Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

Diverter PWM pentru fotovoltaice catre boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#163
danmihai_c

danmihai_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.06.2011
Am gasit aceasta schema de convertor DC-AC unda modificata, se poate folosi ca diverter?

Attached Files



#164
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
un radio poate fi folosit ca televizor ?  (ca sa inteleaga tot omul)

#165
sabanc2228

sabanc2228

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.11.2008
Pentru varianta de invertor off grid cu tensiune marea panourilor  sau a celui în  grid cu limitare , se poate folosi varianta postată de mine mai sus . La mine funcționează fără probleme . Pentru on grid fara limitare se folosește varianta cu tiristor , din comerț sau construita home ,pe curent alternativ .Am avut și tipul ăsta când foloseam invertor fără limitare.

#166
kyrrdan

kyrrdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.04.2008
Pe bune, am studiat si eu vreo 2-3 ore acest topic, dar n-am inteles aproape nimic.
Are dreptate pepsic: un radio poate fi folosit ca televizor?

#167
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
topicul e in principiu ptr electronisti.

View Postsabanc2228, on 12 aprilie 2020 - 16:37, said:

..........Diverterul are un timp mort de 25% asa ca o tensiune de la 250v la 320v -cand sa zicem ca bateriile sant incarcate si nu am consum- ar iesi o tensiune efectiva 190 la 240v pe rezistentele diverterului . La frecventa de 200-400hz si cu 25% timp mort am rezolvat si stingerea arcului la boiler si calorifere .....
cum se comporta electroliticii?

#168
sabanc2228

sabanc2228

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.11.2008
Am montați 6 * 470yf plus 2*1yf nepolarizati pe diverter.
La o distanta aproximativa de 8 m ,am cele două invertoare ,on grid cu limitare și off grid.Deci folosesc și condensatoarele invertoarelor printr-un mic filtru trece jos format din firele de la invertoare la diverter .         Instalația e de aprox.2 ani. Mosfet-urile și condensatoarele reci in sarcina maxima ,4kwp.

Edited by sabanc2228, 12 December 2020 - 18:26.


#169
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postsabanc2228, on 12 decembrie 2020 - 18:12, said:

............ Mosfet-urile și condensatoarele reci in sarcina maxima ,4kwp.
buun

#170
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View Postsabanc2228, on 12 aprilie 2020 - 16:37, said:

Salut. Am un sistem de 2*9 panouri ,cu un invertor pip gk.  Am facut si functioneaza in paralel cu gk-ul diverterul de mai jos in 3 exemplare  .,reglate la diferente de cativa volti intre ele peste  mppt-ul teoretic al panourilor .  Le-am legat in ordinea prioritatii , primul pe boiler ,apoi calorifere electrice .Diverterul are un timp mort de 25% asa ca o tensiune de la 250v la 320v -cand sa zicem ca bateriile sant incarcate si nu am consum-    ar iesi o tensiune efectiva 190 la 240v pe rezistentele diverterului . La frecventa de 200-400hz si cu 25% timp mort am rezolvat si stingerea arcului la boiler si calorifere .Toate lucreaza independent, in functie de puterea panaurilor si de starea boilerului ,functioneaza 1,2 sau nici un calorifer . La putere mai mica a panourilor, in functie de consumul casei sau starea bateriilor clipeste putin la cateva secunde diverterul prioritar. Un mic neajuns care nu ma deranjeaza , un mic bruiaj pe unde lungi si medii .

Folosesc o schema asemanatoare, pentru a nu injecta in retea, la un invertor on grid.
Fix acelasi integrat, plus Tc4420, plus un IGBT de putere.
Doar ca integratul e comandat pe intrarile Ao intern, de doua tensiuni obtinute dupa redresarea semnalului dat de doua trafuri de curent.
Unul masoara curentul debitat de invertor  celalalt, curentul consumat de consumatori.
Daca curentul debitat de invertor, depaseste curentul consumat, e logic ca surplusul ajunge in retea.
Doar ca in acel moment, creste umplerea semnalului de comanda si surplusul de energie ajunge intr-o rezistenta.
Sper sa ma ierte Adi, sunt putin off topic.

Edited by pisicamatache, 13 December 2020 - 09:01.


#171
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

View Postpexic, on 12 aprilie 2020 - 20:04, said:



99,999% dintre userii de pe forum am inteles ce vrei sa spui, multumim

Ideea e asa: vrei sa impartasesti din experienta - vorbeste clar, cu inceput si concluzii, ca unor elevi care vor sa invete,,
daca vorbesti ca pentru tine in gand doar tu o sa intelegi ce spui.


#172
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Ba nu e deloc off topic, e un approach ușor diferit, dar tot la obiect. Bravo.

Detalii despre : condensatoare, frecventa, snubbere?

#173
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
De cateva zile am avut mai mult timp asa ca m-am reapucat si eu de diverter, si e gata, functioneaza corespunzator.

Am folosit ca finali pentru 2kW 3 bucati mosfeti de 500V 190 miliohmi de la TME, si condensatoare 12 x 100uF/400V (merge si cu un pic mai putine, 8-9, dar au ESR maricel si se cam incalzesc, asa ca nu merita; am bagat 12 sa fie optim ptr durata de viata; cand oi gasi mai bune bag mai putine). Am modificat si snubberul. Gata.

Am reglat si punctele (termice) de intrare in functiune a ventilatorului (are ventilator de racire) la cca 45 grd si punctul de intrare in protectie termica al lui UC3843 pe la 70 grd.
Facilitatea de ajustare a tensiunii de iesire pe rezistor (boiler) functioneaza perfect; dar reglajul e "cu schepsis" pentru tensiuni mari la panouri (peste 250V) deoarece disponibila ca referinta e doar tensiunea medie in pwm, care nu corespunde de fapt cu puterea efectiva in pwm.. dar e acceptabil pentru uzul normal
Reglarea tensiunii Vmp functioneaza corect. LA fel si punctul de float pentru baterii.
Deci totul ok.
Cand il inchei (inca sunt matze-nsirate) pun si poze.

#174
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.04.2020
Diverterul meu de ac foloseste un multiplicator analogic ad 633  si un ccontroller pwm tl494 la cat de iftine sunt mosfet-urile cu carbura acum chiar sub 10 ron, nu merita alte complicatii Am cumparat peste 100 de astfel de mosfet-uri.  randamentul este foarte bun, un modulator sinusoidal are 98% la puterea de 3 kw echipat cu 4 mosfeturi de 20mohm..

Problema este ca topologii de genul convertorului buck nu pot corecta factorul de putere desi multiplicatorul analogic genereaza informatia necesara corectarii acestuia, deoarece nu poate corecta, iesirea multiplicatorului este integrata, astfel diverterul poate compensa doar putere activa.

Sunt interesat de o schema de diverter punte sau semipunte cu control analogic care poate corecta si factorul de putere in nodul unde pun traductorul de curent.( in principiu un invertor ongrid poate face asta atit timp cat consumi din busul de DC doar ca alte componente ale softului nu te lasa sa faci asta)

Diverterul pentru dc este o sursa foreward push-pull izolata care scoate 260vdc maxim, si functioneaza cu rezistente obisnuite de 230v, in versinea actuala are 3kw  pe care ii baga pe doua incalzitoare cu rezistente de cuart, controllerul este tot un tl 494, deoarece acesta premite sa citesc tensiunea pe intrarea inversoare cu referinta pe intrarea neinversoare, cand tensiunea pe intrarea inversoare ajunge la valoarea referintei incepe sa comute.

Ventilatorul este alimentat cu o spira de pe transformatorul de forta. functineaza dor cand PWM-ul este activ.

Edited by stdalionutpwr, 09 March 2021 - 18:03.


#175
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Aceasta e o alta varianta, usor diferita, pentru 2KW pe 120V

Attached Files



#176
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,413
  • Înscris: 08.04.2020
Iata schema diverterului meu, tranzistorii diodele si driverele pot avea variatii, in schema sunt cele din bibliotetile editorului, dar sunt compatibile in mare parte pin la pin.

Diverterul poate fi legat pe busul bateriei ca in schema, sau direct pe panouri, functineaza in ambele cazuri.

in cazul in care este legat pe busul bateriei va defini tensiunea finala de incarcare, in caz ca este legat pe panouri se regleza putin deasupra punctului de functionare al chargerului sau invertorului, asta poate rezolva problema Voc mare iarna, panourile nu vor fuctioana in circuit deschis.

Diverterul poate emula un sir de panouri si poate alimenta chiar si un invertor ongrid.

Attached Files


Edited by stdalionutpwr, 12 March 2022 - 20:04.


#177
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 14.05.2004
Detin un controller Morningstar Tristar ts45 care are si functia de Load Control, ce dezavantaje ar fi daca l-as utiliza pe post de diverter?

ca si mod de functionare el citeste tensiunea de pe baterii si daca se afla in parametrii de tensiune setati iti trimite enegia catre o rezistenta, care poate fi foarte bine una de 48v pt a alimenta un boiler sau un invertor chior care face 220v si alimenteaza rezisteta respectiva.

pareri ?

#178
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 29.05.2004
decat sa trimita catre un invertor mai bine trimite catre un releu cu bobina de 48v si contacte de 230v 3000w...zic si eu

#179
zaitzus

zaitzus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 14.05.2004

 pexic, on 16 noiembrie 2022 - 20:01, said:

decat sa trimita catre un invertor mai bine trimite catre un releu cu bobina de 48v si contacte de 230v 3000w...zic si eu
nu prea stie sa trimta catre releu per se....stie ca daca bateria are x volti isi deschide mosfetii si curge curentul , cand scade tensiunea pe baterii sub valoarea setata inchide mosfetii si oha energie pana bateria ajunge iar in limita minima stabilita din softul lui

#180
dakota

dakota

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 18.10.2006
Este iesire pwm direct din panouri, deci o poti folosi pe o rezistenta la tensiunea bancului de baterii. Pe invertor e cam riscant, deoarce intrarea din invertor nu e prevazuta pentru PWM si condesatoarele de la intrarea lui e posibil sa puna stres mare (curenti mari pe on/off) pe mosfeti. Pot exista si regiumuri tranzitorii care sa puna invertorul in regim de "fum" :). E ca si cum ai avea o baterie pe care tensiunea poate varia haotic de la 0 la max.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate