Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Prima masina.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
esa

esa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.03.2007
Daca ai buget de 4500 euro in mana si nu ai pretentii de masini premium, mergi deja pe o masina noua prin optiunile de finantare ale reprezentantelor auto. Avantajele vor fi CASCO ( in principiu esti obligat sa-l faci), garantie, valoare de revanzare auto. Dezavantajul e ca te duci in mod real cam la minim 9-10000 euro pe total.

Era sa uit inca un avantaj: o eventuala rabla iti mai scade 1400 euro din pretul unei masini noi.

Edited by esa, 12 June 2018 - 20:28.


#38
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ce imi plac mie astia la care le zici ca ai 4000 de euro si iti recomanda masina noua de 10.000.  Oare ii dai tu diferenta de 4-5000 sa isi poata lua aia noua?  Poate omul are deja rate pentru casa si venitul nu ii permite inca o rata.

  La 4-5000 nu faci mari mofturi la marca.  Te uiti mai atent la starea masinii. Si de preferat  cat mai noua posibil in banii aia.

Edited by PoeOvidiu, 13 June 2018 - 06:59.


#39
esa

esa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.03.2007
În mod normal ai dreptate, pare o dublare a bugetului inițial. În practica bugetul lui pentru tipul de mașină menționat este de 50% din prețul produsului nou. Dacă vei face un calcul al costurilor totale pe o durata de 5 ani, mașina noua va costa cu 1500 euro mai mult decât un SH. Asta înseamnă 300 euro pe an. Nu am luat în calcul RCA și impozit. Un alt factor important ar putea fi consumul de carburant, care în mod normal e mai mic la generațiile noi de mașini. Financiar 300 de euro pe an e o diferență cam mica pentru a nu lua în calcul mașină noua.

#40
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Ce nu intelege lumea e ca orice masina te costa cam 500-1000 euro pe an fara combustibil - si anume devalorizare, piese, reparatii, taxe - mai mult lux mai multi bani.

Daca dai 5000 E mai bagi in 5 ani vreo 2000 E si la sfarsit o vinzi cu vreo 3000 E - cost 800 E/an

Daca dai 10000 E mai bagi in 10 ani (nu merita sa vinzi mai repede) casco si dobanzi vreo 3000 E si reparatii vreo 2000 E si o dai cu 5000 E - cost vreo 1000 E/an

diferenta de 80 ron/luna = 4 pachete de tigari /luna e foarte mica, poti sa ai ghinionul in oricare caz sa dai mult mai mult pe reparatii si sa iasa exact pe dos


ca recomandare de pret si fiabilitate la masini second-hand sub 5000 E are ADAC un top - Golf Plus, Mazda 2, Ford Fusion

#41
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postargentum, on 12 iunie 2018 - 17:10, said:

ai 4500. incepi sa te uiti la masini de 5000. si vezi ce gasesti la banii astia.
Hmm... aș fi zis că dacă are 4.500 să se uite la cel mult 4.000 sau mai degrabă spre 3.750. De restul o să aibă nevoie s-o aducă într-o stare civilizată.

#42
partyman

partyman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 17.10.2004
https://www.olx.ro/o...html#c333a860ed

#43
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Noi intelegem multe. Inclusiv faptul ca la o masina noua un schimb de ulei e 700 de lei iar la una iesita din garantie e 200. Difera doar service-ul in care il schimbi.
Si in 5 ani poate bag in masina aia diferenta de bani pana la aia de 10.000. Dar e o diferenta, in aia 5 ani am folosit masina, nu am stat sa strang banii sa o pot lua pe aia de 10.000.

  Si sa scoti credit pentru masina mi se pare cea mai proasta idee, cu exceptia cazului in care masina e pentru muncit si adus bani.

Am prieten care si-a luat in 2007 masina noua cu 10.000.  Are in jur de 70.000 de km acum si a bagat in ea mai multi bani decat am bagat eu in aia cu 3000 si care a facut deja aproape 200.000 de km de atunci. Cam dublu, dupa ce a iesit din garantie a inceput distractia..

Diferenta, eu am fost prost si am luat SH. El a fost destept. Inca plateste rate la ea. Sau a terminat anul trecut.

Edited by PoeOvidiu, 13 June 2018 - 11:59.


#44
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Creditul de nevoi personale se da pe max 5 ani, leasing auto nu cred ca se face pe 10-11 ani, concluzia:mai taie din ele 😁

#45
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am scos credit de nevoi personale pe 20 de ani. Mai am 8 ani de plata inca.  In 2007 sigur se dadea pe nevoi personale credit pe 10 ani fara garantie imobiliara. Acum nu stiu daca se mai da si nici nu ma intereseaza, ca nu iau Posted Image  Poate iti amintesti ca era perioada creditelor cu buletinul :)

Daca nu faci minim 15-20.000km/an nu merita masina noua. Sa nu mai vorbim cand faci 5000km/an.  Sa mai si scoti credit ca sa o tii in parcare nu mai merita nici atat.

Edited by PoeOvidiu, 13 June 2018 - 18:13.


#46
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postradunic, on 13 iunie 2018 - 10:11, said:

Hmm... aș fi zis că dacă are 4.500 să se uite la cel mult 4.000 sau mai degrabă spre 3.750. De restul o să aibă nevoie s-o aducă într-o stare civilizată.


Sa inteleg ca tie cuvantul negociere iti e strain...

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Șiii... cam cît negociezi tu de la 4.500? Suficient cît să repari/înlocuiești ce e de reparat/înlocuit? Sigur?

#48
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBarbohangi, on 12 iunie 2018 - 12:37, said:

Salut, tocmai ce mi-am luat si eu permisul si as dori niste idei in legatura cu achizitionarea primei masini.
1. Buget de achizitie - 4500€
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual) - fără breakuri, de oras, dar și de drumeții.
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina - indiferent
4. Cutie Manuala/Automata. Manuala
5. Niste modele preferate. Habar N-am.
P.S NU ma intereseaza caii putere, postez aici fiindca nu am habar de mașini, nu m-au interesat si nici nu ma intereseaza, dar ma obliga job-ul. As vrea sa arate ok exterior-interior.
Ar merge o Skoda Octavia 2, facelift, pe benzina, motor 1,6l MPI, de 102 cai putere care este fiabil cu cutie manuala de viteza.Octavia 2 iti ofera un spatiu decent.

#49
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Sau aceeași recomandare cu motor 1.6 tdi, dar nu știu dacă te incadrezi.
Octavia e totuși o căruță mare și suficient de grea iar 1.6 mpi e un motor fiabil, dar modest.

#50
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postradunic, on 16 iunie 2018 - 17:56, said:

Șiii... cam cĂźt negociezi tu de la 4.500? Suficient cĂźt să repari/Ăźnlocuiești ce e de reparat/Ăźnlocuit? Sigur?

O shit, si daca mergi pe strada si pica avionul peste tine? De unde iesiti frate cu idei din astea?
Daca e muci nu cumperi.


#51
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Postargentum, on 12 iunie 2018 - 17:10, said:



ai 4500. incepi sa te uiti la masini de 5000. si vezi ce gasesti la banii astia.
filtrul urmator e sa te uiti doar la cele mai noi. ca ai sa gaesti si masini de 2008 si masini de 2015
te uiti la astea noi si incepi sa le vizitezi cu cineva ce se pricepe la masini. in functie de model, km, stare etc, alegi una si mergi sa'ti faca un mecanic o inspectie.
daca iti place si in functie de ce iese de la mecanic mai discuti or ba despre pret, faci actele, platesti si aia e.

nu te baga la masini vechi, indiferent de cat de mult iti place un model. nu e cazul. la masini vechi ai sa te bagi mai tarziu, dupa ce iti faci mana. fiind sofer incepataor ultimul stress de care ai nevoie e o masina la care ii pica ba una, ba alta.

masina e masina da'o dracului ca vad ca tu nu ai pretentia sa'ti cumperi dumnezeu motorizat la care sa te inchini. uita'te si cumpara'o pe cea mai noua de iti permiti (acum o sa inceapa discutia ani vs km, uitand ca la noi km sunt ca morisca, se misca uite asa inainte si'napoi)

Foarte bune sfaturi! Ai 4500, te uiți la mașini de 5000. Și o distribuție dacă "sare",ghinion. :D
Apoi, uită-te sa fie cat mai noi, și bineînțeles cat mai rulate. :D Că e f greu să găsești și de an bun, și cu rulaj mai redus, și "nesamsarita".
Apoi mergi la un service sa le verifici. Dacă găsești 10 care îți plac, te poate ajunge și la 1000 de lei. Deci dai vreo 200 de euro ca sa vezi că mașina e praf.
O mașina mai veche nu înseamnă neaparat o mașina mai proasta. Asta nu vor să înțeleagă multi și de-asta Ro e plina de mașini de max 10 ani, cu sute de mii de km. O Astra H 1.6 de exemplu , din 2007 sa zicem, la 4000-4200 de euro , poate fi o alegere mult mai înțeleaptă fata de un Golf 5 din 2008 cu rulaj cu cel puțin 50000 de km mai mare. Vorbim de km reali.
Nu sunt niste reguli stricte in alegerea unei mașini și trebuie să iei în calcul și niște compromisuri, în funcție de ce mașini găsești: compromis la an de fabricatie, la rulaj, la dotări, la motor... chestii de-astea.
Totuși trebuie sa tii cont că, la modul general vorbind , o mașina de clasa mica poate fi într-o stare mai buna fata de una compacta, având un rulaj mai mic și poate o găsești și de la proprietar.  
Și ca sa fiu totuși în topic, personal as caută o Toyota Yaris și m-ar durea "la basca" multe zeci de mii de km schimbând ulei, filtre și becuri.

#52
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
mai, voi ati cumparat vreodata masini? ati fost voi cu 10 in service sa le verificati? pai atunci va meritati soarta.
sa nu va mirati ca va "sare" distributia.
si apoi imi compari 2007 vs 2008 ca exemplu de vechimi diferite. zau daca nu sunteti gica contra, doar ca vi se pare ca e un dezacord intre opinia voastra si a altora cautati nod in papura.
pai 2007/2008 e in pusca ma'sii acelasi an cand suntem in 2018 trecute jumate fix. crezi ca eu la cateva luni intre datele de fabricatie sau inmatriculare ma refer cand ii spun omului sa cumpere cat mai noua?
maturizati'va ce naiba.

Edited by argentum, 18 June 2018 - 17:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate