Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Incepator, Prima masina, SH ~7000e

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
miahiK

miahiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2011
Salut

Doresc sa imi achizitionez prima mea masina. Am 22 de ani si carnetul il am de doar 2 luni(timp in care am condus de cateva ori).
  • Buget de achizitie: 6500-7500~ euro. Costurile de intretinere/consum le acopar fara nicio problema, insa nu as dori sa fie nevoie sa fac investitii majore dupa cumparare)
  • Probabil voi face cu ea in jur de maxim 10-15k km anual. Nu folosesc masina pentru drumul catre serviciu, am nevoie de ea mai mult pentru drumuri ocazionale prin tara, vacante, si probabil pasiunea de a conduce. Nu am nevoie de spatiu.
  • Prefer benzina
  • Cutie Manuala/Automata - nu am preferinte, desi tind sa cred ca ar fi indicat sa ma obisnuiesc mai bine cu o manuala la inceput?
Modelul dupa care m-am uitat insistent e Honda Civic hatch varianta 2006-2011, motor 1.8 benzina despre care am auzit ca este destul de fiabil. Din pacate sunt destul de putine modele la vanzare, cel mai recent de care eram interesat este urmatorul: https://www.olx.ro/o...html#6f20ea367d (varianta coupe). Am discutat cu vanzatorul si a ramas sa ii faca o verificare in service vineri pentru ca spune ca volanul ii trage putin stanga.

Alte modele dupa care m-am uitat sunt Seat Leon(https://www.autovit....html#14c4ca235e, desi anuntul pare cam dubios, si am inteles ca motorul si cutia asta pot fi problematice), Golf 6(un infinit de anunturi, dintre care un infinit minus cateva sunt "aduse din germania")

In schimb, as avea nevoie de alte sfaturi/idei.

Caut un hatch/sedan(dar mai mult hatch), confortabila ca optiuni, dar si satisfacatoare ca motorizare din minim 2008. Incerc cat mai mult sa evit samsarii, masinile aduse din germania sau "alergate" foarte mult/prost, deci m-as uita la ceva sub 150k km.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mazda 3.

#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
VW Polo, Skoda Fabia, Seat Ibiza, Opel Corsa, Ford Fiesta, Hyundai i20.
Sa fie cat mai noua si cu motor cat mai mic ca putere.

Edited by Kroghy, 13 June 2018 - 20:07.


#4
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

 miahiK, on 13 iunie 2018 - 19:52, said:

Am discutat cu vanzatorul si a ramas sa ii faca o verificare in service vineri pentru ca spune ca volanul ii trage putin stanga.
Cel mai bine, verificarea s-o faca cu tine de fata.

Sunt profund impresionat, alti incepatori cu bugetul asta vor seria 5.
Mergi in continuare pe masini cu unic proprietar, nu aduse, nu povesti.

Urmeaza sa primesti o lectie de la colegi, ca incepatorii n-au voie cu mai mult de 75 de cai.
Edit: vezi postarea de deasupra mea.

Edited by vimann, 13 June 2018 - 20:09.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Ne putem duce la Asko să verificăm tot ce se poate verifica la ea
Stabilește de la început că ce e stricat scade la preț.
Mergi cu el la ASKO la Lucian - și dacă Lucian zice că e ok o cumperi cu zâmbetul pe buze.
O să tot fie vreo 350 de lei verificare completă.

Terminați băbăeți cu prostiile. În sfârșit un coleg cu capul pe umeri și începeți iar cu toate gunoaiele de mașini.

Leon ăla galben nu bun. Nu 1.8TSI 160BHP. TSI problem la Leoane.

Edited by exceswater, 13 June 2018 - 20:13.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Orice dar nu VW.
Citroen, Peugeot, orice.

#7
miahiK

miahiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2011

 Kroghy, on 13 iunie 2018 - 20:06, said:

VW Polo, Skoda Fabia, Seat Ibiza, Opel Corsa, Ford Fiesta, Hyundai i20.
Sa fie cat mai noua si cu motor cat mai mic ca putere.

Exact ceea ce nu cautam. Stiu ca e cumva contra-indicat pentru un incepator, dar consider ca sunt suficient de responsabil incat sa ma stapanesc pana cand capat experienta.

 ericmario, on 13 iunie 2018 - 20:03, said:

Mazda 3.

O optiune interesanta, la care nu m-am gandit prea mult. O sa ma uit si dupa modelul asta, mersi.

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Un Logan nou, garantie, lipsa probleme citiva ani, asta daca poti suporta sa
mergi intr`o masina "romaneasca" cu sigla Dacia pe ea...

Edited by Ion_Bumbu, 13 June 2018 - 20:12.


#9
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Pentru incepator iti recomand hatchback, gasesti cu usurinta locuri de parcare Posted Image iar ca parere prima masina  ar fi Lancia delta, Alfa Romeo giulietta, Alfa Romeo mito, Fiat bravo, Fiat 500.

Edited by diegodanny, 13 June 2018 - 20:13.


#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 06.07.2005

 Ion_Bumbu, on 13 iunie 2018 - 20:11, said:

Un Logan nou, garantie, lipsa probleme citiva ani, asta daca poti suporta sa
mergi intr`o masina "romaneasca" cu sigla Dacia pe ea...
adica 75 cai, alba si fara aer?

 diegodanny, on 13 iunie 2018 - 20:12, said:

iar ca parere prima masina  ar fi Lancia delta, Alfa Romeo giulietta, Alfa Romeo mito, Fiat bravo, Fiat 500.
Cele mai fiabile masini.

Edited by vimann, 13 June 2018 - 20:16.


#11
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 vimann, on 13 iunie 2018 - 20:14, said:

adica 75 cai, alba si fara aer?
Aia nu este masina cu dotarile alea Posted Image
Daca vrea masina adevarata sa uite la Lancia delta : https://www.olx.ro/a...float_price:asc
Dintre toate cea mai buna este Lancia delta, iar de la Fiat are fratele deltei Fiat bravo, difera doar la design, acum depinde ce forme ii plac :)

Edited by diegodanny, 13 June 2018 - 20:20.


#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Lancia Delta recomand și eu.

#13
miahiK

miahiK

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 06.08.2011

 vimann, on 13 iunie 2018 - 20:08, said:

Cel mai bine, verificarea s-o faca cu tine de fata.

 exceswater, on 13 iunie 2018 - 20:09, said:

Stabilește de la început că ce e stricat scade la preț.
Mergi cu el la ASKO la Lucian - și dacă Lucian zice că e ok o cumperi cu zâmbetul pe buze.
O să tot fie vreo 350 de lei verificare completă.

Proprietarul a zis de la bun inceput ca dupa verificare, orice e in neregula scade din pret, si oricum 7500 mi se parea putin cam mult, as fi vrut sa negociez macar 200-300(fara defecte).

Tipul parea de treaba, a spus ca problema cu trasul stanga a observat-o inca de cand a luat-o, insa fiind foarte subtila, si doar uneori, a presupus ca e de la cauciucuri, sau de la strada. Acum zice ca regreta ca a fost prost si n-a reclamat-o atunci. Presupun ca e o problema din fabricatie, si ar costa destul de mult, desi am auzit povesti cu probleme asemanatoare la masini iesite din garantie care au fost reparate gratis de reprezentanta. Acum daca-s fictive sau nu, habarn-am.

Eu nefiind foarte priceput tehnic, vorbisem cu aia de la masinapotrivita s-o verifice. Intre timp s-a amanat pana vede care-i treaba cu directia. Cred ca e cumva mai bine decat orice verificare as fi putut eu sa fac. Nu cunosteam pe nimeni la reprezentanta, dar e bine daca e cineva de incredere la ASKO, acolo a spus ca o s-o duca oricum sa verifice problema respectiva.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Civic ala cu 2 usi nu face mai mult de 3-4 mii euro pentru ca Honda e o marca cu cautare foarte slaba in Romania, pentru ca are 2 usi, pentru ca are motor mare cu tehnologie veche ceea ce inseamna impozit mare si performante mici si pentru ca nu ti-l mai cumpara nimeni decat extrem de ieftin.
Ca prima masina, mai bine Logan la banii aia daca nu vrei ceva bun ca Polo, Fabia, Ibiza, Corsa, Fiesta.

Edited by Kroghy, 13 June 2018 - 20:25.


#15
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 miahiK, on 13 iunie 2018 - 20:21, said:

Proprietarul a zis de la bun inceput ca dupa verificare, orice e in neregula scade din pret, si oricum 7500 mi se parea putin cam mult, as fi vrut sa negociez macar 200-300(fara defecte).

Tipul parea de treaba, a spus ca problema cu trasul stanga a observat-o inca de cand a luat-o, insa fiind foarte subtila, si doar uneori, a presupus ca e de la cauciucuri, sau de la strada. Acum zice ca regreta ca a fost prost si n-a reclamat-o atunci. Presupun ca e o problema din fabricatie, si ar costa destul de mult, desi am auzit povesti cu probleme asemanatoare la masini iesite din garantie care au fost reparate gratis de reprezentanta. Acum daca-s fictive sau nu, habarn-am.

Eu nefiind foarte priceput tehnic, vorbisem cu aia de la masinapotrivita s-o verifice. Intre timp s-a amanat pana vede care-i treaba cu directia. Cred ca e cumva mai bine decat orice verificare as fi putut eu sa fac. Nu cunosteam pe nimeni la reprezentanta, dar e bine daca e cineva de incredere la ASKO, acolo a spus ca o s-o duca oricum sa verifice problema respectiva.
Mai buna si mai fiabila ca Lancia delta nu gasesti la banii aia, daca nu iti place delta ai Fiat bravo, este aceasi masina difera doar la design.

#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Ce are daca`i alba???
Hai ca e tare asta!
Oricum daca ia un SH inseamna ca mai are ceva bani pusi pentru reparatii, aia nu mai trebuie la Dacia...
La banii aia gaseste un Logan Diesel SH la dealer inca in garantie, dar asa cum am zis, nu`i masina de fite.

#17
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 Kroghy, on 13 iunie 2018 - 20:06, said:

Sa fie cat mai noua si cu motor cat mai mic ca putere.

De ce? Mai ales ca el zice ca o sa faca multe drumuri externe. In cateva luni maxim se va obisnui cu condusul iar daca va fi pericol public, va fi si cu 60 de cai. Macar daca isi ia o masina cu un motor decent pt caroseria lui, nu trebuie sa-si faca 2 cruci inainte de a depasi un tir, ca poate ii vine ceva din fata in urmatorii 5 km.

 Ion_Bumbu, on 13 iunie 2018 - 20:28, said:

Ce are daca`i alba???
Hai ca e tare asta!
Oricum daca ia un SH inseamna ca mai are ceva bani pusi pentru reparatii, aia nu mai trebuie la Dacia...
La banii aia gaseste un Logan Diesel SH la dealer inca in garantie, dar asa cum am zis, nu`i masina de fite.

In 7000e ia un Logan complet chel, nici macar AC n-are, o crima in Romania. Daca isi ia masina de 6000e si pastreaza 1000e pt eventuale reparatii, tot iese de 10 ori mai bine.

Edited by Robiacs, 13 June 2018 - 20:32.


#18
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Ion_Bumbu, on 13 iunie 2018 - 20:28, said:

Ce are daca`i alba???
Hai ca e tare asta!
Oricum daca ia un SH inseamna ca mai are ceva bani pusi pentru reparatii, aia nu mai trebuie la Dacia...
La banii aia gaseste un Logan Diesel SH la dealer inca in garantie, dar asa cum am zis, nu`i masina de fite.
Pai ala este logan chel, fara dotari, are doar un airbag pe volan si poate servodirectie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate