Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3347 replies to this topic

#199
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2018 - 08:07, said:

[/size]

Aia sunt oameni care creaza, gandesc, viseaza.
Munca e pentru roboti si AI,  nu pentru fiinte superioare
Cum crezi că s-a inventat AI-ul ?
A fost inventat prin munca oamenilor care au mai multe în cap decât poți tu să-ți imaginezi într-o viață întreagă.

Și vezi că enumerarea ta este eronată:
majoritatea dintre ăia din gașca de cartier
nu ”crează, gândesc, visează”,
ci doar visează Posted Image

Gânditul nu joacă în liga oamenilor care se isterizează dacă nu merg în fiecare weekend pe terase și la bere.

Edited by Daredevil666, 23 June 2018 - 11:30.


#200
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostDaredevil666, on 23 iunie 2018 - 11:29, said:

Cum crezi că s-a inventat AI-ul ?
ma gindesc ca a fost inventat de muncitorii dintr-o mare corporatie, care dupa cele 10-12 ore de munca pe zi, in loc sa mearga cu colegii la o bere, mergeau acasa si mai munceau inca 6-8 ore pe zi pentru a realiza si dezvolta AI.
e clar, invetiile si descoperirile ce duc lumea inainte sunt realizate de oamenii harnici.

#201
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostDaredevil666, on 23 iunie 2018 - 11:29, said:

Cum crezi că s-a inventat AI-ul ?

Cu multa munca.

Geniul inseamna 99% transpiratie si 1% inspiratie.

Parazitii care stau cu burta la soare si viseaza societati unde robotii muncesc si oamenii o freaca nu inventeaza nimic.

doar fac umbra pamantului.
Degeaba.

View Postcirus6, on 23 iunie 2018 - 13:04, said:

e clar, invetiile si descoperirile ce duc lumea inainte sunt realizate de oamenii harnici.


, inteligenti si perseverenti.

Putorille nu descopera si nu inventeaza nimic.

Doar isi plang de mila si stau la mana altora.

Edited by marius.bunu, 23 June 2018 - 14:25.


#202
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2018 - 08:07, said:

[/size]

esti pur si simplu hater.

M-ai ghicit.
Da, sunt un hater al putorilor.

View PostDaredevil666, on 23 iunie 2018 - 11:29, said:

Cum crezi că s-a inventat AI-ul ?
A fost inventat prin munca oamenilor care au mai multe în cap decât poți tu să-ți imaginezi într-o viață întreagă.

Era ironic. A nu cadea in plasa lui marius, Posted Image

View Postcirus6, on 23 iunie 2018 - 13:04, said:

ma gindesc ca a fost inventat de muncitorii dintr-o mare corporatie, care dupa cele 10-12 ore de munca pe zi, in loc sa mearga cu colegii la o bere, mergeau acasa si mai munceau inca 6-8 ore pe zi pentru a realiza si dezvolta AI.
e clar, invetiile si descoperirile ce duc lumea inainte sunt realizate de oamenii harnici.

Putorile cred ca TOTI cei care muncesc o fac robotic, fara imaginatie, fara pasiune.
Ei vad o cazna cand suna ceasul dimineata.
Pentru ca sunt putori.

Eu vad o cazna sa ma duc la bere sa fiu pasionat de fotbal, adica nu sa-l joc, aia e pentru sclavi, pentru a comenta ce vad la televizor, pentru ca am opinie de berar, doar, sa discut desre "ce buna e Monica Columbeanu" si cati inci are organul meu pe care e obligatoriu sa-l aduc in discutie de 3-4 ori intr-o propozitie, ca doar sunt barbat, Posted Image

Aia e o viata fara forma. Aia e sa traiesti o viata fiind deja mort. O lepra, o boala a societatii.
Daca erau toti oamenii asa,acum te trezeai in pestera si nu puteai bea nici bere. Pentru ca nu o inventa nimeni.
Posted Image
Tristilor, Posted Image

Edited by Tsunnnami, 23 June 2018 - 14:55.


#203
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2018 - 14:24, said:

Putorille nu descopera si nu inventeaza nimic.
io pot fi foarte de acord cu tine. da-mi 10 nume de personalitati din antichitate si evul mediu, ma refer la oameni de stiinta, care munceau la camp, sclavi sau iobagi.
de fapt am exagerat cu 10, da-mi un singur exemplu.

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2018 - 14:54, said:

Daca erau toti oamenii asa,acum te trezeai in pestera si nu puteai bea nici bere. Pentru ca nu o inventa nimeni.
Posted Image
Tristilor, Posted Image
dar ce motiv ar fi avut un om harnic si muncitor sa inventeze berea? berea te face lenes.
si totusi cine a inventat berea?

#204
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2018 - 14:24, said:

....

Deci colegul Tsunnnami zice că ai fost ironic.
Mea culpa în cazul ăsta :D

Oricum, a meritat de scris că sunt sigur destui care o iau la propriu.
Chestia asta cu ”Să muncească AI, oamenii nu sunt făcuți pentru muncă”
am citit-o de nenumărate ori pe forumuri;
în majoritatea cazurilor, din păcate, nu e sarcasm.

#205
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcirus6, on 23 iunie 2018 - 16:26, said:

io pot fi foarte de acord cu tine. da-mi 10 nume de personalitati din antichitate si evul mediu, ma refer la oameni de stiinta, care munceau la camp,

Fratie, pentru tine munca e doar aia fizica ? :lol:

#206
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2018 - 21:28, said:

Fratie, pentru tine munca e doar aia fizica ? Posted Image
da

#207
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcirus6, on 24 iunie 2018 - 10:30, said:

da

Poate nu ai sa crezi, insa exista si munca intelectuala.

Si e mult mai grea si mai solicitanta decat aia fizica.
E drept, e mai bine platita.

Edited by marius.bunu, 24 June 2018 - 12:36.


#208
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcirus6, on 24 iunie 2018 - 10:30, said:

da

:lol:

As putea adauga, Lemn!

#209
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postmarius.bunu, on 23 iunie 2018 - 21:28, said:

Fratie, pentru tine munca e doar aia fizica ? Posted Image

View Postcirus6, on 24 iunie 2018 - 10:30, said:

da

Noi muncim, nu gandim!
Moarte intelectualilor!

Dar dupa cum spunea si tov. N. Ceuasescu, el insusi fiul clasei muncitoare:
„Clasa muncitoare a dat o preţuire înaltă, care i se cuvine ştiinţei înalte, dar savanţii trebuie să‑şi facă datoria şi trebuie să-şi dea seama că ei trăiesc pe spinarea clasei muncitoare. Bunurile materiale se creează la sate şi pe ogoare şi din bunurile acestora trăiesc şi intelectualii. La rândul lor trebuie să-şi facă şi ei datoria, ca să-şi poată câştiga bunurile materiale".

Daca asa a spus tov. N. Ceausescu, putem noi sa spune altfel ?

#210
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostTsunnnami, on 24 iunie 2018 - 15:11, said:


Posted Image
As putea adauga, Lemn!
pina una alta tu povesteste-mi de omul harnic si muncitor care a inventat berea.

#211
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcirus6, on 25 iunie 2018 - 09:44, said:

pina una alta tu povesteste-mi de omul harnic si muncitor care a inventat berea.

Ce are una cu alta??

View PostPlatonX, on 24 iunie 2018 - 20:31, said:




Daca asa a spus tov. N. Ceausescu, putem noi sa spune altfel ?

Bunicul meu, Dumnezeu sa il ierte, cand vedea la TV balet incepea cu "lasa ca porumbul ma duc eu sa-l strang".
Saracul, om de la tara , avea doar 4 clase.

Pentru el, munca la fel , era doar fizica.

Insa la oamenii cu mai mult de 4 clase am pretentii :)

#212
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View PostPlatonX, on 24 iunie 2018 - 20:31, said:


Noi muncim, nu gandim!
Moarte intelectualilor!

Dar dupa cum spunea si tov. N. Ceuasescu, el insusi fiul clasei muncitoare:
„Clasa muncitoare a dat o preţuire înaltă, care i se cuvine ştiinţei înalte, dar savanţii trebuie să‑şi facă datoria şi trebuie să-şi dea seama că ei trăiesc pe spinarea clasei muncitoare. Bunurile materiale se creează la sate şi pe ogoare şi din bunurile acestora trăiesc şi intelectualii. La rândul lor trebuie să-şi facă şi ei datoria, ca să-şi poată câştiga bunurile materiale".

Daca asa a spus tov. N. Ceausescu, putem noi sa spune altfel ?
dupa cum vezi, tovarasul n-a cerut moarte intelectualilor.
tovarasul n. ceausescu a fost un lenes, de aceea a plecat din satul sau natal pentru ca nu i-a placut munca la camp. fiind un tip remarcabil de inteligent, a ajuns intr-o pozitie unde era destul de normal sa ajunga.
rolul savantilor e sa gaseasca solutii pentru a face munca mai usoara si mai productiva, iar acest lucru l-a inteles tov. n. ceausescu. in schimb pe intelectual nu-l poti pune sa munceasca la norma, ideile stralucite si inovative nu vin cind muncesti la norma. dar nu-i poti cere unui savant sa fie inventiv si sa-si foloseasca potentialul creativ, cind nu-i oferi un standard de viata corespunzator.

acum sunt si o gramada de trepadusi din astia ce muncesc in corporatii multinationale si care cred ca daca alearga stinga dreapta, completeaza niste hirtii si mint la greu pe unul si pe altul, fac munca intelectuala.

View Postmarius.bunu, on 25 iunie 2018 - 09:59, said:

Ce are una cu alta??
tsunami vroia sa dea de inteles ca oamenii harnici sunt cei inventivi si inovatori, in lipsa lor nici berea nu s-ar fi inventat.

#213
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostPlatonX, on 24 iunie 2018 - 20:31, said:

dar savanţii
O fi facut aluzie la nevasta-sa, s-or fi ciorovait cu o seara inainte si i-a platit o polita Posted Image

Edited by Karhu, 25 June 2018 - 10:15.


#214
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2018 - 14:54, said:

Aia e o viata fara forma. Aia e sa traiesti o viata fiind deja mort. O lepra, o boala a societatii.

sunt convins ca Tiriac jr. sau printul arab random plang in pumni de ciuda ca duc o viata fara forma, in timp ce se relaxeaza in piscinele lor exclusiviste, pe yachturile lor exclusiviste cu supermodele de top in masini placate cu aur. sorb o sampanie fina pe coasta de azur gandindu-se "bai ce viata fara forma am, sa dea naiba". ce mai, sa te sinucizi nu alta

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2018 - 14:54, said:

Daca erau toti oamenii asa,acum te trezeai in pestera si nu puteai bea nici bere. Pentru ca nu o inventa nimeni.
Posted Image

abia aici un argument interesant. "daca erau toti ca tine". pai nu sunt toti, unii sunt workaholici
din fericire suntem diversi si avem preocupari diferite

evolutia omului din pestera nu se compara cu evolutia de astazi. trebuie sa depasim paradigma asta, omul din pestera a trebuit sa evolueze, sa inventeze roata, focul, sulita, de foame.
la nivelul tehnologic si numarul (~8 miliarde) la care suntem astazi, nu mai e o necesitate sa evoluam la nivel individual, sa depunem efort
este suficient ca niste elite sa o faca, si tehnologia /automatizarea in rest

restul de 7,5 miliarde o pot freca linistit cu burta la soare si societatea evolueaza
este o jignire si o mizerie pentru specia umana ca isi sclavageste majoritatea membrilor sub pretextul ca trebuie sa evolueze. in realitate 90% din munca depusa de oameni este cea de jos, repetitiva, neinteresanta, usor automatizabila si inlocuibila de un soft/robot.

#215
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostFlat, on 25 iunie 2018 - 12:11, said:

sunt convins ca Tiriac jr. sau printul arab random plang in pumni de ciuda ca duc o viata fara forma, in timp ce se relaxeaza in piscinele lor exclusiviste, pe yachturile lor exclusiviste cu supermodele de top in masini placate cu aur. sorb o sampanie fina pe coasta de azur gandindu-se "bai ce viata fara forma am, sa dea naiba". ce mai, sa te sinucizi nu alta
Este fizic posibil ca toti sa avem viata lui Tiriac jr ?

#216
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcirus6, on 25 iunie 2018 - 09:44, said:

pina una alta tu povesteste-mi de omul harnic si muncitor care a inventat berea.

Mi-as pierde timpul. Ca sa intelegi ar trebui sa fii harnic si muncitor, ceea ce nu e cazul.
Sa fac o analogie, cum ar intelege o pitzipoanca-care foloseste Whatsapp sa-si arate sanii implantati, munca programatorului care a facut ca sanii ei sa zboare in nori.

View PostFlat, on 25 iunie 2018 - 12:11, said:

sunt convins ca Tiriac jr. sau printul arab random plang in pumni de ciuda ca duc o viata fara forma,

Daca erai in locul lor sfarseai drogat. Si ei muncesc. Tu insa vezi doar imaginea, asa cum ti-ai dori si BMW-ul din garajul meu, fara sa stii ce e in spate.
Putorile cu bani mor de betie sau droguri

View PostFlat, on 25 iunie 2018 - 12:11, said:

evolutia omului din pestera nu se compara cu evolutia de astazi. trebuie sa depasim paradigma asta, omul din pestera a trebuit sa evolueze, sa inventeze roata, focul, sulita, de foame.
la nivelul tehnologic si numarul (~8 miliarde) la care suntem astazi, nu mai e o necesitate sa evoluam la nivel individual, sa depunem efort
este suficient ca niste elite sa o faca, si tehnologia /automatizarea in rest

restul de 7,5 miliarde o pot freca linistit cu burta la soare si societatea evolueaza
este o jignire si o mizerie pentru specia umana ca isi sclavageste majoritatea membrilor sub pretextul ca trebuie sa evolueze. in realitate 90% din munca depusa de oameni este cea de jos, repetitiva, neinteresanta, usor automatizabila si inlocuibila de un soft/robot.

Cum sa indrumi un puturos sa munceasca?
El va gasi intotdeauna o scuza. Cersitul este sub demnitate umana, dar lui ii place, il doare-n fund de demnitate, lui "SA-I DEA!" aia care au.
Eu v-as da numai orez si apa si dormitor la comun.
Si pentru faptul ca cersiti si pentru a motiva pe ceilalti care se mai gandesc inca sa faca cum fac cersetorii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate