Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Atac armat PARIS 12 iunie 2018 - ostatici

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#19
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015

View PostSakara, on 12 iunie 2018 - 19:21, said:

Crezi ca lipsa mediatizarii opreste teroristii?. De ce crezi ca folosirea terorii ca arma a inceput o data cu mass-media moderna?. Terorismul exista de foarte mult timp cand nici nu existau ziare sau alte mijloace de propagare a informatilor.
De ex. orasul Medina era evreu prin folosirea terorii Mohamed la cucerit, nu prin lupta ca era prea slab ci prin teroare. Nu au existat ziare s-au altceva care sa mediatizeze faptele. Prin Africa sunt atentate foarte des mai nimeni nu le mediatizeaza crezi ca asta ii opreste pe teroristi?.  
Doctrina le motiveaza actiunile nu mass-media.

Lipsa mediatizarii poata evea efecte perverse, tororistii cautand sa comita fapte care sa fie siguri ca vor fi mediatizate. De ex. luare de ostateci si sa ceara de prezenta media, ce faci daca niste dementi iau ostatici copii si amenita ca ii executa daca nu vine media?.


Majoritatea asa numitilor teroristi care in ultimii ani s-au dat in spectacol prin Vest au fost in realitate niste lupi singuratici, nascuti si crescuti in Europa, care au actionat pe cont propriu, intoxicati de propaganda terorista din online, propaganda la care contribuie si mass-media. Dupa parerea mea, genul asta de indivizi nu vor reprezenta niciodata o amenintare pentru Europa.

Edited by borhot, 12 June 2018 - 20:01.


#20
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postaudiofidel, on 12 iunie 2018 - 19:11, said:

Europa a pierdut mediatic lupta cu terorismul, in rest, e trai-neneaca fata de cei 40 de ani de dupa razboi cand daca treceau cateva saptamani fara un atentat terorist in Europa de Vest, era minune.IRA Irlanda de Nord,ETA Spania, radicalii in  Grecia, Brigazile Rosii Italia si sa mai spuna cine mai stie. Avem impresia ca istoria a inceput de cand am deschis noi ochii, lucru care e un pic caraghios.

Ca sa concluzionez, Europa are cea mai linistita perioada din istorie din acest punct de vedere. Ca perceptia e alta, e treaba fiecaruia.

Nu crezi ca e putin inedit sa fii taiat cu sabia de un vecin de cartier din cauza religiei pe care o practica?

#21
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
@doxan

Ai dreptate, in crematorii cu ei. Sa punem mana pe toti si sa i exterminam pana mai au petrol ca in rest e prea cald sa locuiesti acolo. Sau mai bine sa i luam sa i facem sclavi, dar nu din astia moderni cu credit pe 30 de ani ci in lanturi, ca la Berevoiesti. Sau gaseste tu o solutie, dar vezi sa fie neaparat finala. Apropos. stiai ca "solutia finala" nu e inventia lui Hitler ci a unui general american?,

@slickor
Ce mi pasa mie ce e inedit  si ce nu e? Eu am spus foarte clar un lucru, ca e raiul pe Pamant in Europa secolului XXI dpdv al fenomenului terorist, in comparatie cu ce era inainte  si am dat cifre sa inteleaga tot romanul. In rest, nu ma preocupa aspectele metafizice, scuze.

Iar daca m ar preocupa, mi s ar parea bizar sa ne f... grija de altii cand pe ei nu i a f..... niciodata grija de noi. In Romania in 30 de ani nu a fost nicio problema de terorism din partea alora. Nu ca mi ar placea mutrele lor , nu am inteles niciodata de ce li s au deschis portile investitiilor in anii 90. Dar de la a nu mi place mie de ei pana sa nu dorm noaptea de grija catedralelor occidentale e cale lunga.

Edited by audiofidel, 12 June 2018 - 20:06.


#22
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Stati cuminti, o sa vina o zi cand vehicule VBIED ca in acel videoclip din Iraq o sa loveasca zilnic de nenumarate ori pe teritoriul Frantei, Olandei, Germania, s.a. Insurgenta musulmana sunnita abia a inceput in Europa, razboiul asta o sa dureze multe decenii/secole, inca nu constientizati cat de perfid e acest dusman.

View Postaudiofidel, on 12 iunie 2018 - 19:56, said:

@doxan

Ai dreptate, in crematorii cu ei. Sa punem mana pe toti si sa i exterminam pana mai au petrol ca in rest e prea cald sa locuiesti acolo. Sau mai bine sa i luam sa i facem sclavi, dar nu din astia moderni cu credit pe 30 de ani ci in lanturi, ca la Berevoiesti. Sau gaseste tu o solutie, dar vezi sa fie neaparat finala. Apropos. stiai ca "solutia finala" nu e inventia lui Hitler ci a unui general american?,

@slickor
Ce mi pasa mie ce e inedit  si ce nu e? Eu am spus foarte clar un lucru, ca e raiul pe Pamant in Europa secolului XXI dpdv al fenomenului terorist, in comparatie cu ce era inainte  si am dat cifre sa inteleaga tot romanul. In rest, nu ma preocupa aspectele metafizice, scuze.
Arabii din Palestina in mod cert si-ar dori sa fie din nou sub ocupatie engleza, decat sub tutele ZOG, asta e clar.

Edited by doxan, 12 June 2018 - 19:59.


#23
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Ai vorbit ca sa nu taci.

#24
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
A fost retinut, ostatecii sunt in regula.
Ma rog, cat de in regula pot fi dupa o experienta de asta.
Era si o femeie insarcinata printre ei...nenorocitul naibii.

#25
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
In regula, deci pot sa dau unfollow linistit.

#26
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Mda, plin de inteligenti pe aici...

#27
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
N-am inteles de ce. Ce rahat crezi ca simte un avorton?
Eu sunt mai ingrijorat de oamenii care constientizeaza.
Si nu sunt nici sexist sa spun ca la femei e mai nasol, daca era barbat nu conta, importanta e femeia, pentru ca... nimic. Daca mai e si femeie care face sex, e si mai grav. De ce oare, balesc oamenii sa o f*** sau ce?

Post sancționat pentru limbaj

Edited by iladi, 12 June 2018 - 20:30.


#28
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postlexis1, on 12 iunie 2018 - 20:19, said:

N-am inteles de ce. Ce rahat crezi ca simte un avorton?
Eu sunt mai ingrijorat de oamenii care constientizeaza.
Si nu sunt nici sexist sa spun ca la femei e mai nasol, daca era barbat nu conta, importanta e femeia, pentru ca... nimic.
Tu stii ce inseamna un avorton?
Cat despre sexist, normal, barbatul este important, femeia este doar o "moneda" de schimb. Pana si caprele sunt importante in comparatie cu femeia.
Bre, istetule, sa lovesti o femeie insarcinata in public, sa vezi ce risti picioare si maini rupte. Daca nu este insarcinata, mai ai sanse sa scapi. Oricum, vad ca tu consideri ca femeia nu inseamna mare blucru, chiar daca este insarcinata.
Inca odata te intreb, tu ai habar ce este un avorton?

#29
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
chiar si musulmanii  care sunt de acord cu sharia spun ,in majoritate,ca atacurile sinucigase impotriva civililor sunt ne-islamice.
miza cu teroristii e instaurarea unui regim dictatorial in europa.
oamenii vor cere mai multa protectie ,iar statul va elimina multe libertati de care ne bucuram acum.
iar despre vitejia si  lipsa de frica de moarte a jihadistilor....aceasta e un fenomen trecator.cand va creste inteligenta dronelor de lupta ,vitejia umana va fi egala cu zero.

#30
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Si retorica ta e corecta, adevarul e undeva la mijloc, am spus ca musulmanii la randul lor sunt doar un vehicul ale unor alte forte oculte care sunt dusmanii cei mari.

#31
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postcostyn_man, on 12 iunie 2018 - 20:23, said:

Tu stii ce inseamna un avorton?
Cat despre sexist, normal, barbatul este important, femeia este doar o "moneda" de schimb. Pana si caprele sunt importante in comparatie cu femeia.
Bre, istetule, sa lovesti o femeie insarcinata in public, sa vezi ce risti picioare si maini rupte. Daca nu este insarcinata, mai ai sanse sa scapi. Oricum, vad ca tu consideri ca femeia nu inseamna mare blucru, chiar daca este insarcinata.
Inca odata te intreb, tu ai habar ce este un avorton?
adica ce vrei sa spui ? ca barbatii sunt mai putin importanti ca femeile sau copii?
eu zic ca toti ostaticii sunt egal de importanti

#32
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006

View Postaudiofidel, on 12 iunie 2018 - 19:49, said:

Vorbim impreuna si ne intelegem separat. Daca vorbesti despre altceva de ce m ai mai contrazis? Eu am spus foarte clar, nu se compara perioada asta cu ce a fost in decadele de dupa razboi. Ia fii atent la asta, numai IRA ce prapad facea:
https://en.wikipedia...d_peace_process

Ia fii atent si la ETA
https://en.wikipedia..._of_ETA_attacks

Teroare mare in Europa secolului XXI, huh? Teroare mare, coane Fanica!
Probail ca la tine in sat nu au fost atentate teroriste. dar mare parte din romani circula prin lume, cu toate mijloacele de transport posibile, inclusiv cu avioane ce pot fi deturnate. iar tot majoritatea romanilor vrea ca atunci cind merge cu nepotul sau fiul de mina pe strada sa nu stea cu gindul ca un cretin sociopat terorist va dori sa se urce cu masina pe trotuar si sa-i culce sub roti pe pietoni! Dar la tine in sat e liniste...cit o mai fi si acolo!

View PostLouisCyphre, on 12 iunie 2018 - 20:09, said:

A fost retinut, ostatecii sunt in regula.
Ma rog, cat de in regula pot fi dupa o experienta de asta.
Era si o femeie insarcinata printre ei...nenorocitul naibii.
n-auzi ca-i boierie, putea fi ca acum 60 de ani!!!

#33
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,583
  • Înscris: 01.08.2005

View Postpro-civilizatie, on 12 iunie 2018 - 21:54, said:

adica ce vrei sa spui ? ca barbatii sunt mai putin importanti ca femeile sau copii?
eu zic ca toti ostaticii sunt egal de importanti
Cunosti cuvantul "ironic"? Mai citeste mesajul!

#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

View Postpro-civilizatie, on 12 iunie 2018 - 21:49, said:

iar despre vitejia si  lipsa de frica de moarte a jihadistilor....aceasta e un fenomen trecator.cand va creste inteligenta dronelor de lupta ,vitejia umana va fi egala cu zero.

Sigur, ca dronele o sa-i depisteze si o sa-i vaneze pe toti radicalizatii care colcaie prin occident.

#35
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View PostPhobos, on 12 iunie 2018 - 23:33, said:


Sigur, ca dronele o sa-i depisteze si o sa-i vaneze pe toti radicalizatii care colcaie prin occident.
nu prea e departe de realitate.
face recognition-mind reading cams si micro-drone spion fac treaba.

#36
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005
Hai sa nu exageram, totusi. Pana cand tehnologiile astea (doar prin ele insele) ne vor garanta securitatea, mai e cale lunga. Foarte lunga.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate