Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Am 22 de ani, nu consum alcool și nu fumez. Vi se pare ceva în neregulă cu mine?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostCocaCola07, on 13 iunie 2018 - 12:27, said:

pur si simplu unora dintre prietenii mei li se pare ca sunt ciudat daca nu beau cu ei sau nu fumez cu ei..
schimba prietenii, inseamna ca nu sunt aia care trebuie. daca erau prieteni adevarati te convingeau pana acum.

Edited by menaloty, 13 June 2018 - 13:21.


#38
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
E bine ca nu bei alcool si nu fumezi ( decat pasiv ) insa cum au spus colegii mai devreme , cola fanta etc is mai daunatoare organismului decat un pahar de vin sau bere baute ocazional .
NU esti cu nimic mai deosebit decat altii , relaxeaza-te .
P.S. Macar ai vazut / atins o pruna de femeie in realitate ? Ca asta e mai important decat daca bei sau nu alcool ?

#39
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu e rau ca nu bei/fumezi, de fapt e foarte bine, o sa lasi in urma un cadravru foarte aratos :)). Fumatul nu il inteleg, nu am incercat niciodata, mi se pare un obicei mizerabil si nu inteleg de ce ar face cineva asta.

Cu bautura in schimb - o consider una din micile placeri ale vietii. Vii seara obosit, iei o bere si stai un pic pe terasa. It really takes the edge of.
Sau iei un single malt, pui un Coltrane si te lasi dus de val. Sau faci un fondue si desfaci o sticla de vin bun cu niste prieteni la fel de buni - mici experiente care dau valoare vietii.

Sigur ca nu ai nevoie de alcool ca sa te simti bine/ distrezi, dar nici o poveste epica nu a inceput cu un pahar de lapte, nu? Nu ai nevoie de pantofi de alergare ca sa alergi, dar ajuta al nabii de mult.

Nu e nimic in neregula, repet. Poti incerca sa bei o bere alaturi de mici, poti incerca un pahar de vin cu ceva vanat/ branzeturi maturate.

#40
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostCocaCola07, on 13 iunie 2018 - 12:02, said:

Salutare, vi se pare ceva in neregula cu mine ca la 22 de ani sa nu consum alcool? si cand spun asta ma refer chiar sa nu fi baut nicio bere in viata mea, doar am gustat de cateva ori in trecut si nu mi a placut [vin,bere,si amd], beau doar sucuri, coca cola, fanta , pepsi ,sprite..etc, nici fumul de tigara nu il suport, am  incercat si daia insa dupa ce am tras prima data am zis ca mor pe loc, si de atunci n am mai pus gura pe asa ceva si ii evit pe tot posibilu pe cei ce fumeaza in jurul meu, oare sunt eu "ciudat" sau doar am impresia ?Posted Image)


Suma viciilor trebuie sa fie constanta. Si eu zic ca mai bine o bere decat o cola. ;)

#41
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Mai bine 2L de Cola decat un pahar de vin... Nici nu stii cand ajungi cu masina intr-un copac din cauza alcolemiei

Edited by YourFan, 13 June 2018 - 14:06.


#42
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostCGDBZ, on 13 iunie 2018 - 13:15, said:

Care studii ? Alcoolul nu are zahar ? Dependenta de alcool si nicotina cum este?
Totul trebuie consumat echilibrat.
Se pare ca din toate astea 3, zaharul este cel mai periculos iar dependenta fata de el, imbolnaveste mai toate organele dintr-un organism.  Sunt articole multe pe net despre acest subiect.... am luat unu la nimereala http://www.cuvantul-...1-al-sanatatii/
Zaharu' cica-i mai periculos si decat cocaina si ce-i mai grav este ieftin si la liber in magazine, orice cumperi contine zahar sub diverse forme.

Edited by tico18, 13 June 2018 - 14:15.


#43
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postandreiutzu000, on 13 iunie 2018 - 12:13, said:

Nu e nimic in neregula cu faptul ca nu bei/fumezi. Mi se pare mult mai bine pentru sanatatea oricarui om. Daca o sa te uiti in jurul tau, o sa vezi ca majoritatea fac asta. Fumatul este foarte practicat, pentru ca multi oameni sunt influentati usor de proprii prieteni...

Azi la masa toti prietenii mei au scos tigara (si deobicei nu sunt fumatori cum mai cunosc... la drum lung mor daca nu opresc la o tigara) insa cred ca se simt ei mai bine... eu eram singurul care nu fumam Posted Image

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
Eh.. eu m-am apucat de fumat taman la terminarea facultatii. De baut.. n-am cand  nu-mi place sa fiu constrans cu condusul masinii.  
Plus ca starea de mahmureala  e naspa de tot.

View Postspe_ripper, on 13 iunie 2018 - 13:58, said:




Suma viciilor trebuie sa fie constanta. Si eu zic ca mai bine o bere decat o cola. ;)
Berea fara alcool e chiar penala. Nu poti consuma bere la volan. Cola poti. Berea baloneaza, vine in sus.. creste tensiunea,  te face sa te tooot pisi ca bou'.

#45
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015
”Am 22 de ani, nu consum alcool și nu fumez. Vi se pare ceva în neregulă cu mine? ”
Nu!

#46
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011

Quote

Zaharu' cica-i mai periculos si decat cocaina
Bine,  prizezeaza tu cocaina ca-i mai sanatoasa, eu prefer o coca-cola din cand in cand...................

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,580
  • Înscris: 15.06.2007
De 15 ani beau 1.5-2L de cola zilnic si n-am nici pe dreq.
Tata de 40 de ani fumeaza 2-3 pachete pe zi, bea 8-12 beri sau un litru de vodka / vin palinca si vad ca a prins si pensia.
Iar in cola nu se baga zahar, pentru ca e prea scump.  
Astia, moralistii  comentatori bagatori in seama,  daca va uitati pe eticheta vedeti ca zaharul este un termen generic. Dar la prepararea coca cola se foloseste "corn syrup"  sau fructoza.

#48
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,105
  • Înscris: 29.01.2016
Incepe sa devina haios topicul. Numai "fete mari" pe aici. Aproape nimeni nu bea si nu fumeaza.
Dar ce aveti, sunteti bolnavi cumva ?
Da, frate, e buna si o bautura si o tigara din cand in cand. Eu recunosc, beau si bere, beau si vin, beau si tarie, nu zilnic, dar saptamanal, si, cel mai important, cu moderatie. Cel putin, de cele mai multe ori. Si da, ma imbat si de cateva ori pe an, cu prietenii buni. De ce ? Pt ca e "priceless". Ma simt bine si cinstesc pt asta si ma cinstesc cu ei...Posted Image
Chiar daca fac asta, n-am fost, nu sunt si nu voi fi alcoolic niciodata. Decat 1 tona de zahar din sucuri (desi beau si din astea, tot fara exces), mai bine niste cereale si niste fructe bine distilate. Posted Image
Cat despre tigari, nu sunt nici fumator, nici pocait. Am si prieteni fumatori si prieteni nefumatori. O tigara din cand in cand e binevenita. Dar nu electronica. Prefer sa ard clasicul tutun, chiar daca si asta e plin de chimicale.
Viciile trebuie sa existe, nu ai cum sa fii perfect. Parerea mea e ca decat sa joci banii din salariu la pacanele si pariuri, sau sa umbli drogat tot timpul, mai bine o shaorma, un KFC, un sprit, o bere, din cand in cand...Posted Image
In concluzie, viata e bine sa fie traita frumos, cu moderatie. Decat 100 de ani caine si plini de abstinenta, mai bine 99 de ani frumosi, fara regrete.Posted Image

Edited by Magicwisewolf, 13 June 2018 - 15:26.


#49
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Vi se pare ceva în neregulă cu mine?
Stai sa vezi cand te-ntreaba prietenii daca te-ai pocait, daca ai avut probleme cu alcooalele sau daca ai vreo problema de santate si le raspunzi cu NU la toate.

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E bine sa nu faci ceea ce nu-ti place, deci nu e nimic in neregula... Era nasol daca era invers.

#51
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Timpul nu e pierdut, te poti apuca de fumat si/sau baut. Dar mare grija sa nu ajungi la dependenta.

Daca nu iti place insa stai departe de asa ceva, fa altceva ce iti place.

Edited by LunaCrystal, 13 June 2018 - 16:31.


#52
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018

View PostCGDBZ, on 13 iunie 2018 - 15:02, said:

Bine,  prizezeaza tu cocaina ca-i mai sanatoasa, eu prefer o coca-cola din cand in cand...................
Atat ai putut sa-ntelegi? Bvo

#53
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostYourFan, on 13 iunie 2018 - 14:03, said:

Mai bine 2L de Cola decat un pahar de vin... Nici nu stii cand ajungi cu masina intr-un copac din cauza alcolemiei

Te pune cineva sa conduci dupa ce ai baut? Una e sa fii beat la 10 dimineata, alta sa bei cu prietenii / familia / singur cand stii ca in urmatoarele ore nu mai ai nimic de facut.

#54
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Ce sfaturi dati cate unii!  stiti bine ca ce recomandati initiatorului (bauturi alcoolice,tigari etc) va face un rau si voua  si poate, poate... mai aduceti unul pe calea voastra!

Initiator de ce iti trebuie sfaturi la 22 de ani? Sa nu-mi spui ca la varsta asta nu faci diferenta dintre bine si rau? bunicii, parintii etc pana la varsta asta ti-au spus cumva sa te apuci de baut si de fumat? Eu cred ca nu! si atunci ce-ti trebuie sfaturi de la straini?

Edited by stlk, 13 June 2018 - 16:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate