Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Achizitie bunuri pe firma

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View PostalliNdanuTz, on 02 iunie 2018 - 11:50, said:

Si sa faca ce cu aceasta vechime mai exact? Posted Image
Sa incaseze pensie de la stat cat mai tanar.

#20
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Da da. Vise taica vise.

#21
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View Postlexis1, on 02 iunie 2018 - 11:53, said:

Sa incaseze pensie de la stat cat mai tanar.
Posted Image Posted Image Posted Image
Asta e una dintre glume :) ??
Inca mai credeti ca veti primi vreo pensie? Bani la saltea tata, lasati statu' :)

#22
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

View Postlexis1, on 02 iunie 2018 - 11:49, said:

Sa ii mearga vechime in munca.
Majoritatea SRL-urilor au angajati fictivi pentru a merge vechimea. In special neveste Posted Image
Amante,.....

#23
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
alinutz danutz, tu o sa fii ala care o sa voteze comunistii care promit ca o sa creasca socialul pentru batrani ca e "pensia" prea mica, cand voi de fapt nu incasati pensie ci social, ca nu ati contribuit.

Inca e profitabil sa platesti contributii pentru pensie.

#24
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

View Postlexis1, on 02 iunie 2018 - 12:09, said:

Inca e profitabil sa platesti contributii pentru pensie.
Poate, daca ai vreo 60 de ani :)
Sau tu scrii pe aici ca ai vreo bunica care se plange zilnic ca nu muncesc tinerii si n-are de la cine sa ia pensie? Posted Image

#25
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Nu, pentru cei aproape de varsta pensionarii nu e profitabil, mai ales daca nu au vechime in munca din tinerete.
Profitabil e pentru cei ce incep sa isi stabileasca un istoric de vechime in munca de tineri, ca sa iti dau un exemplu concret de persoana care a contribuit de la 18 ani si la 56 de ani a iesit la pensie, adica sub varsta de pensionare. Numai cu ce sume incaseaza intre iesirea la pensie pana la varsta de pensionare iese in profit.

#26
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Si pentru cei sub 30 de ani? Este profitabil? Sau sunt bani aruncati aiurea? Ce zici?

#27
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Nu te controleaza nici naiba. In principiu si legal ii cum spune rosix. Cand vei fi platitor DE tva (tre sa ai venituri mai mari de 300000 ron/an) iti trage anafu un control de fond (care de fapt ii de forma). Atunci teoretic iti taie cheltuielile care nu au legatura cu firma (gen televizor, piscina, concediu Monaco....) acolo te mai targuiesti cu  boacterii tu zici ca concediul la Monaco era necesar pentru psihic, ei nimik, si ajungeti la un compromis.

#28
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostNaijax, on 02 iunie 2018 - 11:17, said:

Ex.
- cumperi o bicicleta de la Decathlon de 31.000 RON
Trebuie sa te intrgistrezi obligatoriu in scopuri de TVA
- cumperi o bicicleta de la Decathlon de 29.000 RON
Platesti TVA dar nu il vei putea deduce in veci pe firma ta

S-a facut lumina ?

La ce prostii aici ai scris aici nu mai este nevoie de nici un comentariu.

Unde scrie ca daca cumperi de la Decathlon (PJ Romana) trebuie sa te inregistrezi ca si platitor de tva? =))))))))))))))))
R: nu scrie nicaieri asta.

By the way plafonul pt neplatitori de tva in prezent este de 300.000/AN pt vanzarile facturate si nu pt achizitiile realizate.

Te inregistrezi in scopuri de tva doar daca vanzarile sunt mai mari de 300.000 lei/an si trebuie sa soliciti inregistrarea in termen de 10 zile de la inchiderea lunii de referinta depasirii plafonului de tva.

Ori prin optiune la cerere, dar asta este "alta mancare de peste"


LE: si da isi poate deduce si tva-ul proratat de la bicicleta cand va deveni platitor de tva

Edited by costinuti, 02 June 2018 - 14:46.


#29
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Pan' la urma, si daca iti iei curve si reusesti sa le dovedesti a fi necesare in activitatea firmei e OK. Treaba e ca, daca oamenii vin in control si-s chititi sa-ti gaseasca ceva, vor gasi, indiferent ce crezi tu ca ai facut ca la carte.

#30
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcostinuti, on 02 iunie 2018 - 14:40, said:

La ce prostii aici ai scris aici nu mai este nevoie de nici un comentariu.

Unde scrie ca daca cumperi de la Decathlon (PJ Romana) trebuie sa te inregistrezi ca si platitor de tva? =))))))))))))))))
R: nu scrie nicaieri asta.

By the way plafonul pt neplatitori de tva in prezent este de 300.000/AN pt vanzarile facturate si nu pt achizitiile realizate.

Te inregistrezi in scopuri de tva doar daca vanzarile sunt mai mari de 300.000 lei/an si trebuie sa soliciti inregistrarea in termen de 10 zile de la inchiderea lunii de referinta depasirii plafonului de tva.

Ori prin optiune la cerere, dar asta este "alta mancare de peste"


LE: si da isi poate deduce si tva-ul proratat de la bicicleta cand va deveni platitor de tva

Calmeaza-te omule
Este doar un exemplu
Ce sari asa de parca ti-am furat portofelul ?

Am spus clar ca nu stiu cat este plafonul ala iar Decathlon mi-a venit asa - pe moment
Alege tu ce magazine vrei Posted Image

#31
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postpetman, on 02 iunie 2018 - 11:02, said:

Ai sediu social, nu? Atunci poti sa iei aspirator. Ca poti sa lucrezi si de la sediul social remote.
Televizor nu.
Laptop da.
Mobilier da.
Bicicleta - oare trebuie sa faci foi de parcurs? Posted Image Posted Image

Petman: uite ca si TV-ul poate fi deductibil:
- daca la sediul societatii ruleaza in mod permanent in scop de marketing si reclama produsele societatii. Este in scopul obtinerii de venituri? Este.
- este utilizat pe post de monitor (pt a vedea mai bine) imaginea in scopul realizarii de venituri. Este in scopul obtinerii de venituri? Este.
A daca cumperi o duzina de tv-uri nu te mai crede nimeni de nimic =)))


Deci totul este discutabil in functie de ceea ce faci si cum poti sa justifici in mod logic si credibil la un eventual control.

View PostNaijax, on 02 iunie 2018 - 14:50, said:


Calmeaza-te omule
Este doar un exemplu
Ce sari asa de parca ti-am furat portofelul ?

Am spus clar ca nu stiu cat este plafonul ala iar Decathlon mi-a venit asa - pe moment
Alege tu ce magazine vrei Posted Image
Eu sunt foarte calm, dar daca vrei sa ajuti si nu stii despre ce vorbesti mai bine nu mai posta aiurea, ca poate initiatorul nu stie si se ia dupa tine eronat.
Parerea mea.

#32
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcostinuti, on 02 iunie 2018 - 14:55, said:

Eu sunt foarte calm, dar daca vrei sa ajuti si nu stii despre ce vorbesti mai bine nu mai posta aiurea, ca poate initiatorul nu stie si se ia dupa tine eronat.
Parerea mea.

Este un forum unde se discuta deschis iar opiniile/parerile/posturile cu care nu esti de acord pot fi dezbatute intr-un mod civilizat fara "ai scris prostii", "postezi aiurea", etc.
Daca nu ai 7 ani de acasa ar trebui macar sa pretinzi ca-i ai.
Parerea mea
Peace Posted Image

#33
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostNaijax, on 02 iunie 2018 - 15:03, said:

Este un forum unde se discuta deschis iar opiniile/parerile/posturile cu care nu esti de acord pot fi dezbatute intr-un mod civilizat fara "ai scris prostii", "postezi aiurea", etc.
Daca nu ai 7 ani de acasa ar trebui macar sa pretinzi ca-i ai.
Parerea mea
Peace Posted Image
Totusi tine cont ca aici este aria Proffesional Zone si nu Poiana lui Iocan unde e permis off topic-ul cu "toate cele"

Si da daca tot postezi, posteaza corect si nu total eronat "dupa ureche"

Edited by costinuti, 02 June 2018 - 15:14.


#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcostinuti, on 02 iunie 2018 - 15:11, said:

Totusi tine cont ca aici este aria Proffesional Zone si nu Poiana lui Iocan unde e permis off topic-ul cu "toate cele"

Aha
Deci dumneata cu "ai scris prostii", "postezi aiurea", etc. ai fost ON TOPIC si ai raspuns profesional
No comment

#35
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostNaijax, on 02 iunie 2018 - 15:14, said:


Aha
Deci dumneata cu "ai scris prostii", "postezi aiurea", etc. ai fost ON TOPIC si ai raspuns profesional
No comment
OK, vad ca nu vrei sa intelegi esenta mesajului; "Las-o balta", eu nu mai postez ca nu are rost.

#36
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postcostinuti, on 02 iunie 2018 - 15:21, said:

OK, vad ca nu vrei sa intelegi esenta mesajului; "Las-o balta", eu nu mai postez ca nu are rost.

Nu avea rost de la bun inceput sa fii lipsit de respect.
Daca explicai "esenta" pe un ton civilizat, dand astfel dovada de o buna educatie, nu mai ajungeam aici.
Acum intelegi esenta esentelor ?

Edited by Naijax, 02 June 2018 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate