Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare sedan nou benzinar

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postuhu10uhu, on 08 iunie 2018 - 12:38, said:

O sa vina cu un motor nou aspirat pe benzina apropiat de 190 de cai
https://www.autoevol...how-126068.html
doar ca e supra-alimentat.
Insasi esenta SkyActiv-X e sa mearga cu amestec extrem de sarac, dar motorul sa fie supraalimentat ca sa bage o galagie de aer sa saraceasca amestecul. .

Edited by danX, 08 June 2018 - 12:50.


#38
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View Postflavius1990, on 08 iunie 2018 - 11:19, said:

... Credeti ca as putea negocia o Mazda 6 AT165G echipare attraction la 23.000 ? Posted Image

Avand in vedere faptul ca Mazda 6 G165 Attraction AT are pret de lista de 27.190 Euro (fara vopsea metalizata, a putin probabil ...
Din cate stiu, discounturile la Mazda se invart in jur de 7%. Tu ai avea nevoie de un discount mai mult decat dublu !

Corolla sedan, in echiparea de top (Sol) cu motor 1.6 / 132 CP si transmisie automata este la 24.400 Euro. Aici e foarte posibil sa o scoti la 23kk Euro.
Honda Civic sedan 1.5 turbo 180 CP, in echipare Elegance Navi este 24.300 Euro. Si aici este posibil sa o scoti la 23k Euro, desi la Honda sunt mai "zgarciti" cu discounturile.

Daca reusesti sa scoti o Mazda 6 in bugetul alocat ( cu noroc nemasurat poate prinzi o masina de stoc / showroom) - este alegerea perfecta.
Daca nu, de departe Honda Civic este cea mai buna alegere din toate punctele de vedere (are dotari si performante net superioare fata de Corolla).

#39
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006

View PostdanX, on 08 iunie 2018 - 12:50, said:

doar ca e supra-alimentat.
Insasi esenta SkyActiv-X e sa mearga cu amestec extrem de sarac, dar motorul sa fie supraalimentat ca sa bage o galagie de aer sa saraceasca amestecul. .
My bad.
Se vede in poze :)
http://www2.mazda.co...ion/technology/

#40
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmarr, on 08 iunie 2018 - 12:51, said:

Avand in vedere faptul ca Mazda 6 G165 Attraction AT are pret de lista de 27.190 Euro (fara vopsea metalizata, a putin probabil ...
Din cate stiu, discounturile la Mazda se invart in jur de 7%. Tu ai avea nevoie de un discount mai mult decat dublu !

Corolla sedan, in echiparea de top (Sol) cu motor 1.6 / 132 CP si transmisie automata este la 24.400 Euro. Aici e foarte posibil sa o scoti la 23kk Euro.
Honda Civic sedan 1.5 turbo 180 CP, in echipare Elegance Navi este 24.300 Euro. Si aici este posibil sa o scoti la 23k Euro, desi la Honda sunt mai "zgarciti" cu discounturile.

Daca reusesti sa scoti o Mazda 6 in bugetul alocat ( cu noroc nemasurat poate prinzi o masina de stoc / showroom) - este alegerea perfecta.
Daca nu, de departe Honda Civic este cea mai buna alegere din toate punctele de vedere (are dotari si performante net superioare fata de Corolla).
Poate nu am mai cumparat demult o masina noua, dar acum cativa ani era blasfemie sa ceri peste 20k EUR pe un sedan de clasa compacta, chiar in echiparea cea mai de sus. Erau vremuri cand la 25k luai Insignia, Mondeo in echipari faine.

Edited by danX, 08 June 2018 - 13:08.


#41
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005

View PostdanX, on 08 iunie 2018 - 13:07, said:

..... Erau vremuri cand la 25k luai Insignia, Mondeo in echipari faine.

Fosta-i lele cand ai fost !
Din pacate, desi dupa criza din 2008 calitatea masinilor a scazut, preturile au crescut !
Motivele sunt multe si marunte - in afara de profit - este vorba despre recuperarea pierderilor (sa ne gandim doar cat a costat scandalul dieselgate - si nu doar pe cei de la VW), tehnologii de depoluare tot mai complexe si mai costisitoare, goana clientilor dupa gadgeturi si LED-uri ...
Acum, un sedan de clasa medie echipat decent sare bine de 25k Euro si se duce catre 30k, iar unul bine echipat sare catre 33-35k Euro. Si asta la marcile "normale" nu la cele "premium",
Ciudat e ca, la aproape toate marciel, un sedan de clasa medie este de multe ori mai scump decat un SUV cu motorizare si echipare similara

#42
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postmarr, on 08 iunie 2018 - 13:23, said:


Fosta-i lele cand ai fost !
un sedan de clasa medie este de multe ori mai scump decat un SUV cu motorizare si echipare similara
Asta pentru ca in general SUV-urile sunt facute pe o platforma cu o clasa mai jos:
ex: Kuga e bazat pe Focus, dar lumea il compara cu Mondeo
Avortul numit EcoSport e comparat cu Focus, cand de fapt e o Fiesta pe catalige.

Si exemplele continua.

#43
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postrealduc, on 07 iunie 2018 - 17:54, said:

sunteti in orgasm continuu, recomandand omului visele voastre ! ...
eu cred ca trebe a fi destul de tantalau sa ai 30.000 EUR si sa nu stii ce sa cumperi ! ... Posted Image
vorbesc din invidie ! ... desi lucrez in Occident de 30 de ani nu a am avut niciodata pe mana suma asta !
... nu ! ... nu sunt capsunar !
Când ai 30000 e la fel de greu ca și când ai 3000. Ultima mașină am cumpărat-o acum 11 ani. De atunci s-au schimbat multe, am început să mă uit... Și ajung la aceeași concluzie ca acum 5 ani când mă uitam. Mai trag de aia veche.

View Postflavius1990, on 08 iunie 2018 - 11:19, said:

Multumesc pentru recomandari. M-am oprit la 3 variante. Mazda 6, Toyota Corolla si Honda Civic Sedan. Mazda 3 nu se mai poate comanda variant Sedan, deci aceasta varianta pica. Credeti ca as putea negocia o Mazda 6 AT165G echipare attraction la 23.000 ? Posted Image
Dacă te mulțumește modelul curent, cred că poți obține un discount destul de mare la mazda, că vine modelul 2018 în câteva săptămâni. Pdap noul model vine mult mai dotat chiar și la variantele de bază.

#44
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postflavius1990, on 08 iunie 2018 - 11:19, said:

Multumesc pentru recomandari. M-am oprit la 3 variante. Mazda 6, Toyota Corolla si Honda Civic Sedan. Mazda 3 nu se mai poate comanda variant Sedan, deci aceasta varianta pica. Credeti ca as putea negocia o Mazda 6 AT165G echipare attraction la 23.000 ? Posted Image
Mazda 6 la 23.000 greu spre foarte greu.
Poate dacă găsești vreuna puțin rulată, fostă mașină de test-drive.

Dacă vrei Mazda 3 sedan, uite aici. E cam departe, dar îmbini utilul cu plăcutul. Posted Image

#45
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
Mai sunt cateva Mazda 3 Sedan Revolution in stoc la un dealer, daca nu s-au dat deja intre timp... Eu am platit deja avansul pentru M3 Attraction 120CP, o voi lua cat de curand. Detalii in PM.

#46
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007

View Postblotunga, on 08 iunie 2018 - 15:23, said:

Dacă te mulțumește modelul curent, cred că poți obține un discount destul de mare la Mazda, că vine modelul 2018 în câteva săptămâni. Pdap noul model vine mult mai dotat chiar și la variantele de bază.

Daca stiu eu corect noul model va veni doar cu motorizare 2,5G ceea ce sincer nu prea ma incanta indiferent de dotari. Am sa merg pe varianta mazda 6 actual iar ca si optiunea 2 Honda civic sedan. Nu cred ca are sens sa astept dupa noul mazda 3..ppb va fi si destul de scump.

#47
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postflavius1990, on 08 iunie 2018 - 22:18, said:



Daca stiu eu corect noul model va veni doar cu motorizare 2,5G ceea ce sincer nu prea ma incanta indiferent de dotari. Am sa merg pe varianta Mazda 6 actual iar ca si optiunea 2 Honda civic sedan. Nu cred ca are sens sa astept dupa noul mazda 3..ppb va fi si destul de scump.
G145 e pe 2l:
https://forum.clubma...fff36992868.jpg
Nivelurile de echipare:



Challenge +1600€. In plus fata de actualul nivel Challenge:

Faruri LED adaptive
Auto blocare usi
Sistem monitorizare unghi mort (BSM)
Sistem avertizare depasire banda rulare (LDWS)
Pilot automat adaptiv (MRCC)
Control automat faza lunga (HBCS)
Navi cu sistem recunoastere semne de circulatie (TSR)
Mufa USB spate
Display 8” vs Display 7”
Functie Auto Hold
Afisaj activ proiectat pe parbriz


Attraction +1200€. In plus fata de actualul nivel Attraction:

Auto blocare usi
Sistem avertizare depasire banda rulare (LDWS)
Pilot automat adaptiv (MRCC)
Control automat faza lunga (HBCS)
Navi cu sistem recunoastere semne de circulatie (TSR)
Mufa USB spate
Display 8” vs Display 7”
Functie Auto Hold
Afisaj activ proiectat pe parbriz
Parbriz degrivrat in zona stergatoarelor
Camera video marsarier
Volan incalzit


Revolution +1300€. In plus fata de actualul nivel Revolution:

Auto blocare usi
Pilot automat adaptiv (MRCC)
Navi cu sistem recunoastere semne de circulatie (TSR)
Mufa USB spate
Display 8” vs Display 7”
Functie Auto Hold
Afisaj activ proiectat pe parbriz
Parbriz degrivrat in zona stergatoarelor
Cadran central bord digital
Monitorizare de 360 grade


Revolution Top +1400€. In plus fata de actualul nivel Revolution Top:

Auto blocare usi
Navi cu sistem recunoastere semne de circulatie (TSR)
Mufa USB spate
Display 8” vs Display 7”
Functie Auto Hold
Afisaj activ proiectat pe parbriz
Parbriz degrivrat in zona stergatoarelor
Cadran central bord digital
Monitorizare de 360 grade
Scaune fata ventilate


Takumi construit pe nivelul Revolution Top +1600€:

Trapa
Piele premium Nappa maro
Kit interior lumini LED
Oglinda interioara fara rama
Capitonaj interior plafon negru
Ornamente lemn natural (bord/usi)
Ornamente crom satinat (torpedou, spatar scaune, butoane control electric scaune fata)

Ideea e că deja pe Challenge va fi destul de bine dotat.
Și 2000 euro reducere cred că e făcubil.

Edited by blotunga, 08 June 2018 - 22:42.


#48
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostdanX, on 08 iunie 2018 - 13:07, said:

. Erau vremuri cand la 25k luai Insignia, Mondeo in echipari faine.

si in prezent iti  cumperi masina buna cu suma asta,recent au fost vreo 3-4 passat-uri sub 20 de mii aici pe forum. tot din clasa cu 31 mii eu am luat 260 cai, 4x4 torque vectoring, led matrix , etc.

Edited by csi1, 09 June 2018 - 03:23.


#49
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Nu ai bani de clasa medie, te incadrezi la sedan compact.
La 23 mii asiatice,  la 20 mii europene.
In lipsa rablei ai din start 1500 euro gaura.

Total subiectiv eu am luat o frantuzoaica in ultima varianta de echipare cu  putin sub 16 mii euro, de restul 7 mii bag benzina dupa care o vand, avantaj Nastase. Daca ai bani, iti iei ce vrei si stii ce vrei, cand nu ai bani te coiesti cu intrebarea ce sa iei !

Edited by M0sGerila, 09 June 2018 - 09:49.


#50
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlsniculescu, on 08 iunie 2018 - 18:35, said:

Mai sunt cateva Mazda 3 Sedan Revolution in stoc la un dealer, daca nu s-au dat deja intre timp... Eu am platit deja avansul pentru M3 Attraction 120CP, o voi lua cat de curand. Detalii in PM.
Sunt 2 jurnale de bord  aici si niciuna nu e scutita de probleme , discuri ovalizate , rulmenti praf , uruieli care inca nu sunt identificate , dpmdv inadmisibil pt masini noi care au costat in jurul a 20 k euro .

#51
Labelleepoque

Labelleepoque

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 04.06.2018

View Postmarr, on 08 iunie 2018 - 13:23, said:


Ciudat e ca, la aproape toate marciel, un sedan de clasa medie este de multe ori mai scump decat un SUV cu motorizare si echipare similara
Si atunci intrebarea fireasca, de ce nu un SUV decat sedanul, daca preturile sunt comparabile?

#52
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
În 23k iti iei un Sportage aproape full, automat, 180 de cai, însă turbo.

#53
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Nu vreau suv compact. Voi folosi masina destul de des in oras, asta insemnand consum mai ridicat la suv compact decat la un sedan.
Vad ca Mazda 6 noua pe motor in 2l nu are varianta cu schimbator automat. Ma gandesc sa renunt la cerinta asta, cu toate ca nu am mai condus pana acum masini cu schimbator automat dar din ce am inteles merita. Voi programa un test drive si in functie de asta voi alege.

#54
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Pe la 30 de mii ai sanse sa o iei!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate