun ca Polo, Fabia, Ibiza, Corsa, Fiesta.


Și Lamborghini e o marcă cu căutare slabă în România. Ai de la mine 4 mii de euro să îmi găsești una.
Ai pus numai mașini de femei. Ce naiba Kroghy ? Nu mai plătesc așa bine ăia de la Logan ????

#28
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View PostmiahiK, on 13 iunie 2018 - 20:32, said:

Alfa romeo giulietta e o masina care imi place, insa depaseste putin bugetul pentru una decenta, si majoritatea sunt diesel.

Cat despre Lancia sau mito - nu sunt deloc pe gusturile mele. Fiat 500 nici atat.
Fiat bravo e oarecum interesanta, dar foarte putine modele de vanzare.

Cat despre fiabilitatea motoarelor celor de mai sus, nu cunosc absolut nimic, deci ar trebui as ma documentez intai.

Mai caut Mazda 3 intre timp.
Lancia, Alfa Romeo si Fiat sunt toate o "familie" la fel cum si VW, Seat si Skoda formeaza o "familie", aceleasi masini, cu diferenta doar la design, toate trei au aceeasi fiabilitate :)
Lancia face parte din gama premium, pe delta ai toate dotarile existente plus fiabilitate foarte buna, fiat bravo este "fratele" deltei, difera la design si poate putin la dotari.

Edited by diegodanny, 13 June 2018 - 20:45.


#29
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Am vazut, dorit si verificat doua E90, - una lovita frontal + dreapta, una pierduse brusc 140.000 km, am trecut la Subaru Impreza, am fost la Brasov dupa una care avea nu rugina pe metal ci metal pe rugina, apoi dupa una la Avrig - lovita frontal lonjeron stramb. Apoi sambata la Bucuresti dupa epica teapa asta a unui pusti aberant.
Plus un GTI din Craiova pe care l-as fi vrut insa a fost lovita la un an de la achizitie, ambele lonjeroane schimbate + motor si alte chestii si vanzatorul insista ca nu e adevarat - dobitoc - am aflat datele din sistemul lor VW + ca cerea 6300 pe ea.
plus o Honda Civic din Craiova lovita frontal, far rupt, montaj prost dupa accident, lonjeron taiat, lovita si in spate + chit la greu, vopsea crapata peste chit... etc. Numai mizerii.
Daca vreau restaurare iau ceva classic, nu un gunoi din 2007 care a fost batjocorita si pe care cere un cretin mii de euro.
Sunt simpatici aia care la vanzare pun ca specificatii chestii gen S line, GTI, Mugen etc, si toata chestia e de fapt un sticker amarat pe undeva si masina e cheala in fapt.
Oricum voi ramane fan japoneze, asta e clar.
M-am saturat de tipare. Toti numai VW, Opel si Skoda. Cand aud de altceva - Nu e bun domne ca nu e piese ca e japoneze.
Japan rulz.
Konichiwa & Sayonara.

+ povestea Honda București

Chinul meu s-a incheiat.
Ultima masina vazuta de mine este cea pe care si Tarabostez o postase si anume
https://www.olx.ro/o....tml#49d4c4d846
chipurile o masina epica.
Ca sa avertizez si colegii doritori de asa ceva, m-am plimbat degeaba Craiova Bucuresti pentru aceasta epica teapa.
Spicuiesc din descriere si traduc totodata.

- Plafon geam panoramic NU MERGE CAPACUL INTERIOR DIN SPATE...care culiseaza
- Oglinzi reglabile si incalzite electric OGLINDA SOFER RUPTA SI PRINSA CU ISOLIER BAND SI UN SORICEL
- Jante aliaj 17' Originale Honda cu cateva zgarieturi, ce-i drept, dar indreptate la service profesional in 2017 JANTELE BATJOCORITE IN ULTIMUL HAL. CHESTIA CU SERVICE PROFESIONAL E GEN "PE CUVANTUL MEU" - CRED CA SUNT MAI USOARE CU 10% LA CAT SUNT DE RASCHETATE DE BORDURI
- Vopsea neagra originala, cu zgarieturi fine, obisnuite rularii in oras si normale pentru o masina ce are 10 ani.
MASINA BATJOCORITA - LOVITA IN BOT SI REPARATA IN BATAIE DE JOC, LATERALE ZGARIATE, USA SPATE DREAPTA RUGINITA, NUMAI INFUNDATURI, PUNCTE DE VOPSEA SARITA, PLASTICE RUPTE IN PORTBAGAJ, LOVITA SI IN SPATE CU URME VIZIBILE, HAION CARE NU CADEA FRUMOS, CAPACE SURUBURI LIPSA PE LA PRINDERILE HAIONULUI.

Scuze pentru CAPS.
Singurul lucru de bun simt al masinii este ca intr-adevar e curatica la interior. Relativ. Adica e spalata de curand ceva de genul.
Volanul este retapitat dar sigla de pe volan nu mai are nichel deloc, schimbatorul este o bila semizgariata pe care scrie Mugen dar care nu pare cine stie ce, are mp3 bagat in locasul acela din fata schimbatorului.
Lovita in spate, haionul nu cade correct, proprietarul facea pe niznaiul.
Aripa fata stanga se vede ca e revopsita, nu stia nici de aia...
Usa dreapta spate are ceva rugina buna pe ea.
Dupa accidentul din fata a vopsit spoilerul si a prins fustita de spoiler CU NEGRESE. REPET CU NEGRESE, Ca nu stiu ce prinderi erau rupte desi insista ca e spoiler nou. Parbrizul plin de ciobituri, cateva si pe plafonul de sticla.
Arata bine numai in mers si numai de la distanta.
Daca n-a fost lovita rau in spate, eventual refacut spoiler si haion si revopsita, ar fi ceva.
Dupa ce am discutat la telefon ca vin sa o vad a modificat pretul de la 6200 la 6500.
Masina nu merita mai mult de 4000 asa cu indulgenta.
Multumesc colegilor pentru amabilitate, din pacate plimbarile prin tara dupa tot felul de gunoaie overpriced m-au dezgustat foarte mult.
Am renuntat la Honda.
Am ajuns la un Mitsubishi Lancer X din 2008, 1.8, 143 cai, model Invite, istoric cunoscut de fratele meu, este comandata de el pentru client, o singura persoana, masina intretinuta omeneste.
Sper ca pot fi in continuare membru aici, am fost placut surprins de amabilitatea colegilor.
De asemenea laude pentru Lucian de la ASKO, fara sa ma cunoasca, eu fiind craiovean, a fost super foarte amabil la telefon, urma sa ma ajute cu verificarea la ASKO a oricarei Honda gasite in Bucuresti.

Ia de citește. Asta e povestea pe care am trăit-o eu căutând o mașină în boii ei, Scuze dacă unele pasaje sună ciudat, e de pe un forum auto de unde am postat.

#30
miahiK

miahiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2011

View Postexceswater, on 13 iunie 2018 - 20:35, said:

Acum e târziu și sunt obosit. Dacă mai ai nevoie de informații îți povestesc eu mâine cât de treabă sunt toți samsarii.
Aia cu trasul pe care îl verifică el e poveste de adormit Mitzura. Mare mirare să nu fie un mare țepar și în rest.

Asko e ok... Lucian de la Asko e super ok.
Mașina se verifică la service nu pe net la unul care n-are bani de un site calumea.

O sa tin cont de sfatul tau. Cat despre anuntul ala, individul spunea ca a cumparat-o de noua de la reprezentanta, si ca are cartea de service si toate reviziile facute la ASKO. Nu cred ca poti sa faci asta daca esti samsar? Habarn-am.

#31
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mergi cu el la Asko. Vorbim mâine dacă vrei te ajut eu că m-am împrietenit cu Lucian de acolo. Cred că este un fel de șef pe acolo dar el te poate ajuta cu verificarea. Super amabil omul, eu sunt din Craiova și m-ar fi ajutat numai că am renunțat la Honde.
Dă un PM și povestim mai mult mâine.
Nu te grăbi că e plin de fiare pe toate drumurile.

#32
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

View PostIon_Bumbu, on 13 iunie 2018 - 20:11, said:

Un Logan nou, garantie, lipsa probleme citiva ani, asta daca poti suporta sa
mergi intr`o masina "romaneasca" cu sigla Dacia pe ea...
Sau un Sandero.

#33
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostLabelleepoque, on 13 iunie 2018 - 20:53, said:

Sau un Sandero.
Sunt de acord, si eu as alege Sandero fata de Honda Civic in 2 usi.

#34
miahiK

miahiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2011

View PostKroghy, on 13 iunie 2018 - 20:56, said:

Sunt de acord, si eu as alege Sandero fata de Honda Civic in 2 usi.

Cu siguranta avem varste, preferinte si nevoi diferite.

Legat de Mazda, am gasit doua optiuni relativ interesante

https://www.olx.ro/o...html#ccf79dba95
https://www.olx.ro/o...html#ccf79dba95

Par putin ciudate anunturile, totusi.

View Postexceswater, on 13 iunie 2018 - 20:45, said:

Mergi cu el la Asko. Vorbim mâine dacă vrei te ajut eu că m-am împrietenit cu Lucian de acolo. Cred că este un fel de șef pe acolo dar el te poate ajuta cu verificarea. Super amabil omul, eu sunt din Craiova și m-ar fi ajutat numai că am renunțat la Honde.
Dă un PM și povestim mai mult mâine.
Nu te grăbi că e plin de fiare pe toate drumurile.

O sa iau maine o decizie, si daca am nevoie de ceva iti dau mesaj. Ma gandesc sa merg cu el cand vrea sa o verifice vineri, dar nu stiu daca imi permite timpul. Mersi de ajutor.

Edited by miahiK, 13 June 2018 - 21:09.


#35
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View PostmiahiK, on 13 iunie 2018 - 21:07, said:

Cu siguranta avem varste si preferinte diferite.
Cu siguranta insa diferenta esentiala e ca si eu am fost incepator ca tine dar tu nu ai experienta pe care o am eu.
Uita de Honda si Mazda si uita-te la masini europene de clasa mica cu motor mic sau Logan/Sandero. Asta pentru ca vorbim de siguranta ca sofer incepator.

Edited by Kroghy, 13 June 2018 - 21:10.


#36
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Toyota yaris diesel. 90 cai. spatiu suficient pt o familie de 3 persoane.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate