Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 

Lucruri pe care le vad gresite aici

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
222 replies to this topic

#181
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 15 iunie 2018 - 14:22, said:


Si daca se aduna in cladirea bisericii cateva sute de credinciosi, este mai putin biserica, decat daca s-ar intalni in gradina unora? Eu spun ca dimpotriva, e ceva mai mult.
Liturghia este forma de rugaciune suprema. Nu conditioneaza Iisus venirea Sa de liturghie. Insa ajuta. Macar la uciderea egoului si la cresterea smereniei...si tot ajuta.
Nu ai idee cat de slaba este aceasta "putere" a liturghiei. Mai folositoare erau adunarile in casele credinciosilor. Aia cu spovedania era necesara pentru preotii turnatori.
Eu nu am vazut semne de smerenie  si  "uciderea egoului" la ortodocsi . Poate ca au o evlavie cand ies pe usa cladirii bisericii insa a doua zi parca au uitat complet ca au fost adunati . Ca sa nu spun de preot ce hram poarta.

P.S.  Am spus ca am un vecin preot ortodox ? E munte de aroganta. Si cu siguranta are destul din acest spirit ce transfera si enoriasilor. Posted Image

View Postrichelieu, on 15 iunie 2018 - 14:58, said:

Observi prost (ca de obicei) si da, in biserica ortodoxa, Maica Domnului are loc de cinste. Ce e rau in asta? Este persoana care, prin acceptarea ei, L-a adus pe mantuitor pe lume, adica L-a unit pe Dumnezeu cu oamenii.
La ortodocsi e personajul central, in biblie nu.

#182
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Iar numarul mare cu duhul potrivit, tot este mai mare decat numarul mic, cu acelasi duh.
Doar ca bineinteles, voi astia "mai superiori", considerati ca toti oamenii care merg la biserica o fac din considerente gresite, numai voi aveti duhul corect....

View Postpacopaco1967, on 15 iunie 2018 - 14:59, said:

Nu ai idee cat de slaba este aceasta "putere" a liturghiei. Mai folositoare erau adunarile in casele credinciosilor. Aia cu spovedania era necesara pentru preotii turnatori.
Eu nu am vazut semne de smerenie  si  "uciderea egoului" la ortodocsi . Poate ca au o evlavie cand ies pe usa cladirii bisericii insa a doua zi parca au uitat complet ca au fost adunati . Ca sa nu spun de preot ce hram poarta.

P.S.  Am spus ca am un vecin preot ortodox ? E munte de aroganta. Si cu siguranta are destul din acest spirit ce transfera si enoriasilor. Posted Image
Si eu aveam un vecin penticostal. Prost gramada. Dar prost, la modul redus mintal diagnosticat cu retard. Acu ar trebui sa trag concluzia ca toti sunteti la fel?!
Generalizarea asta....bat-o vina.....

Quote

La ortodocsi e personajul central, in biblie nu.
Din nou bati campii. Grav de tot. Macar abtine-te, ca pici in derizoriu. Si pe urma te miri de ce nu te mai baga lumea in seama.

Dar ai dreptate cu o chestie. Pentru satana, care te stapaneste, liturghia are o putere foarte redusa.

#183
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 15 iunie 2018 - 15:06, said:

Iar numarul mare cu duhul potrivit, tot este mai mare decat numarul mic, cu acelasi duh.
Doar ca bineinteles, voi astia "mai superiori", considerati ca toti oamenii care merg la biserica o fac din considerente gresite, numai voi aveti duhul corect....
Numarul chiar nu conteaza pentru Tatal ceresc, findca nu pe baza numarului va primi in imparatia Lui. Eu am spus ca si unde's doi adunati in numele Domnului acolo e si Domnul . Ca sa vezi ca Hristos isus incurajeaza si astfel de adunari, voi in schimb le descurajati, ba spuneti ca doar daca sunt multi gramada, e mult superior harul divin.

View Postrichelieu, on 15 iunie 2018 - 15:06, said:

Si eu aveam un vecin penticostal. Prost gramada. Dar prost, la modul redus mintal diagnosticat cu retard. Acu ar trebui sa trag concluzia ca toti sunteti la fel?!
Generalizarea asta....bat-o vina.....
Pai din moment ce ai folosit exemplul banuiesc ca esti convins . Dar Tatal ceresc atrage si astfel de exemplare, nimeni nu va fi izgonit . Dar ca sa iti faci o idee isus mai spunea despre ucenici ca sunt tari de cerbice, in schimb despre carturari si farisei ii mustra tare spunandu-le "fatzarnicilor" . Degeaba e inteligent daca o foloseste in duh cain.

View Postrichelieu, on 15 iunie 2018 - 15:06, said:

Dar ai dreptate cu o chestie. Pentru satana, care te stapaneste, liturghia are o putere foarte redusa.
Exagerezi dragule, nu e nevoie sa folosesti astfel de expresii. Sa ne limitam la bune expresii,  Posted Image
Eu retin din copilaria mea ca unii preoti imprimau in mintea unora slabi cu duhul ura impotriva evreilor, ca l-au omorat pe dumnezeu. Uitau ca si isus era evreu. Posted Image

Edited by pacopaco1967, 15 June 2018 - 15:47.


#184
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Pai numarul conteaza pentru voi, ca tu spuneai ca nu e bine sa mergi la biserica, ci sa ne strangem in grupuri de cate 2-3.....Sigur e vorba de chestii spirituale? :D

iar faptul ca satana te stapaneste, este convingerea mea :). Daca te simti jignit, e problema ta.

Oricum, este ultima mea postare pe aceasta arie. Si probabil si pe acest forum.

Va pupa cardinalul....:)

#185
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 15 iunie 2018 - 15:51, said:

Pai numarul conteaza pentru voi, ca tu spuneai ca nu e bine sa mergi la biserica, ci sa ne strangem in grupuri de cate 2-3.....Sigur e vorba de chestii spirituale? Posted Image

iar faptul ca satana te stapaneste, este convingerea mea Posted Image. Daca te simti jignit, e problema ta.

Oricum, este ultima mea postare pe aceasta arie. Si probabil si pe acest forum.

Va pupa cardinalul....Posted Image
Eu am spus ca fiecare credincios a lui Hristos e biserica. Unde vrei tu sa mergi la biserica ?
In ce priveste numarul mic . . .  Hristos confirma. 2 sau 3 sau cati or fi, important e ce duh ii mana .Posted Image
Totusi , nu trebuie sa se lase pe mana unui duh inselator fie ca isi spune preot.

Satana vrea sa stapaneasca un numar cat mai mare, sa fie multi, foarte multi, si da si liturghie muzica.Pentru el numarul chiar conteaza, se poate mandri ca in numele lui se aduna nu doar 2 sau 3  ci zeci-sute.
Tu ai impresia ca isus a dat porunca sa-ti faci 3 cruci pe piept in numele credintei ?  Si mare atentie, sa fie de la dreapta spre stanga, si nu invers Posted Image .

Nu nu nu, nu fugi . Stai si infrunta barbateste . Pana acum ai fost cel mai aprig (era sa spun adversar) concurent .Posted Image

Edited by pacopaco1967, 15 June 2018 - 16:24.


#186
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Urmareste clipul .
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Od34srC9ZZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Eu vad multe lucruri gresite (din partea liderilor, orice lider)

#187
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postrichelieu, on 15 iunie 2018 - 00:33, said:

Ai citit tot articolul, sper Posted Image
Daca nu-l citisem inainte crezi ca il mai postam?
Cum ramane deci cu afirmatia ta, incorecta canonic ortodox?

#188
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Siggy, uite cum sta treaba: am avut doi Moderatori. De unul - Kruger - nu stim ce s-a facut, ca nu l-a mai vazut nimeni prin zona. Al doilea - Cardinalul - si-a prezentat demisia, ceva mai sus colea. Hai s-o punem de niste alegeri democratice, sa avem si noi un Moderator care sa stapaneasca peste noi. Unul dintre noi, care sa ne cunoasca slabiciunile, sa fi fost si el partas firii noastre slabe care adesea cade in pacatul offtopicului...Posted Image Si care sa aiba mila de noi sa nu ne pedepseasca prea grozav.
Eu as sustine candidatura lui Dark. Atuul lui e ca are o prezenta constanta pe Tarla, o implicare consistenta, are simtul datoriei, a ordinii, a respectarii legilor ce guverneaza Tarlaua. Posted Image Cu speranta ca nu va pedepsi atat de grozav precum ameninta, eu propun ca Dark sa fie de acum si pana la Armaghedon, viitorul nostru Moderator. Posted Image Ce parere ai; ma vei sustine in demers?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 16 June 2018 - 08:20.


#189
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 15 iunie 2018 - 23:27, said:

Daca nu-l citisem inainte crezi ca il mai postam?
Cum ramane deci cu afirmatia ta, incorecta canonic ortodox?
Există totuși un canon rus din secolul al XVIII-lea care împiedică accesul la împărtășanie a celor care nu s-au spovedit. Acesta se bazează pe îndemnurile Sfântului Ioan Gură de Aur:

Nu mică muncă zace asupra voastră, preoților, dacă știind la cineva vreo răutate îi veți îngădui să se împărtășească de Masa aceasta. Sângele lui Hristos din mâna voastră se va cere. Măcar vreun voievod de-ar fi, măcar eparhi, măcar cel încoronat cu coroană, dacă cu nevrednicie se apropie (de cele sfinte) , oprește-l. Mai mare stăpânire ai tu decât acela... că decât cel îndrăcit mai rău este cel ce a păcătuit și se apropie. Că acela, pentru că este îndrăcit, nu se muncește; iar aceștia când se apropie cu nevrednicie, la munca veșnică se dau. Deci nu numai pe aceștia să-i oprim, ci in scurt pe toți care îi vom vedea că se apropie cu nevrednicie. Nici unul să nu ia ca Iuda, ca să nu pătimească ca Iuda.

Nu da sabie în loc de hrană. Ci măcar din nebunie de va veni acela să se împărtășească, oprește-l. Să nu te temi. Teme-te de Dumnezeu, nu de om. Iar dacă tu nu îndrăznești să-l oprești, adu-l la mine. Nu voi îngădui să se facă acestea. De suflet mă voi despărți mai înainte decât voi da Sânge stăpânesc cu nevrednicie. Si sângele meu tot îl voi vărsa, mai înainte decât voi da Sânge așa de înfricoșat celui căruia nu i se cuvine. Iar dacă mult iscodind cineva nu a știut pe cel rău, nu este nici o vina.

#190
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View PostDude_2nd, on 16 iunie 2018 - 08:20, said:

Siggy, uite cum sta treaba: am avut doi Moderatori. De unul - Kruger - nu stim ce s-a facut, ca nu l-a mai vazut nimeni prin zona. Al doilea - Cardinalul - si-a prezentat demisia, ceva mai sus colea. Hai s-o punem de niste alegeri democratice, sa avem si noi un Moderator care sa stapaneasca peste noi. Unul dintre noi, care sa ne cunoasca slabiciunile, sa fi fost si el partas firii noastre slabe care adesea cade in pacatul offtopicului...Posted Image Si care sa aiba mila de noi sa nu ne pedepseasca prea grozav.
Eu as sustine candidatura lui Dark. Atuul lui e ca are o prezenta constanta pe Tarla, o implicare consistenta, are simtul datoriei, a ordinii, a respectarii legilor ce guverneaza Tarlaua. Posted Image Cu speranta ca nu va pedepsi atat de grozav precum ameninta, eu propun ca Dark sa fie de acum si pana la Armaghedon, viitorul nostru Moderator. Posted Image Ce parere ai; ma vei sustine in demers?Posted Image
Cum kruger a devenit invizibil atunci este nevoie de 2 moderatori.
dark mi-e simpatica, pentru al doilea moderator te propun pe tine.

View Postmario_bril, on 16 iunie 2018 - 09:51, said:

Există totuși un canon rus din secolul al XVIII-lea care împiedică accesul la împărtășanie a celor care nu s-au spovedit. Acesta se bazează pe îndemnurile Sfântului Ioan Gură de Aur:
Legatura dintre 2 biserici autocefale, cea rusa si cea romaneasca fiind care?
Canonul bisericii ortodoxe romane admite impartasania fara spovedanie.
Popii nu tin cont de propria lor oranduiala, deci ce pretentii sa mai ai?

Edited by Signed_on_ice, 16 June 2018 - 19:59.


#191
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostSigned_on_ice, on 16 iunie 2018 - 19:58, said:

Legatura dintre 2 biserici autocefale, cea rusa si cea romaneasca fiind care?
Canonul bisericii ortodoxe romane admite impartasania fara spovedanie.
Popii nu tin cont de propria lor oranduiala, deci ce pretentii sa mai ai?
Autocefalia este la nivel organizatoric, nu canonic, să știi.

#192
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 16 iunie 2018 - 19:58, said:

Cum kruger a devenit invizibil atunci este nevoie de 2 moderatori.
dark mi-e simpatica, pentru al doilea moderator te propun pe tine.
din pacate trebuie sa declin aceasta onoare unui alt user, mai serios. Posted Image
Logic ar fi potrivit, dar sincer nu-l vad umbland sa faca ordine si dand sanctiuni pe Tarla.

#193
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

View Postmario_bril, on 16 iunie 2018 - 20:22, said:

Autocefalia este la nivel organizatoric, nu canonic, să știi.
Asa o fi
Pesemne canonizarea sfintilor romani se rasfrange si in biserica ortodoxa rusa si viceversa
exceptia care confirma regula
Iar asta-i super

https://lege5.ro/Gra...ne-din-16012008
Nici macar autocefala nu mai este :D

View PostDude_2nd, on 16 iunie 2018 - 20:34, said:

din pacate trebuie sa declin aceasta onoare unui alt user, mai serios. Posted Image
Logic ar fi potrivit, dar sincer nu-l vad umbland sa faca ordine si dand sanctiuni pe Tarla.
Vrei sa spui ca esti neserios si ca de fapt toate postarile tale sunt in gluma?Posted Image

#194
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSigned_on_ice, on 16 iunie 2018 - 22:11, said:

Vrei sa spui ca esti neserios si ca de fapt toate postarile tale sunt in gluma?Posted Image
nu.
vreau sa spun doar ca eu sunt ultimul care s-ar califica pentru un astfel de post responsabil. Posted Image
uite, eu v-as sprijini candidatura ta si a lui Dark. Tu reprezinti Ortodoxia, in mod echilibrat, iar Dark miscarea de protest la orice forma de organizare cultica, anarhia spirituala.Moderarea voastra s-ar potrivi manusa. :)

Edited by Dude_2nd, 17 June 2018 - 06:56.


#195
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,492
  • Înscris: 04.05.2006
Alooo. Terminați cu prostiile. Am zis ca nu mai postez, nu ca nu mai moderez ;)
Big brother is still watching you ;)

#196
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
tot nu e bine.
un Moderator care este implicat prin postari printre noi muritorii de rand, creaza asa ...un mediu mai user friendly.
fara postari, ar fi un mediu tensionat, in care atunci cand aluneci in pacat,un Zeu-Moderator te trasneste instant din neantul inaccesibil noua, membrilor de rand care misunam pe Tarla.
Asa ca te rugam sa postezi in continuare una alta, printre noi, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat :whistling:

ps: ne amenintai ca e ultima postare chiar pe Forum. De aci si toata agitatia asta, dovedita fara rost in cele din urma. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 17 June 2018 - 07:56.


#197
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrichelieu, on 17 iunie 2018 - 07:46, said:

Alooo. Terminați cu prostiile. Am zis ca nu mai postez, nu ca nu mai moderez Posted Image
Big brother is still watching you Posted Image
Termina tu cu prostiile si mai scrie ce stii bine. Nu sta dupa tufis. Posted Image  
Fraza bolduita seamana a amenintare .Posted Image


"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu . . ."  sper sa se corecteze cat mai curand eroarea asta si sa fie scris adevarul  . Corect e "tata scriptura il descopera pe dumnezeu . . . ."

#198
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 17 iunie 2018 - 08:14, said:

Termina tu cu prostiile si mai scrie ce stii bine. Nu sta dupa tufis. Posted Image  
ce? te simti amenintat si tu? Posted Image

View Postpacopaco1967, on 17 iunie 2018 - 08:14, said:

  
Fraza bolduita seamana a amenintare .Posted Image
era o realitate incontestabila si mai ieri, daramite acum cand s-a dat Decretul? Posted Image

View Postpacopaco1967, on 17 iunie 2018 - 08:14, said:

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu . . ."  sper sa se corecteze cat mai curand eroarea asta si sa fie scris adevarul  . Corect e "tata scriptura il descopera pe dumnezeu . . . ."
mda...mare erudit ai ajuns si tu, sa corectezi Biblii Posted Image

ca asta din filmulet, mare mandatar te-ai ajuns Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nu9FQUCeAzI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 17 June 2018 - 08:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate