Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Vecin galagios

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#91
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cainii latra si noaptea , copiii nu latra noaptea ...

#92
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 dark, on 29 mai 2018 - 18:43, said:


Tu ai suporta ca un câine să-ți latre în cap, în fiecare noapte, câteva ore, până răgușește potaia, și noaptea următoare o ia de la capăt? Și tot așa, fără pauză, și în week-end?
Toată lumea stă prost cu nervii în secolul XXI, fiindcă așa e viața, agitată.
culmea ca de vreo luna toti cainii de pe strada, caini care stau in curti nu maidanezi se pun pe urlat fix intre 11 si 12 noaptea...
nu stiu ce naiba au, vecinii mai in varsta tot zic ca prevestesc cutremur...
Dar de 1 luna in fiecare seara. Ori trece o pisica si le face in ciuda de ii atata pe toti, nu stiu, dar in afara de latrat si urla ca lupii la luna.
Daca ma deranjeaza? La inceput da, acum ne-am obisnuit. Ce sa ii fac cinelui meu(ca si al meu la fel face ca doar nu e mai prost..:) ). Sa ii pun botnita? Hai sa fim seriosi
o sa se potoleasca odata, nu a murit nimeni de latrat. Pana si copiii s-au obisnuit :))
Cred ca atunci cand o sa inceteze o sa fie ceva neobisnuit si o sa ii asmutim noi sa latre :)))

 ceanu1980, on 29 mai 2018 - 18:46, said:

1m de casa
daca se respecta autorizatia de constructie mai vorbeam acum despre asta?
de cand nu ai voie sa construiesti pe hotar?E o lege noua?

#93
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007

 pasilla, on 29 mai 2018 - 18:36, said:

Banuiesc ca tu nu ai fost copil. Interesant !

Ba da, am fost copil, dar nu mi-as fi permis niciodata asa ceva. Mi-as fi luat-o peste sfecla in secunda 2, si la modul serios, nu mangaieli si rugaminti de-alea cu "Hai te rog stai linistit puiu' mamii..." Repet, copiii n-au nicio vina. Ei sunt oglinda parintilor care nu stiu sa si-i creasca.

#94
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015

 argentum, on 29 mai 2018 - 18:38, said:

si totusi, ce propuneti? sa le spun copiilor sa nu urle?
daca ei se simt bine, se amuza, e bucuria lor, urla tata cat vrei.
sa urlu eu la ei ca sa nu urle? sa;i admonestez? am incercat sa'i calmez./ nu merge. asa ca ii las in pace sa'si faca damblaua. 5 minute mai tarziu, au obosit si s'au potolit.

Copii se educa de mici. Eu nu m-am manifestat asa. Exista copii la locul lor si niste creaturi care tipa si fac numai prostii, deoarece parintii niciodata nu le-au aplicat o corectie. Recent am stat intr-o sala unde erau si niste parinti cu copii, majoritatea faceau ce doreau, unii le spuneau ca nu au chef sa asculte ceea ce le spuneau parintii, altii le mai dadeau cate o palma parintilor si acestia erau oarecum rusinati. Pai eu faceam pe mine de frica cand se uita urat tata la mine sau ma certa, o singura data cred ca mi-am luat o palma cand eram mic Posted Image , insa de atunci niciodata. Drept dovada am crescut , m-am maturizat si imi respect parintii, avem o relatie foarte buna, insa nu acelasi lucru o sa existe intre parintii de azi (care nu sunt pregatiti de a deveni parinti) si creaturile de azi (nu-i pot numi copii pe mai mult de 50% din ei). Aia o sa va duca la camin de batrani sau o sa va scoata in strada dupa ce cresc mari sau o sa va ia la bataie. Stiu si niste "gagici" cu, care am mai iesit care vorbeau si isi insultau parintii de imi era mie rusine... si chiar nu aveau dreptate, toate astea rezulta din proasta educatie a copiilor. Asta pleaca si din invatamant, ca le e permis sa le dea in cap si la profesori, acestia nu le pot face nimic, daca ii ating cu o palma ii zboara afara din invatamant, iar asa copii cred ca au mereu dreptate si ca totul li se cuvine.
Pe vremea mea si a parintilor iti rupeau bata de maini daca faceai galagie sau iti permiteai sa razi in timpul orelor, daca erai mai ghinionist/prost si ieseai la tabla si nu stiai te dadea cu capul de tabla (stiu o colega care a patit asta... mereu imi vine sa rad cand o vad pe facebook acuma mare diva, casatorita parca...).
Si uite ca "bataia e rupta din rai" , toti suntem bine sanatosi si majoritatea suntem oameni ok in societate, in schimb cei din ziua de azi ce au pana in 12-14 ani sunt niste salbatici nedomesticiti. (nu toti, dar vad destui).

 flp014, on 29 mai 2018 - 18:40, said:

oameni buni, daca stati prost cu nervii mergeti la doctor. solutii sunt.
mai era unul pe alt topic il deranja o potaie cand latra...Cica nu mai dormea de 2 saptamani.
Pai asta e stress acut, nu mai dati vina pe caini/copii ci mergeti de va cautati de probleme!

Dormi tu sa iti bata un caine la cap toata noaptea sa vezi ce bine e. Vine si pe la mine unul, insa dau pe geam cu lanterna / stroboscop dupa el si fuge repede si imi continui somnul. Posted Image

 Write&Run, on 29 mai 2018 - 18:51, said:


Ba da, am fost copil, dar nu mi-as fi permis niciodata asa ceva. Mi-as fi luat-o peste sfecla in secunda 2, si la modul serios, nu mangaieli si rugaminti de-alea cu "Hai te rog stai linistit puiu' mamii..." Repet, copiii n-au nicio vina. Ei sunt oglinda parintilor care nu stiu sa si-i creasca.

Exact ce spuneam.

#95
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
bun de stiut. deoarece se pare ca nu functioneaza corectiile ce le aplic, am sa trec la urmatorul pas. biciul. am sa pun biciul pe ei. daca nici asta nu merge, le bag un cap in gura.
mama lor de copii, sa se invete minte.

 TruculMagic, on 29 mai 2018 - 18:53, said:

. Pai eu faceam pe mine de frica cand se uita urat tata la mine sau ma certa,

totusi daca stau sa ma gandesc, nu vreau reactia asta de la copii mei. imi pare rau de tine.

#96
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
@argentum: caz clasic de parinte care nu stie sa-si creasca copiii.

#97
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,329
  • Înscris: 30.01.2017

 argentum, on 29 mai 2018 - 19:00, said:

totusi daca stau sa ma gandesc, nu vreau reactia asta de la copii mei. imi pare rau de tine.
Copiii din ziua de azi nu mai stiu ce inseamna autoritate... (vezi cazul cu acea bunica injunghiata de nepotul de 9 ani)

Edited by YourFan, 29 May 2018 - 19:05.


#98
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 YourFan, on 29 mai 2018 - 19:04, said:

Copiii din ziua de azi nu mai stiu ce inseamna autoritate... (vezi cazul cu acea bunica injunghiata de nepotul de 9 ani)
nici nu trebuie sa stie asta.
Important este sa stie sa respecte!

#99
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 24.11.2015

 argentum, on 29 mai 2018 - 19:00, said:

totusi daca stau sa ma gandesc, nu vreau reactia asta de la copii mei. imi pare rau de tine.

Inseamna ca nu esti parinte. Trebuie sa stii sa te impui in fata copiilor, NU e NU si DA e DA. Cand te trimitea dupa un pahar de apa nu ziceai nu, acuma te mai si injura. Armata nu se mai face, macar acasa sa va educati copii cat mai sunt mici si puteti.
Am devenit o persoana responsabila, corecta (am gasit un telefon scump luna trecuta, i l-am dat inapoi proprietarului fara sa ma gandesc ca l-as putea vinde) ... cati dintre voi ati fi facut acest lucru ?. Asta tine de cei 7 ani de acasa. A nu se intelege ca eram maltratat cand eram mic, sau ce filme va mai dati unii, insa stiam sa am frica de parinti si sa ii respect.

#100
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 Write&Run, on 29 mai 2018 - 19:04, said:

@argentum: caz clasic de parinte care nu stie sa-si creasca copiii.

culmea, e ca cei ce ma cunosc, chiar parinti cu copii, apreciaza f mult cum imi cresc copii si cred ca fac o treaba f buna. mi s'a spus de foarte multe ori, de la foarte multe persoane.
dar persoane ce ma cunosc. si care au copii. si care cunosc ce inseamna sa cresti copii.

#101
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Pai aia probabil nu stiu sa si-i creasca nici cat stii tu.

Ca sa n-o lungim aiurea: un copil care nu asculta de tine si face ce-l taie capul ar trebui sa te puna pe ganduri. Si aici nu e vorba de prostii de genul "ca la noi la nimeni". Oriunde in lumea asta sunt parinti care nu sunt capabili sa si-i creasca si parinti care au autoritate si copiii ii asculta si au o limita. Fac prostii, e normal, trebuie sa faca, dar cand li se spune Stop! inteleg si se conformeaza. Si ghici care dintre cele 2 categorii de plozi o sa faca treaba in viata. :)

#102
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Write&Run, on 29 mai 2018 - 19:17, said:

Si ghici care dintre cele 2 categorii de plozi o sa faca treaba in viata. Posted Image
Cei cu personalitate ?

#103
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 Write&Run, on 29 mai 2018 - 19:17, said:

Pai aia probabil nu stiu sa si-i creasca nici cat stii tu.

Ca sa n-o lungim aiurea: un copil care nu asculta de tine si face ce-l taie capul ar trebui sa te puna pe ganduri. Si aici nu e vorba de prostii de genul "ca la noi la nimeni". Oriunde in lumea asta sunt parinti care nu sunt capabili sa si-i creasca si parinti care au autoritate si copiii ii asculta si au o limita. Fac prostii, e normal, trebuie sa faca, dar cand li se spune Stop! inteleg si se conformeaza. Si ghici care dintre cele 2 categorii de plozi o sa faca treaba in viata. Posted Image
daca prin "o sa faca treaba toata viata" intelegi sa stea pozitia ghiocel toata viata, atunci stim la care te referi.
Uite ca eu vreau de exemplu ca baiatul sa ma intrebe "de ce stop" cand spun eu si nu sa percuteze ca mitraliera. Si eu sa ii explic de ce stiop.
Intelegi diferentele?
Daca te referi la faptul ca vor reusi in viata , atunci am dubiile mele ca ghioceii vor fi in fata...
Trebuie un echilibru, nu autoritatea pe care o spunea cineva mai sus(a se citi bataie ca la vadu lat)...

#104
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 TruculMagic, on 29 mai 2018 - 19:11, said:


Inseamna ca nu esti parinte. Trebuie sa stii sa te impui in fata copiilor, NU e NU si DA e DA. Cand te trimitea dupa un pahar de apa nu ziceai nu, acuma te mai si injura. Armata nu se mai face, macar acasa sa va educati copii cat mai sunt mici si puteti.
Am devenit o persoana responsabila, corecta (am gasit un telefon scump luna trecuta, i l-am dat inapoi proprietarului fara sa ma gandesc ca l-as putea vinde) ... cati dintre voi ati fi facut acest lucru ?. Asta tine de cei 7 ani de acasa. A nu se intelege ca eram maltratat cand eram mic, sau ce filme va mai dati unii, insa stiam sa am frica de parinti si sa ii respect.

omul meu, telefon am inapoit pe vremea cand costau cat un rinichi sau cat naiba era un model nokia banana pe la noi. dar asta nu e vorba de autoritate si impunere in fata copiilor./
si ma indoiesc ca esti in stare sa apreciezi daca sunt sau nu parinte. pe acelasi principiu, daca ai fost educat si crescut asa cum afirmi, poate ca parintii tai ar fi trebui sa'ti spuna ca nu'ti bagi asa nasul in viata oamenilor sa'i judeci pe baza unor informatii superficiale. urmand principiul judecatii tale, inseamna ca au esuat lamentabil si esti prost educat.
culmea e ca nevasta'mea imi spune ca sunt prea dur cu copiii. si sunt. si aproape ca nu e zi sa nu'si ia o palma pe fund. si asta e gresit si prost. dar incerc sa ma corijez.
copilul nu trebuie sa stie de frica parintelui si parintele nu trebuie sa fie autoritar in fata copilului, nu la modul cum prezinti tu. frica nu este o educatie buna. frica nu da rezultate bune pe termen lung. si nici nu creeaza caractere.

#105
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Naijax, on 29 mai 2018 - 15:55, said:

Este ca nu ai copii ?
Si ca nici n-ai crescut vreunul?

#106
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Toti sinistrati astia care zic de copii si ca argentum si-a crescut prost copii, mai iesiti si voi din casa se vedeti cum e pe afara, mai ducetiva si voi pe dn1 la pasarica ca prea sunteti frustrati.

#107
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,023
  • Înscris: 16.03.2004
Ejti nebun, vrei să luăm boli venerice...:huh:

#108
StefanLiviu

StefanLiviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,017
  • Înscris: 08.01.2018
unu zicea ca e ilegal si imoral ca un copil de 2 ani sa puna pietricele pe tobogane

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate