Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prima masina.

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Mda, daca o sa te porti cu ea, ca, cu oul de Paste, ia un Opel corsa din 2001-3: cu 500 schimbi si aripi si stopuri :)

#20
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Baxon, on 12 iunie 2018 - 13:44, said:

Decat oribilitatile alea mai bine Logan !
Ai mers vreodata cu logan si dupa cu Fiat sa vezi diferenta ?
Fiat este peste logan din punctul de vedere al calitatii si fiabilitatii.
Daca vrea o masina frumoasa sa aleaga alfa romeo 159 Posted Image , mai frumoasa ca asta nu gasesti in banii aia Posted Image
Daca vrea ieftina la piese are Fiat linea Posted Image
Daca ii plac cele mici are Lancia ypsilon Posted Image sau design mai ciudat gasesti Lancia thesis.

Edited by diegodanny, 12 June 2018 - 15:24.


#21
Barbohangi

Barbohangi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.06.2018

 danX, on 12 iunie 2018 - 14:38, said:

uita de marci si ia ce gasesti mai in toate mintile si mai simpla constructiv.
Fiind prima masina as deduce ca esti incepator, deci uite-te si dupa ceva cu piese ieftine, in special cu interventii simple si ieftine la tinichigerie.

La bugetul ala gasesti de la Seria 5 de cand era bunica fata pana la Sandero putin rulat. Dar cand cauti SH iei ce gasesti, nu neaparat ce vrei, atata timp cat bifeaza cat mai multe din casutele alese rational.

Un Sandero 2011-2012 e ok ca masina, piese, fiabilitate etc?

 diegodanny, on 12 iunie 2018 - 15:16, said:


Ai mers vreodata cu Logan si dupa cu Fiat sa vezi diferenta ?
Fiat este peste logan din punctul de vedere al calitatii si fiabilitatii.
Daca vrea o masina frumoasa sa aleaga alfa romeo 159 Posted Image , mai frumoasa ca asta nu gasesti in banii aia ;)
Daca vrea ieftina la piese are Fiat linea Posted Image
Daca ii plac cele mici are Lancia ypsilon :)

In afara de frumusete, merita? Piese,consum etc? Dar un Sandero 2011-2012?

#22
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Sandero e ok daca n-a fost taxi

adus din Germania inseamna kilometraj injumatatit

Cine are sub 100.000 km nu il vinde, cine vinde are peste dublu si atunci nu merita

Edited by Oxigen1234, 12 June 2018 - 15:29.


#23
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Barbohangi, on 12 iunie 2018 - 15:25, said:

Un Sandero 2011-2012 e ok ca masina, piese, fiabilitate etc?



In afara de frumusete, merita? Piese,consum etc? Dar un Sandero 2011-2012?
Da merita, 159 are tinuta la drum foarte buna si motoare fiabile.
Despre sandero nu stiu ca nu am mers si nu stiu pe nimeni cu sandero sa dau o parere.
Si cand cumperi o masina uitate sa nu scoata fum, uitate pe la imbinari sa nu fi fost lovita, verifica seriile, ca sa iti faci o idee despre ambreiaj, cand accelerezi creste turatia si viteza, daca creste turatia si viteza abia creste, atunci are ambreiajul dus, sa fii atent la asta la toate masinile pe care o sa le vezi.

Edited by diegodanny, 12 June 2018 - 15:45.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 diegodanny, on 12 iunie 2018 - 15:16, said:

Ai mers vreodata cu Logan si dupa cu Fiat sa vezi diferenta ?
Fiat este peste logan din punctul de vedere al calitatii si fiabilitatii.

Fiat Linea si Albea is gunoaie de masini nu se compara cu Logan in vecii vecilor . Numai dusmanilor poti recomanda asemenea rebuturi .
Am avut Grande Punto deci mai nou ca si jafurile alea doua, care la fel e o mizerie de masina . Lumea incearca fara succes sa scape de ele si tu ii recomanzi porcariile astea ?

#25
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Baxon, on 12 iunie 2018 - 15:50, said:

Fiat Linea si Albea is gunoaie de masini nu se compara cu Logan in vecii vecilor . Numai dusmanilor poti recomanda asemenea rebuturi .
Am avut Grande Punto deci mai nou ca si jafurile alea doua, care la fel e o mizerie de masina . Lumea incearca fara succes sa scape de ele si tu ii recomanzi porcariile astea ?
Lol ai vazut macar ce tabla are logan ? cand inchizi usa parca ar fi o foaie de hartie Posted Image))) ca sa nu mai vorbesc de interior.
Fiat are tabla groasa si galvanizata, nici nu se compara cu logan.
Albea sa fabricat pana in 2017 fiind inlocuit cu tipo iar linea este varianta sedan la grande punto, grande punto a aparut prin 2005 deci nu avea cum sa fie mai nou Posted Image)))))
In vecii vecilor nu se compara logan cu Fiat Posted Image de acea este si ieftin loganul.
Cand a aparut logan primii ani le manca rugina de noi Posted Image)))
Logan ii bun cand il iei nou, sh nu prea merita.
Eu i-am spus parerea mea, daca el vrea logan sa isi ia logan.

Edited by diegodanny, 12 June 2018 - 16:17.


#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Tati , tabla e ultimul lucru la care te uiti la o masina , nu are importanta ca e subtire , important e sa nu aibe gauri de rugina . Fiat is praf la suspensii si nu ai ce face chiar daca le pui noi , asa is ele , niste gunoaie de masini . De fapt toate masinile italiene au problema asta , nu-s facute pt drumurile Romaniei . Alfa Romeo e la fel de slaba la suspensii dupa cativa ani in Ro .
Nu am zis sa-si ia Logan , dar daca doar intre fiat si Dacia are de ales , dacia clar !

Edited by Baxon, 12 June 2018 - 17:05.


#27
100_BonuS_UE

100_BonuS_UE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 28.05.2018

 diegodanny, on 12 iunie 2018 - 15:16, said:


Ai mers vreodata cu Logan si dupa cu Fiat sa vezi diferenta ?
Fiat este peste logan din punctul de vedere al calitatii si fiabilitatii.
Daca vrea o masina frumoasa sa aleaga alfa romeo 159 Posted Image , mai frumoasa ca asta nu gasesti in banii aia Posted Image
Daca vrea ieftina la piese are Fiat linea Posted Image
Daca ii plac cele mici are Lancia ypsilon Posted Image sau design mai ciudat gasesti Lancia thesis.
depinde de model. Fiat albea are un unchi de al meu si ala e un gunoi ordinar, nu masina. Loganul e de 100000 de ori mai bun si mai simpatic.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 100_BonuS_UE, on 12 iunie 2018 - 17:05, said:

Fiat albea are un unchi de al meu si ala e un gunoi ordinar, nu masina.
Adica unchiul tau e gunoi ? Ca asa te-ai exprimat ! Posted Image

#29
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Barbohangi, on 12 iunie 2018 - 12:37, said:

Salut, tocmai ce mi-am luat si eu permisul si as dori niste idei in legatura cu achizitionarea primei masini.
1. Buget de achizitie - 4500€
2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual) - fără breakuri, de oras, dar și de drumeții.
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina - indiferent
4. Cutie Manuala/Automata. Manuala
5. Niste modele preferate. Habar N-am.
P.S NU ma intereseaza caii putere, postez aici fiindca nu am habar de mașini, nu m-au interesat si nici nu ma intereseaza, dar ma obliga job-ul. As vrea sa arate ok exterior-interior.

ai 4500. incepi sa te uiti la masini de 5000. si vezi ce gasesti la banii astia.
filtrul urmator e sa te uiti doar la cele mai noi. ca ai sa gaesti si masini de 2008 si masini de 2015
te uiti la astea noi si incepi sa le vizitezi cu cineva ce se pricepe la masini. in functie de model, km, stare etc, alegi una si mergi sa'ti faca un mecanic o inspectie.
daca iti place si in functie de ce iese de la mecanic mai discuti or ba despre pret, faci actele, platesti si aia e.

nu te baga la masini vechi, indiferent de cat de mult iti place un model. nu e cazul. la masini vechi ai sa te bagi mai tarziu, dupa ce iti faci mana. fiind sofer incepataor ultimul stress de care ai nevoie e o masina la care ii pica ba una, ba alta.

masina e masina da'o dracului ca vad ca tu nu ai pretentia sa'ti cumperi dumnezeu motorizat la care sa te inchini. uita'te si cumpara'o pe cea mai noua de iti permiti (acum o sa inceapa discutia ani vs km, uitand ca la noi km sunt ca morisca, se misca uite asa inainte si'napoi)

#30
100_BonuS_UE

100_BonuS_UE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 28.05.2018

 Baxon, on 12 iunie 2018 - 17:07, said:


Adica unchiul tau e gunoi ? Ca asa te-ai exprimat ! Posted Image
:) glumetule

#31
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Baxon, on 12 iunie 2018 - 17:02, said:

Tati , tabla e ultimul lucru la care te uiti la o masina , nu are importanta ca e subtire , important e sa nu aibe gauri de rugina . Fiat is praf la suspensii si nu ai ce face chiar daca le pui noi , asa is ele , niste gunoaie de masini . De fapt toate masinile italiene au problema asta , nu-s facute pt drumurile Romaniei . Alfa Romeo e la fel de slaba la suspensii dupa cativa ani in Ro .
Nu am zis sa-si ia Logan , dar daca doar intre fiat si Dacia are de ales , dacia clar !
Am fiat si nu am nici o problema la suspensii, si am luat destule gropi urate cu ea, suspensia este ceva mai inalta si trece usor peste gropi Posted Image ca ai avut tu probleme cu suspensia este alta treaba, cand cumperi o piesa nu lua cea mai de rahat piesa Posted Image data viitoare cumpara suspensie ceva mai scumpa.
Iar tabla conteaza destul de mult, doar nu vrei sa faca gauri la fiecare ploaie Posted Image mai ales la praguri si pasaje spate, buba loganului.
Iar pe aia cu loganu de 100000 de ori mai bun si mai simpatic nu ai nimerito, in primul rand este hidoasa, iar la bun nu stiu la ce te referi Posted Image am la servici cateva loganuri si stiu ce vorbesc.
Loganul este bun cand il iei nou, si poate de la al doilea proprietar daca a fost intretinut.

Edited by diegodanny, 12 June 2018 - 17:40.


#32
relu17

relu17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 21.12.2003
Un exemplu de masina care se incadreaza in buget si are costuri minime de revizie
https://www.olx.ro/o...13b47a;promoted

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 diegodanny, on 12 iunie 2018 - 17:18, said:

Am Fiat si nu am nici o problema la suspensii,
Masina am luat-o de noua nu secand , relax .. is gunoaie de masini fiaturile degeaba le ridici in slavi .
Cauta topic pe sfaturi cumparare auto si pe jurnal de bord si vezi ca nimeni nu are de gand sa cumpere mizerii de fiat

 relu17, on 12 iunie 2018 - 17:58, said:

Un exemplu de masina care se incadreaza in buget si are costuri minime de revizie
https://www.olx.ro/o...13b47a;promoted
Asta da , nu un cotet de fiat !

#34
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Te poti incadra si la asta : https://www.olx.ro/a...float_price:asc

 Baxon, on 12 iunie 2018 - 18:28, said:

Masina am luat-o de noua nu secand , relax .. is gunoaie de masini fiaturile degeaba le ridici in slavi .
Cauta topic pe sfaturi cumparare auto si pe jurnal de bord si vezi ca nimeni nu are de gand sa cumpere mizerii de fiat

Asta da , nu un cotet de Fiat !
Sandero are acelasi interior ca Logan Posted Image ai intrat vreodata intr-un logan nou sa iti iti faci o idee despre calitatea interioara ?

Edited by diegodanny, 12 June 2018 - 18:33.


#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Termina ma cu fiaturile ca rade lumea de tine , cred ca esti singurul de pe SP cu o cazatura de albea .

#36
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 Baxon, on 12 iunie 2018 - 18:31, said:

Termina ma cu fiaturile ca rade lumea de tine , cred ca esti singurul de pe SP cu o cazatura de albea .
Eu vorbeam despre Fiat linea si alfa romeo 159, despre albea i-am zis doar daca vrea una simpla si ieftina la piese, si nu este asa cazatura cum crezi Posted Image
Daca vrea cea mai buna fiabilitate sa se uite la Lancia, dar este mai scumpa la piese. https://www.autovit....earch[country]=
El isi alege ce masina vrea, fiecare isi spune parerea iar el alege ce vrea.

Edited by diegodanny, 12 June 2018 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate