Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Inregistrarile video - probe luate in considerare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Unui sofer i s-a suspendat dreptul de a conduce in urma sesizarii altui sofer care avea camera video pe bord.
Cred ca incep sa ma uit si eu pe net dupa o camera video. Am dat la viata mea de cateva incidente extreme in care puteam sa mor din cauza unor maimute.

http://dumitrascu-co...in-considerare/





Attached File  20180607_192318.jpg   599.14K   68 downloads

Edited by MembruAnonim, 08 June 2018 - 12:01.


#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu s-a publicat inca in Monitorul Oficial decizia PSD de a fi respinse probele video si audio din probatoriu.

Inca o mai finiseaza putin, sa fie siguri ca isi lasa o portita pe care sa o poata folosi impotriva adversarilor incomozi pentru PSD.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde cine esti.

„În domeniul circulației pe drumurile publice, Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, stipulează în mod expres două modalități distincte de constatare a încălcării normelor la regimul circulației pe drumurile publice, respetiv în mod direct, prin propriile simțuri (ca regulă) și cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic, consemnându-se despre aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenței (ca excepție).

https://newsweek.ro/...ici-pe-fiul-sau

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Daca nu esti pesedist, n-ai nici o sansa.

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Au sanctionat soferul unui TICO. Daca era vreun X7 mai mult ca sigur ca scapa...

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,483
  • Înscris: 10.08.2005

 MembruAnonim, on 08 iunie 2018 - 11:55, said:

Unui sofer i s-a suspendat dreptul de a conduce in urma sesizarii altui sofer care avea camera video pe bord.
Cred ca incep sa ma uit si eu pe net dupa o camera video. Am dat la viata mea de cateva incidente extreme in care puteam sa mor din cauza unor maimute.

http://dumitrascu-co...in-considerare/



 lexis1, on 08 iunie 2018 - 12:00, said:

Nu s-a publicat inca in Monitorul Oficial decizia PSD de a fi respinse probele video si audio din probatoriu.
GRESTI!
Documentul spune ca in urma audierii persoana a recunoscut fapta, nu spune ca  fost condamnta pe baza inregistrarilor.

Edited by MarianG, 08 June 2018 - 12:10.


#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Gata îmi iau cameră.
De acord cu legea.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 liviu_np, on 08 iunie 2018 - 12:05, said:

Au sanctionat soferul unui TICO. Daca era vreun X7 mai mult ca sigur ca scapa...

Care sofer?

Edited by MembruAnonim, 08 June 2018 - 12:13.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Merg zilnic la muncă în afara orașului. Așa e firma unde lucrez.
Zilnic stau la o coadă destul de mare la un semafor lângă Aeroportul Craiova.

Zilnic vin tot felul de moftangii nesimțiți care calcă o linie continuă și se bagă în fața coloanei.
De obicei aceeași.
O am filmată pe o tanti care a făcut asta.
Azi am observat-o fâcând din nou același lucru.

Un Ford crem sau maro B 232 AFA.
Aveam suport de parbriz dar s-a rupt. Urmează să îmi iau altul.
Urmează să filmez și să dau la poliție bizonii.

Am canalu de youtube gata făcut.
Eu zic că e o lege bună, prea suntem în junglă.

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,610
  • Înscris: 05.12.2005
E o idee foarte bună, Poliţia ar trebui să-şi facă site de reclamaţii specific, cu upload de filmări. La foamea de bani din bugetele locale ar fi o variantă de "atragere de fonduri" şi cuminţirea şoferilor "de Argeş"...

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și din banii ăia jumate să meargă pe dotarea Poliției jumate pe reparare drumuri.

Eu unul partikip.

#12
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,610
  • Înscris: 05.12.2005
A mai fost acum vreo 2 săptămâni un caz cu 2 tembeli pe Valea Oltului, un TIR şicana un SUV în depăşire, şi pe ăia i-a chemat Poliţia la interogatoriu şi apoi i-a sancţionat, nu ştiu dacă au recunoscut sau nu dar imaginile au fost luate în considerare.
Cred că faza cu omologarea se referă doar la situaţii când e vorba de măsurători de viteză, de ex. când te filmează cu radarul că depăşeşti viteza legală, tu fiind în rest OK pe şosea, acolo trebuie dovedit că aparatul a înregistrat corect totul. Altfel la depăşire pe linie continuă, trecut pe roşu sau pe contrasens e clar despre ce e vorba în filmare.
În Austria e interzisă filmarea  în spaţiul public însă se poate reclama direct cu descrierea împrejurărilor, pt. Poliţie e suficient.

Edited by mihaicozac, 08 June 2018 - 12:49.


#13
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Sunt mai multe cazuri , printre care si asta de acum 2 luni din Valcea:

Poliţiştii au amendat-o pe şoferiţă pentru depăşire interzisă şi i-au suspendat permisul pentru 30 de zile. Şi şoferul din maşina depăşită a primit amendă, pentru injurii, conform legii 61.
”Cu referire la filmulețul care a apărut pe youtube, în care un sofer, pe Drumul National 67, frânează nemotivat, sicanând alt conducator auto care se afla in spatele sau, precizez că ambii șoferi au fost identificați. Șoferita BMW-ului a fost sanctionata in baza OUG 195/2002 și i s-a suspendat dreptul de a conduce pentru 30 de zile. Celălalt șofer, care a și postat filmulețul, a fost sancţionat la legea 61/1991. Amândoi sunt din Râmnicu Vâlcea”, susține purtătorul de cuvânt al IPJ Vâlcea, Sandra Dăscălet. https://stirileprotv...-in-valcea.html

P.S. Nu toti politistii sunt prosti sau dezintersati. Unii folosesc toate parghiile necesare pentru a te putea amenda legal. Probabil daca cineva depune plangere (sau se autosesizeaza) trimit o invitatie la sediul politiei. 1. In cazul in care nu se prezinta si nu spune cine a condus masina isi ia amenda 2. In cazul in care se prezinta ,il pune sa declare (sub incidenta codului penal -fals in declaratii) ce s-a intamplat . Cati vor minti ??!? Mai bine ia amenda (+permis suspendat) decat sa comita o infractiune si sa se aleaga  cu un dosar penal + inchisoare de la 3 luni la 2 ani . Apoi,pe baza declaratiei (+ filmulet) ,politistul constata fapta si acorda contraventia/sanctiunea.

Edited by polizei, 08 June 2018 - 23:31.


#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Multi politisti fac alergie la munca cand e vorba de treburi serioase... in schimb cand prind unul mai slab la filtru il abuzeaza la maxim de distractie.

Edited by lexis1, 09 June 2018 - 12:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate