Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

O bere la volan....

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postericmario, on 12 iunie 2018 - 18:40, said:

Care-i faza?
Alcoolemia diferă de la om la om.
Spre exemplu, după 16 beri am avut 0,78 în aer expirat.
Nu e un motiv de mândrie.
M-am ales cu permisul anulat.

Poate suspendat......

#38
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Bea-o linistit, daca te opreste politia, cu o spaga buna ai scapat Posted Image

#39
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

View PostOpelAstra2002, on 12 iunie 2018 - 18:41, said:

O bere nu ma ameteste chiar deloc. Nu vad cu ce ar afecta condusul. Mi se pare exagerat sa nu poti bea o singura bere la volan. Am prieteni in tari unde se permit doua-trei....
Atunci, muta-te acolo !!!
Pana atunci, nu te apuca sa bei deloc inainte de a te sui la volan.
Daca era altfel, stiai pana acum ... fii convins !!!
Aici, ori ai "experienta" (si nu mai puneai intrebarea asta aici), ori nu te apuci de experimente ...

Edited by shymano, 12 June 2018 - 22:57.


#40
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View Postshymano, on 12 iunie 2018 - 22:56, said:

Atunci, muta-te acolo !!!
Pana atunci, nu te apuca sa bei deloc inainte de a te sui la volan.
Daca era altfel, stiai pana acum ... fii convins !!!
Aici, ori ai "experienta" (si nu mai puneai intrebarea asta aici), ori nu te apuci de experimente ...
Pentru o bere ce naiba de experienta iti trebuie? Sau esti genul care mananca struguri si se imbata? Vorbim de o bere, echivalent cu un pahar amarat de vin nu de o lada. Cam peste tot in lumea asta se permite o bere/pahar de vin, este rezonabil.

#41
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Ce naiba nu intelegeti ca legislatia este diferita? Nu e voie, nu beau! Am baut, chem taxiul.

#42
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Don't drink and drive.
Pentru orice alcoolemie peste 0, se salta permisul pe 90 zile. Daca esti implicat in orice fel de accident, dispare posibilitatea de reducere a perioadei. Daca nu iei testul 13/15, mai stai o luna pe trotuar. Peste 0.8 la mie in sange e infractiune.
Pui cheile in cui si bei cat te duce instalatia. Dar alcoolul si volanul nu se inteleg deloc.

#43
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013

View PostFreeThinker, on 13 iunie 2018 - 06:05, said:

Ce naiba nu intelegeti ca legislatia este diferita? Nu e voie, nu beau! Am baut, chem taxiul.
Ce naiba nu intelegeti ca nu imi pasa? Aici era vorba de principiu nu de o lege proasta (cum sunt majoritatea de la noi de altfel). Incearca sa te concentrezi pe subiect.

#44
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014
0 beri la volan
Daca ne punem intrebari de-astea de lumea a 3-a, inseamna ca suntem prosti

#45
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postjm2010, on 13 iunie 2018 - 06:39, said:

Ce naiba nu intelegeti ca nu imi pasa? Aici era vorba de principiu nu de o lege proasta (cum sunt majoritatea de la noi de altfel). Incearca sa te concentrezi pe subiect.

Pai si imi poti spune si mie care e subiectul? O bere la volan?

Chiar daca in alte tari e voie - la noi nu e. Asta am incercat sa-i spun initiatorului (si eu si altii). Pana n-or schimba legea dormitorii din parlament, asta e raspunsul la subiect: NU

#46
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Din toate bauturile alcoolice berea te da de gol cel mai usor si alcoolu din ea iese greu din organism. Daca seara bei 2-3 beri pe la ora 18 sa nu te sui la volan pana a2a zi pe la ora 10.... sau o sa-ti iasa undeva la 0.12.  O bere de regula iti scoate undeva la 0.05-0.06 la testare.... posibil chiar mai mult daca persoana este slaba. Chestia vazuta la "Vanatorii de mituri" pe Discovery. Vroiam sa pun si link-ul cu episodul respectiv da' pe youtube sunt multe episoade cu efectele alcoolului asupra organismului si nu gasesc exact episodul

Edited by tico18, 13 June 2018 - 07:08.


#47
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Aveți grijă la etilotesterele din comerț, nu sunt atât de precise, ci doar informative.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XdDMS6MbO_0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Eu la 1.97 inaltime,90 kg am baut 6-7 beri si 1 pahar de vin in decurs de 4-5 ore si cand m-au oprit baietii aveam 0,43 in aerul expirat.

#49
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q_WalFN_LFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pe drumuri forestiere nu te controleaza nici dracu. Multe din ele nu sunt nici macar inregistrate ca drumuri asa politia n-are nici o treaba pe acolo.

#51
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Ia incearca sa faci un accident pe un drum forestier, sa vezi ce repede are treaba politia acolo.

Legatura cu topicul fiind? Hai cu masina prin padure si putem bea bere cata vrem?

#52
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAldulescu, on 12 iunie 2018 - 18:48, said:

Cumpara un etilotest si masoara-ti alcoolemia, cu el poti sa inveti cam cat pot sa bei si sa fii in limita legala.
Care limită legală? S-a schimbat regulamentul? Că parcă limita legală era 0 (zero). Sau vă gîndiți la limita de la care capeți automat dosar penal?
Să nu mai zic ce pățești dacă ai o picătură de alcool în sînge și ești implicat într-un accident...
Dacă apa nu e bună, încercă limonada. Dacă nici aia nu e bună, bere fără alcool. Da' mai bine te abții - bei cînd ajungi la destinație.

#53
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
cine dracu se opreste la o singura bere si aia eventual mica la 0.33 ? hai sa fim seriosi ca deja devine subiect de fun.
ori bei de la 3-4 beri in sus asa ca sa stii o treaba si apoi iei taxiul ori nu bei deloc cand tb sa te urci la volan
cel putin eu asa fac de ceva ani ...
ca altfel nu intra nici bautura nici condusul
noi suntem un popor care bea nu se joaca de asta e trecut in lege 0 ca sa conduci pt ca noi nu ne oprim la o bere sau un pahar de vin ca sa zici ca e safe sa conduci  cum e prin alte state .
la noi se aplica principiul plm las ca ma descurc eu cumva.
parerea mea....

#54
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostPlaton, on 12 iunie 2018 - 22:30, said:

Poate suspendat......
o fi recidivist...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate