Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

O bere la volan....

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#73
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Postdanvlas, on 14 iunie 2018 - 16:35, said:

E corect "i-l", ca vorbeam de permis. Adica ii saltau permisul, daca voiau.
La peste 0.4 la mie e obligatoriu. La sub 0.4 poate cere contravenientul, daca a mancat bomboane cu lichior.
E ultimul raspuns pe care ti-l dau.
LE. Ca sa nu ramana incomplet: da, politistii au comis o ilegalitate. Aia e problema lor.
Nu cumva incurci 0,4 cu 0,04 la unele postari...?

View PostOpelAstra2002, on 14 iunie 2018 - 17:15, said:

Nu cumva incurci 0,4 cu 0,04 la unele postari...?

Edited by OpelAstra2002, 14 June 2018 - 17:18.


#74
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanvlas, on 14 iunie 2018 - 17:11, said:


Amice, lasa vrajeala ca nu merge cu mine.

Te trimit din nou sa citesti legea. Induci in eroare lumea. Habar nu ai care este legea si te apuci sa vorbesti.

View PostOpelAstra2002, on 14 iunie 2018 - 17:16, said:

Nu cumva incurci 0,4 cu 0,04 la unele postari...?

S-ar putea sa incurce. O sa ii explica ca la grupa mica. 0.04 < 0.1 < 0.4

Edited by MembruAnonim, 14 June 2018 - 17:23.


#75
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

View PostOpelAstra2002, on 14 iunie 2018 - 17:16, said:


Nu cumva incurci 0,4 cu 0,04 la unele postari...?
Poate-mi arati unde scrie in lege ca 0.04 e permis. Te asigur ca nu incurc nimic.

#76
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postesaob13, on 13 iunie 2018 - 10:36, said:

cine dracu se opreste la o singura bere si aia eventual mica la 0.33 ? hai sa fim seriosi ca deja devine subiect de fun.
ori bei de la 3-4 beri in sus asa ca sa stii o treaba si apoi iei taxiul ori nu bei deloc cand tb sa te urci la volan
cel putin eu asa fac de ceva ani ...
ca altfel nu intra nici bautura nici condusul
noi suntem un popor care bea nu se joaca de asta e trecut in lege 0 ca sa conduci pt ca noi nu ne oprim la o bere sau un pahar de vin ca sa zici ca e safe sa conduci  cum e prin alte state .
la noi se aplica principiul plm las ca ma descurc eu cumva.
parerea mea....

Eu uite ca fac asta. Mai ales vara, merg pe la petreceri, gratare, paranghelii. Bag repede o bere-doua. De regula chiar din alea mici de o33. Apoi, stau pe suc si apa minerala. Eventual o cafea. Cateva ore mai tarziu, mancat, etc ma urc la volan Daca ma opreste politia nu'mi tremura chilotii.



Totul tine de persoana, dar si de starea in care se afla.
In principiu, un pahar cu bere, o33, nu te poate pune in fund. Dar, daca esti obosit, iti poate face mult rau.
La fel de bine, un viteaz ce rupe europa in doua si intra in Romania dupa 12 ore de condus si mai are in 4-5 in fata, e mai "beat" decat unul cucateva beri.
Asta nu e indemn sa bei, ci sa fii cumpatat.

In alte parti legea s'a calculat asa: doi adulti, odihniti, iau masa impreuna, mananca si in timpul asta beau o sticla de vin. Si cat le'a dat lor alcolemia medie la experimente, aia au pus'o ca limita superioara.
Totusi, asta a fost acum 50 de ani. Masini putine, orase mai putin aglomerate. Alte conditii. Unde mai pui ca unii nici nu au traficul nostru pietonal.

Astea fiind spuse, eu nu cred ca e o crima sa bei un pahar doua de bere, atata timp cat esti la o masa, trec cateva ore, te hranesti, nu esti obosit etc.
Dar sa te opresti acolo. Eu daca ma simt ca sunt in neregula, dau cheile sotiei, caut alte solutii etc

Edited by argentum, 16 June 2018 - 04:02.


#77
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
si eu beau 1-2 beri doar cand conduc pe distante scurte in jurul casei. pentru ca ma intorceam tarziu acasa (2-3 dimineata) in ultimii ani am fost oprit de vreo 3 ori si am suflat in fiola ( zero mereu).  ultima oara am avut tupeul chiar sa depasesc masina politiei, au mers in spatele meu vreo 300 m apoi cand am semnalizat sa ies de pe sosea au aprins girofarul.
am observat ca noaptea cand is oprit prima intrebare e "unde lucrati " , probabil ca sa stie daca primesc sau nu "atentii" Posted Image

Edited by csi1, 16 June 2018 - 04:38.


#78
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcsi1, on 16 iunie 2018 - 04:37, said:

si eu beau 1-2 beri doar cand conduc pe distante scurte in jurul casei. pentru ca ma intorceam tarziu acasa (2-3 dimineata) in ultimii ani am fost oprit de vreo 3 ori si am suflat in fiola ( zero mereu).  ultima oara am avut tupeul chiar sa depasesc masina politiei, au mers in spatele meu vreo 300 m apoi cand am semnalizat sa ies de pe sosea au aprins girofarul.
am observat ca noaptea cand is oprit prima intrebare e "unde lucrati " , probabil ca sa stie daca primesc sau nu "atentii" Posted Image

Am un coleg care vinerea dupa servici a mers sa bea o bere cu colegii. Era iarna, si a mers la un bar aflat la 500m de casa. Pana acasa doar linie dreapta, strada foarte putin circulata. Dupa 4 beri omul a mers acasa, in aia 500m l-a oprit politia - avea peste 1 la mie (aia e limita ).
S-a ales cu permis anulat, si o amenda de vreo 2000 si ceva de euro.
Pentru un nou permis a trebuit sa se inscrie la un fel de alcoolici anonimi unde mergea regulat vreo 4 luni impreuna cu alti alcoolici.
In tot acest interval, pana cand i s-a dat freptul sa aplice pt un nou permis primea neregulat controale acasa (sau unde era in momentul ala) de la politie /sau alcoolici anonimi. Daca la oricare din aceste controale (care pot sa fie la 8 dimineata, 14, sau 3 noaptea) i se gasea ceva peste 0,00 alcool atunci i se lua dreptul de a mai aplica pt permis. Il cautau oamenii la telefon iar el trebuia sa le spuna unde e afla, veneau, ii puneau fiola si gata. La final trebuia sa primeasca statutul de "clean" din partea unei comisii de medici/psihologi pentru a aplica pt permis.

Dupa vreo 6 luni l-a recuperat, costul total (amenda, alcoolici anonimi, teste, examene psihice, permis nou) vreo 5500€.

Treaba se intampla in Germania. E drept, suna permisiv 0,3 la mie alcool permis. Dar daca ai cel mai mic accident ai incurcat-o pentru ca ti se anuleaza asigurarea (oricare o fi ea), iar in Germania nu iti permiti nici sa treci strada fara sa fii asigurat.
Ce vreau sa zic e ca nu e bine sa incerci cum sta treaba cu alcoolul la volan, pentru ca poti regreta serios si 1-2 beri baute.

#79
xedos6

xedos6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,766
  • Înscris: 18.12.2011

View PostOpelAstra2002, on 12 iunie 2018 - 18:41, said:


O bere nu ma ameteste chiar deloc. Nu vad cu ce ar afecta condusul. Mi se pare exagerat sa nu poti bea o singura bere la volan. Am prieteni in tari unde se permit doua-trei....
Să mori tu?! In ce țări se pot bea două,  trei beri? Scrie în regulament că poți bea și un litru de vin? Penibil!

View PostFriskey, on 13 iunie 2018 - 09:44, said:

Pe drumuri forestiere nu te controleaza nici dracu. Multe din ele nu sunt nici macar inregistrate ca drumuri asa politia n-are nici o treaba pe acolo.
Greșești!

View PostMembruAnonim, on 13 iunie 2018 - 14:25, said:



Induci lumea in eroare. Citeste legea ce spune.



Cititi fratilor legea. Induceti lumea in eroare.
Mai bine citești tu! Peste zero până în 0,40 este contravenție apoi este infracțiune (peste 0,80 în sange!
Nu te mai da deștept că nu ești!

View PostMembruAnonim, on 14 iunie 2018 - 17:23, said:



Amice, lasa vrajeala ca nu merge cu mine.

Te trimit din nou sa citesti legea. Induci in eroare lumea. Habar nu ai care este legea si te apuci sa vorbesti.



S-ar putea sa incurce. O sa ii explica ca la grupa mica. 0.04 < 0.1 < 0.4
Care lege, deșteptule?!  

Ce deștept te crezi tu! Ia vezi tu definiția drumului care este deschis circulației publice și vezi dacă e curtea ta! Ti se întocmește dosar penal și pentru alcool, conducere fara pc sau neînmatriculat! ! Dosar penal pentru vătămare corporală dim culpă sau ucidere din culpă se face oricum! Ești penibil!

#80
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

View Postxedos6, on 15 iulie 2018 - 07:02, said:

Să mori tu?!

Ce deștept te crezi tu!

Ești penibil!

Colegule, ia-o mai incet. Nu convingi cu limbajul de Ferentari.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate