Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Cum punem capăt obligației de a munci ?

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
3347 replies to this topic

#181
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDaredevil666, on 20 iunie 2018 - 05:53, said:

iar durerea și efortul și dificultatea
sunt elementele de bază care formează o minte ageră și puternică.

Durerea si efortul si dificultatea intr-o anumita masura, e ok. - ex. durerea de la facut 20 de flotari.
Durerea si efortul si dificultatea peste o anumita masura, e Trauma. - ex. durerea de la un brat cangrenat.

Citeste despre Compulsion to Repeat Trauma, sa vezi cum Trauma nu te face mai puternic si mai ager, ci te face mai slab si mai confuz. http://www.cirp.org/...ych/vanderkolk/

Edited by criztu, 20 June 2018 - 12:27.


#182
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrosix, on 18 iunie 2018 - 20:59, said:

Cand am terminat facultatea credeam (ca multi alti prosti) ca munca e calea.  Dupa ce am vazut cu ce se mananca colegialitatea la romani (cel mai de kkt neam din UE) si ca toata lumea fuge, de fapt, de munca, ca de lepra, an inceput sa ma ma gandesc.

Ideea e ca, daca ai bani, poti sa pui un fraier sa faca munca, in timp ce tu freci duda, cu o bautura in fata.

Pacat de timpul pierdut in facultate

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 10:15, said:

Nu poate exista? Pai daca e impusa din start normal ca nu poate exista. Ca asa a fost intotdeauna. Societatile au evoluat lent , de la salbaticie adica monarhie absoluta si militianism pana la situatia actuala unde cu greu s-au obtinu niste concesii. Pentru ca intotdeauna a fost usor pentru prostul cu muschi sa se impuna. A zis "de azi eu fac legea ca altfel va bat". Si uite asa n-a mai fost loc pentru altfel de interpretari mai civilizate ale normelor si legilor. Ni se trage de la societatea animala aia in care ala mai cu muschi ia totul. Tocmai de aia definitia concurentei si competitiei trebuie partial schimbata. Insa asta numai daca populatiile in sine vor , asa ca suntem sclavii salbaticiei , astia care suntem inteli genti. Si asa vom fi mereu. Sclavii alora care "se infig", ...

Cred ca grupul pe care-l numesti "astia care suntem inteligenti" e prea mare.
Mai scoate unul d-acolo

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 10:15, said:

ba se poate automatiza absolut totul. Numai ca intrebarea e ce se va face cu banii obtinuti.

Traiesti din filme.
ia lasa filmele SF si pune mana (mintea) la lucru

View Postkarax, on 19 iunie 2018 - 10:15, said:

Da si sa il vezi pe angajator facand toate chestiile alea de munca de jos singur? Nu , ceea ce s-a reusit in materie de progres personal de catre aristocrati s-a reusit cu ajutorul sclavilor mentinuti in sclavie cu apo rtul institutiilor de forta :armata , jandarmerie, politie mai tarziu. Eliberarea de sub sclavie a venit numai in momentul cand au existat disensiuni intre bogati.
Da-mi un exemplu de o firma la care se aplica prostia tocmai citita

View Postcriztu, on 20 iunie 2018 - 12:27, said:

Durerea si efortul si dificultatea intr-o anumita masura, e ok. - ex. durerea de la facut 20 de flotari.
Durerea si efortul si dificultatea peste o anumita masura, e Trauma. - ex. durerea de la un brat cangrenat.

Citeste despre Compulsion to Repeat Trauma, sa vezi cum Trauma nu te face mai puternic si mai ager, ci te face mai slab si mai confuz. http://www.cirp.org/...ych/vanderkolk/

Berea de la carciuma din colt te face foarte ager
Citeste:
https://www.huffingt..._n_1420750.html

Mai sunteti multi?

#183
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postcriztu, on 20 iunie 2018 - 12:27, said:

Durerea si efortul si dificultatea intr-o anumita masura, e ok. - ex. durerea de la facut 20 de flotari.
Durerea si efortul si dificultatea peste o anumita masura, e Trauma. - ex. durerea de la un brat cangrenat.

Citeste despre Compulsion to Repeat Trauma, sa vezi cum Trauma nu te face mai puternic si mai ager, ci te face mai slab si mai confuz. http://www.cirp.org/...ych/vanderkolk/
Evident că da, există fenomenul ”overkill”,
dar majoritatea nici nu se apropie de acest nivel.

Când făceam 50 de flotări (cu ani în urmă),
mi se părea greu.
După ce am văzut cum unii fac 500 de flotări,
mi-am schimbat perspectiva parțial.
După ce am ajuns eu să fac 500 de flotări,
mi-am schimbat perspectiva complet.
Și asta e valabil pentru fiecare lucru pe care îl fac.

Mersi de recomandare, o voi citi.
Eu recomand filmul ”Unbroken”*(2014), despre un militar care a ajuns captiv și a rămas captiv timp de 47 într-o tabără japoneză,
să vezi ce înseamnă să treci prin iad și să fii mai puternic decât traumele tale.

Edited by Daredevil666, 20 June 2018 - 12:36.


#184
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDaredevil666, on 20 iunie 2018 - 05:53, said:

”Am multe de zis, aș putea chiar să fac liste,
Mulți nu rezistă și se comportă ca niște p*zde
(BUG Mafia, La Vorbitor)

Am înțeles, citind răspunsurile multora de pe aici,
că niciodată în viață nu au văzut evoluția fizică, respectiv mentală,
care poate fi dobândită prin muncă.

Am făcut și o facultate extrem de stimulantă dpdv mental,
și am avut și un job extenuant dpdv fizic.
Adevărat, mi-am ales în viață ca rol model oameni
care m-au învățat că din orice experiență poți avea profit și te poți dezvolta enorm,
iar durerea și efortul și dificultatea
sunt elementele de bază care formează o minte ageră și puternică.

Ați observat oamenii care doar chefuiesc 24/7 ?
Jur că nu am invidie pe ei.
Ultima oară când invidiam așa ceva era pe la 14 ani,
când nu eram atentă cu adevărat și nu îi vedeam clar pe cei care trăiesc așa.

Pe parcurs viața m-a făcut să petrec destul timp cu astfel de boieri și boieroaice,
ca să-mi dau seama că sunt oameni cu o minte extrem de înceată,
cu o stabilitate emoțională extrem de labilă,
și de multe ori cu un fizic atrofiat ca al unui bolnav la pat de 60 de ani.
Asta se întâmplă dacă iei lecții de succes de la persoane de calibrul lui Adrian Minune și Becali.

Pe vremea luptătorilor romani bărbații erau ceva mai ascuțiți la minte decât sunt acum,
astfel și-au dat seama că hedonismul și lâncezeala prostește și slăbește omul
din toate punctele de vedere.
Așa a fost creat Stoicismul, de către însuși luptătorii și conducătorii romani,
care puteau să mănânce și să bea și să facă sex cât e ziua de lungă,
doar că îi ducea mintea mai departe decât să rămână la acest stadiu.

Diferența esențială între un om căruia îi place munca și unul căruia nu îi place,
este că cel dinainte știe să lucreze deștept;
unde ”deștept” nu este echivalent cu furt, trișare, somnic și pauze de cafeluță la 30 de minute,
ci înseamnă dezvoltare de caracter integrând acele obstacole
pe care munca te face să le întâmpini și să le treci.
Un om care nu urcă muntele niciodată nu va fi la fel de puternic ca unul care o face.

Și lucrurile astea se văd foarte bine
la acele femei întreținute care nu mai au stare și se isterizează pentru orice,
și la acei bărbați îmbogățiți din nimicuri care ajung dependenți de droguri și alcooliști,
pentru că banii și comfortul și viața ușoară i-a făcut debili mintal.

Jeez, ai deschis atatea idei incat sunt coplesit si mi-ar lua peste o ora sa le comentez.
2 puncte insa cu care nu-s 100% de acord.

Si copilul minune si becali MUNCESC. Putorile sunt atente insa numai la banii care i-au facut ei. Ei, putorile ar stii cum sa ii cheltuiasca cum sa-i "faca praf", nu sa-i in multeasca.
Asa ceva e pentru "sclavi"

Cred ca in loc de "imi place munca" as pune "imi place ceva, am un tel, am un plan", munca fiind drumul parcurs pana la scop.
Astfel, o putoare nu are un tel si el trebuie sa traiasca pentru a-si plati doar imprumutul pentru casa si aifon.
Da, ala e sclav, dar e propriul LUI sclav. El insa se face ca nu stie, nu vrea sa admita faptul ca e prost si atunci vine, dupa ce se imprumuta pentru a avea ceea ce-si doreste, cu lozinci comuniste invechite, proaste, puturoase
"Bah, cum sa fac sa traiesc si sa nu muncesc, doar sa cheltui munca altora?"
Astia sunt oameni ori nascuti din greseala ori educati prost.

#185
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmarius.bunu, on 19 iunie 2018 - 13:12, said:

Daca se putea, se facea deja.
Patronii sunt primii care ar face asta.

E de 1 milion de ori mai profitabil si mai simplu sa am roboti in productie decat oameni.

In plus, intr-o economie puternica, baza sunt serviciile, nu productia.
Ai nevoie de avocati, notari, medici, consultanti, economisti,profesori, psihologi etc..aici nu poti avea automatizare.

Ai nevoie de soldati, politisti, judecatori, etc..la fel, e nevoie de oameni.
Sa o luam usor ...medicii pot fi inlocuiti usor pentru ca meseria lor e una a stiintelor exacte fixe care lucreaza cu date simple. Idem la economisti s epot face softuri mai speciale care chiar pot simula sisteme si gasi hibe. Profesorii pot fi inlocuiti in totalitate de user generated sites ca youtube de exemplu , si de ce nu de roboti care traduc si creeaza experimente similare ca cele din cartile de fizica. La psihologi nu prea se poate numai partial daca exista o boala comuna in niste standarde fixe, daca e ceva mai compli cat atunci ai nevoie de un AI capabil sa opereze cu date variabile. Soldatii politistii pot fi usor inlocuiti , poate cel mai usor , pentru ca se pot baga in robotul ala n scenarii despre cum sa se comprte, nefiind nevoie de un comportament prea variabil. Judecatorii mai greu dar cum spuneam... AI....

View Postmarius.bunu, on 19 iunie 2018 - 13:12, said:



In plus, intr-o economie puternica, baza sunt serviciile, nu productia.

Stii ce usor e sa faci o drona care livreaza niste chestii?

Spoiler
Te-am scos...

#186
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDaredevil666, on 20 iunie 2018 - 12:35, said:

Evident că da, există fenomenul ”overkill”,
dar majoritatea nici nu se apropie de acest nivel.

Când făceam 50 de flotări (cu ani în urmă),
mi se părea greu.
După ce am ajuns eu să fac 500 de flotări,
mi-am schimbat perspectiva complet.
Și asta e valabil pentru fiecare lucru pe care îl fac.

Citeste despre Trauma (psihologica). Majoritatea oamenilor sunt traumatizati, inclusiv tu.
Cand o sa intelegi Trauma, nu vei mai insista cu "am facut 500 de flotari, durerea ma face mai puternic". Vei realiza diferenta dintre durere si trauma.

View PostDaredevil666, on 20 iunie 2018 - 12:35, said:

Eu recomand filmul ”Unbroken”*(2014), despre un militar care a ajuns captiv și a rămas captiv timp de 47 într-o tabără japoneză,
să vezi ce înseamnă să treci prin iad și să fii mai puternic decât traumele tale.

Filmele si biografiile romantate, nu sunt realitatea.

Edited by criztu, 20 June 2018 - 14:46.


#187
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkarax, on 20 iunie 2018 - 14:20, said:

Sa o luam usor ...medicii pot fi inlocuiti usor pentru ca meseria lor e una a stiintelor exacte fixe care lucreaza cu date simple. Idem la economisti s epot face softuri mai speciale care chiar pot simula sisteme si gasi hibe.


Biologia NU e matematica. Posted Image

Ce spui tu sunt SF-uri.

Sunt N meserii la care omul e baza, nu masina.
Masina doar ajuta.

Edited by marius.bunu, 20 June 2018 - 14:54.


#188
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 20 iunie 2018 - 14:20, said:

Sa o luam usor ...medicii pot fi inlocuiti usor pentru ca meseria lor e una a stiintelor exacte fixe care lucreaza cu date simple.

:lol:
Lasa mai filmele in special desenele animate, ca-ti fac rau. Uite ce deformat poti fi.

Eu iti dau un exemplu mult mai simplu decat medicina.
Constructia de automobile.
Pentru un model nou se cheltuie milioane cu omologarea.
De ce e nevoie de teste? Ce? Calculatoarele nu sunt deajuns? Se face o simulare si ai raspunsul, nu?

Maturizati-va si deschideti fereastra.
Lumea reala e acolo, afara nu pe ecranul calculatorului sau la cartoons la teveu.

#189
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmarius.bunu, on 20 iunie 2018 - 14:53, said:

Biologia NU e matematica. Posted Image

Ce spui tu sunt SF-uri.

Sunt N meserii la care omul e baza, nu masina.
Masina doar ajuta.
yea dar la baza biologia inseamna fizica cuantica ...cu asta se ocupa celula si grupurile de celule , cu fizica cuantica.

habar nu ai in medicina moderna cate calcule si formule sunt implicate. In plus la orice boala la orice persoana sunt aceleasi simptome deci e usor de clasificat.

View PostTsunnnami, on 20 iunie 2018 - 15:39, said:


Posted Image
Lasa mai filmele in special desenele animate, ca-ti fac rau. Uite ce deformat poti fi.

Eu iti dau un exemplu mult mai simplu decat medicina.
Constructia de automobile.
Pentru un model nou se cheltuie milioane cu omologarea.
De ce e nevoie de teste? Ce? Calculatoarele nu sunt deajuns? Se face o simulare si ai raspunsul, nu?

Maturizati-va si deschideti fereastra.
Lumea reala e acolo, afara nu pe ecranul calculatorului sau la cartoons la teveu.
Si cine ti-a spus ca nu se fac modele computerizate pentru teste de rezistenta si accidente?

#190
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postkarax, on 20 iunie 2018 - 16:20, said:

Si cine ti-a spus ca nu se fac modele computerizate pentru teste de rezistenta si accidente?

Eu n-am spus ca nu se fac.
Vezi?
Nici la un simplu text nu esti atent

#191
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postkarax, on 20 iunie 2018 - 16:20, said:


habar nu ai in medicina moderna cate calcule si formule sunt implicate. In plus la orice boala la orice persoana sunt aceleasi simptome deci e usor de clasificat.

Esti medic?

View PostTsunnnami, on 20 iunie 2018 - 15:39, said:



Maturizati-va si deschideti fereastra.
Lumea reala e acolo, afara nu pe ecranul calculatorului sau la cartoons la teveu.

O gramada de pusti care stau cu parintii si isi imagineaza societati futuriste in care robotii fac toata treaba ca sa stea ei cu burta in sus.

#192
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius.bunu, on 21 iunie 2018 - 07:57, said:

O gramada de pusti care stau cu parintii si isi imagineaza societati futuriste in care robotii fac toata treaba ca sa stea ei cu burta in sus.

Vorbeste de "Terminator 1" si el nu e in stare sa conceapa un automat care sa fiarba nici un ou cel putin.
Dar nu-i nevoie, gaseste pe google, :lol:

#193
Daredevil666

Daredevil666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.03.2018

View Postcriztu, on 20 iunie 2018 - 14:36, said:

....

Traumă Posted Image
Și toți cei care fac antrenamente intense și toți cei care iubesc provocările sunt toți traumatizați, nu ?
Doar ăia sunt tari și sănătoși care stau cu laptop-up în față și beau bere și ies în cluburi, nu ? Posted Image

Fugi de aici, fratelo.

Sfat: nu fii hater și nu fii invidios.
Doar pentru că unul face mai multe decât tine sau face ceva mai bine decât tine,
aia nu te face pe tine mai cool dacă balivernezi despre el.
Respectă eforturile altuia și nu pune diagnostice superficiale și fără sens,
că te caracterizezi doar pe tine.

Edited by Daredevil666, 22 June 2018 - 07:42.


#194
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDaredevil666, on 22 iunie 2018 - 07:36, said:

Traumă Posted Image
Și toți cei care fac antrenamente intense și toți cei care iubesc provocările sunt toți traumatizați, nu ?
Doar ăia sunt tari și sănătoși care stau cu laptop-up în față și beau bere și ies în cluburi, nu ? Posted Image

Bineinteles, ce stim noi?
Cei mai sanatosi sunt cersetorii, "Dah si mieeeee...., sclavule ce esti!"
:lol:

#195
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostDaredevil666, on 22 iunie 2018 - 07:36, said:

Traumă Posted Image

Iti explic ca una e o lovitura din care te poti recupera, si alta e trauma.
Parerea ta ca durerea e un lucru bun, ca te face mai puternic, e valabila doar pt durerea pe care mintea si corpul o pot suporta - eg. durerea de la facut 20 de tractiuni, eg. durerea ca o femeie de care iti place, te refuza.
Cand insa da masina peste tine, aia nu mai e o durere care te face puternic, cum reciti tu aici patriotic, ci e o durere care te baga in spital.
Majoritatea oamenilor, inclusiv tu, sunt traumatizati psihic, in asemenea masura, ca nici nu pot admite ca sunt traumatizati. Fac galagie ca ei sunt oameni de succes, si iti arata tot felul de obiecte, care ar demonstra succesul. Niste tristi, vai de capu lor, neurotici care se considera superiori altora, si ailalti sunt rai, au ceva cu ei, is invidiosi pe succesu lor - bani, obiecte, functii, medalii, premii la diverse jocuri si concursuri.
Cu cat un om face mai mult caz de "succesul" lui, cu atat e mai neurotic.

Edited by criztu, 22 June 2018 - 14:14.


#196
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostDaredevil666, on 20 iunie 2018 - 12:35, said:

Eu recomand filmul ”Unbroken”*(2014), despre un militar care a ajuns captiv și a rămas captiv timp de 47 într-o tabără japoneză,
47 ce, nanosecunde ?

#197
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcriztu, on 20 iunie 2018 - 12:27, said:

Durerea si efortul si dificultatea intr-o anumita masura, e ok. - ex. durerea de la facut 20 de flotari.
Durerea si efortul si dificultatea peste o anumita masura, e Trauma. - ex. durerea de la un brat cangrenat.


Stai ca nu inteleg, ti se cangreneaza creierul pentru ca trebuie sa muncesti? Sau despre ce vorbim pe subiectul asta?
Elogiem putorile care se plang ca nu au destul timp si bani de filme si bere?

Pai asta zice si dare si eu, puteti avea fratilor cati bani doriti.\Pentru asta insa, la cerseala, la furat sau mai etic, LA MUNCA!

#198
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View PostTsunnnami, on 23 iunie 2018 - 03:21, said:


Elogiem putorile care se plang ca nu au destul timp si bani de filme si bere?


esti pur si simplu hater.

Aia sunt oameni care creaza, gandesc, viseaza.
Munca e pentru roboti si AI,  nu pentru fiinte superioare :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate