Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Achizitie bunuri pe firma

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Salut,am un SRL neplatitor de TVA cu activitate principala "6201 Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client)" si multe alte coduri secundare.
Tin sa precizez ca nu am declarat punct de lucru ci prestez servicii la sediul clientilor.

Intrebarea mea este: pot sa achizitionez 100% legal bunuri direct prin firma? De exemplu: aspirator, bicicleta, televizor, laptop, mobilier etc... ?

#2
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

 Sunny_Days, on 02 iunie 2018 - 10:29, said:

Salut,am un SRL neplatitor de TVA cu activitate principala "6201 Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client)" si multe alte coduri secundare.
Tin sa precizez ca nu am declarat punct de lucru ci prestez servicii la sediul clientilor.

Intrebarea mea este: pot sa achizitionez 100% legal bunuri direct prin firma? De exemplu: aspirator, bicicleta, televizor, laptop, mobilier etc... ?

nu

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Sunny_Days, on 02 iunie 2018 - 10:29, said:

Salut,am un SRL neplatitor de TVA cu activitate principala "6201 Activitati de realizare a software-ului la comanda (software orientat client)" si multe alte coduri secundare.
Tin sa precizez ca nu am declarat punct de lucru ci prestez servicii la sediul clientilor.

Intrebarea mea este: pot sa achizitionez 100% legal bunuri direct prin firma? De exemplu: aspirator, bicicleta, televizor, laptop, mobilier etc... ?

NU.  Numai ce are legatura cu activitatea firmei si numai daca realizezi venituri pe care le inregistrezi pe firma.  Daca prestezi la sediul clientilor, poti lua masina pe firma, laptop, hartie sau ce are legatura cu activitatea, cu conditia sa ai inregistrate si venituri pe firma... altfel te complici cu ANAFu.

Edited by rosix, 02 June 2018 - 10:44.


#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
NU

#5
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
De putut poti face orice, problema e cand se prind unii de ce faci. Posted Image

#6
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010
Multumesc de raspunsuri.
Si daca iau o bicicleta pe firma ca sa ma deplasez la client, nu e ok nici asta ? Hai ca faza cu televizorul o inteleg...

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
da, poti achizitiona orice "pe firma". dar de fapt tu vrei ca acestea sa fie cheltuieli deductibile :)
in caz de control, totul depinde de inspectorul fiscal. poate trece cu vederea anumite cheltuieli, dar in principiu cheltuielile deductibile sunt cele facute pentru desfasurarea activitatii firmei. deci aspiratorul, televizorul si mobilierul nu prea sunt deductibile (intrucat prestezi activitatea la sediul clientilor), laptopul e sigur deductibil, bicicleta e discutabila (poate considera ca e folosita pt deplasarea la sediul clientilor)

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 Sunny_Days, on 02 iunie 2018 - 10:50, said:

Multumesc de raspunsuri.
Si daca iau o bicicleta pe firma ca sa ma deplasez la client, nu e ok nici asta ? Hai ca faza cu televizorul o inteleg...

Sa te deplasezi de unde catre unde
Parca ziceai ca NU ai punct de lucru declarat
Iar televizorul si aspiratorul le ei pentru UNDE ?
Pentru punctul ala de lucru care NU exista ?
Acum intelegi absurditatea situatiei ?

#9
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

 Naijax, on 02 iunie 2018 - 10:54, said:


Sa te deplasezi de unde catre unde
De acasa la client.
Sunt si angajat la firma mea cu contract de munca.

#10
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Ai sediu social, nu? Atunci poti sa iei aspirator. Ca poti sa lucrezi si de la sediul social remote.
Televizor nu.
Laptop da.
Mobilier da.
Bicicleta - oare trebuie sa faci foi de parcurs? Posted Image Posted Image

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012

 Sunny_Days, on 02 iunie 2018 - 10:50, said:

Multumesc de raspunsuri.
Si daca iau o bicicleta pe firma ca sa ma deplasez la client, nu e ok nici asta ? Hai ca faza cu televizorul o inteleg...

Poti sa iei linistit atata timp cat poti "demostra" ca te ajuta sa produci Posted Image ... eu am luat si Lego, TV etc prin firma ... Bun, am un punct de lucru ... atata timp cat poti demonstra ca are un beneficiu acel bun cumparat, e ok. Aspiratorul nu cred ca se poate .. in schimb mobilier daca e un birou sau alte chestii de office , da ... dar trebuie sa fie acolo daca ai un control :P .

Edited by Andreysc7, 02 June 2018 - 11:06.


#12
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 petman, on 02 iunie 2018 - 11:02, said:

Bicicleta - oare trebuie sa faci foi de parcurs? Posted Image Posted Image

Normal. Si musai sa treaca nr. de kilometri parcursi! Posted Image


LE:  @sunny_days, logica-i in felu' urmator: daca poti sa justifici ca bunurile pe care le-ai cumparat pe firma ajuta la desfasurarea activitatii economice, nu vei fi amendat. Altfel intri aici:

Quote

ART. 25 - Cheltuieli

(4) Următoarele cheltuieli nu sunt deductibile:

d) cheltuielile făcute în favoarea acționarilor sau asociaților, altele decât cele generate de plăți pentru bunurile livrate sau serviciile prestate contribuabilului, la prețul de piață pentru aceste bunuri sau servicii;

+++++++++++++++++

ART. 114 - Definirea veniturilor din alte surse
(1) Venituri din alte surse sunt orice venituri identificate ca fiind impozabile, care nu se încadrează în categoriile prevăzute la art. 61 lit. a) - h), altele decât veniturile neimpozabile în conformitate cu prezentul titlu. Norme metodologice
(2) În această categorie se includ, însă nu sunt limitate, următoarele venituri:

h) bunurile și/sau serviciile primite de un participant la persoana juridică, acordate/furnizate de către persoana juridică în folosul personal al acestuia;


Si daca ai fi fost si platitor de TVA te-ar fi dat si acolo cu capu' de tabla Posted Image

Edited by Alecsandru010, 02 June 2018 - 11:32.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 Sunny_Days, on 02 iunie 2018 - 11:00, said:

De acasa la client.
Sunt si angajat la firma mea cu contract de munca.

Poti lua orice doresti dar nu trebuie sa depasesti un anumit plafon.
Nu stiu cat naiba este acum - vreo 30.000 RON / AN
Daca depasesti acest plafon va trebui sa te inregistrezi in scop de TVA
Atentie - fiind neplatitor de TVA inseamna ca nu factureazi cu TVA serviciile pe care le prestezi iar pentru orice achizitie vei plati TVA dar care nu se poate deduce sub nicio forma.

Ex.
- cumperi o bicicleta de la Decathlon de 31.000 RON
Trebuie sa te intrgistrezi obligatoriu in scopuri de TVA
- cumperi o bicicleta de la Decathlon de 29.000 RON
Platesti TVA dar nu il vei putea deduce in veci pe firma ta

S-a facut lumina ?

#14
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010
Cumpara ce vrei, cand o sa fie un control, nu au decat sa dea jos ce nu le convine Posted Image

 Sunny_Days, on 02 iunie 2018 - 11:00, said:

Sunt si angajat la firma mea cu contract de munca.
De ce?

Edited by alliNdanuTz, 02 June 2018 - 11:22.


#15
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Cum de ce? Bugetarii nu e si ei oameni? :) De unde sa primească salarii si pensii speciale daca nu contribuim noi.



#16
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

 alliNdanuTz, on 02 iunie 2018 - 11:21, said:

De ce?
Sa ii mearga vechime in munca.
Majoritatea SRL-urilor au angajati fictivi pentru a merge vechimea. In special neveste Posted Image

#17
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 12.06.2010

 lexis1, on 02 iunie 2018 - 11:49, said:

Sa ii mearga vechime in munca.
Si sa faca ce cu aceasta vechime mai exact? Posted Image

Edited by alliNdanuTz, 02 June 2018 - 11:50.


#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

 alliNdanuTz, on 02 iunie 2018 - 11:50, said:

Si sa faca ce cu aceasta vechime mai exact? Posted Image

Sa ia pensie de la stat

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate