Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Vecin galagios

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#163
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postceanu1980, on 29 mai 2018 - 18:46, said:

1m de casa
daca se respecta autorizatia de constructie mai vorbeam acum despre asta?

Se dau si acum autorizatii de constructie pe hotar. Plus ca inainte, acum ceva ani se dadeau si mai multe.

#164
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Când eram noi mici erau alte vremuri. Eram foarte mulți copii in spatele blocurilor, peste tot era așa. Și părinții erau la lucru, nu prea stătea nimeni acasă ca sa fie deranjat de gălăgie.

Și eu am in dreapta grădinii vecini care au montat o trambulina și se strâng vreo 5 copii și tipa in timp ce sar pe trambulina. La început am fost uimita de cum ii doare fix undeva pe unii ca deranjează vecinii, dar mi-a trecut, acuma sunt fericita ca e vara, e cald afara. Iarna e liniște, dar e frig. :)) Sa vezi când fac vecinii grătare și intra tot fumul in casa dacă e geamul deschis. Așa e vara in zona de case.

Apropo de educația copiilor in alte tari. Am fost la mama mea in Italia și ea are închiriată doar o camera într-un apartament. In restul apartamentului locuieste un cuplu cu un copil mic , și copilul asta trântești ușile in Bucătărie, rupe, sparge, tipa. Si nu l-au mai primit la grădinița din cauza comportamentului. Sta acasă cu ma-sa toată ziua.

#165
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Am mai spus si repet: niciunde in lume nu se tolereaza istericalele unui plod, numai pt ca e ... plod. Noi suntem cu astea "ce sa-i faci? ca e copil!" Asa, si? Ce daca e copil? Poate face ce-l taie? Nu pot pricepe ce idei tembele sunt astea. Sunt convins ca daca mama ta face niste observatii, o sa fie nevoiti aia sa-i bage mintile-n cap creaturii. Sau daca nu, sunt convins ca exista autoritati care o sa intervina daca se face o langere.

Pur si simplu nu e normal sa fii deranjat de copilul cuiva. Personal nu vad nicio diferenta intre o oratanie ca aia si niste boxe de 200 de W date la maximum. E aceeasi iresponsabilitate. In ambele cazuri sunt niste adulti vinovati. Copilul nu are nicio vina.

#166
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu stiu cat si pe unde ai calatorit, dar copii occidentalilor sunt foarte indisciplinati, prin Spania era ceva la ordinea zilei sa fie cate un copil prin supermarket care se tavalea pe jos si face ca toate animalele si parintii nu ii spuneau/faceau nimic. Nici eu nu sunt de acord cu acest fel modern de a creste copii - sa nu care cumva sa le ingradesti liberatile :)). Eu cred ca fiecare membru al societatii trebuie sa se comporte astfel incat sa aiba in vedere si buna convietuire cu ceilalti, nevoile lor. Deci mai devreme sau mai tarziu acel copil se va lovi de regulile (nescrise) ale societatii si nu va fi pregatit pentru asta. E un mic pret pe care trebuie sa il platim daca vrem sa traim intr-o comunitate, altminteri ne mutam in creierii muntilor si facem ce vrem si cum vrem.

#167
Write&Run

Write&Run

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,407
  • Înscris: 06.05.2007
Nu am fost in Spania, decat in Ibiza. Dar am fost in Austria, Belgia, Germania. Niciunde nu isi permit sa-si deranjeze vecinii, si copiii pot sa fie un deranj. Ca la latini e voie... nu stiu, o fi, dar nimeni nu rezista la nesfarsit.

#168
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018
@initiatorului: SOlutie simpla, incercat cu vorba buna. Altfel le spui ca le aduci garda...si in cele din urma te potolesti, daca incep aia sa dea amenzi! Faptul ca plozii sunt needucati, nu inseamna sa terorizezi o comunitate.

#Celor care o dati cu asa sunt copiii, asa e. Si noi am fost copii, dar la mine de exemplu si gasca mea, desi eram multi...cand faceam scandal, si urla mama la mine sau  mama oricaruia dintre noi...LINISTE se facea. Nu mai zic, cata fugareala ne luam de la vecinii pe care-i deranjam. Si ne potoleam! Ce e aia ca daca sunt copii au voie sa faca ca maimutele? Ia ameninta-i, tu ca bunic ca daca mai urla ii bagi in casa si ii pedepsesti...Sa vezi cum se linistesc, iar daca sunt si impertinenti le tragi si una dupa ochi. Garantat se rezolva problema, educatie se ofera...si nu inseamna doar lasat sa faca ce vrea el ca e copil. Du-te frate in jungla daca nu stii sa traiesti intr-o comunitate. Poti face relaxat reclamatie ORICAND la garda, sunt obligati sa vina...si daca faci de 10 ori intr-o zi, iti garantez ca vor amenda. Nici alora nu le convine sa vina de fiecare data, pentru acelasi lucru. Si cand vor vedea vecinii tai ca incepe sa-i usture la buzunar sa vezi cum se linistesc! Posted Image)) In Romania, taranoii se educa prin amenzi si bataie cand e cazul! Posted Image))

Edited by xitgl, 12 July 2018 - 12:26.


#169
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
xtigl da vor amenda, pe persoana care i-au chemat degeaba.

Edited by alex14dlk, 13 July 2018 - 10:17.


#170
xitgl

xitgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 01.05.2018

View Postalex14dlk, on 13 iulie 2018 - 10:17, said:

xtigl da vor amenda, pe persoana care i-au chemat degeaba.

Daca ii chemi degeaba DA. Cand te deranjeaza, nu e DEGEABA ;) iar amenda si-o va lua cel care deranjeaza. Te asigur si e testata treaba!  Vezi ca tulburarea linistii publice se pedepseste, nu traiesti in jungla!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate